Φορητά "DACs" (αντάπτορες USB to 3.5mm) για ακουστικά


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές και κακή τροφοδοσία από το ίδιο το τηλέφωνο.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Υπάρχουν τόσοι αστάθμητοι παράγοντες στα κινητά τηλέφωνα που είναι αδύνατο ο κατασκευαστής να τα έχει προβλέψει όλα.
Πάντα σε κάποιο χρήστη θα τύχει να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.
Τα καλύτερα USB DAC dongles είναι αυτά που έχουν έστω και ένα υποτυπώδες φίλτρο ρεύματος και καλή θωράκιση από EMI.
Ακόμα καλύτερα να έχει ξεχωριστό USB audio receiver.
Αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα είναι dead silent που λέμε στο χωριό μου.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές και κακή τροφοδοσία από το ίδιο το τηλέφωνο.
Το Qutest όμως έχει τη δική του τροφοδοσία, δεν τροφοδοτείται από το τηλέφωνο όπως ένα dongle. Όσο για τις παρεμβολές δεν είναι αλήθεια παράξενο να προκαλούν τόσο συχνά data dropouts;
 

Μηνύματα
2.723
Reaction score
7.845
δεν είναι αλήθεια παράξενο να προκαλούν τόσο συχνά data dropouts;
Δοκίμασες να ρίξεις τη δειγματοληψία στα 44,1 ? Πρόσφατα είχα dropouts σε dac φίλου γιατί έπαιζε 192 με πρόβλημα και μόλις το γυρίσαμε στα 44,1 έφτιαξε.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Το Qutest όμως έχει τη δική του τροφοδοσία, δεν τροφοδοτείται από το τηλέφωνο όπως ένα dongle. Όσο για τις παρεμβολές δεν είναι αλήθεια παράξενο να προκαλούν τόσο συχνά data dropouts;
Τι απόσταση είχε το κινητό από το DAC;
Προφανώς στο συγκεκριμένο DAC δεν φταίει τόσο η τροφοδοσία όσο οι EMI και πιθανές απώλειες δεδομένων λόγω κακού συγχρονισμού.
Υπόψη ότι πολλά DAC δεν υποστηρίζουν σωστά την σύνδεση USB OTG με συσκευές Android.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.222
Σε δεκάδες Shanling, iFi και Violectric dongle DACs που έχουν πωληθεί, δεν έχει έρθει αναφορά για τέτοιο θέμα.
Μόνο περίπτωση iPhone να μην βγάζει ήχο καθόλου, που έφταιγε το καλώδιο.
Με σωστό καλώδιο όλα ΟΚ.

Νομίζω με επώνυμα dongle dacs δεν θα υπάρχει πρόβλημα. (Που είναι φτιαγμένα ειδικά για OTG).

Ειδικά το iFi Go bar και το Violectric Chronos συνοδεύονται με πολύ ποιοτικά καλώδια για όλες τις συνδέσεις.


0E9ED98E-FE12-46CC-9E76-664C4EBFD43A.jpeg
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τι απόσταση είχε το κινητό από το DAC;
Προφανώς στο συγκεκριμένο DAC δεν φταίει τόσο η τροφοδοσία όσο οι EMI και πιθανές απώλειες δεδομένων λόγω κακού συγχρονισμού.
Υπόψη ότι πολλά DAC δεν υποστηρίζουν σωστά την σύνδεση USB OTG με συσκευές Android.
Η απόστασή τους ήταν περίπου ένα μέτρο, αλλά δεν αλλάζει κάτι με την απόσταση, το δοκίμασα. Εκείνο που παρατήρησα χθες είναι ότι αν κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, το πρόβλημα φαίνεται να αναιρείται και εμφανίζεται πάλι μόνιμα μετά από ένα-δύο λεπτά. Μάλλον πρόβλημα συμβατότητας/συγχρονισμού δείχνει, όπως γράφεις κι εσύ.
Δεν με πειράζει καθόλου γιατί δεν προορίζω το κινητό για χρήση με το Qutest, άλλωστε η δοκιμή ήταν για να δω την ποιότητα του κινητού ως σκέτη ψηφιακή πηγή - και είναι εντυπωσιακή!
Εκείνο που θέλω είναι να βρω ό,τι καλύτερο σε dongle στην περιοχή των € 100-150 και να λειτουργεί άψογα, χωρίς θέματα/θορύβους. Και το Chronos είναι υποψήφιο αλλά ξεφεύγει σε τιμή.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Στο ένα μέτρο καλώδιο σύνδεσης δεν έχεις θέμα με EMI.
Το πρόβλημα είναι στην μεταφορά των δεδομένων και ίσως λίγη μεταφορά θορύβου μέσα από το καλώδιο.
Στα €150 περίπου τα αξιόπιστα DAC είναι μεταξύ άλλων τα FiiO KA3, Shanling UA3, Moondrop Dawn και iBasso DC06.
Δοκιμασμένα ως προς τους διάφορους θορύβους αλλά το θέμα είναι ότι όπως έγραψα και παραπάνω, στο Android τίποτα δεν εγγυάται ότι κάποιο τηλέφωνο δεν θα βγάλει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Πριν από λίγες μέρες, από περιέργεια δοκίμασα να συνδέσω το κινητό μου (Samsung S10e), με χρήση του αντάπτορα OTG (on-the-go), ως ψηφιακή πηγή σε εξωτερικό dac. Απο κάποια παλαιότερη πρόχειρη δοκιμή είχα μείνει με την εντύπωση ότι το κινητό μου δεν προσφέρει ψηφιακό USB audio σήμα. Αυτή τη φορά συνδέθηκε αμέσως με το Chord Qutest. Ο σκοπός μου ήταν να ακούσω πόσο ποιοτική ψηφιακή πηγή μπορεί να είναι το κινητό και η δοκιμή έγινε με streaming από το TIDAL αλλά και με κάποια αποθηκευμένα downloads.

