Φανάρια opel insignia 2009

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μετα λύπης μου ανακάλυψα τον πρώτο χειμώνα που το έχω στα χέρια μου οτι τα φανάρια μπάζουν νερό με τη βροχή οπότε και πρέπει να αντικατασταθούν.

Αυτή τη στιγμή φοράει αυτό όμως βλέπω οτι υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Εχω ήδη led samsung Η7 και Η1 οπότε λέω να μην πάω σε xenon και τα πληρώσω όλα απο την αρχή.

Τα δεύτερα με τον προτζέκτορα με την προϋπόθεση οτι κουμπώνουν κανονικά στο δικό μου μου φαίνονται πολύ καλύτερη επιλογή.

Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει να παραγγείλω απο κανα autodoc δεν έχω τσεκάρει τιμές.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Πριν μπεις στο έξοδο, μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις το φανάρι και να καλύψεις περιμετρικά την ένωση του κρυστάλλου (λέμε τώρα, πλαστικό είναι) με το σώμα του φαναριού, με σιλικόνη.

Έχει μιδαμινό κόστος και στο δικό μου πέτυχε.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Δεν με πειράζει το κόστος απλά αναρωτιέμαι αν το φανάρι με τον προτζέκτορα θα έχει καλύτερο φωτισμό απο τα δικά του.
 







Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Τα μικρά καμία σχέση πολύ καλύτερη δέσμη και περισσότερο φώς.
Τα μεγάλα δεν έχω ιδέα γιατί ενώ έλεγε ο πωλητής Η7 και Η1 τελικά είναι Η7 μικρή μεγάλη και περιμένω λάμπες.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Led H xenon για τη μεγάλη σκάλα?

Θέλω οτι πιο δυνατό μπορώ να έχω γιατί είναι αρκετά άσχημη η διαδρομή για το σπίτι.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Led H xenon για τη μεγάλη σκάλα?

Θέλω οτι πιο δυνατό μπορώ να έχω γιατί είναι αρκετά άσχημη η διαδρομή για το σπίτι.
Ένας τεχνικός μου ανέφερε ως πρόβλημα ότι δεν ανάβουν ακαριαία τα xenon και ως εκ τούτου δεν είναι κατάλληλα για τη μεγάλη σκάλα. Νομίζω ότι θα ήταν σίγουρη η άποψη κάποιου που διαθέτει τέτοια φώτα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ναι τα ξένον όντως δεν ανάβουν ακαριαία , θέλουν περίπου μισό λεπτό.
Αν και είχα ακούσει και για κάποια σχεδόν ακαριαία εδώ και χρόνια.
Δεν υπάρχει λόγος να πας σε αυτά για την μεγάλη σκάλα. Με ένα σετ LED θα είσαι μία χαρά.
Εγω έχω xenon μεσαία σκάλα , κατεβασμένη , και λάμπες PIAA στην μεγάλη +100% white για το σινιάλο και την μεγάλη σκάλα. Στα ομίχλης φοράω PHILIPS +30% BLUE . Μια χαρά είναι .
Αν πάρεις σωστά LED πχ PHILIPS περιμένω εντυπώσεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ναι τα ξένον όντως δεν ανάβουν ακαριαία , θέλουν περίπου μισό λεπτό.
Φαντάζομαι αστειεύεσαι. Δηλαδή μετράς μέχρι το 30 για να ανάψουν τα xenon.... :biggrin:

Προφανώς και δεν ισχύει. Χρειάζονται 1 με 2 δευτερόλεπτα για να αποκτήσουν πλήρη φωτεινότητα, κι αυτό μόνο στην περίπτωση που τα σβήσεις και τα ανάψεις ακαριαία.

Γι' αυτό και πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν την ίδια λάμπα, και στο high beam ανεβάζουν με μηχανισμό την χαμηλή δέσμη.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Η φαντασία σου είναι μάλλον πτωχή.
Οι λάμπες ξενον για να αποκτήσουν πλήρη φωτεινότητα μπορεί και να πάρει μισό λεπτό.
Δεν είναι μόνο δική μου παρατήρηση.
Οσο για αυτό που λές ισχυρίζεσαι για την ίδια δέσμη , αναφέρεσαι σε αρχαίες σχεδιάσεις με λάμπες Η4 , που χρησιμοποιούν την ίδια λάμπα και την πάνε μέσα έξω για να αλλάξει η δέσμη. Ναι υπάρχει και αυτό.
Πόσα ή μάλλον ποιά αυτοκίνητα φοράνε Η4 πλέον? Κανένα. Μόνο τα παλιά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ούτε στην Ε46 του 2000 δεν έπαιρνε μισό λεπτό να έρθουν σε πλήρη φωτεινότητα.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Nαι ! μετακινούν την λάμπα , μέσα -εξω . Φυσικά αλλάζει η εστίαση και κατ επέκταση και η μεσαία με την μεγάλη σκάλα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top