Χάλασε ο ενισχυτής και έμειναν τα ηχεία

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Γεια σας, θα ήθελα μια βοήθεια ως ασχετοςπου είμαι... Ειχαενα home theater της samsung 5.1 παθητικό subwoofer και χαλασε το dvd και τωρα μου έμειναν σκετα τα ηχεία. Τι μπορω να κάνω για να μην πάνε χαμένα τα ηχεία και με το χαμηλότερο δυνατόν κόστος;;
 



Μηνύματα
229
Reaction score
80
Φαντάζομαι ότι τα ηχεία σου δεν θα έχουν πρόβλημα να συνεργαστούν με οποιοδήποτε AV ενισχυτή 5.1. Αλλά στείλε μας και τον τύπο του συστήματος σου για να σου πούμε κάτι σίγουρο.
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Γεια σας, θα ήθελα μια βοήθεια ως ασχετοςπου είμαι... Ειχαενα home theater της samsung 5.1 παθητικό subwoofer και χαλασε το dvd και τωρα μου έμειναν σκετα τα ηχεία. Τι μπορω να κάνω για να μην πάνε χαμένα τα ηχεία και με το χαμηλότερο δυνατόν κόστος;;
Φίλε καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Μια χάλασε ο ενισχυτής, μια χάλασε το DVD, δεν μπορείς να πάρεις βοήθεια αν δεν ξεκαθαρίσεις τι μοντέλο σύστημα έχεις, κοινή λογική δεν είναι; :idk:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μια χάλασε ο ενισχυτής, μια χάλασε το DVD, δεν μπορείς να πάρεις βοήθεια αν δεν ξεκαθαρίσεις τι μοντέλο σύστημα έχεις, κοινή λογική δεν είναι; :idk:
Στην πραγματικότητα είναι μια συσκευή που περιλαμβάνει DVD player και 6 ενισχυτές. Πάνω σε αυτή τη συσκευή, που μοιάζει με ένα κοινό DVD player, συνδέονται τα 6 ηχεία του συστήματος. Τέλος, τα ηχεία μάλλον είναι μικρά, μέτριας ποιότητας, οπότε του έμειναν αμανάτι.
Όπως το βλέπω εγώ, μια λύση είναι να αντικατασταθεί η χαλασμένη συσκευή από ένα media player και έναν εξακάναλο (ή 3 δικάναλους, με κόστος όχι πάνω από 30-40 ευρώ ο ένας) φτηνό τελικό class D.
Μια φίλη μου είχε αντιμετωπίσει πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα και το είχα ψάξει λίγο.

Αλλά όταν έρθει η ώρα να μπει το χέρι στην τσέπη, κάποιος θα διαπίστωνε ότι συμφέρει καλύτερα να ξεφορτωθεί τα παλιά ηχεία και να πάρει ένα καινούριο παρόμοιο σύστημα με λίγα χρήματα.

Τέλος, καλό θα ήταν να αναφερθεί το μοντέλο του συστήματος που έχει τώρα ο @Markstam
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχει χαλασει ο ενισχυτής βγαζει ενα μηνυμμα protect και μετά σβήνει. Το πηγα για επισκευή και μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται. Το μοντέλο θα πρέπει να το ψάξω γιατί ακομα δεν τον πήρα πισω απο το μαγαζι. Από τα ηχεία βγαινουν απλά σκετα καλωδια όχι rca η 3.5 βισματα για αυτό είπα παθητικό γιατί δεν έχουν δικιά τους τροφοδοσία. Θα δω για το μοντέλο και θα ενημερώσω και πάλι.
 

I

iason

Guest
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχει χαλασει ο ενισχυτής βγαζει ενα μηνυμμα protect και μετά σβήνει. Το πηγα για επισκευή και μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται. Το μοντέλο θα πρέπει να το ψάξω γιατί ακομα δεν τον πήρα πισω απο το μαγαζι. Από τα ηχεία βγαινουν απλά σκετα καλωδια όχι rca η 3.5 βισματα για αυτό είπα παθητικό γιατί δεν έχουν δικιά τους τροφοδοσία. Θα δω για το μοντέλο και θα ενημερώσω και πάλι.
Ανακύκλωση η ποιο συμφέρουσα λύση .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν πας και στον τροβα μια βολτα.......μπας και το φτιαξει.......
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αθηνα ειναι παιδια....απλα εχει φτιαξει πραματα που αντιπροσωπιες
ή δεν μπορουσαν .....ή δεν ηθελαν..........
αλλα ειναι αθηνα....(μονο αν του το στειλετε)........
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχει χαλασει ο ενισχυτής βγαζει ενα μηνυμμα protect και μετά σβήνει. Το πηγα για επισκευή και μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται. Το μοντέλο θα πρέπει να το ψάξω γιατί ακομα δεν τον πήρα πισω απο το μαγαζι. Από τα ηχεία βγαινουν απλά σκετα καλωδια όχι rca η 3.5 βισματα για αυτό είπα παθητικό γιατί δεν έχουν δικιά τους τροφοδοσία. Θα δω για το μοντέλο και θα ενημερώσω και πάλι.
Τι θέλεις να έχεις και σε τι το χρησιμοποιούσες; Σαν DVD player; σαν home cinema με είσοδο απο την τηλεόραση, και τα δυο; Μήπως με media player;

Γιατί αναλόγως των αναγκών σου και του ποσού που θέλεις να ξοδέψεις υπάρχουν λύσεις, ακόμα και με τα υπάρχοντα ηχεία (αλλά όχι με το woofer).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Για ταινίες το ειχα απο την τηλεόραση και για ραδιο καμιά φορά, απλά πράγματα δηλαδή.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top