Συγνώμη για την έκφραση, αλλά "έμεινα κάγκελο"! Δεν πίστευα στ' αυτιά μου, ο παραπάνω συνδυασμός έδωσε όλη την ποιότητα ήχου που παίρνω συνήθως από το Qutest με άλλες "σοβαρότερες" πηγές δηλ. επιτραπέζιο streamer ή CD transport. Απίστευτη λεπτομέρεια, φυσικότητα, αληθοφάνεια φωνών και οργάνων, κατευθείαν βουτιά στα τρίσβαθα των ηχογραφήσεων.

Έτσι συμπέρανα ότι για το κινητό ως ψηφιακή πηγή, ο περιορισμός είναι πρακτικά μόνο το dac/ενισχυτής που θα χρησιμοποιηθεί κι όχι το ίδιο το κινητό. Κι ότι για πολύ φορητές απαιτήσεις/ταξίδια αξίζει να συνοδέψω το κινητό με ένα μικρούλι αλλά κορυφαίο "dongle" dac/ενισχυτή για να έχω καλύτερη ποιότητα ήχου απ' ό,τι δίνει η (ήδη πολύ καλή) έξοδος ακουστικών του κινητού.

Προς το παρόν προσπαθώ να πληροφορηθώ όσο πιό αξιόπιστα μπορώ για μια αξιόλογη επιλογή που θα προσφέρει πολύ υψηλή ηχητική ποιότητα, όχι όμως με τιμή χωρίς νόημα (πχ. όχι ακριβότερη από τα HD-650)...

ΟΜΩΣ, όσο δοκίμαζα τον παραπάνω συνδυασμό άρχισα να συνειδητοποιώ ένα πρόβλημα, την αιτία του οποίου δεν μπορώ να εντοπίσω: Κάθε κάποια δευτερόλεπτα και σε τυχαίες στιγμές, ακουγόταν ένα "τσακ" με πολύ χαμηλή ένταση, άλλοτε μόλις ακουστό άλλοτε πιο ευδιάκριτο. Έμοιαζε με τον "στατικό ηλεκτρισμό" που ακούμε πότε-πότε σε δίσκους βινυλίου ή σε παλαιότερα συστήματα όταν ανάβαμε ή σβήναμε κάποιο φως. Αν και το "τσακ" ήταν συνήθως απολύτως στιγμιαίο/σημειακό, κάποιες φορές έδινε την εντύπωση ότι είχε κάποια msec μεγαλύτερη διάρκεια ή ότι ακουγόταν σαν πρόβλημα χρονισμού/συγχρονισμού του σήματος - πάντα όμως πολύ χαμηλής έντασης.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί που οφείλεται; Το έχει συναντήσει και κάποιος άλλος; Ελπίζω να μην εμφανίζεται και με χρήση "dongle" dac και να είναι απλώς κάποια ασυμβατότητα των παραπάνω συσκευών/λογισμικών. Αλλιώς δεν θα έχει νόημα η χρήση εξωτερικού dac/ενισχυτή με το κινητό...
Καλημέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ με το audioquest dragonfly black σε σύνδεση με το κινητό μου. Ένας οξύς στιγμιαίος θόρυβος σε τυχαίες στιγμές και ανεξάρτητα από το πρόγραμμα αναπαραγωγής (spotify, internet radio, foobar κλπ). Σε σύνδεση όμως με το tablet ή άλλο κινητό κανένα πρόβλημα. Υποθέτω λοιπόν ότι έχει να κάνει με τη συσκευή αναπαραγωγής και όχι το dac καθαυτό.
Όσον αφορά τα dongle dac/ενισχυτές και με έμφαση στον όρο "φορητότητα", ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει να εξετάζεται κατά τη γνώμη μου πέρα από το μέγεθος και βάρος της συσκευής, είναι και το πόσο "ενεργοβόρα" είναι με την έννοια να μην καταναλώνει γρήγορα τη μπαταρία της συσκευής στην οποία συνδέεται. Νομίζω ότι το Dragonfly στο κομμάτι αυτό τα πάει πολύ καλά.
 



