ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ HTPC

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Όπως έγραψα και σ' άλλο thread, το τελευταίο διάστημα σκεφτόμουν σοβαρά να δημιουργήσω ένα htpc για σαλόνι. Η ανακοίνωση για το madvr Envy, τα διθυραμβικά σχόλια για τον αντίστοιχο renderer, το μέγεθος της ταινιοθήκης μου και οι δυνατότητες του jriver, μου φούσκωσαν τα μυαλά.
Έπειτα ήταν κι ο μεγάλος μου γιος που ήθελε ένα gaming pc (όχι ότι δεν παίζω κι εγώ), οπότε βρήκα μια καλή αφορμή.
Δεν παραβλέπω ότι την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με htpc το σιχτίρισα κι αυτός ήταν και παραμένει ο μεγάλος μου ενδοιασμός για την χρήση του. Είναι εξάλλου κι ο βασικός λόγος που απέχω εδώ και χρόνια.
Ελπίζω αυτή τη φορά να πάει καλύτερα το πράγμα.:roflmao:

Δεδομένου ότι ο τομέας των pc δεν είναι του αντικειμένου μου, θα χαρώ να ακούσω συμβουλές και προτάσεις απ΄τα μέλη.

Για αρχή σας παραθέτω το χτίσιμο του htpc μου. Η φιλοσοφία είναι απλή:

- Να έχει το μέγεθος ενός καλοφτιαγμένου bluray player
- Να είναι ευπαρουσίαστο
- Να μην είναι ιδιαίτερα θορυβώδες
- Να είναι τούμπανο!!!:roflmao:

Να τονίσω ότι αυτό το τελευταίο είναι εντελώς προαιρετικό, καθώς και με ένα average σε hardware pc, τα αποτελέσματα κατά την αναπαραγωγή uhd είναι εντυπωσιακά. Αυτό το διαπίστωσα κάνοντας χρήση του laptop μου. Οπότε το budget προσαρμόζεται.

Μήπως όμως ζητάω πολλά; Για να δούμε...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το βασικό είναι η σωστή τροφοδοσία. Α-Ω όχι μόνο στο συγκεκριμένο γενικά στα pc. Όσον αφορά όμως το κομμάτι HTPC πρόσεξε να πάρεις προϊόντα τα οποία έχουν φροντίσει οι κατασκευαστές να περιορίσουν τις διαρροές και το coil whine. Οι δύο συσκευές που πιθανών να το παρουσιάσουν είναι το PSU και η GPU.

ΠΧ αυτό εδώ είναι φτιαγμένο γιαυτό το λόγο.


HIGH-QUALITY, LOW-NOISE CAPACITORS AND TRANSFORMERS
RM Series power supplies are designed with capacitors and transformers carefully selected to eliminate coil whine and other background noise that can be annoying in quiet environments.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Όλα εξαρτώνται απ' την επιλογή case, αλλά όπως είναι φυσικό θα χρησιμοποιηθούν petite και ταυτόχρονα "εύρωστα" pc parts.
To case το παρέλαβα πριν από μια εβδομάδα κι είναι το fractal Node 202.

1575116828020.png


Χθες το μεσημέρι παρέλαβα τα κομμάτια του hardware και με το που σχόλασα απ' τη δουλειά, επιστράτευσα τον κακομοίρη τον ξάδελφο, που μας επισκέφτηκε στο νησί για οικογενειακό γάμο και βρέθηκε χωμένος! :roflmao:

Οι περιορισμοί. H motherboard δε θα μπορούσε παρά να είναι μεγέθους mini itx όπως και το τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι small factor. Επίσης η cpu ψήκτρα δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 5-5,5 εκ. σε ύψος.
Αντίθετα, η έξυπνη διαρρύθμιση στο εσωτερικό του κουτιού επιτρέπει τη χρήση κάρτας γραφικών ανεξάρτητα απ' το μήκος της.
Προτίμησα να μην εγκαταστήσω καθόλου ssd δίσκους στο εσωτερικό του case, αλλά μόνο m2 δίσκους.
Έτσι κέρδισα χώρο για τα πολλά η αλήθεια καλώδια.

