Φούρνοι άνω πάγκου

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Μετά από 22 χρόνια, είπαμε να αλλάξουμε τον εντοιχοιζόμενο φούρνο άνω πάγκου που έχουμε με έναν καινούργιο.

Ο παλιός είναι AEG Made in Germany με τρία τζάμια στην πόρτα και μας έχει παρουσιάσει δυο τρεις βλάβες τα τελευταία χρόνια, του αλλάξαμε και λάστιχο γιατί έχανε θερμότητα από μπροστά, τώρα το κύριο θέμα είναι ότι έχει σκουριάσει επιφανειακά ο θάλαμος και φοβάμαι ότι με τη λειτουργία αέρα τρώμε σκόνες σκουριάς με το φαγητό.

Το ερώτημα είναι, ένας καλός καινούργιος θα είναι εξίσου καλός με τον παλιό; Άλλαξε κανένας σας πρόσφατα φούρνο;
Σκεφτόμαστε για Miele.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Βλέπω (και χαζεύω... :cry:) σε Αμερικάνικα σπίτια κάτι φούρνους της Gaggenau. Στην Ελλάδα υπάρχει ένα showroom στην Εθνική Οδό, αλλά δεν ξέρω πώς πάει από σέρβις κλπ.

Δες και χάζεψε:
 


Μηνύματα
416
Reaction score
520
Μετά από 22 χρόνια, είπαμε να αλλάξουμε τον εντοιχοιζόμενο φούρνο άνω πάγκου που έχουμε με έναν καινούργιο.

Ο παλιός είναι AEG Made in Germany με τρία τζάμια στην πόρτα και μας έχει παρουσιάσει δυο τρεις βλάβες τα τελευταία χρόνια, του αλλάξαμε και λάστιχο γιατί έχανε θερμότητα από μπροστά, τώρα το κύριο θέμα είναι ότι έχει σκουριάσει επιφανειακά ο θάλαμος και φοβάμαι ότι με τη λειτουργία αέρα τρώμε σκόνες σκουριάς με το φαγητό.

Το ερώτημα είναι, ένας καλός καινούργιος θα είναι εξίσου καλός με τον παλιό; Άλλαξε κανένας σας πρόσφατα φούρνο;
Σκεφτόμαστε για Miele.....
Άμα τρως σκουριά με το φαγητό, δεν το συζητάμε και το ίδιο καλός να μην είναι ο καινούργιος η αλλαγή επιβάλλεται.
Απο εκεί και πέρα, υπάρχει η γενικη αρχή ότι τα παλιότερα μηχανήματα ήταν καλύτερης κατασκευής και αντοχής αλλά όταν κάτι χαλάει πρέπει να αλλαζεται.
Έχω Miele 25 χρόνια τώρα και παρά τις βλάβες και την συντήρηση που χρειάστηκαν μερικές από αυτές λειτουργούν ακόμα ικανοποιητικά. Δεν ξέρω που παίζουν τώρα οι τιμές αλλά πάντα ήταν ακριβές συσκευές, δεν ξέρω αν η διαφοράς τιμής τους αντικατοπτρίζει και την διαφορά στην κατασκευή και την αντοχη.
Για να μην σε ζαλίζω, θέλει έρευνα αν και οι Miele ποτέ δεν ήταν vfm.
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
Βλέπω (και χαζεύω... :cry:) σε Αμερικάνικα σπίτια κάτι φούρνους της Gaggenau. Στην Ελλάδα υπάρχει ένα showroom στην Εθνική Οδό, αλλά δεν ξέρω πώς πάει από σέρβις κλπ.

Δες και χάζεψε:
Έχω φουρνο κάτω πάγκου της Γκαγκεναου περίπου είκοσι χρόνια τώρα δίχως βλάβη και με καθημερινή σχεδόν χρήση- οι αμερικανοί που μπορούν επιλέγουν γερμανικα προϊόντα γενικότερα -. a German manufacturer of high-end home appliances. —> https://en.wikipedia.org/wiki/Gaggenau_Hausgeräte

Αν επιθυμείτε κάτι σε high end είναι καλή επιλογή.Υπάρχουν όμως κι άλλες επιλογές με άλλες τιμές που μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σας σε φουρνο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.525
Reaction score
30.762
Gaggenau έχουμε πλυντήριο πιάτων, για φούρνο δεν ξέρω πάντως σαν ποιότητα είναι άριστη.

Φούρνο έχουμε juno Electrolux, δλδ γκρουπ της AEG. Ατμού που δεν τον χρησιμοποιησαμε ποτέ, στα 8 χρόνια του αλλάξαμε το βεντιλατερ που χάλασε.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Παιδιά , οι Gaggenau έχουν 3-5 χιλιάρικα!!! Δε λέω, για να κάνουν τόσα λεφτά υπάρχει κάποιος λόγος προφανώς, αλλά όπως δε θα αγοράσω ποτέ ενισχυτή Kondo, δεν πρόκειται να δώσω τόσα για φούρνο.

Για τους Bosch, Neff κλπ. ακούω αντικρουόμενες απόψεις.

Ο κουμπάρος που αγόρασε Neff των 900 ευρώ, μου είπε ότι πρέπει να ανοίγει την πόρτα του φούρνου μόλις γίνει το φαγητό για να φεύγουν οι υδρατμοί , αλλιώς θα σκουριάσει μέσα σε 2 χρόνια!

Πάμε για Miele!!!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
O Gaggenau αναφέρθηκε επειδή μιλήσαμε για Miele, που είναι μια ακριβή μάρκα.

