Φωτοβολταϊκά πάνελ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Σκέφτομαι μήπως βάλω..

Διάβασα πως έχει ανέβει η απόδοση των τελευταίας γενιάς πάνελ, και ταυτόχρονα έχει πέσει σημαντικά η τιμή τους.

Έχω διαθέσιμο χώρο στο χωράφι, ας πούμε 1,5 στρέμμα, και φυσικά στην ταράτσα του σπιτιού, χονδρικά 140τμ.

Δεν έχω ιδέα για το θέμα. :tongue:

Έχει βάλει κανείς εδώ;

Εμπειρίες;

Α, έχει κι ο Τέσλα.. :party:


Και στο ελληνικό site υπάρχουν ως λινκ..

 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εγώ ψάχνομαι για φωτοβολταϊκά, σε εξοχικό, αλλά έχω πολύ χαμηλά τον πήχη, φτιάχνοντας για αρχή, ένα πολύ μικρό πακέτο με 2450€ της MP-Energy, μόνον για ψυγείο, τηλεόραση, φορτιστές, και λάπτοπ, βέβαια τα βασικά εξαρτήματα (αντιστροφέα καθαρού ημίτονου και ρυθμιστή φόρτισης), να είναι αρκετά επεκτεινόμενα, ώστε να μην χρειαστούν αλλαγή όταν θα ''μεγαλώνω'' το πακέτο, αυτά με 4 ημέρες αυτονομία, που θα τσιμπήσουν λίγο την τιμή λόγω μπαταριών 2Volt, Το ''σπιτάκι'' είναι μικρό ξύλινο, και ο μόνος τρόπος να πάρει ρεύμα! αναγκαστικά θα υπάρχει και μικρή γεννήτρια πετρελαίου, ενωμένη με το σύστημα, γιατί πάω και χειμώνα. Μιλώντας με τον υπεύθυνο Μηχανικό κ. Πέτσιο (πολύ ευγενικός και επεξηγηματικός), μου ανέφερε ότι μπορούμε να ''φτιάξουμε'' πακέτο, ξεχωριστό των προσφορών, με τις δικές μου ανάγκες!
Νομίζω μόλις τελειώσω μέσα το σπιτάκι, ηλεκτρικά-υδραυλικά (είπαμε είναι καινούριο), θα ξεκινήσω με το ρεύμα, που είναι προτεραιότητα! (πόσο καιρό θα παίρνω ρεύμα απο τον γείτονα ντροπή!!!)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Δεν έχω βάλει ακόμα, όμως κάθε 5-6 μήνες επανέρχεται η ιδέα κι έτσι συνολικά το έχω ψάξει 6-7 φορές.
Έχω πει όμως ότι μόλις αγοράσω το ηλεκτρικό, θα τα βάλω σίγουρα.

Το βασικό πρόβλημα, αν μιλάμε για Net Metering (γιατί για αυτόνομο είναι άλλη, αρκετά περίπλοκη ιστορία), είναι πως συνεχίζεις να πληρώνεις τις περισσότερες από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις κι έτσι το όφελος που έχεις είναι ουσιαστικά το καθαρό κόστος του ρεύματος. Αν σκεφτείς όμως την αναλογία μεταξύ ρεύματος και ρυθμιζόμενων, θα δεις ότι τελικά το όποιο όφελος μπορείς να έχεις δεν είναι και τεράστιο.

Όσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωσή σου φυσικά, τόσο μεγαλύτερο και το όφελος. Απ'την άλλη όμως, τόσο μεγαλύτερο θα είναι και το κόστος, οπότε εν τέλει ο χρόνος που απαιτείται για την απόσβεση είναι πάντα περίπου ο ίδιος, γύρω στα 7 χρόνια.

Άρα, αν έχεις αρκετή κατανάλωση σε καθαρή αξία ρεύματος (π.χ. 1.000€/έτος) ίσως αξίζει να δώσεις 7Κ, να περιμένεις 7 χρόνια για την απόσβεση για να πεις ότι μετά θα κερδίσεις 20 χιλιάρικα στη διάρκεια ζωής της εγκατάστασης. Αν όμως έχεις μικρή κατανάλωση, μάλλον η όλη άσκηση δεν έχει νόημα, πλην για καθαρά οικολογικούς λόγους.

