1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Υποβάθμιση συστήματος

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΑΝΑΛΟΓΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ' που ξεκίνησε από το μέλος Nickap, στις 7 Αυγούστου 2018.

1. Nickap

Σας προλαβαίνω πριν πάθετε ανακοπή....
    αντιμετωπίζω ενα προβληματάκι και σαν λύση βρήκα να υποβαθμήσω το πικαπ. έχω ένα pro-ject perspective με κεφαλή grado gold. το θέμα είναι οτι είναι πολυ καλό μηχάνημα για την μουσική που ακούω(metal) και είναι κρίμα να κάθεται. οπότε είπα να το δώσω και να πάρω κάποιο που να αντιπροσωπέυει την χρήση και μουσική μου.
    με μια γρήγορη ματιά το mk2 είναι μια εύκολη λύση, όμως δεν υπάρχει μόνο αυτο...
    τι λέτε; θα με βοηθείσετε να βρω την επόμενη πηγή μου;

AKARL likes this.
  2. pelopis85

Μη βαζεις το χερι στη φωτια οτι θα υποβαθμιστεις...

Retro_Soulman and haris1308 like this.
  3. comtal

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Τι δεν σου αρέσει στον ήχο του πικαπ που έχεις? Το πικαπ-κεφαλή- phono συνεισφέρουν το καθένα στο άκουσμα.

Το SL-1200mkII υπάρχει μονο μεταχειρισμένο. Αν βρήκες κάποιο, το άκουσες και σου κάνει, προχώρα.

4. vasilisnt

vasilisnt Χρυσούλης!

Nick up δεν μας τα λες καλά ...

5. dragosani

Το πικαπ που έχεις είναι μια χαρά για την μουσική που ακούς ,το mk2 επίσης θα σου κάνει την δουλειά σου άψογα αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μεταχειρισμένο και πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά για να βρείς σε πραγματικά καλή κατάσταση και αυτό δεν θα είναι φθηνό(τα πουλάνε ακριβότερα από ότι τα είχαν αγοράσει). Metal ακούω και εγώ και έχω notigham analogue ace space deck με Benz micro ace και οι δίσκοι μου πάντα ακούγονται καλύτερα όσο καλύτερο είναι το πλατό και η κεφαλή.Εαν πάλι κάτι δεν σου κάθεται στον ήχο σου ψάξου με ηχεία με μεγάλα woofer και ενισχυτές με πολλά watt. Εκεί θα δεις πραγματικές διάφορες.

6. haris1308

haris1308 Грязный Харис * Смурфикοф Эксперт Πомощник

Εάν ο σκοπός της υποβάθμισης είναι να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα , πουλώντας το Project και παίρνοντας κάτι οικονομικότερο, δες και το Thorens TD 160 που έχει σε αγγελία ο @brego. .

argi likes this.
  7. AKARL

AKARL Sheik Yerbouti

Μου αρέσει το σκεπτικό σου. :thumbsup:

Προτάσεις:

1) Μεταχειρισμένο ΜΚ2 σε άριστη κατάσταση.

2) Audio Technica AT-LP5 που έχει και κεφαλή.

3) Audio Technica ΑΤ-LP1240-USB με κεφαλή Shure M-97XE.

8. Nickap

Δεν εχω κανένα παράπονο από πικαπ σπουδαίος ήχος, τρομερά εμφανίσιμο.Ίσως είναι ιδέα μου αλλά ίσως είναι υπερβολή για μέταλ. Ιδανικά αν προχωρήσει η υποβάθμιση θα ήθελα κάτι ωραίο στο μάτι(το ίδιο δε γίνεται με τίποτα) και καλή απόδοση....
    Ένα της audio technica lp 1240 μου κέντρισε λίγο το ενδιαφέρον άλλα εμφανισιακά όχι τόσο πολύ

#8 Nickap, 8 Αυγούστου 2018
    Last edited: 8 Αυγούστου 2018
  9. Mr Spock

Mr Spock demokratischer - sektor

- την grado θα την κρατήσεις ; . . . διότι εάν ναι , να ξέρεις πως είναι αρκετά ενδοτική και ''ματσάρει'' καλύτερα με τον ελαφρύ pro-ject βραχίονα που έχεις τώρα , άσε που γενικά σε ροκ δίνει τον απαραίτητο όγκο χαμηλά και λειαίνει κάπως τον τραχύ ήχο του , λόγω σχετικής υποχώρησης στις μεσο-υψηλές της