O Neff, ο πρώτος φούρνος που είχα, αλλάχθηκε επειδή η πόρτα δεν έκλεινε ποτέ σωστά και έκανε ανομοιόμορφο ψήσιμο.

Ο δεύτερος είναι ένας Siemens. Σε απώλεια ουδέτρου της ΔΕΗ κάηκε ολόκληρη πλακέτα, προφανώς όμως δεν έφταιγε η ποιότητα της Siemens. Ο φούρνος κατά τα άλλα στα περίπου 12 χρόνια που λειτουργεί είναι άψογος.

Αν αγόραζα σήμερα θα πήγαινα σ' αυτόν:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
φοβάμαι ότι με τη λειτουργία αέρα τρώμε σκόνες σκουριάς με το φαγητό.
Αν είναι καθαρός και σκουπισμένος δεν τρώτε τίποτα.

μου είπε ότι πρέπει να ανοίγει την πόρτα του φούρνου μόλις γίνει το φαγητό για να φεύγουν οι υδρατμοί
Αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε φούρνο, όσο και να κοστίζει. Πώς σκούριασε ο δικός σας νομίζεις;
 

Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ELECTROLUX-ZANUSSI-AEG ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ VFM ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70ΛΙΤ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΕΡΙΣΜΟ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΣΟ ΝΕΦΡΟ.

 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Nef 31 ετων σε αγροτικη περιοχη δεν εχει παθει τιποτα.
Nef 17 ετων επισης δεν εχει παθει τιποτα.
 




Μηνύματα
449
Reaction score
379
Κάποτε τα προϊόντα της Miele ήταν για καμιά 40αρια χρόνια.
Τώρα διαφημίζουν με περηφάνια ότι είναι φτιαγμένα για να αντέχουν 20 χρόνια.

Αυτό που μας είχαν πει εμάς όταν ψάχναμε για φούρνο άνω πάγκου πριν 11 χρόνια, ήταν να προτιμήσουμε κάποιον που έχει λειτουργία πυρόλυσης διότι είναι φτιαγμένος από πιο ανθεκτικά υλικά.
Πήραμε Siemens. Μέχρι στιγμής χρειάστηκε να αλλάξουμε τη φτερωτή της λειτουργίας του αέρα καθώς έλιωσε. Η ποιότητα της φτερωτής είναι πραγματικά για γέλια.
Κατά τα άλλα λειτουργεί άψογα έως σήμερα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.525
Reaction score
30.762
Δεν θα έπαιρνα με τιποτα miele. Όταν αγοράσαμε το σπίτι, είχε πλυντήριο και στεγνωτηριο Miele αρχών 90. Επειδή μόλις είχαμε αγοράσει πλυντήριο Miele (2005) δώσαμε το παλιό στην κουνιάδα... Το αντικατεστησε πριν 2-3 χρόνια απλώς επειδή ήταν 5κιλο... Το δικό μας, των 1300 ευρώ, το αλλάξαμε στα 8... Ήθελε αλλαγή το λάστιχο κάθε 2 (100 ευρώ η αλλαγή), προβλήματα στην πλύση, α πα πα. Το στεγνωτηριο το αντικαταστήσαμε γιατί πιάστηκε κάτι στο μοτέρ πίσω και το έκαψε και αντί επισκευής είπαμε να πάρουμε ένα νέο αντλίας θερμότητας. Σχεδόν 30 χρόνια συσκευή.

Πλην πλυντηρίου πιάτων ( gaggenau) και ρούχων (LG, εξαιρετικά μοτέρ) όλα τα άλλα είναι γκρουπ AEG.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Αυτό που μας είχαν πει εμάς όταν ψάχναμε για φούρνο άνω πάγκου πριν 11 χρόνια, ήταν να προτιμήσουμε κάποιον που έχει λειτουργία πυρόλυσης διότι είναι φτιαγμένος από πιο ανθεκτικά υλικά.
Σε εμάς είχαν πει να προτιμήσουμε φούρνο με δυνατότητα πυρόλυσης, ακριβώς λόγω της καλύτερης κατασκευής, αλλά να μην λειτουργήσουμε ποτέ την διαδικασία της πυρόλυσης, διότι ¨αποδυναμώνει¨ γενικά τον φούρνο και του μειώνει την διάρκεια ζωής!
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Ό,τι και να πάρεις, πρόσεξε την εγκατάσταση. Ειδικά το κομμάτι του αερισμού πίσω από τον φούρνο.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Θυμίζω πως Pitsos - Bosch - Siemens - Neff ανήκουν στο ίδιο γκρουπ και παράγουν τα ίδια μηχανήματα με διαφορετικούς κωδικούς. Τα ανέφερα με αύξουσα σειρά τιμολόγησης.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Αν είναι καθαρός και σκουπισμένος δεν τρώτε τίποτα.



Αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε φούρνο, όσο και να κοστίζει. Πώς σκούριασε ο δικός σας νομίζεις;
Το μόνο που σκούριασε είναι η φτερωτή και η πλάτη πίσω της. Οπότε μετά από κάθε ψήσιμο, βρίσκουμε ρινίσματα σκουριάς στον πάτω του θαλάμου.
Ο Neff του από πάνω σκούριασε ολόκληρος ο θάλαμος και στις γωνίες τρύπησε μέσα σε 2 χρόνια. Ο δικός μας δεν είχε τέτοια προβλήματα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top