Χρειάζεται παθητικό crossover?

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Την προηγούμενη βδομάδα τσιμπησα έναν Denon avrx550bt. Αυτήν την στιγμή το σύστημα μου ειναι 2.1 και είμαι στην αναζήτηση μεγαφώνων για να φτιάξω μόνος μου ενα κεντρικό ηχείο, ενώ μετα θα πάρουν σειρά και οι δορυφόροι. Η ερώτηση μου είναι απλή. Χριεαζομαι crossover εντός του ηχείου? Ο ενισχυτής διαθέτει hi pass φίλτρο. Στο αυτοκίνητο βάζουμε έναν πυκνωτή στην κορνα και τέλος. Το ίδιο να φανταστώ ισχύει και εδώ? Θα μπουν δύο midbass και ένα tweeter σε vented κουτί.

Τα μεγαφωνα που σκεδτομαι είναι τα παρακάτω

https://www.audiophonics.fr/en/midr...40w-4-ohm-87db-55hz-5000hz-o10cm-p-12520.html

https://www.audiophonics.fr/en/twee...0w-4-ohm-90db-2500hz-20khz-o25cm-p-12498.html

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.066
Αυτό που περιγράφεις είναι 1ης τάξεως Butterworth. Στα ηχεία συνήθως χρησιμοποιούμε 2ης τάξεως Linkwitz–Riley. Χρειάζεται περισσότερα εξαρτήματα, αλλά είναι καλύτερο.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Αυτό που περιγράφεις είναι 1ης τάξεως Butterworth. Στα ηχεία συνήθως χρησιμοποιούμε 2ης τάξεως Linkwitz–Riley. Χρειάζεται περισσότερα εξαρτήματα, αλλά είναι καλύτερο.
Άρα θα πρέπει να προμηθευτω είτε ένα έτοιμο παθητικο crossover ή να κατασκευασω μόνος μου ενα εφόσον το υπολογίσω πρώτα. Γεγονός είναι ότι παλαιότερα είχα υπολογίσει crossover αλλά δεν το είχα υλοποιήσει ποτέ. Πίστευα πως με τον ψηφιακο ενισχυτή θα μπορουσα να εκμεταλλευτώ το crossover του για το midbass
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.066
Το φίλτρο του ενισχυτή κόβει τα μπάσα, κάτω από κάποια συχνότητα (80 ή 120 Hz) και τα στέλνει σε subwoofer. Δεν κάνει αυτό που θες.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Το φίλτρο του ενισχυτή κόβει τα μπάσα, κάτω από κάποια συχνότητα (80 ή 120 Hz) και τα στέλνει σε subwoofer. Δεν κάνει αυτό που θες.
Ακριβώς αυτο θελω. Πχ το midbass να έχει hi pass στου 50-60 κύκλους από τον avr και μετά στο tweeter με έναν πυκνωτή να το κόψω από 2,5-3 khz για παράδειγμα.
 



Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.066
Ναι το χάνεις ότι εκτός από το διαχωρισμό που θα κάνεις με τον ενισχυτή πρέπει να κατασκευάσεις 2 cross, ένα χαμηλοπερατό για το γούφερ του ηχείου σου και ένα υψιπερατό για το τουίτερ. Κάθε ένα από αυτά θα είναι 2ης τάξης Linkwitz–Riley, για κάθε ηχείο (σύνολο τέσσερα).
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Σε αυτοκινητο λες για οκταιντσα και κορνες,εδω αυτο που θελεις ειναι διαφορετικο,θελεις καποια ισορροπια.
Γιατι δεν αγοραζεις ενα ετοιμο κεντρικο ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Στο αυτοκίνητο βάζουμε έναν πυκνωτή στην κορνα και τέλος. Το ίδιο να φανταστώ ισχύει και εδώ? Θα μπουν δύο midbass και ένα tweeter σε vented κουτί.
Καλώς όρισες.
Τα καλά διαιρούμενα ηχεία αυτοκινήτου δεν έχουν μόνο έναν πυκνωτή αλλά κανονικό κροσόβερ που να ταιριάζει στις μονάδες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Άρα θα πρέπει να προμηθευτω είτε ένα έτοιμο παθητικο crossover ή να κατασκευασω μόνος μου ενα εφόσον το υπολογίσω πρώτα.
Δεν υπάρχει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Το κάθε μεγάφωνο θέλει συγκεκριμένα υλικά στο κροσόβερ του και όχι ότι να είναι, με γνώμονα μόνο την αντίσταση του.
Η θέση τοποθέτησης των μεγαφώνων στην πρόσοψη, καθώς και οι διαστάσεις τις καμπίνας παίζουν ρόλο σε αυτό.
Τα προγράμματα υπολογισμού δεν έχουν ποτέ σωστό αποτέλεσμα. Ούτε κοντά δεν πέφτουν.
Είναι εντελώς απίθανο να πετύχεις κάτι απλά αποδεκτό με αυτόν τον τρόπο.
Ο σχεδιασμός ενός κροσόβερ είναι πολύπλοκη διαδικασία και εντελώς ανέφικτη από ερασιτέχνη.
Ψάξε να διαβάσεις αντίστοιχα θέματα και εδώ και σε άλλες σελίδες όπως αυτό:
http://www.troelsgravesen.dk/crossovers.htm
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο σας αλλά με απογοητεύσατε εντελώς. Απλά και σε βίντεο και σε αντίστοιχα άρθρα υπάρχουν οδηγοί για το πώς να κατασκευάσεις crossover. Σκέφτηκα τα συγκεκριμένα μεγάφωνα γιατί έχουν πραγματικά ότι στοιχεία χρειαστείς, στην συνέχεια θα τα έβαζα στο VituixCAD και θα έβρισκα κάποια άκρη.
[DOUBLEPOST=1557162093][/DOUBLEPOST]
Καλώς όρισες.
Τα καλά διαιρούμενα ηχεία αυτοκινήτου δεν έχουν μόνο έναν πυκνωτή αλλά κανονικό κροσόβερ που να ταιριάζει στις μονάδες.
όντως αλλά είχα ασχοληθεί με Midrange μεγάφωνα και κόρνες όπου εκεί τα κόβεις στα 100hz από τον ενισχυτή και μετά τις κόρνες με έναν πυκνωτή και είσαι μια χαρά...αχαχαχα
[DOUBLEPOST=1557162146][/DOUBLEPOST]
Δεν υπάρχει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Το κάθε μεγάφωνο θέλει συγκεκριμένα υλικά στο κροσόβερ του και όχι ότι να είναι, με γνώμονα μόνο την αντίσταση του.
Η θέση τοποθέτησης των μεγαφώνων στην πρόσοψη, καθώς και οι διαστάσεις τις καμπίνας παίζουν ρόλο σε αυτό.
Τα προγράμματα υπολογισμού δεν έχουν ποτέ σωστό αποτέλεσμα. Ούτε κοντά δεν πέφτουν.
Είναι εντελώς απίθανο να πετύχεις κάτι απλά αποδεκτό με αυτόν τον τρόπο.
Ο σχεδιασμός ενός κροσόβερ είναι πολύπλοκη διαδικασία και εντελώς ανέφικτη από ερασιτέχνη.
Ψάξε να διαβάσεις αντίστοιχα θέματα και εδώ και σε άλλες σελίδες όπως αυτό:
http://www.troelsgravesen.dk/crossovers.htm
το διάβασα το άρθρο. απλά όποιος ασχολείται με το diy τι κάνει όταν έρχεται η ώρα του cross?
[DOUBLEPOST=1557162368][/DOUBLEPOST]
Σε αυτοκινητο λες για οκταιντσα και κορνες,εδω αυτο που θελεις ειναι διαφορετικο,θελεις καποια ισορροπια.
Γιατι δεν αγοραζεις ενα ετοιμο κεντρικο ;
Ο σκοπός είναι να το φτιάξω μόνος μου. Τώρα στήνω το 5,1 για την χαρά της δημιουργίας και για να έχω καλύτερη απόδοση στις ταινίες μου στο δωμάτιο των 9 τετραγωνικών.

Παρεμπιπτόντως coolmind έχουμε ξαναβρεθεί σε άλλο αυτοκινητιστικό forum για ηχοσυστήματα. ΄)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο σας αλλά με απογοητεύσατε εντελώς.
Καλύτερα να απογοητευτείς τώρα και να μην επιχειρήσεις κάτι που είναι καταδικασμένο να αποτύχει παρά να απογοητευτείς από το αποτέλεσμα αργότερα αφού θα έχεις ξοδευτεί και κοπιάσει;)
ισχύει ό,τι σου είπε ο Πέτρος.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Παρεμπιπτόντως coolmind έχουμε ξαναβρεθεί σε άλλο αυτοκινητιστικό forum για ηχοσυστήματα. ΄)
Καλως ηρθες και εδω. Το ιδιο nick ειχες και στο αλλο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
το διάβασα το άρθρο. απλά όποιος ασχολείται με το diy τι κάνει όταν έρχεται η ώρα του cross?
[DOUBLEPOST=1557162368][/DOUBLEPOST]
Για αρχή στρώνεται στο διάβασμα.
Η βάση είναι το <<Loudspeaker Design Cookbook>> του Dickason.
Θα δώσει μια αρκετά καλή γενική ιδέα, του τι είναι το ηχείο και πως λειτουργεί.
Έπειτα χρειάζεται κατάλληλος εξοπλισμός, πολλά παθητικά εξαρτήματα και ένα <<Μετρητικό Σύστημα>>.
Για τον τρόπο μετρήσεων, καλό διάβασμα των οδηγιών του μετρητικού και οπωσδήποτε το βιβλίο του Joseph D'appolito <<Testing Loudspeakers>>.
Η κατασκευή ενός πετυχημένου κροσόβερ είναι θέμα συσσωρευμένης εμπειρίας, κυρίως.
Για να έρθει χρειάζεται να αφιερώσεις πάρα πολλές ώρες στο αντικείμενο και αν είσαι τυχερός, θα βρεθούν στο δρόμο σου και οι κατάλληλοι άνθρωποι να βοηθήσουν.

