Χθες είχαμε τη συνάντηση του μήνα ...

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Μόνο φωτογραφίες προς το παρόν από την συνάντηση που είχαμε χθες στον Τάσο Χάρτζη με τα θηριάκια του τους Αμφιτρύονες να οδηγούνται από Classe 301 ... :)

 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ο Τασος ειναι απο τις μεγαλες μου συμπαθειες και τα ηχεια του...ακομα περισσοτερο :)
Ευτυχως που το γυρισε σε Classe :idea:

Xρηστο, θα τον δουμε και εδω μεσα?
 




ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Καλως τον και ας αργησε :wink:
Τασο, εχεις καποια νεα να μας πεις σχετικα με την συμπεριφορα των Analysis με τους Classe σε σχεση παντα με τους λαμπατους που υπηρχαν πριν?
Τι αλλαξε?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676

Classe 301 stereo amplifier on the left. Tsakiridis 'Electra' Plus tubed monoblock, on the right

Το απόγευμα θα ανεβάσω την updated σελίδα - profile του Τάσου με τα καινούργια "παιγνίδια" του που δοκιμάζει :wink:
Πάντως το "1812 Overture" από την Mercury Liv. Presence μου άρεσε πολύ! :)

ΧΣ
Τάσο, πες και συ κάτι ... (σε σχάση με το προηγούμενο set-up)
 


Μηνύματα
11
Reaction score
0
Συγχωρήστε με για την καθυστερημένη απάντηση.
Η περασμένη εβδομάδα ήταν τόσο φορτωμένη που χρειάστηκε να δουλέψω και το Σαββατοκύριακο.

Το σύστημα που ακούσαμε είχε καλύτερη ακρίβεια και έλεγχο στίς χαμηλές συχνότητες απο ότι το προηγούμενο λαμπάτο σύστημα.
Η μεσαία περιοχή συχνοτήτων μου άρεσε περισσότερο με τις λάμπες.

Τίς τελευταίες μέρες ακούω με τελικό τον Parassound 3500 και προ Croft (λάμπα).
Παρ' ότι χρησιμοποιώ σαν CD το Denon έχω την αίσθηση ότι σαν σύστημα, παίζει καλύτερα απο τα δύο προηγούμενα.

Και με τα τρία συστήματα ακουγόταν ασάφεια στις μεσοχαμηλές (π.χ. χαμηλές νότες ανδρικής φωνής) η οποία οφειλόταν σε στάσιμα χαμηλών συχνοτήτων στόν χώρο.

Είμαι τόσο απόλυτος για τον λόγο του προβλήματος γιατι την Δευτέρα που τοποθέτησα σε δύο γωνίες τις καινούργιες μου μπασοπαγίδες - διαχύτες διορθώθηκε.
Βελτιώθηκε επίσης και η ακρίβεια της στερεοφωνικής εικόνας.

Εάν ενδιαφέρει θα σας γράψω περισσότερα για τις μπασοπαγίδες - διαχύτες αφού πειραματιστώ λίγο με την τοποθέτησή τους.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αν μπορείτε να δώσετε λεπτομέρειες, παρακαλώ, είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Βλέποντας πάντως την photo από το profile που επισυνάπτει ο Χρήστος και διαβάζοντας τις αποστάσεις τοποθέτησης των ηχείων δεν μπορώ να φανταστώ που μπήκανε οι μπασοπαγίδες....
Ίσως στο πίσω μέρος του δωματίου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.160
Τάσο να σε συγχαρώ και δημόσια για τα εξαιρετικά ηχεία σου.

Όταν ήρθα σπίτι σου (όχι μαζί με τα παιδιά από δω) δεν είχες βάλει τις μπασσοπαγίδες, και πάλι όμως τα ηχεία δείξαν τα δόντια τους. Εντυπωσιακές οι στάθμες.
Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, πλούσιος ήχος.
Φινίρισμα ανάλογο του ήχου.

Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα ηχείο?

Ελπίζω να έχω κάποτε νέα σου από ενεργή πολυενίσχυση. Τα marchand που έχεις στα χέρια σου αν και φτηνά (~300 ευρώ μου είχανε κοστίσει) κάνουν εξαιρετική δουλειά, πίστεψέ με. Το κακό είναι πως θες διπλάσια ενισχυτικά, και δυστυχώς καλό είναι να είναι ίδια, οι επιλογές διαφορετικών για το κάτω φάσμα από το πάνω συνήθως είναι αποτυχημένες.