Για να πάρεις μια ιδέα, βάλε τα δικά σου νούμερα εδώ:
για να καταλάβεις μέσες άκρες αν αξίζει να ασχοληθείς. Διάβασε βέβαια και τις "παραδοχές" στο τέλος.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
υποθέτω ότι θέλεις να φορτίζεις και το αμάξι που θα πάρεις.
θέλεις πολλαααα πάνελ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
αν μιλάμε για Net Metering
Προφανώς δε μιλάμε για αυτόνομο.

Είδα το λινκ υπολογισμού που έδωσες, μέχρι 100τμ υπολογίζει αυτό. 12-κατι κιλοβάτ.

Είχα την εντύπωση πως βάζεις όσα θες, και με ένα δεύτερο μετρητή τα πουλάς στη ΔΕΗ όσα δε τρως εσύ. Κι ας βγάζεις 50 κιλοβάτ.

Δεν τα "αγοράζει" αυτά η ΔΕΗ;

Χωρίς να υπολογίζεις την δική σου κατανάλωση, δεν αποσβένεται η αγορά τους σε μερικά (5-7 δε ξέρω) χρόνια αφού τα αγοράζει η ΔΕΗ;



το αμάξι που
Αν είμαστε καλά, "τα", όχι "το".
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Είχα την εντύπωση πως βάζεις όσα θες, και με ένα δεύτερο μετρητή τα πουλάς στη ΔΕΗ όσα δε τρως εσύ. Κι ας βγάζεις 50 κιλοβάτ.

Δεν τα "αγοράζει" αυτά η ΔΕΗ;
Όχι, στο net metering δεν τα αγοράζει. Ό,τι επιπλέον ενέργεια παράγεις (σε επίπεδο έτους) ουσιαστικά την χαρίζεις στη ΔΕΗ.
Γι'αυτό είναι σημαντικό να κάνεις σωστή διαστασιολόγηση, ώστε να καλύπτεις μεν την κατανάλωσή σου, αλλά να μην την ξεπερνάς.

Δεν ξέρω αν υπάρχει πια δυνατότητα να στήσεις μεγαλύτερη εγκατάσταση και να πουλάς το ρεύμα, όπως υπήρχε παλιά με τα "φωτοβολταϊκά στη στέγη". Έχω πολλά χρόνια να δω κάτι τέτοιο, πιστεύω πως δεν υπάρχει πια, μιλώντας πάντα στα πλαίσια μιας "οικιακής" εγκατάστασης, όχι Φ/Β πάρκου (έστω μικρού) με άλλου τύπου άδειες κλπ.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
αν μιλάμε για αυτοκίνητα οι καταναλώσεις ανεβαίνουν αρκετά
θέλει εξελόφυλλο αλλά μάλλον κάνει απόσβεση πολύ γρήγορα
πχ στην εν λόγω μονοκατοικία επειδή μιλάμε για 6000KWh το χρόνο (με το μάτι χωρίς θέρμανση) αν προσθέσεις και τα αυτοκίνητα πάς σε 10000 άνετα. Αν προσθέσεις και την θέρμανση (να φύγεις από πετρέλαιο και να πας σε αντλία θερμότητας) έπιασες τις 13000-15000.
δικαιολογείς μια επένδυση στα 10KW σα να λέμε.
του ποδαριού πράξεις βέβαια.