Ιδού το hardware:

20191129_163940.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Γιώργο, τι απαιτήσεις έχει ένα htpc όταν πρέπει να δουλέψει ο madvr για σωστή αναπαραγωγή 4Κ;

Λειτουργικό Windows 10 να φανταστώ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το βασικό είναι η σωστή τροφοδοσία. Α-Ω όχι μόνο στο συγκεκριμένο γενικά στα pc. Όσον αφορά όμως το κομμάτι HTPC πρόσεξε να πάρεις προϊόντα τα οποία έχουν φροντίσει οι κατασκευαστές να περιορίσουν τις διαρροές και το coil whine. Οι δύο συσκευές που πιθανών να το παρουσιάσουν είναι το PSU και η GPU.

ΠΧ αυτό εδώ είναι φτιαγμένο γιαυτό το λόγο.


HIGH-QUALITY, LOW-NOISE CAPACITORS AND TRANSFORMERS
RM Series power supplies are designed with capacitors and transformers carefully selected to eliminate coil whine and other background noise that can be annoying in quiet environments.
Πράγματι, μελέτησα αρκετά την επιλογή αυτών των 2 συσκευών. Επέλεξα το corsair sf750 για psu. Η gpu είναι αυτή.
Υπόψιν, δεν σκοπεύω να το δουλεύω με τις ώρες το pc. Θα είναι (ίσως) η καρδιά του hc μου κι αν παίζουμε κανένα game θα είναι σε nornal ώρες.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γιώργο, τι απαιτήσεις έχει ένα htpc όταν πρέπει να δουλέψει ο madvr για σωστή αναπαραγωγή 4Κ;

Λειτουργικό Windows 10 να φανταστώ.
Γιάννη, αν το μόνο που θέλεις είναι να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία δυναμικού tone mapping για hdr, τότε και με την nvidia 1060 (που έχει το laptop μου) παίζεις απρόσκοπτα.
Αν αρχίσεις και πειράζεις αλγόριθμους upscale, filters κλπ τότε θα έχεις θέμα.
Αλλά αυτά θα τα δω στην πορεία. Ακόμα είναι νωρίς.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πράγματι, μελέτησα αρκετά την επιλογή αυτών των 2 συσκευών. Επέλεξα το corsair sf750 για psu. Η gpu είναι αυτή.
Υπόψιν, δεν σκοπεύω να το δουλεύω με τις ώρες το pc. Θα είναι (ίσως) η καρδιά του hc μου κι αν παίζουμε κανένα game θα είναι σε nornal ώρες.
Ναι με το case που έχεις διαλέξει χρειάζεσαι small factor psu, πολύ καλή επιλογή. η άλλη επιλογή είναι σε seasonic. τώρα μένει cpu και ram. cpu αναγκαστικά για να μη φας ''μπουκάλι'' πρέπει να πας σε αρκετά δυνατό.
Post automatically merged:


και ι7 9700KF
Post automatically merged:

μπορείς και i7 9700 F χωρίς ενσωματωμένα γραφικά.

Και αν σε ενδιαφέρει άλλη έξοδος για Monitor - Projector - AV,PRO να βρεις μια GPU που να έχει 2 HDMI για να μη χρειαστείς αντάπτορα DP - HDMI εκτός και αν έχει DP ο projector.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η συναρμολόγηση είναι ιδιαίτερη. Θέλει τρόπο, αλλιώς θα απαιτήσει κόπο. Έτσι είναι πιο βολικό να εγκατασταθούν όλα τα εξαρτήματα στην motherboard, πριν αυτή μπει στο case. Η ψήκτρα που επέλεξα για τη cpu είναι η Cryorig C7 Cu Copper.
Μπήκε οριακά, ενώ αναγκάστηκα να κάνω πατέντα στο plate που μπαίνει κάτω απ' την motherboard (το έκοψα λίγο), καθώς εμπόδιζε την τοποθέτηση του δεύτερου m2 δίσκου.
Το case έρχεται με pci exrpess αντάπτορα που επιτρέπει την ανεξάρτητη εγκατάσταση της gpu σε δικό της χώρο.
Μεγάλη βοήθεια ότι τα καλώδια του τροφοδοτικού της corsair είναι εύκαμπτα και μαλακά.
20191129_175724.jpg
20191129_175730.jpg
20191129_175738.jpg
20191129_181011.jpg
20191129_181021.jpg
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ναι με το case που έχεις διαλέξει χρειάζεσαι small factor psu, πολύ καλή επιλογή. η άλλη επιλογή είναι σε seasonic. τώρα μένει cpu και ram. cpu αναγκαστικά για να μη φας ''μπουκάλι'' πρέπει να πας σε αρκετά δυνατό.
Post automatically merged:


και ι7 9700KF
Post automatically merged:

μπορείς και i7 9700 F χωρίς ενσωματωμένα γραφικά.