Keep on Walking....
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Τάσο και Costas EAR, καλώς ήλθατε στην παρέα μας. Από ότι βλέπω αυξανόμαστε και πληθαίνουμε ποιοτικά. :)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Ναι όντως οι κολώνες ηχοπαγίδες-διαχύτες τοποθετήθηκαν όρθιες στίς γωνίες πίσω απο τα ηχεία.
Παρ' ότι ακόμη δεν έχω κάνει μετρήσεις με και χωρίς τις κολώνες στον χώρο, έχω ακουστική άποψη για το πώς επηρεάζουν τον ήχο.
Επειδή όμως ως κατασκευαστής τους, πιθανόν να είμαι προκατειλημένος, επιφυλάσσομαι να σας πώ την γνώμη μου όταν θα την έχω διασταυρώσει και με γνώμες άλλων.
Την Τετάρτη το απόγευμα θα έρθουν στο σπίτι μερικοί γνωστοί και φίλοι για να τίς ακούσουν.

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Το θέμα της διπλοενίσχυσης (με εναργητικό ή παθητικό φίλτρο) χρειάζεται ακόμη αρκετό ψάξιμο.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Στήν ακρόαση της περασμένης Τετάρτης χρησιμοποιήσαμε τέσσερις κολώνες η κάθε μία απο τις οποίες
είχε διάμετρο 40εκ και ύψος 1μ και 25εκ.
Τοποθετήθηκαν σε ζευγάρια η μία πάνω στήν άλλη και σχημάτισαν δύο κυλίνδρους ύψους 2μ 50εκ ο κάθε ένας.

Ο χώρος στον οποίο ακούσαμε είναι αρκετά μεγάλος και λόγω του σχήματός του
δέν έχει έντονο πρόβλημα στασίμων.
Σε αυτόν λοιπόν τον (καλό) χώρο η εναλλαγή με και χωρίς τις κολώνες έδειξε σημαντική βελτίωση στον ήχο.
Ένας τυπικός χώρος ακρόασης ο οποίος είναι συνήθως μικρότερος και
περισότερο 'κυβικός' θα δείξει μεγαλύτερη βελτίωση ακόμη και εάν τοποθετηθούν
μόνον δύο κολώνες αντί για τις τέσσερις που χρησιμοποιήθηκαν.

Ο πρωτεύων ρόλος αυτών των κατασκευών είναι ο έλεγχος των χαμηλών συχνοτήτων.

Εκτός από αυτό δίνουν και την δυνατότητα ελέχγου της ακρίβειας της στερεοφωνικής εικόνας μέσω
της επιλογής της διάχυσης που προκαλούν σε συχνότητες υξηλότερες από 400 κύκλους .
Η επιλογή της μεγαλύτερης ή μικρότρης διάχυσης γίνεται με την περιστροφή τους κατά 180 μοίρες.
Κατά την ακρόαση αυτός ο δευτερεύον ρόλος ήταν εμφανής χωρίς όμως να δώσει
την δραστική διαφορά που έδωσε ο έλεγχος του χαμηλού.

Η διαδικασία της ακρόασης:
1) Αρχικά ακούσαμε διάφορα μουσικά κομάτια χωρίς τις κολώνες. (Ηταν αποθηκευμένες σε αλλο χώρο)
2) Κατόπιν ήρθαν οι κολώνες τοποθετήθηκαν όρθιες στις γωνίες πίσω από τα ηχεία και
ακούσαμε πάλι για αρκετή ώρα τα ίδια κομάτια.
3) Οι κολώνες ξαναβγήκαν από τον χώρο και ακούσαμε για άλλη μια φορά χωρίς αυτές.
4) Τέλος τις τοποθετήσαμε πάλι, ακούσαμε τα ίδια πάντοτε κομμάτια και κάναμε μερικές δοκιμές
αλλάζοντας τίς αποστάσεις τους από τους τοίχους ή περιστρέφοντάς τες.

Υ.Γ.
Ακούσαμε επίσης και έναν λαμπάτο προενισχυτή μινιμαλιστικής σχεδίασης πρόσφατης κατασκευής,
που μάλλον θα χρειαστεί εκτενέστερη αναφορά.

Βλέπε: http://www.analysisaudio.com/bazaar.htm
(εάν δέν μπορείτε να κάνετε κλίκ επάνω του κάντε το copy + paste στήν θέση διεύθυνσης του Explorer - Netscape)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Οι κολώνες είναι κυλινδρικές κατασκευές ντυμένες με ύφασμα για καλή εμφάνιση,
οι οποίες τοποθετούνται κοντά στις γωνίες του χώρου ακρόασης.
Οι γωνίες επιλέγονται επειδή έχουν την μέγιστη συγκέντρωση στασίμων.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Update: Χθες Είχαμε Τη Συνάντηση Του Μήνα ...

Μόνο φωτογραφίες προς το παρόν από την συνάντηση που είχαμε χθες στον Τάσο Χάρτζη με τα θηριάκια του τους Αμφιτρύονες να οδηγούνται από Classe 301 ... :)

Μπήκαν και τα σχόλια από εκείνο το meeting αν σας ενδιαφέρουν.

Φιλάκια ...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.330
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top