Φάτε μάτια ψάρια!...

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Κι αφού δεν μπορώ να τον αγοράσω (ακόμα), κατέβασα το manual και κάθομαι και το χαζεύω. Ένα ολόκληρο βιβλίο 70 σελίδων, έγχρωμο, άρτια στημένο από άποψη σελιδοποίησης, όπου περιγράφονται αναλυτικότατα τα πάντα που αφορούν το στήσιμο και τη ρύθμιση του προβολέα. :cool_4:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Σλουυυυυυρπ! Το γραφείο μου έχει γεμίσει σάλια, έχω συνέχεια την ηλεκτρική σκούπα δίπλα μου για να τα μαζεύω!!! :happy_9: :cool_11:
 

Attachments



Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
αυτη η τιμη 1500 λιρες τι εγινε???

Αν έπαιζε όντως τέτοια τιμή Δημήτρη, θα οργανώναμε power buy κι όποιος αντέξει! Ποιος δεν θα έπαιρνε το ρίσκο για να αποκτήσει έναν Sharp 21000 με 2200 ευρώ και μάλιστα χωρίς τελωνείο, αφού μιλάμε για χώρα-μέλος της ΕΕ;
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Σκαφάτε, ο Sharp βγαίνει και σε μαύρο χρώμα, σαν το Χάρο, τ’ ακούς; Δύο πράγματα θα θεωρούσα μονάχα δεδομένα στον Sharp που θα έβαζα στο σαλόνι μου: να είναι κατάμαυρος σαν το Χάρο και να φοράει το καινούριο firmware. :cool_4:
<o:p> </o:p>
Πάει παιδιά, έχω λαλήσει, φαντάζομαι την αποθήκη του Van Helsing με τον Sharp να προβάλλει στη Firehawk στο High Contrast Mode και μου ανεβαίνει ο πυρετός!... :happy_9: :shock: :shock: :shock:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
O θορυβος που κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα δεν σε πειραζει?"happy_1"

Δημήτρη, μια φορά τον έχω δει όλη κι όλη στην Ηχοέκφραση με τον Κεφάλα και δεν πρόσεξα να κάνει πολύ θόρυβο. Ίσως επειδή έψαχνα να μαζέψω το σαγόνι μου από το πάτωμα, μόλις είδα την αποθήκη του Βαν Χέλσινγκ με την ίριδα εντελώς κλειστή!!!

Τέλος πάντων, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα ζητήματα από αυτό του θορύβου. Διάβασε το επόμενο μήνυμά μου! :mad_3:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Δεν μας τα λέει καθόλου καλά η Sharp!...

Δείτε τι γράφει το manual στη σελίδα 2: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
This SHARP projector uses a DLP chip. This very sophisticated panel contains 2.073.600 pixels (micro mirrors). As with any high technology electronic equipment such as large screen TVs, video systems and video cameras, there are certain acceptable tolerances that the equipment must conform to.<o:p></o:p>
This unit has some inactive pixels within acceptable tolerances which may result in inactive dots on the picture screen. This will not affect the picture quality or the life expectancy of the unit!!!<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Αφού σας διευκρινίσω ότι το manual είναι αυτό της Sharp Αμερικής, πρέπει να πω ότι δυσκολεύομαι πολύ να κατανοήσω πώς μια σοβαρή εταιρεία σαν τη Sharp έχει μια τόσο γελοία άποψη! Καταρχήν, τι σημαίνει some inactive pixels; Πόσα δηλαδή μικροκαθρεφτάκια μπορεί να είναι κολλημένα; Πέντε, δέκα, εκατό, χίλια;!!! wall_1
<o:p> </o:p>
Εννοείται φυσικά, ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσω προβολέα που να έχει έστω και ένα κολλημένο καθρεφτάκι! Πέρασε από τα χέρια μου ένας BenQ 8700 που είχε ένα κολλημένο καθρεφτάκι και η BSI ούτε καν το συζήτησε, μου τον αντικατέστησε αμέσως με αυτόν που έχω τώρα.
<o:p> </o:p>
Σκαφάτε, νομίζω ότι πρέπει να μας μεταφέρεις το συντομότερο δυνατόν, την επίσημη θέση του Έλληνα αντιπρόσωπου της Sharp στο θέμα με τυχόν κολλημένα καθρεφτάκια. Ξέρετε, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους! "happy_1"
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Περα απο τα αστεια, θα ηθελα να απαντησω σε καποια πραγματα για τον Sharp

Σχετικα με την τιμη που βγηκε σε καποιο Αγγλικο καταστημα:
H μητερα εταιρεια εμαθε μεσω του site μας για το link του καταστηματος με την υπερβολικα καλη τιμη.
Επικοινωνησε με το καταστημα και της απαντησαν πως επροκειτο για δυο demo κοματια, οχι σε καλη κατασταση τα οποια και οντως πουληθηκαν σε αυτη την τιμη.Το εν λογω καταστημα δεν εχει αλλα τεμαχια απο 21000.

Για το θεμα που θιγει ο Παναγιωτης(κολημενο pixel)
Θεωρω πως καποια πραγματα δεν πρεπει να τα ρωταμε καν.
Οσοι εχουν συνεργαστει μαζι μου στο παρελθον γνωριζουν....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σκαφάτε, γνωρίζεις άριστα τη τέχνη του να ξεγλυστράς σαν το χέλι, απορώ πως δεν έγινες πολιτικός!!! :happy_9: :cool_11:
Μα....ειμαι πολιτικος.
Αυτο εχω σπουδασει και σε ολα μου τα χαρτια αναφερεται ρητως "πολιτικος επιστημων":happy_4:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Re: Φάτε μάτια ψάρια!...