10. yiankav

Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να το κρατήσεις , εκτός εάν εννοείς ότι εκτίθενται αρνητικά στο αυτί οι παραγωγές κάποιων metal συγκροτημάτων (συμβαίνει υπό συνθήκες και σε 'μένα) ή ότι στερείται το σύστημα κάποιων ηχητικών χαρακτηριστικών που σου αρέσουν, οπότε δοκίμασε να και τις παραπάνω προτάσεις μήπως ακουστούν πιο forgiving ή πιο "δυναμικές" . Δε πιστεύω όμως ότι η υποβάθμιση θα ωραιοπιοήσει την κατάσταση , τον πρώτο λόγο έχουν τα ηχεία, τίμιες πηγές χαμηλού κόστους μπορεί σε ένα καλοστημένο σύστημα να έχουν ελάχιστες διαφορές με τις ακριβότερες.

brego likes this.
  11. wizzy

wizzy Music is our friend!

Από πότε το είδος της μουσικής υπαγορεύει την αναβάθμιση της πηγής αναπαραγωγής και χρησιμοποιείται για να προσδώσει το χαρακτηρισμό "υπερβολή" (υπερβολή σε τι, άραγε?); Δηλαδή, εάν άκουγες π.χ. κλασσική θα έψαχνες να αναβαθμίσεις το πικ απ σου; Εάν άκουγες psychedelic/uplifting trance, τι θα έκανες;

dcure likes this.
  12. Nickap

ναι θεωρώ πως το είδος της μουσικής που ακούς δείχνει τον δρόμο. σε άλλο σύστημα στα στοχεύσεις αν ακούς jazz, σε άλλο αν ακούς κλασική και σε άλλο αν ακούς hip-hop. άλλες απαιτήσεις έχει το ένα και άλλες το άλλο. το να δώσω παράδειγμα 4000 ευρώ για πικαπ όταν προσωπικά ακούω black metal τότε ναι είναι υπερβολή όταν θα έχω την ίδια απόδωση και με το 1/10 της τιμής...

13. wizzy

Ναι, ΟΚ, αλλά εγώ (όπως κι εσύ στο πρώτο σου post στο thread;)) μιλάω για "πηγή" όχι για "σύστημα". Ξέρεις τη διαφορά, σωστά;:)

14. musicfanatic

Τις τις θέλουν κάποιες πανάκριβες κιθάρες και ενισχυτές αυτοί οι χεβι-μεταλλάδες! Δεν παίρνουν τίποτε κινέζικες να υποβαθμιστούν και αυτοί μαζί με τα συστήματά μας!

sk4t4, dada123 and dcure like this.
  15. vinyllover

Αυτό είναι σύμπτωμα αναγνώστη διαφόρων reviews και το έχουμε περάσει κατά καιρούς όλοι μας.ειναι η αυθυποβολή του μάρκετινγκ που δημιουργεί ανάγκη για αλλαγή.Αλλαγη προς τα κάτω όμως είναι λάθος κατά τη γνώμη μου εκτός και αν θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα!
    Διαφορετικά σκέψου τα εξής.
    1. Γιατί να μην ακούς το μέταλ όσο καλύτερα γίνεται;Να μη πάρεις όλη τη πληροφορία από το δίσκο;
    2.ποιος σου λέει ότι στο μέλλον δεν θα ακούσεις και κλασική;ποτέ μη λες ποτέ...

16. comtal

Νομίζω ήδη έχει ακούσει κλασική.

17. vinyllover

Κόμματαρα! Φαντάζομαι μιλάς για την εισαγωγή.
    Το άκουσα και προσφατα live in japan. Αναμνήσεις...

18. comtal

Και για την εισαγωγή: Tchaikovsky "Slavonic March" και για το βασικό riff και το σόλο: Beethoven "Für Elise"

vinyllover and felixxx like this.
  19. cybernaut

Yπάρχουν και οι Arcturus π.χ, ή οι Cobalt.. μιλάμε για τρομερές παραγωγές,
    δεν ειναι όλα Darkthrone !

#19 cybernaut, 8 Αυγούστου 2018
    Last edited: 8 Αυγούστου 2018
  20. wizzy

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.:thumbsup:

Γενικά, προς τον TS, εάν έχεις "θέμα" με τον ήχο σου, ψάξε αλλού την αιτία, όχι στο πικ απ/κεφαλή.

Μοιραστείτε τη σελίδα