Χρήση φθηνής QLED 8K TV ως PC monitor;

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Μια ερώτηση θέλω να κάνω.

Πως σας φαίνεται η ιδέα της χρήσης μιας σχετικά φθηνής (1600 με 2000 EUR) QLED 8K TV (τουλάχιστον 65'') ως pc monitor με χρήση και σε κοντινή απόσταση - φυσιολογική απόσταση monitor - χρήστη;

Αυτή τη στιγμή είμαι σε 43ρι pc monitor όμως (δλδ ειδικό για pc) στα 4k.

Λέτε να στραβωθώ με ένα τέτοιο εγχείρημα;
Δε το λέω τόσο για το μέγεθος ή την ανάλυση, όσο ότι μπορεί μια tv να μην έχει προβλεπόμενες προδιαγραφές στο panel για χρήση από τόσο κοντά.

Ας πούμε το 43ρι monitor που είμαι τώρα είναι HDR 1000 όμως το έχω κλειστό και τη φωτεινότητα στο 0.

Ρωτάω καθώς δεν έχω δυνατότητα να τεστάρω κάτι τέτοιο ή δειγμα τηλεόρασης. Εσείς που έχετε τέτοιες τηλεοράσεις λογικά θα έχετε άποψη. :)
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Ποιος ο λογος? Για 65 ιντσες απλα θα πρεπει να πας πολυ πισω την θεση σου (εκτός κι αν θες να γυρνάς το κεφάλι σου όλη την ώρα για να δεις και στην οθόνη). Παρε μια πιο μικρη, καλύτερη οθόνη σε αυτά τα λεφτά.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.498
Reaction score
5.657
65" σε desktop usage.
Θυμίζεις πελάτη μου που είχε πάθος με τα 42αρια 4K "tv-monitor" combo.
Πλέον έχει αυχενικό και τα αντικατέστησε με 2 2k 27άρια.

You're welcome!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Τόσο μεγάλη οθόνη για υπολογιστη είναι non user friendly. Με την 43αρα δεν έχεις ακόμα κουραστεί;
Ακόμα και επεξεργασία εικόνας ή ήχου να κάνεις, τόσο μεγάλη οθόνη δεν θα χρειαστεί κανείς.

Δύο 32αρες ή λίγο παραπάνω. Οι δύο οθόνες είναι πολύ καλύτερα από μια μεγάλη. Το οπτικό σου πεδίο στον οριζόντιο άξονα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό του κάθετου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top