Υπάρχει 4k short throw projector για 150’’ από τα 3-3,5 m.?

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει προβολέας UHD που να μπορεί να δώσει 150 ίντσες σε 16:9 από τα 3 έως 3,50 μέτρα?´
Ή, αν υπάρχει κάποια τεχνική με εναλλακτικό φακό ίσως, που να δίνει το παραπάνω αποτέλεσμα.
(Δεν με ενδιαφέρουν οι Ultra short throw ή κάποιοι φορητοί που κυκλοφορούν…μιλάω για σταθερό προβολέα για ταβάνι)
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Μέχρι πόσα διαθέτεις ?
Διότι υπάρχουν με επιλογή φακού προβολείς αλλά ξεφεύγουν κοστολόγηση
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Μέχρι πόσα διαθέτεις ?
Διότι υπάρχουν με επιλογή φακού προβολείς αλλά ξεφεύγουν κοστολόγηση
Πιστεύω ότι πάνω από 2-3 χιλιάδες ευρώ δεν πρέπει να δίνουμε για προβολείς, δεδόμενου ότι πολύ γρήγορα βγαίνουν νεότεροι, φθηνότεροι και καλύτεροι….
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτός, πράγματι, δίνει 150’’ από τα 3,21 m. Απλά, ψάχνω για πιο κινηματογραφικό, με καλύτερο μαύρο, κλπ…
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Βάσει των προαναφερθέντων απαιτήσεων σου ,διάβασε και την κριτική εάν λέει κάτι αυτό δεν στον έβαλα απλά στο distance cal.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Βάσει των προαναφερθέντων απαιτήσεων σου ,διάβασε και την κριτική εάν λέει κάτι αυτό δεν στον έβαλα απλά στο distance cal.
Είδα μι´α γρήγορη ματιά, τα specs και τα +/- του προβολέα. Φαίνεται πολύ καλός για παιχνίδια και πολύ φωτεινός, αλλά, ψάχνω κάτι καλύτερο κυρίως για ταινίες. Έχω ήδη έναν dlp, τον Optoma UHD51, αρκετά καλό για τα λεφτά του, απλά, θα ήθελα πιο μεγάλη οθόνη, (τώρα εχω 106’’ και ο Optoma ανοίγει έως τις 120’’ στην απόσταση που τον έχω όπως φαίνεται στη φωτογραφία). Το θέμα είναι ότι λόγω του δοκαριού στο ταβάνι όπου τον εχω κρεμάσει , δεν θέλω να πάω πιο πίσω σε απόσταση, για λόγους αισθητικής….συζύγου δηλαδή..χαχαχα
2CFE19ED-E43E-4676-9216-8D0FE9F7D870.jpeg
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Τι μαύρο περιμένεις από προβολέα των 2-3 χιλιάδες ευρώ ?
Και uhd ?
Διότι όπως ξέρεις όλοι οι uhd προβολείς και ψευτο4κ να είναι έχουν χειρότερο μαύρο από 1080 .
Δεν νομίζω να βρεις καλύτερο από αυτόν με τους περιορισμούς που έχεις θέσει ...
Μόλις τώρα είδα και το νέο σου ποστ .
Δυστυχώς πρέπει να ανέβεις πολύ κοστολογικα για να πάρεις καλύτερο από τον ήδη υπάρχον .
Τον έχεις καλιμπραρει ?
Τίποτα μασκινγκ μπορείς να βάλεις ?
Θα βελτιωθεί πολύ το μαύρο του ήδη υπάρχων
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Τι μαύρο περιμένεις από προβολέα των 2-3 χιλιάδες ευρώ ?
Και uhd ?
Διότι όπως ξέρεις όλοι οι uhd προβολείς και ψευτο4κ να είναι έχουν χειρότερο μαύρο από 1080 .
Δεν νομίζω να βρεις καλύτερο από αυτόν με τους περιορισμούς που έχεις θέσει ...
Ναι, ξέρω ότι ψάχνω κάτι δύσκολο. Ξέρω ότι θα συμβιβαστώ αν χρειαστεί με κάτι όχι τόσο καλό όπως π.χ. ένας JVC , επειδή όμως η απόσταση θέασης είναι στα 5-6 m, προτιμώ να πάω σε μεγαλύτερη οθόνη με κάποιες απώλειες ποιότητας. Απλά, έθεσα το ερώτημα, μήπως μου διαφεύγει κάποιο μοντέλο της κατηγορίας τιμής των «συμβιβασμών»….
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Δυστυχώς η ευτυχώς μόνο dlp υπάρχει σε αυτό που ζητάς .
Ξέρεις ότι θα χάσεις φως στις νέες ιντσες έτσι ?
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Δυστυχώς η ευτυχώς μόνο dlp υπάρχει σε αυτό που ζητάς .
Ξέρεις ότι θα χάσεις φως στις νέες ιντσες έτσι ?
