Χρήση προενισχυτή ως ενισχυτή ακουστικών

Μηνύματα
683
Reaction score
295
μιας και έχω μηχανηματάκι μόρτικο που δεν διαθέτει έξοδο ακουστικών, κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό;
όποιος γνωρίζει σχετικά, απλά συνδέω τα ακουστικά με rca ή μήπως χρειάζεται αλλαγές ;
αν ισχύει το 2ο, μπορούν να εφαρμοστούν μόνο στο ένα από τα δύο pre out αφήνοντας το 2ο όπως ήταν;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο ενισχυτής ακουστικών είναι κύκλωμα ανάλογο ενός τελικού ενισχυτή αλλά σε μικρότερη κλίμακα ισχύος ή παροχής ρεύματος αν θες.
Αυτό συμβαίνει γιατί τα ακουστικά έχουν αντίσταση αρκετά μεγαλύτερη από ένα ηχείο αλλά αρκετά μικρότερη από την είσοδο μιας τελικής βαθμίδας ισχύος.
Ελάχιστοι προενισχυτές του εμπορίου είναι σε θέση (ικανότητα ρεύματος) να οδηγήσουν ένα ζευγάρι ακουστικά χωρίς προβλήματα ή πιθανότητα βλάβης.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έχω συνδέσει 6ωμα ηχεία στην έξοδο προενισχυτή. Παίζαν, αλλά χαμηλόφωνα. Ευτυχώς έτυχε και τίποτα δεν κάηκε. Για τα ακουστικά, θα έκανα μια δοκιμή, χωρίς φόβο. Μιλάω για ακουστικά 300-600 ωμ.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Για να μην λεω γενικοτητες και επειδη τα ακουστικα δεν υπαρχουν αλλα θα ηθελα να αποκτησω χωρις το επιπλεον κοστος καλης ενισχυσης και υπαρχει ο προ και εχει αυτα τα χαρακτηριστικα:
Output Voltage: 8.5V
Freq. Response: 10Hz-100KHz (-0.5dB)
T.H.D. <0.01%
S.N.R: >87dB

Ενω τα ακουστικα που θα ηθελα ειναι τα sennheiser hd600-650:
The specifications show a sensitivity of 97dB/mW, a frequency response of 16Hz to 30kHz (-3dB points), and distortion below 0.1 percent. The impedance is right in the middle of the normal range at 300(omega), making this an easy load for headphone amplifiers.


Θα δουλεψει;;
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
...τα sennheiser hd 600-650 θέλουν σοβαρή ενίσχυση για να κελαηδήσουν ... διαφορετικά δεν ακούς ούτε κλάσμα των δυνατοτήτων τους ... τα 8.5v που ανέφερες δεν ακούγονται άσχημα, πλην η πληροφορία αυτή δεν είναι από μόνη της ικανή για να βγάλουμε συμπέρασμα ...

πάντως αφού θέλεις να πας σε τόσο καλά ακουστικά, δεν έχει λογική να μην θέλεις να επενδύσεις και κανένα 250άρι σε κάποια σοβαρή λύση ενίσχυσης ακουστικών ... αλλιώς πάρε κάτι καλό πλην εύκολο, όπως beyer σε έκδοση χαμηλής αντίστασης, ή Philips X2, κλπ. κλπ. ...
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
The impedance is right in the middle of the normal range at 300(omega), making this an easy load for headphone amplifiers.
Το παραπάνω μου φαίνεται αστείο. Εύκολο φορτίο τα 600;
Τα HD-600 έχω. Είναι 300 ωμ αλλά σε κάποιο μικρό κομμάτι του φάσματος πάνε και 600 ωμ.