Και αν σε ενδιαφέρει άλλη έξοδος για Monitor - Projector - AV,PRO να βρεις μια GPU που να έχει 2 HDMI για να μη χρειαστείς αντάπτορα DP - HDMI εκτός και αν έχει DP ο projector.
Βλέπεις στα περισσότερα σε ακούω! :roflmao:
Η cpu είναι i7 9700k
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το ίδιο κουτί είχα πάρει και εγώ πριν δύο χρόνια ( προηγούμενο μοντέλο βέβαια ) στήνοντας έναν υπολογιστή για αναπαραγωγή μουσικής περισσότερο. Ο λόγος ήταν για να μπει στο ρακ σε οριζόντια θέση και να μην φαίνεται ότι είναι pc. Πανέμορφο , μοιάζει με συσκευή αναπαραγωγής ήχου και όλα καλά ως τώρα.
όταν ασχολήθηκα με αναπαραγωγή ταινιών 4κ είχα κολληματάκια και γενικότερα δεν έπαιζε σωστά.
Τελικά μετά από καιρό και τις δεν ξέρω πόσες αναβαθμίσεις που κάνουν ασταμάτητα τα win 10 παίζει μια χαρά χωρίς να έχω κάνει εγώ κάποια άλλη παρέμβαση.
Αυτά και μεγειές :)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πολύ ωραίο!!!!

Πύραυλος

Όταν ρυθμίσεις madvr βάλε ταινία να παίζει στο mute (στο pc) και τσέκαρε τα ηχεία αν βγάζουν κάποιον θόρυβο.

Συνήθως αν στο κάνει θα είναι όταν ζοριστεί η κάρτα.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εμένα το έκανε στα ηχεία που έχω στον adcom με unbalanced στους crown με xlr τίποτα.


Έφτιαξε όμως και εκεί αλλαζοντας την σειρά που συνέδεσα τις συσκευές στο πολύμπριζο. Βάζοντας πρώτο το pc σταμάτησαν όλα.
 




Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Εξαιρετική επιλογή εξαρτημάτων.
Η 2080Τι που ειναι τελεια για τον γιο σου, θα τερματίσει παρα πολλά απο τα φίλτρα του Madvr (λογικα το envy δεν θα τουμπανιάζει αντιστοίχως).
Για τον αερισμό μονο του κουτιού εχω καποιες αμφιβολίες.
Κατα τα λοιπά, καλοριζικο!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εξαιρετική επιλογή εξαρτημάτων.
Η 2080Τι που ειναι τελεια για τον γιο σου, θα τερματίσει παρα πολλά απο τα φίλτρα του Madvr (λογικα το envy δεν θα τουμπανιάζει αντιστοίχως).
Για τον αερισμό μονο του κουτιού εχω καποιες αμφιβολίες.
Κατα τα λοιπά, καλοριζικο!
Τσίμπησα λιιιιγο τα settings του madvr κι είδα τα frames να πέφτουν σαν τις μύγες! :roflmao:
Το δε load της gpu έφτασε στο 97,5%.
Πάντως και με φορτίο γύρω στο 60% βλέπω κολλήματα στην εικόνα, παρόλο που δεν έχω drop σε frames.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τσίμπησα λιιιιγο τα settings του madvr κι είδα τα frames να πέφτουν σαν τις μύγες! :roflmao:
Το δε load της gpu έφτασε στο 97,5%.
Πάντως και με φορτίο γύρω στο 60% βλέπω κολλήματα στην εικόνα, παρόλο που δεν έχω drop σε frames.

αφού τα έλεγα, έχω δοκιμάσει σε 2080 super σε 1080ti και την ξεζουμίζει για πλάκα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top