Μα....ειμαι πολιτικος.
Αυτο εχω σπουδασει και σε ολα μου τα χαρτια αναφερεται ρητως "πολιτικος επιστημων":happy_4:
....το 'χει το ονομα φαινεται.Ενας ο Ανδρεας που ιδρυσε το ΠΑΣΟΚ, και ενας εσυ που ιδρυσες το ΑVSITE.GR!!! :crazy_3::crazy_3::crazy_3::crazy_3:
 



Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Δυο ακόμα ενδιαφέροντα στοιχεία για τον Sharp, ένα θετικό και ένα ελαφρά αρνητικό: το θετικό είναι ότι από default ο προβολέας προβάλλει την εικόνα ακριβώς στο κέντρο του φακού του, το κέντρο του φακού δηλαδή πρέπει να βρίσκεται υψομετρικά στο κέντρο της οθόνης στην οποία θα προβάλλει. Ελάχιστοι προβολείς στον πλανήτη υιοθετούν ένα τέτοιο χαρακτηριστικό, νομίζω ότι και ο JVC HD1 προβάλλει κατ’ αυτόν τον τρόπο.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Το συζητούσαμε με τον Κώστα Κεφάλα και χωρίς να είμαστε φυσικά ειδικοί των οπτικών, έχουμε την άποψη ότι πρέπει να πρόκειται για τον καλύτερο τρόπο προβολής, μια και θεωρητικά περνώντας η εικόνα από το κέντρο του φακού θα υποστεί τις λιγότερες παραμορφώσεις με τη χρήση του ζουμ, αλλά και γιατί θεωρητικά επίσης, θα προσφέρει την καλύτερη ομοιομορφία φωτεινότητας, μια και τα προβαλλόμενα άκρα της εικόνας (πάνω και κάτω μέρος) θα απέχουν ακριβώς το ίδιο από το φακό του προβολέα. Αντίθετα, στους περισσότερους προβολείς που προβάλλουν με μηδενικό offset, δηλαδή το κέντρο του φακού βρίσκεται υψομετρικά στο κάτω μέρος της προβαλλόμενης εικόνας, το πάνω μέρος της εικόνας βρίσκεται σε μεγαλύτερη απόσταση από το φακό από ότι το κάτω μέρος.
<o:p> </o:p>
Το κάθετο lens shift του Sharp προσφέρει ουσιαστικά τη δυνατότητα μετακίνησης μισού ύψους του ονομαστικού κάδρου που προβάλλει κάθε φορά, δηλαδή σε ένα κάδρο 100 ιντσών, το lens shift μπορεί να μετακινήσει εξήντα εκατοστά την εικόνα πάνω ή κάτω.
<o:p> </o:p>
Το ελαφρά αρνητικό στοιχείο είναι ότι ο Sharp (όπως και οι περισσότεροι σύγχρονοι προβολείς) δεν έχει γενικό διακόπτη τροφοδοσίας στο πίσω μέρος του, έτσι πρέπει κάθε φορά να τον βγάζετε από τη πρίζα, ή να φτιάξετε ένα διακόπτη πάνω στο καλώδιο τροφοδοσίας. Γκρρρ, είχα καλομάθει με τον BenQ 8700 τα τελευταία χρόνια, που έχει γενικό διακόπτη στο πίσω μέρος και τον κλείνω από κει… :cool_4:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πανουληηηηη,
αν ηξερες τι σου ετοιμαζω η εικονισμα θα με εκανες, η βλαστημιες θα μου εριχνες....:cool_11:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Άκου να σου πω Σκαφάτε, δεν θα με τρελάνεις όπως τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα, ρίχνοντας μια βόμβα και μετά σφυρίζοντας αδιάφορα! :mad_3:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Μην ξεχνάς ότι έχω φωτοτυπία της αστυνομικής σου ταυτότητας, κι έτσι και τη βάλω στο forum θα γελάσει κι ο κάθε πικραμένος… :cool_11: :cool_11: :cool_11:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

.....τι να την κανουμε την φωτοτυπια?
καποιο ροζ dvd με τον ιδρυτη εχεις??? :crazy_3:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

.....τι να την κανουμε την φωτοτυπια?
καποιο ροζ dvd με τον ιδρυτη εχεις??? :crazy_3:

Αν είχα κάτι τέτοιο με πρωταγωνιστή τον Σκαφάτο νομίζεις ότι θα το ανέβαζα στο φόρουμ;! :happy_9:

Θα το έβγαζα σε πλειστηριασμό και θα έλυνα μια και καλή το οικονομικό μου πρόβλημα! Ξέρεις πόσοι "ενδιαφερόμενοι" θα υπήρχαν; :cool_11: :cool_11: :cool_11:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Αν είχα κάτι τέτοιο με πρωταγωνιστή τον Σκαφάτο νομίζεις ότι θα το ανέβαζα στο φόρουμ;! :happy_9:

Θα το έβγαζα σε πλειστηριασμό και θα έλυνα μια και καλή το οικονομικό μου πρόβλημα! Ξέρεις πόσοι "ενδιαφερόμενοι" θα υπήρχαν; :cool_11: :cool_11: :cool_11:
Καλα, λεγε...
Και αμα δεις τον "μαυρο" να μου τρυπησεις την μυτη:cool_11:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top