αργότερα μπορείς να φτιάξεις και ένα θηριώδες ups (δηλαδή μπαταρίες 80-100KWh , mppt φορτιστές και inverter ) να έχεις ωλγουεϊζ τουθερτυ 50.000Hz και να μην ασχολείσαι με τα κοινά αλλά αυτό είναι πολυ μεγάλη επένδυση για τις καταναλώσεις σου που όμως χτίζεται και σε δόσεις (ως προς την αυτονομία)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έχω ένα μικρο net metering περίπου 2000kwh το χρόνο.οτι είπε ο sifis ισχύουν όλα.σκεφτομαι να το μεγαλώσω και να το κάνω αυτόνομο γιατί είναι πιο πολλά τοι διαφορες χρεώσεις από το ρευμα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το κοστος συντηρησης ποιο ειναι, γιατι μονο το κοστος αποσβεσης εχει αναφερθει...
Οι απαιτησεις δεν ειναι μονο στα ποσα kw φανταζομαι αλλα και πως ανταποκρινονται σε φορτια ,ρευματα εκκινησης κλπ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Αν προσθέσεις και την θέρμανση (να φύγεις από πετρέλαιο και να πας σε αντλία θερμότητας) έπιασες τις 13000-15000.
Α, στάνταρ.

Πλέον δουλεύω κλιματιστικά της Daikin για ζέστη το χειμώνα, που είναι αντλίες θερμότητας.

Ο χειμώνας που μας πέρασε δεν ήταν τίποτα βέβαια, αλλά λίγο ήταν και το ρεύμα που έκαψαν, σαφώς λιγότερα από το πετρέλαιο.

Το αυτόνομο είναι ωραίο σαν ιδέα, αλλά πολύ ακριβό για υλοποίηση σε κύρια κατοικία με κάτι μεγάλα ιμερσιβ σεταπ που βάζουν οι παλαβοί, άσε καλύτερα... :tongue:

Ένα τυπικό σχεδιασμό μέσης ισχύος με κάποιες μπαταρίες για backup κοιτάζω σίγουρα όμως. Προφανώς θα ήταν ωραίο να εκμεταλλευτώ την ηλιακή ενέργεια για φόρτιση αυτοκινήτων, κάτι που αργά ή γρήγορα θα γίνει.

Ωστόσο θα ήταν καλή ιδέα να μπορούσα να εκμεταλλευτώ και την επιφάνεια από κάτι χωράφια με πάνελ, αν μπορώ να πουλήσω αυτό το ρεύμα, ώστε να μου προσφέρει κι ένα εισόδημα. Έχω ακούσει κάποιους που παίρνουν ~5,5κ το έτος από τέτοια πάνελ σε μεγάλες οριζόντιες στέγες.

Με 5,5 χιλιάρικα δε σώζεται κανείς βέβαια, αλλά σαν πρόσθετο εισόδημα είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
οι επώνυμοι αναστροφείς είναι ταχύτατοι στην απόδοση ισχύος.
ένας συνάδελφος έχει κατα αποκλειστικότητα ρεύμα από φ/β στο γραμματικό (γιατί η ΔΕΗ απλά δεν ήθελε να πάει μέχρι εκεί).
ο φορτίο που μπορεί να σου ζορίσει την εγκατάσταση είναι μια ηλεκτροσυγκόληση , που στο τσάφ ζητάει την μάνα της και τον πατέρα της και αν σου ρίξει την τάση συνήθως κολλάει το ηλεκτρόδιο (γιατί ψοφάει το μηχάνημα)
στο σπίτι του και ο πιο κουλός σιδεράς δεν μπορεί να κολλήσει το ηλεκτρόδιο. έχει εξωπραγματικό ρυθμό ανόδου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Το έχεις ξαναγράψει αυτό και δεν το καταλαβαίνω. :p Απλά A/C δεν είναι όπως όλα;
Απλά; Μάλλον δεν είναι τόσο απλά.

Στο αρκετά αναλυτικό έντυπο φυλλάδιο τεχνικών προδιαγραφών και μοντέλων που πήρα από την Daikin, το οποίο πιθανώς μπορείς να το βρεις και σε μορφή pdf, αναφέρει ως "αντλίες θερμότητας" τα "καλά" κλιματιστικά της, δηλαδή τις μεγάλες και ακριβές σειρές, αυτές με τους πολύ υψηλούς δείκτες απόδοσης.