Το έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα...
Το να φτιάξεις ένα ηχείο είναι μακράν δυσκολότερο, από όλες τις συσκευές ενός ηχοσυστήματος.
Πολύ ευκολότερα φτιάχνεις ένα DAC, έναν προενισχυτή ή έναν τελικό ενισχυτή.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Καλως ηρθες και εδω. Το ιδιο nick ειχες και στο αλλο;
Καλός σας βρήκα. όχι σκέτο Billys

Καλύτερα να απογοητευτείς τώρα και να μην επιχειρήσεις κάτι που είναι καταδικασμένο να αποτύχει παρά να απογοητευτείς από το αποτέλεσμα αργότερα αφού θα έχεις ξοδευτεί και κοπιάσει;)
ισχύει ό,τι σου είπε ο Πέτρος.
οκ εγώ να το δεχτώ ότι είναι δύσκολο, ότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι και ότι χρειάζεται bandpass cross για να οδηγήσεις σωστά τα μεγάφωνα και ότι δεν είναι σωστό μόνο το high pass και να τα αφήσεις μετά ανεξέλεγκτα. Αλλά ποόσο χάλια μπορεί να το είναι το αποτέλεσμα αν πειραματιστεί κάποιος να φτιάξει κάτι. Και εδώ έχω δει που κάποιοι (έμπειροι δεν λέω) έχουν υλοποιήσει παρόμοια με πολύ καλά αποτελέσματα.


Συγγνώμη που σας κουράζω αλλά πραγματικά θα ήθελα να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο Project
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Συγγνώμη που σας κουράζω αλλά πραγματικά θα ήθελα να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο Project
Δεν κουράζεις και καλά κάνεις που θέλεις να ασχοληθείς. Απλά να το κάνεις σωστά και με γνώση.
Σίγουρα <<η αρχή είναι δύσκολη>>, αλλά να ξέρεις πως στο θέμα ηχείο <<η συνέχεια είναι δυσκολότερη>>.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Για αρχή στρώνεται στο διάβασμα.
Η βάση είναι το <<Loudspeaker Design Cookbook>> του Dickason.
Θα δώσει μια αρκετά καλή γενική ιδέα, του τι είναι το ηχείο και πως λειτουργεί.
Έπειτα χρειάζεται κατάλληλος εξοπλισμός, πολλά παθητικά εξαρτήματα και ένα <<Μετρητικό Σύστημα>>.
Για τον τρόπο μετρήσεων, καλό διάβασμα των οδηγιών του μετρητικού και οπωσδήποτε το βιβλίο του Joseph D'appolito <<Testing Loudspeakers>>.
Η κατασκευή ενός πετυχημένου κροσόβερ είναι θέμα συσσωρευμένης εμπειρίας, κυρίως.
Για να έρθει χρειάζεται να αφιερώσεις πάρα πολλές ώρες στο αντικείμενο και αν είσαι τυχερός, θα βρεθούν στο δρόμο σου και οι κατάλληλοι άνθρωποι να βοηθήσουν.

Το έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα...
Το να φτιάξεις ένα ηχείο είναι μακράν δυσκολότερο, από όλες τις συσκευές ενός ηχοσυστήματος.
Πολύ ευκολότερα φτιάχνεις ένα DAC, έναν προενισχυτή ή έναν τελικό ενισχυτή.
ok δεκτό. Πιθανότατα να προσπαθήσω να το κάνω. σίγουρα θα το ψάξω και θα διαβάσω γιατί θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ ενδιαφέρων. \

Σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και τον χρόνο σας
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αλλά ποόσο χάλια μπορεί να το είναι το αποτέλεσμα αν πειραματιστεί κάποιος να φτιάξει κάτι.
Πολύυυυυυυ χάλια, μα πάρα πολύ χάλια:) πίστεψε τον Πέτρο με τα τόσα χρόνια εμπειρίας στο αντικείμενο "ηχείο" αν δε μπορείς να εμπιστευθείς εμάς τους υπόλοιπους.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.066
Φτιάξε κάτι, έτσι για τη χαρά της δημιουργίας. Θα παίζει. Αν το μετρήσεις, θα δεις και τα λάθη του. Επίσης να είσαι συνειδητοποιημένος ότι ίσως υπάρχουν έτοιμα ηχεία με κόστος όσο σου κόστισε το δικό σου, που θα παίζουν καλύτερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top