Ναι, λογικό και αναμενόμενο. Εκτός αν υπάρξει κάποιος led ή lazer πολύ φωτεινός, ώστε να έβαζα ALR οθονη ή κάποιος LCD επιπέδου ποιιότητας του 9400 με καλύτερο μαύρο
Ναι, λογικό και αναμενόμενο. Εκτός αν υπάρξει κάποιος led ή lazer πολύ φωτεινός, ώστε να έβαζα ALR οθονη ή κάποιος LCD επιπέδου ποιιότητας του 9400 με καλύτερο μαύρο
Επίσης, όπως το σκέφτομαι, η μικρή σχετικά απόσταση για τις 150’’ θα αναπληρώσει κάπως την απώλεια φωτεινότητας
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Θέλεις προβολέα στα 3-4.000 ansi lumens και πάνω. Εκ των πραγμάτων θα είναι dlp. Βάσει budget δεν μπορεί να είναι υψηλής κατηγορίας (πχ τρίτσιπος).
Αν λάβεις δε υπόψη σου και τον περιορισμό που έθεσες στο throw, μάλλον κυνηγάς ανεμόμυλους.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Θέλεις προβολέα στα 3-4.000 ansi lumens και πάνω. Εκ των πραγμάτων θα είναι dlp. Βάσει budget δεν μπορεί να είναι υψηλής κατηγορίας (πχ τρίτσιπος).
Αν λάβεις δε υπόψη σου και τον περιορισμό που έθεσες στο throw, μάλλον κυνηγάς ανεμόμυλους.
Αν δεν υπήρχε το ζήτημα του throw που προσπαθώ να συμβιβάσω, σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές. Απλά, είπα να κάνω το ερώτημα μήπως και μου διαφεύγει κάποιος προβολέας της μεσοχαμηλής κατηγορίας τιμής που να διαθέτει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Θα μου έλυνε πολλά τεχνικά προβλήματα αν υπήρχε….
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Αν δεν υπήρχε το ζήτημα του throw που προσπαθώ να συμβιβάσω, σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές. Απλά, είπα να κάνω το ερώτημα μήπως και μου διαφεύγει κάποιος προβολέας της μεσοχαμηλής κατηγορίας τιμής που να διαθέτει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Θα μου έλυνε πολλά τεχνικά προβλήματα αν υπήρχε….
Ποιον έχεις υπόψη σου σε normal throw;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Ποιον έχεις υπόψη σου σε normal throw;
Στα χρήματα που θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω τώρα για έναν πιθανότατα μεταβατικό προβολέα μέχρι να μπορέσω να πάρω κάποιον επιπέδου ενός JVC native 4k στο μέλλον, νομίζω ότι θα διάλεγα κάποιον από τους Epson 9400 & JVC LX-NZ3
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Στα χρήματα που θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω τώρα για έναν πιθανότατα μεταβατικό προβολέα μέχρι να μπορέσω να πάρω κάποιον επιπέδου ενός JVC native 4k στο μέλλον, νομίζω ότι θα διάλεγα κάποιον από τους Epson 9400 & JVC LX-NZ3
Δεν μπορεί να καλύψει ο epson τόσο μεγάλη οθόνη και ειδικά σε χώρο που δεν είναι batcave.
Ο dlp jvc φαίνεται μια καλή λύση.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
Δεν μπορεί να καλύψει ο epson τόσο μεγάλη οθόνη και ειδικά σε χώρο που δεν είναι batcave.
Ο dlp jvc φαίνεται μια καλή λύση.
Έχω δει τον ΝΖ3 με οθόνη ALR στον αντιπρόσωπο και πραγματικά μπήκα σε δίλημμα. Το μαύρο ήταν πραγματικά πολύ καλό για dlp, και σε σύγκριση με αυτόν που ήδη έχω, και η φωτεινότητά του πολύ μεγάλη, δεν είχε όμως τις αποχρώσεις του γκρι-μαύρου που βλέπεις στους LCD, (είχα έναν Epson FHD παλαιότερα), πιο πολύ όμως προβληματίστηκα για το throw του, καθώς είναι σαλόνι εδώ και οι περιορισμοί πολλοί..
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Έχω δει τον ΝΖ3 με οθόνη ALR στον αντιπρόσωπο και πραγματικά μπήκα σε δίλημμα. Το μαύρο ήταν πραγματικά πολύ καλό για dlp, και σε σύγκριση με αυτόν που ήδη έχω, και η φωτεινότητά του πολύ μεγάλη, δεν είχε όμως τις αποχρώσεις του γκρι-μαύρου που βλέπεις στους LCD, (είχα έναν Epson FHD παλαιότερα), πιο πολύ όμως προβληματίστηκα για το throw του, καθώς είναι σαλόνι εδώ και οι περιορισμοί πολλοί..
Σίγουρα η ALR τον κολακεύει. Στο χώρο σου θα έκανε παπάδες. Το βλέπω και στον δικό μου. Αλλά κι αυτό για σένα θα είναι πρόβλημα, γιατί οι περισσότερες ALR απαιτούν κι ένα throw ratio μεγαλύτερο του 1.6 για να μην κάνουν hot spot.
Εσύ θέλεις να τοποθετήσεις όσο πιο κοντά γίνεται. Για να μην πούμε για κόστος.
Ρίξε λίγο τις ίντσες . Κι απ' τις 106'' να πας στις 130'' είναι σημαντική αναβάθμιση.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.678
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top