...τα sennheiser hd 600-650 θέλουν σοβαρή ενίσχυση για να κελαηδήσουν ... διαφορετικά δεν ακούς ούτε κλάσμα των δυνατοτήτων τους
Δε θα διαφωνήσω. Μου κινήσατε το ενδιαφέρον. Αύριο θα πάρω τον προενισχυτή που είχα παλιά, (αυτόν που του είχα βάλει τα ηχεία πάνω, παλιά που δεν είχα τελικό) και θα μετρήσω πλήρη έξοδο πόσα βόλτ βγάζει. Μετά θα του βάλω τα HD-600 στην έξοδο και θα γράψω εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Πιστευω οτι ετσι θα βγει καποιο συμπερασμα. Παντως σερφαροντας επεσα σε καποιον που γραφει:
HEADPHONE REQUIREMENTS: For a given pair of headphones, the More Power? article helps determine what your headphones need. This is related to the sensitivity and impedance of your headphones which vary widely. The most efficient IEMs only need about 0.1 volts to play loudly, Sennheiser HD600s need about 2.3 volts and Beyer DT880-600s need about 6 volts or 60 times more than the IEMs.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για να μην λεω γενικοτητες και επειδη τα ακουστικα δεν υπαρχουν αλλα θα ηθελα να αποκτησω χωρις το επιπλεον κοστος καλης ενισχυσης και υπαρχει ο προ και εχει αυτα τα χαρακτηριστικα:
Output Voltage: 8.5V
Freq. Response: 10Hz-100KHz (-0.5dB)
T.H.D. <0.01%
S.N.R: >87dB

Ενω τα ακουστικα που θα ηθελα ειναι τα sennheiser hd600-650:
The specifications show a sensitivity of 97dB/mW, a frequency response of 16Hz to 30kHz (-3dB points), and distortion below 0.1 percent. The impedance is right in the middle of the normal range at 300(omega), making this an easy load for headphone amplifiers.


Θα δουλεψει;;
Για να ξέρουμε τι λέμε...
Τα 8,5 volts είναι η μέγιστη έξοδος που επιτρέπει το κύκλωμα του προενισχυτή σου να υπάρχουν στην έξοδο του, απαραμόρφωτα.
Αυτή η έξοδος έχει μετρηθεί με συγκεκριμένες συνθήκες και με συγκεκριμένο φορτίο εξόδου, ας πούμε 33 ΚΩμ.

Αν τώρα εσύ βάλεις μια πολύ μικρότερη αντίσταση στην έξοδο του μηχανήματος (ακουστικά εν προκειμένω) η κατανάλωση πάνω στην εσωτερική του αντίσταση θα αυξηθεί πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζεις τι θα συμβεί στην έξοδο του.

Οι σύγχρονοι τελεστικοί ενισχυτές, που είναι το σύνηθες κύκλωμα ενίσχυσης στις χαμηλές κατηγορίες τιμής και όχι μόνο, αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους (Data sheet) ως ελάχιστη αντίσταση φορτίου τους τα 600 Ωμ.

Αν υποθέσουμε ότι η αντίσταση εξόδου του προενισχυτή σου είναι 150 Ωμ θα πρέπει, θεωρητικά πάντα, τα ακουστικά σου να είναι τουλάχιστον 450 Ωμ ή ελάχιστα παρακάτω. Ακουστικά με τέτοιες τιμές αντίστασης θέλουν ισχυρή ενίσχυση για να διεγερθούν επαρκώς.

Φορτία χαμηλότερα αυτού του ορίου δημιουργούν προβλήματα στους τελεστικούς ενισχυτές. Από απλή παραμόρφωση, έως καταστροφή της βαθμίδας.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Δε θα διαφωνήσω. Μου κινήσατε το ενδιαφέρον. Αύριο θα πάρω τον προενισχυτή που είχα παλιά, (αυτόν που του είχα βάλει τα ηχεία πάνω, παλιά που δεν είχα τελικό) και θα μετρήσω πλήρη έξοδο πόσα βόλτ βγάζει. Μετά θα του βάλω τα HD-600 στην έξοδο και θα γράψω εντυπώσεις.
Είχα τα 650 με λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών, που υποτίθεται ήταν ένα καλό ταίρι ... ουδέποτε με ενθουσίασαν (όχι ότι δεν ήταν καλά, αλλά δεν υπήρχε αυτό το wow factor που λένε στο χωριό μου, κάθε φορά που τα φορούσα, ούτε και ανυπομονούσα για την επόμενη ακρόαση ... παρεμπιπτόντως, όλα αυτά τα στοιχεία, στον υπερθετικό βαθμό, τα έχει το τωρινό σετ-απ μου, ήτοι HiFiMan HE-500 & Audio-GD NFB 11... κυρίως χάρη στα HiFiMan γιαυτό ψάχνομαι για ακόμη καλύτερο ταίρι)) ...

