Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

I

iason

Guest
Καλησπέρα σε 'ολους ,
Θά ηθελα κάποια σχετική βοήθεια για αγορά καινούργιας μηχανής ,εχω στο μυαλό μου την Nikkon 1 j2 το ποσό των χρημάτων μέχρι 400 ευρώ μ'αξιμουμ.
Βγάζω φωτογραφίες αρκετές φορές το χρόνο τα κλασικά χριστούγεννα πάσχα διακοπές γιορτές γενέθλια και επίσης με ενδιαφέρει και η βιντεοσκόπηση σε φούλ ανάλυση,τώρα αν μπορεί και ο ήχος να είναι στέρεο ακόμα καλύτερα.
Αν έχει κάποιος κάποια προσωπική εμπειρία η γνώση από κάτι κάλύτερο ευχαρίστως να τον ακόυσω.Τώρα εχω μια compact Olympus FE 150 την εχω από το 2006 και μπορώ να π'ω ότι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο απλά πιστεύω ότι ηρθε η ώρα της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους θελήσουν να βοηθήσουνε,

Φιλικά Ιάσων.:thumbsup:
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

Η σειρα 1 της Nikon ειναι απο τα χειροτερα συστηματα στην αγορα κατα τη γνωμη μου (αν οχι το απολυτως χειροτερο).
Προσδιορισε λιγο τη χρηση για την οποια τη θες ωστε να καθοριστει απ αυτη η αγορα σου. Επισης αν θες πες μας αν θετεις περιορισμους σε μεγεθος
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

Αγαπητέ φίλε όπως προανέφερα η χρήση είναι φωτογράφηση ερασιτεχνική και βιντεοσκόπηση επίσης ερασιτεχνική σημαντική όμως,τώρα όσο αναφορά το μέγεθος εντάξει να κουβαλιέται με ένα άτομο!!!!!!
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

Και η Hasselblad κουβαλιούνται απο ένα άτομο.. εξαρτάται απο τους συμβιβασμούς που θέλει να κάνει το ατομο και αν θέλει να χωράει η μηχανή στην τσέπη του μπουφάν ή αν δεν τον πειράζει να κουβαλάει τσαντάκι γιαυτήν :smile:

Η χρήση εννοούσα με βάση το θέμα κυρίως, δηλ τοπίο / πορτραίτο / βραδυνή φωτογράφηση / αθλητική φωτογραφία κτλ.. Κάθε τομέας έχει τα δικά του ζόρια. Πάντως η σειρά 1 της Nikon πέρα απο ομορφη εμφάνιση δεν έχει κάτι ουσιαστικό να προσφέρει. Έχει πάρα πολύ μικρό αισθητήρα, αντίστοιχο μικρής compact, με τα όσα μειονεκτήματα αυτό συνεπάγεται, και οι φακοί της έχουν και μικρό zoom. Αν προσθέσουμε και το υψηλό κόστος απόκτησης, είναι ν'απορεί κανείς γιατί να την αγοράσει ο ερασιτέχνης φωτογράφος. Θα πρότινα μια compact αν θέλετε μικρό μέγεθος και βάρος ή εισαγωγικό μοντέλο mirrorless ή dslr αν προέχει η ποιότητα εικόνας και τα καλά τεχνικά χαρακτηριστικά
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

M'εχρι ένα σημείο με ενδιαφέρει η ποιότητα εικόνας τώρα σε θέματα φωτογραφίας αυτό είναι ότι κάτσει ,Αν μπορείς πρότεινέ μου 2-3 compact καλής ποιότητας κατά την γνώμη σου και 2-3 επίσης mirrorless or dslr οι γνώσεις μου στον τομέα είναι σημαντικά περιορισμένες το θέμα είναι ότι θέλω με τα χρήματά μου να πάρω ότι καλύτερο μπορώ.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

το ποσό των χρημάτων μέχρι 400 ευρώ μ'αξιμουμ.


Βγάζω φωτογραφίες αρκετές φορές το χρόνο τα κλασικά χριστούγεννα πάσχα διακοπές γιορτές γενέθλια και επίσης με ενδιαφέρει και η βιντεοσκόπηση σε φούλ ανάλυση,τώρα αν μπορεί και ο ήχος να είναι στέρεο ακόμα καλύτερα.:thumbsup:

Mε 50 ευρω περιπου επιπλεον θα επερνα μια νικον 3200 με τον 18-55, θα εριχνα λιγο διαβασμα και θα ημουν τζετ για πολυ καιρο...
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

Τελικά αγόρασα την Panasonic lumix DMC- TZ40 ΄και πιστεύω ότι έκανα μια καλή αγορά γιά ερασιτέχνης,τα υπόλοιπα στην πορεία.
Σάς ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας,

ΙΑΣΩΝ.
 



D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Φωτογραφικη Μηχανή αλλά ποιά;

Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας.
Αναζητώ μια compact με τιμή max στα 200 ευρώ.
Χρήση-Χαρακτηριστικά:
1.Φωτό από κοντινή απόσταση,ετικετών,πινακίδων εξοπλισμού,μηχανημάτων,ώστε το αποτέλεσμα να είναι ευανάγνωστο για αποστολή με email.
2.Επιθυμητή η μέγιστη δυνατή ποιότητα κατασκευής,γιατί το περιβάλλον εργασίας θα είναι ιδιαίτερα αντίξοο (σκόνη).
3.Επιθυμητό ενσωματωμένο flash καθώς και η απλούστερη δυνατή λειτουργία.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τελικά,ανέβηκα σε budget στα 300 euro και πήρα την Olympus Pen E-PL3.
Πολύ όμορφη,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,πολύ πιο μπροστά από τις ανάγκες μου προς το παρόν...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Τελικά,ανέβηκα σε budget στα 300 euro και πήρα την Olympus Pen E-PL3.
Πολύ όμορφη,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,πολύ πιο μπροστά από τις ανάγκες μου προς το παρόν...
Γνώμη μου πως, ακόμη και να μην ξεφύγεις ποτέ από το αυτόματο πρόγραμμα, δύσκολα θα μετανιώσεις τη μετάβαση σε system camera. Αντιθέτως, την επόμενη φορά που θα πέσει στα χέρια σου μια compact, θα αναρωτιέσαι τι έχει πάει στραβά.

Καλή απόλαυση.
 


Μηνύματα
406
Reaction score
514

Πάντως σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι πρέπει να τις δεις και τις δυο απο κοντά, να τις πιάσεις στα χέρια σου για να αποφασίσεις. Μπορεί κάτι να μην σου ταιριάζει, να μην σε βολεύει κλπ.
 


Μηνύματα
440
Reaction score
770
Λόγο χρημάτων επέλεξες αυτές τις δύο;
Ναι, με δεδομένο όμως ότι και οι δύο είναι Full frame mirrorless.
Τελικά αγόρασα την Canon RP, αφενός λόγω χαμηλότερης τιμής (τη "χτύπησα" μόλις στα 999 ευρώ!), αφετέρου λόγω του kit φακού που φτάνει τα 105mm, σε αντίθεση με αυτόν της Nikon, που ήταν 24-50mm.
Επιπρόσθετα, η Canon μέχρι τις 15/1/2022 τρέχει προωθητική ενέργεια με 60 ευρώ cashback και επέκταση εγγύησης!


Η μηχανή έφτασε χθες στα χέρια μου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Σε σύγκριση με την DSLR της Pentax που έχω, η διαφορά είναι μεγάλη. Θα επανέλθω με εικόνες!
 




Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.028
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top