Μηνύματα
23
Reaction score
12
Καθώς είμαι κι εγώ σε αναζήτηση φορητού DAC με είσοδο USB-C για χρήση από κινητό, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα στους γνωρίζοντες: α) επειδή το DAC το θέλω αποκλειστικά για να παρακάμψω το αντίστοιχο τμήμα του κινητού μου κι όχι για ενίσχυση (όπου σκοπεύω να χρησιμοποιώ κάποιον ενισχυτή ακουστικών, συνδεμένο στην έξοδο 3.5mm του DAC για να οδηγεί διάφορα ακουστικά τύπου ΙΕΜ που έχω), θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα (πχ υπεροδήγησης/παραμόρφωσης) σε μια τέτοια συνδεσμολογία; (δεδομένου ότι όλα τα DACs αυτού του τύπου έχουν και κάποιο ενισχυτή ενσωματωμένο). β) υπάρχει κάποιο φορητό DAC αυτού του τύπου με ελάχιστη (ως μηδαμινή) κατανάλωση ρεύματος από το κινητό, ώστε να μην αδειάζει γρήγορα η μπαταρία του κινητού, μια που, ούτως ή άλλως, δεν με ενδιαφέρει το κομμάτι ενισχυτή στο DAC; (που λογικά είναι κι εκείνο που κυρίως ευθύνεται για την κατανάλωση ρεύματος)
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Καθώς είμαι κι εγώ σε αναζήτηση φορητού DAC με είσοδο USB-C για χρήση από κινητό, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα στους γνωρίζοντες: α) επειδή το DAC το θέλω αποκλειστικά για να παρακάμψω το αντίστοιχο τμήμα του κινητού μου κι όχι για ενίσχυση (όπου σκοπεύω να χρησιμοποιώ κάποιον ενισχυτή ακουστικών, συνδεμένο στην έξοδο 3.5mm του DAC για να οδηγεί διάφορα ακουστικά τύπου ΙΕΜ που έχω), θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα (πχ υπεροδήγησης/παραμόρφωσης) σε μια τέτοια συνδεσμολογία; (δεδομένου ότι όλα τα DACs αυτού του τύπου έχουν και κάποιο ενισχυτή ενσωματωμένο). β) υπάρχει κάποιο φορητό DAC αυτού του τύπου με ελάχιστη (ως μηδαμινή) κατανάλωση ρεύματος από το κινητό, ώστε να μην αδειάζει γρήγορα η μπαταρία του κινητού, μια που, ούτως ή άλλως, δεν με ενδιαφέρει το κομμάτι ενισχυτή στο DAC; (που λογικά είναι κι εκείνο που κυρίως ευθύνεται για την κατανάλωση ρεύματος)
ddHiFi TC35B
Periodic Audio Rhodium
Ή κάτι άλλο με τσιπάκι της ALC θα έχει την μικρότερη κατανάλωση.

