Υπόθεση CD transport

Μηνύματα
56
Reaction score
8
καλησπέρα σε όλους,
δεν ξέρω αν έχει ανοίξει ήδη τέτοια συζήτηση

γνωστό σενάριο,
υπάρχει dac(mambo v2), Cyrus 1 and Proac Marantz cd63 kis
υπάρχει φαγούρα για μια λύση βάθους ως προς τα cd (αρκετά), το Kis είναι το transport τώρα.

σκέψεις:
budget max 500e
παλιό Meridian, Micromega (duo/solo) etc?
ή
Cambridge CXC?

ακούμε ότι η philips δεν βγάζει διαβαστήρια πια,
έχουν θέμα τα παλιά μηχανήματα ως προς την διάθεση ανταλλακτικών;
ηχητικά τι γίνεται με τα νεότερα;

ακούω προσεκτικά, ευχαριστώ
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Καλησπέρα

Εφόσον χρησιμοποιείς ήδη το Marantz ως transport, θέλεις να μας πεις πρώτα τι πρόβλημα ή προβλήματα αναμένεις να λύσεις αντικαθιστώντας το;

Έχει κάποιο πρόβλημα στο διάβασμα των δίσκων; Αργεί; Κολλάει; Κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Αν δεν εχεις καποιο θεμα λειτουργιας μην ψαξεις για κατι αλλο,μεχρι να .....χαλασει. Υποθετω οτι εχεις κανει συγκριση της αναλογικης εξοδου του marantz με τον συνδυασμο marantz σαν transport+dac. Σου αρεσει λιγοτερο το marantz? Aν θελεις να αναβαθμισεις τον ηχο σου,δωσε τα χρηματα για εναν καλυτερο και κυριως νεοτερο ενισχυτη (μιας και ο cyrus 1,πρεπει να εχει 35 χρονια στη πλατη του) ή για ενα καλυτερο dac.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
8
ευχαριστώ,
είναι "αλλεργικής" φυσεως ερώτημα, κανένα τεχνικό πρόβλημα
ακούω διαφορά από την usb, όχι τόσο από την αναλογική vs ψηφιακή.
Το marantz είναι τίμιο και πιστό, κοιτώ το μέλλον όπου η παρουσία dac είναι δεδομένη
και επιμένω να ακούω cd. Για ενισχυτή τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, νεότερος, καλύτερος.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Mεινε οπως εισαι και σκεψου την αναβαθμιση του ενισχυτη αρχικα.Ποια proac εχεις?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παρε το CXC και θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος.

Μεγαλη ηχητικη διαφορα σε σχεση με το προηγουμενο μου SACD που χρησιμοποιουσα σαν τρανσπορτ.

Διαβασε κριτικες.-εχει αμετρητες.

Και μην ακους αυτο που λενε "bits are bits".

Καλες ακροασεις!
 




Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
το σημειώνω, ευχαριστώ, τα tablette anniversary έχω
ριξε τοτε τα χρηματα για αλλον ενισχυτη,κατηγοριας 1000 ευρω και πανω (σκετο ολοκληρωμενο εννοω,οχι αυτους με dac,bluetooth κλπ μπλιμπλικια),με τον cyrus 1 δεν εχεις παρει τον ηχο που μπορουν να αποδωσουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Αφού θα περνάει μέσα από το dac σου, ό,τι και να πάρεις καλό θα είναι. Θα επέλεγα κάποιο με θύρα usb στην πρόσοψη για να αναπαράγω αρχεία. Κατά τα άλλα από εμένα προτεινόμενη αναβάθμιση η προσθήκη ενεργών ηχείων με 8ιντσο γούφερ. Με πώληση ηχείων και ενισχυτή θα σου έρθει σχεδόν τζάμπα.
 

TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Εγώ θα έβαζα sub. Είχα Tablette για 15 μέρες κάποτε, και τα άλλαξα, η έλλειψη χαμηλού δεν παίζονταν.
Όσο για το τράνσπορτ, μην το αλλάξεις αν δεν χαλάσει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top