Υπερβολική χρήση RAM

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ψιλοάσχετο αλλά και σχετικό με το θέμα, σήμερα ψάχναμε γιατί στο κινητό του πατέρα μου το Internet λάγκαρε (και στο speedtest πήγαινε μέχρι 11Mbps ενώ όλα τα υπόλοιπα κινητά μας έως 50 που πιάνει η γραμμή).

Ε, έκλεισε το AVG (που για κάποιον λόγο είχε ενεργοποιημένο) και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως. Μετά από αυτό τι να πεις... :idk:
Avg avast και όλες τις αντίστοιχες χαζομάρες δε τις βάζουμε ΠΟΤΕ >:(
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Στα android βάζουμε antivirus ή αφήνουμε κι εκεί μόνο την google;
Play Store identified as main distribution vector for most Android malware

Εγώ έχω εγκαταστήσει το ESET mobile security και δε μπορώ να πω ότι έχω αντιληφθεί κάποια επιβάρυνση της λειτουργίας του κινητού.
Avg avast και όλες τις αντίστοιχες χαζομάρες δε τις βάζουμε ΠΟΤΕ >:(
Ειδικά το Avast...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Για να μην τρελαθουμε κιολας το πόσο γρήγορο ειναι ενα σκαν στον υπολογιστή για κοκοβουλο λογισμικό ΔΕΝ πρέπει να είναι ο καταλυτικός παράγοντας για το πόσο καλό είναι το πρόγραμμα προστασίας. Για την ακρίβεια μια μηχανή (ενα πρόγραμμα) που θα δεχεται ως είσοδο του άλλα προγράμματα και θα αποφασίζει αν αυτά ειναι περιέχουν κακόβουλο λογισμικό ως πρόβλημα ειναι μη αποφασίσιμο, έχει αποδειχθεί δλδ οτι δεν πρόκειτε ποτέ να κατασκευαστεί μηχανή που να το επιλύει. Ουτε σε 1 ώρα , όυτε σε 1 χρόνο, ούτε σε 1 αιώνα, ΠΟΤΕ.

Αρα κάθε φορά που χαιρόμαστε με τα λιγα δευτερόλεπτα που κάνει το x ή το y antivirus για να σκανάρει το pc μας καλό θα ήταν να γνωρίζουμε οτι η πρόβλεψη αυτή ειναι το λιγότερο αποπροσανατολιστική της πραγματικότητας.

Αυτό ισχύει για όλα τα λειτουργικά περιβάλοντα και όχι μονο για τα "κακά" windows (συζήτηση για άλλο thread, η πλειοψηφία των home user linux διανομών σε αντίθεση με τον λαικό μύθο ειναι χειρότερές των windows απο αποψη ασφάλειας).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Avg avast και όλες τις αντίστοιχες χαζομάρες δε τις βάζουμε ΠΟΤΕ >:(
Η Avast έχει αγοράσει την AVG εδώ και 4 χρόνια. Κρατάνε δύο ονόματα αλλά η "μηχανή" τους είναι ίδια.

Για να μην τρελαθουμε κιολας το πόσο γρήγορο ειναι ενα σκαν στον υπολογιστή για κοκοβουλο λογισμικό ΔΕΝ πρέπει να είναι ο καταλυτικός παράγοντας για το πόσο καλό είναι το πρόγραμμα προστασίας.
Δεν λέμε αυτό. Αν βγάλουμε από τη λίστα μερικά προγράμματα που υστερούν στην αναγνώριση ιών, μένουν αυτά που είναι περίπου τα ίδια όσον αφορά την ασφάλεια. Από αυτά διαλέγουμε τα πιο γρήγορα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η Avast έχει αγοράσει την AVG εδώ και 4 χρόνια. Κρατάνε δύο ονόματα αλλά η "μηχανή" τους είναι ίδια.
Ναι το γνωρίζω γι' αυτό τα ανέφερα ονομαστικά μόνο αυτά τα 2 γιατί πάνε πακέτο και δημιουργούν τα ίδια προβλήματα, ειδικά στη συνδεσιμότητα με το internet ή το δίκτυο γενικά.....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
πριν κάνα χρόνο σε ένα γραφείο(ζευγάρι δικηγόρων...ωραίοι τύποι)...με παίρνει έξαλλη η γυναίκα να μου πει ότι δεν μπορεί να εκτυπώσει (δικτυακός)
ο άντρας ξεκίνησε να σκαλίζει...παντελώς άσχετος με το αντικείμενο...αλλά έπρεπε να δείχνει ότι κάτι κάνει-προσπαθεί...για να τον βλέπει η γυναίκα του μέχρι να πάω:laugh:
μπαίνω... τα κλασικά....τσεκάρω 2-3 pc που υπήρχαν στο χώρο ότι αυτά εκτυπώνουν κανονικά