Επίσης δεν έχουν ενισχυτή και δίνουν μια απλή τάση εξόδου.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Παρόμοια με τα συγκεκριμένα έχω υπόψη μου από πρόχειρη αναζήτηση στο aliexpress (κυρίως), ωστόσο ο ενδοιασμός μου είναι κατά πόσο το DAC της ALC που κατά βάση χρησιμοποιούν ανάλογα DACs, έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ποιότητας ήχου αναλογικής εξόδου από την αντίστοιχη (και σχετικά αξιoπρεπή για κινητό) αναλογική έξοδο ήχου του κινητού μου, Nokia 8.
Αναφέρω τα παραπάνω γιατί βασική μου επιδίωξη είναι να έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα εξόδου ήχου από την αντίστοιχη έξοδο 3.5mm του κινητού, και την ίδια στιγμή να μπορώ άφοβα να οδηγήσω τις αναλογικές εισόδους από 3-4 φορητούς ενισχυτές ακουστικών που ήδη έχω (εξ ου και δεν ψάχνω επί του παρόντος για "σοβαρή" λύση ενισχυτή/DAC στην ίδια συσκευή, μαζί με το θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας από το κινητό).
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Αυτό δεν είναι εύκολο να στο πει κάποιος καθώς θα πρέπει να έχει δοκιμάσει το εν λόγω dac και να έχει και το συγκεκριμένο κινητό.

Πάντως στην δική μου περίπτωση όπου χρέη dac εκτελεί το thx onyx και συνδέεται με τον aune b1 ενισχυτή δεν έχω θέμα υπεροδηγησης και δεν έχω παρατηρήσει ασυνήθιστα υψηλή κατανάλωση μπαταρίας του κινητού.
Βάζω τέρμα την ένταση από το κινητό και έπειτα ρυθμίζω την ένταση από τον ενισχυτή.
 


Μηνύματα
631
Reaction score
534
Creative Play 4: υπερφορητό, πολύ φθηνό και επώνυμο (19.90 ευρώ χωρίς πρόσθετα μεταφορικά), απευθείας από την εταιρεία. Συνοδεύεται και με ανταπτοράκι, ώστε, εκτός απο το κινητό, να μπορείς να το βάλεις και σε κλασική usb θύρα υπολογιστή, αρκεί αυτός να έχει σύγχρονο λειτουργικό. Αν διέθετε και λίγο gain παραπάνω, θα προσέγγιζε 'κανονικά' dac.
Ήχος; Crystal clear και με δυνατότητα επιλογών, αναλόγως γούστου.
Είναι το μαύρο στη φωτογραφία. Το άσπρο είναι ένα παλαιότερο Ugreen, αγνώστων λοιπών στοιχείων.

View attachment 266463
Επειδή μου χάλασε το Cambridge Audio dacmagic xs και είμαι σε αναζήτηση ενός μικρού και προσιτού dac για το τηλέφωνο, θεωρείς ότι το creative θα με καλύψει ηχητικά; Δεν με απασχολούν mqa ή dsd, θέλω να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για το τηλέφωνο.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Εμένα με καλύπτει μια χαρά. Περισσότερο το χρησιμοποιώ με ακουστικά σε υπολογιστή και λιγότερο με ακουστικά στο τηλέφωνο. Τώρα, αν θα καλύψει εσένα δεν μπορώ να το γνωρίζω, ειδικά έτσι όπως το θέτεις συγκριτικά με το Cambridge που δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το προτίμησα από άλλα, λόγω του συνδυασμού "ονόματος" και τιμής, διότι όπως, και να το κάνουμε, άλλο 20 ευρώ και άλλο 70, 100, 200, ..... για ένα γκατζετάκι, ασχέτως αν τα ακριβότερα είναι ίσως καλύτερα. Ίσως...

Επειδή όμως βλέπω ότι μάλλον κινούμαστε σε κοντινές περιοχές, αν θέλεις στείλε μου π.μ. και πολύ ευχαρίστως να συναντηθούμε κάπου και να το δοκιμάσεις στο τηλέφωνό σου.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Εμένα με καλύπτει μια χαρά. Περισσότερο το χρησιμοποιώ με ακουστικά σε υπολογιστή και λιγότερο με ακουστικά στο τηλέφωνο. Τώρα, αν θα καλύψει εσένα δεν μπορώ να το γνωρίζω, ειδικά έτσι όπως το θέτεις συγκριτικά με το Cambridge που δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το προτίμησα από άλλα, λόγω του συνδυασμού "ονόματος" και τιμής, διότι όπως, και να το κάνουμε, άλλο 20 ευρώ και άλλο 70, 100, 200, ..... για ένα γκατζετάκι, ασχέτως αν τα ακριβότερα είναι ίσως καλύτερα. Ίσως...

Επειδή όμως βλέπω ότι μάλλον κινούμαστε σε κοντινές περιοχές, αν θέλεις στείλε μου π.μ. και πολύ ευχαρίστως να συναντηθούμε κάπου και να το δοκιμάσεις στο τηλέφωνό σου.
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα μιλήσουμε με π.μ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.199
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top