Εν τέλει τα έδωσα τα 650 αλλά έτυχε μετά καιρό να ακούσω εκτενώς και αυτά και τα 600 σε φίλο με τέρας ενισχυτή και πραγματικά ενθουσιάστηκα ... και επιτέλους κατάλαβα γιατί έχουν τόσους φίλους ανά τον κόσμο... στην συνέχεια άκουσα τα 600 και στην έκθεση ακουστικών παρέα με τον νέο ενισχυτή ακουστικών /ντακ της Quad (δυστυχώς πανάκριβος) με δικά μου αρχεία και πραγματικά ''μου έφυγε το καπέλο'' ... εξαιρετικός συνδυασμός ...

Συμπερασματικά, αν δεν έχει σκοπό κάποιος να τα συνοδεύσει με ισχυρό ποιοτικό ταίρι, τσάμπα θα πετάξει τα χρήματα του αν πάει στα 650 /600 ...
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
εντάξει, κατάλαβα ότι ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει σοβαρή ενίσχυση για να τα καταφέρει.
τι πρέπει λοιπόν να κάνω. επί τούτου, γιατί θέλω να τον αξιοποιήσω. ενδεχόμενη πώληση και αγορά ενισχυτή ακουστικών οδηγεί σε αστεία μηχανάκια συγκριτικά.
πρέπει να βρω τρόπο να μετρήσω την αντίσταση εξόδου του προενισχυτή.
μιας και δεν δημοσιεύεται πώς μπορώ να το κάνω αυτό;
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
τι εννοείς αστεία ; ένα τέτοιο θα σε χάλαγε ; δεν λέω να σπρώξεις τον προ, αλλά να δώσεις και κάποια λίγα χρήματα (''λίγα'' συγκριτικά με τις παλαβομάρες που κάνουμε στο χόμπυ μας εννοώ ) για ενισχυτή ακουστικών, αν λιγουρεύεσαι τα 650, ε δεν χάθηκε και ο κόσμος ... ιδιαίτερα όταν υπάρχει η πιθανότητα να καταστρέψεις τα ακουστικά ή τον προ ....

http://www.ebay.co.uk/itm/GUSTARD-H...A-Discrete-Output-Headphone-Amp-/261535472932

είναι η κινέζικη εξέλιξη του Violectric 200 με καλύτερη τροφοδοσία, από μια πολύ σοβαρή εταιρεία ....

 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Το ... ζωντανευω ενεκα ενδιαφεροντος!
Ο προ εχει αυτα τα χαρακτηριστικα:

Output level @1 kHz/0,775V -0dB/RCA/XLR0 – 8V rms variable
Output impedance Single-Ended-RCA~ 700 Ω
Output impedance Balanced-XLR~ 700 Ω
Θα ... εξυπηρετησουν τα 650;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ... ζωντανευω ενεκα ενδιαφεροντος!
Ο προ εχει αυτα τα χαρακτηριστικα:

Output level @1 kHz/0,775V -0dB/RCA/XLR0 – 8V rms variable
Output impedance Single-Ended-RCA~ 700 Ω
Output impedance Balanced-XLR~ 700 Ω
Θα ... εξυπηρετησουν τα 650;
Με την καμία. Ακόμα και αν όλα τα υπόλοιπα μεγέθη ήταν ιδανικά, δηλαδή η παραμόρφωση και η απόκριση συχνότητας, που σίγουρα δεν είναι, το 70% της διαθέσιμης ισχύος θα καταναλώνεται πριν καν βγει από την συσκευή-προ.
Χρειάζεσαι χαμηλή αντίσταση εξόδου, σε συνδυασμό με ισχυρό κύκλωμα εξόδου και διαθέσιμο ρεύμα τροφοδοσίας. Βλέπε ενισχυτή ακουστικών.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top