πάω κ στο pc της Τούλας και αρχίζω το ψάξιμο
είχε avast ....μου λέει 3 χρόνια το έχω...δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα....
το βγάζω
όλα οκ.... 50ευρώ:biggrin:
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
εγώ έχω 5 ακόμα μέρες να αποφασίσω αν θα ανανεώσω τη συνδρομή μου στο Kaspersky ή αν θα στραφώ σε άλλη λύση και για αυτό ρωτάω...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αν θες να σιγουρευτεις παντως οτι ο υπολογιστης δεν κατεβαζει updates κανε το εξης:
Πατα στο search τη λεξη cmd και ανοιξε το ως admin. Στη συνεχεια γραψε τις εξης εντολες:
net stop wuauserv
net sto bits
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
εγώ έχω 5 ακόμα μέρες να αποφασίσω αν θα ανανεώσω τη συνδρομή μου στο Kaspersky ή αν θα στραφώ σε άλλη λύση και για αυτό ρωτάω...
ότι πληρώνεις καλό είναι;)
από εκεί και μετά κοιτάς και την πρακτικότητα-εργονομία που έχει το μενού

προσωπικά 13 χρόνια δεν αντιμετώπισα θέμα
και με celeron cpu και με pentium και με i9 και και και
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Αν θες να σιγουρευτεις παντως οτι ο υπολογιστης δεν κατεβαζει updates κανε το εξης:
Πατα στο search τη λεξη cmd και ανοιξε το ως admin. Στη συνεχεια γραψε τις εξης εντολες:
net stop wuauserv
net sto bits
τώρα μου θύμισες ένα πατσάκι που είχα σε 2 φλασάκια και τα έκανε όλα αυτά

μου το έσβησε το καταπληκτικό defender:p:laugh:
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
ότι πληρώνεις καλό είναι;)
από εκεί και μετά κοιτάς και την πρακτικότητα-εργονομία που έχει το μενού

προσωπικά 13 χρόνια δεν αντιμετώπισα θέμα
και με celeron cpu και με pentium και με i9 και και και
δεν έχει trial version to Norton (για να δω το μενού) για αυτό και ρωτάω εδώ. Στο ελληνικό store δίνουν μόνο πληρωμή σαν επιλογή.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
δεν έχει trial version to Norton (για να δω το μενού) για αυτό και ρωτάω εδώ. Στο ελληνικό store δίνουν μόνο πληρωμή σαν επιλογή.
ναι ε?
κάτι πρέπει να χει....δεν μπορεί

προσωπικά το norton το σιχαίνομαι λόγω μενού και τρόπου εγκατάστασης
μόνο τι νούμερο σώβρακο δεν ρωτούσε να δηλώσω :laugh:
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
ναι ε?
κάτι πρέπει να χει....δεν μπορεί

προσωπικά το norton το σιχαίνομαι λόγω μενού και τρόπου εγκατάστασης
μόνο τι νούμερο σώβρακο δεν ρωτούσε να δηλώσω :laugh:
προσπάθησα να το κατεβάσω από Αμερική σε trial αλλά δεν δεχόταν τη κάρτα μου, ούτε και το PayPal. Κατά πως φαίνεται, θα ανανεώσω το kasperksky για ένα χρόνο και μετά βλέπουμε
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μιας και το έχουμε ''μπιπ'' το θέμα, έχεις βρει @daharis666 τίποτα σε 3080 σε λογικές τιμές και διαθεσιμότητα?
ότι καταλόγους έχω δεν βλέπω φως στο τούνελ, και έχω υποψήφιο αγοραστή
θύμα
για την 2080ti και την κρατάω με νύχια και με δόντια.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top