Φύση, τοπίο, landscapes

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Να ανοίξουμε και ένα νήμα για τοπία;

Να βάλω πρώτος, δέντρα






 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Re: Τοπίο

Πολυ ομορφες!!

Νομιζω πως εισαι και ο "ειδικος" στα τοπια!!

Δωσε πραμα στο λαο!!
 


Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Απάντηση: Τοπίο

Ξεκινάει με τον πήχη ψηλά το θέμα... Πολύ όμορφα χρώματα στις δύο πρώτες, σα σύνθεση προτιμώ τη δεύτερη.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Re: Τοπίο

Ωχ αμαν προβλεπω να παιρνει φωτια το thread...

( Νασσο δωσε τωρα με τη D7000 ! )
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Απάντηση: Τοπίο

Πολύ όμορφα χρώματα στις δύο πρώτες,.
Αν εχεις καλο φως, το χρωμα ερχεται απο μονο του... ενω αν εχεις συνεφιες, την πεφτεις στο φωτοσοπ και παρουσιαζεις αυτο...


Τουλαχιστον, εγω, σας εβαλα και ενα παγκακι να καθησετε... δεν σας εχω ορθιους απο το πρωι μεχρι το βραδυ...:105:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Απάντηση: Τοπίο

Τα κλίπαρες τα γρασίδια, τα βλέπω βεραμάν.


Το χρώμα στις πρώτες δεν είναι πειραγμένο, φυσικά είναι με το τελευταίο απογευματινό φως, αλλά έχουν βοηθήσει και ο Νίκκορ 17-35/2.8 (αμ πώς ενίοτε τον χρησιμοποιούμε και οι Κανονάκηδες) με το πολύ καλό χρωματικό κόντραστ, και η χρήση πολωτικού.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Απάντηση: Τοπίο

Οντως, εδωσα με μασκα εξτρα χρωμα στο γρασιδι και βγηκε λιγο Warhol... ή Μικελαντζελο για να ειμαστε σχετικοι με το επαγγελματικο :114: ταξιδακι του Κου Διαχειριστα...

Το πολωτικο εκανε καλη δουλεια... θα προτιμουσα ομως λιγο πιο ανοιχτα καδρα ωστε να εχουμε οντως τοπιο και οχι σκετα δεντρα...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Απάντηση: Τοπίο

Πόσο πιο ανοικτά, με 17ρη είναι. Μετά θα έβγαζα και εμένα στο κάδρο. Και η απομόνωση θέματος, τοπίο είναι πάντως, ειδικά εάν λειτουργεί το πράγμα ως σειρά φωτογραφιών.

Μερικές ακόμη:





 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Απάντηση: Τοπίο

Θα προτιμησω τις βαρκες απο τα δεντρα, ως πιο πιασαρικο θεμα... ωστοσο, εκτος απο το χρωμα, θα μεινω και στη συνθεση... σε καμμια δεν λειπει κατι ουτε ψαχνεσαι να δεις τι... φωτογραφηθηκε...!!

:607::607:
 

Μηνύματα
326
Reaction score
1
Απάντηση: Τοπίο





με μεγάλη χαρά μπαίνω στο θέμα αυτό! και χαίρομαι που ήδη έχουν προστεθεί πανέμορφες φωτογραφίες!
 



Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Απάντηση: Τοπίο

Το κακό με τη φωτογράφηση κατά τη διάρκεια διακοπών είναι ότι δεν έχεις πολλές ευκαιρίες επιλογής για το πότε θα πας για φωτογράφηση και τι καιρό/φως θα έχει, οπότε κάνεις ό,τι μπορείς με τις συνθήκες που "σου κάθονται" και έπειτα καταφεύγεις στη ζεστή αγκαλιά του photoshop... :120:
Βέβαια, οι παρακάτω δε διεκδικούν δάφνες ούτε για τη σύνθεση, αλλά, εν πάσει περιπτώσει είναι από το πιο πρόσφατα επεξεργασμένο "πακέτο", όλες από το μονοπάτι για τη Μαύρη Σπηλιά, στον Προυσσό Ευρυτανίας.



Κλικ για μεγέθυνση
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Τοπίο

Εκεί παραδίπλα από τον Τάσο ήμουνα και εγώ....
Πάλι καλά που μπόρεσε ο άνθρωπος να βγάλει τις φωτογραφίες....είχε και εμένα που
- είχα αρχίσει να χοροπηδάω γιατί μάζευε το δόντι μου (μη ρωτήσετε ποιό... ναι εκείνο!)
- είχα δύο (2!) μπαταρίες για την μηχανή μου ....και οι δύο αφόρτιστες...(ΝΑΙ ΝΑΙ ξέρω...)
- του έκανα και ερωτήσεις (να μάθουμε και τίποτε από τον δάσκαλο!)


Απ' ότι μπορείτε να καταλάβετε, θα ήταν πχιό έφκολο για τον Τάσο να αφοσιωθεί στην τέχνη του ακόμη και αν αντιμετώπιζε θύελα από ακρίδες (παρά εμένα) :138:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας

 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας



Σήμερα το πρωί πήγα στο Γύθειο.
Λίγο πρίν το Μαυροβούνι είδα αυτό το πέτρινο κτίσμα. Το μόνο που είχα πάνω μου ήταν το κινητό μου κι έτσι το φωτογράφησα μ' αυτό.:107:
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Απάντηση: Φωτογράφοι (και όχι μονο) δείξτε το ταλέντο σας



παπαρούνα!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top