Και μένα μου έκανε εντύπωση, αλλά ένα θερμομηχανικό που ρώτησα, έτσι τα ονομάτισε κι αυτός. Αυτός εξειδικεύεται σε αυτό το αντικείμενο, και αναλαμβάνει μετρήσεις και μελέτες απωλειών θερμότητας κλπ.

Ειλικρινά, δε γνωρίζω κάτι παραπάνω... :)

Πάντως με τα ίδια μου τα μάτια έτσι τα διάβασα να τα χαρακτηρίζουν, αντλίες θερμότητας.
 


Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.304
Το κοστος συντηρησης ποιο ειναι, γιατι μονο το κοστος αποσβεσης εχει αναφερθει...


δεν έχει κόστος συντήρησης.

προφανως δεν συζητάμε να σπάσει κάποιο πάνελ από πχ χαλάζι.

Μια φορά το χρόνο ανεβαίνεις και τα πλένεις. Λάστιχο /νερό/σκούπα -τέλος.
Αυτό κάνω εγώ.
οι επώνυμοι αναστροφείς είναι ταχύτατοι στην απόδοση ισχύος.
ένας συνάδελφος έχει κατα αποκλειστικότητα ρεύμα από φ/β στο γραμματικό (γιατί η ΔΕΗ απλά δεν ήθελε να πάει μέχρι εκεί).
ο φορτίο που μπορεί να σου ζορίσει την εγκατάσταση είναι μια ηλεκτροσυγκόληση , που στο τσάφ ζητάει την μάνα της και τον πατέρα της και αν σου ρίξει την τάση συνήθως κολλάει το ηλεκτρόδιο (γιατί ψοφάει το μηχάνημα)
στο σπίτι του και ο πιο κουλός σιδεράς δεν μπορεί να κολλήσει το ηλεκτρόδιο. έχει εξωπραγματικό ρυθμό ανόδου.
αν έχεις καλό επώνυμο ινβερτερ >=5kw , κολλάς άνετα με επαγγελματική ίνβερτερ ηλεκτροκολληση -2,5άρι ηλεκτρόδια (απλό και inox)

δοκιμασμένο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440

Στην κατηγορία "αντλίες θερμότητας αέρα αέρα" βλέπεις τι μοντέλα έχει.
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.304
Το έχεις ξαναγράψει αυτό και δεν το καταλαβαίνω. :p Απλά A/C δεν είναι όπως όλα;
όχι

σα να λέτε όλοι οι πρεπρο είναι ίδιοι
ή
όλες οι οθόνες ίδιες είναι
ή
όλα τα .....

καταλάβατε ή να συνεχίσω ; :whistling:

μη το κάνετε πουτ@ν@

ο 666 παραμονεύει:gotcha:


Ένα γρήγορο λινκ σε πρώτη αναζήτησή που μοιάζει κατατοπιστικό.

 


Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.304
OK, sales speak. :tongue:
δεν έχω σχέση με πωλήσεις ( για να μην παρεξηγηθώ ) Είμαι αρχιτεκτων Μηχ. με δεύτερο πτυχίο στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Απλά μιλώ ως χρήστης και εγκαταστατης, διασυνδεδεμένου συστήματος 10kw , 14000kwh/έτος, (oxi net metering) και ενός off grid αυτόνομου συστήματος 5 kw.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
αν έχεις καλό επώνυμο ινβερτερ >=5kw , κολλάς άνετα με επαγγελματική ίνβερτερ ηλεκτροκολληση -2,5άρι ηλεκτρόδια (απλό και inox)

δοκιμασμένο.
Oι μπαταριες δεν περιλαμβανονται στο κοστος συντηρησης?Εαν η 7ετια γινει η αρχικη αποσβεση στα 10 χρονια μας ερθουν οι μπαταριες... δε ξερω ρωτω..
Oι ινβερτερ ηλεκτροκολησεις δεν τραβανε φορτιο, νομιζω δηλαδη οπως οι παλιες με τους μετασχηματιστες.
Φορτιο λεω ψυγειο,τροχους,ενισχυτες με μεγαλους μετασχηματιστες και χωρις σοφτ σταρτ και πιθανα αλλα που δεν μπορω να σκεφτω...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.864
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top