Χρειάζομαι βοήθεια για modification στα speaker terminals μεγαφώνου!

Μηνύματα
27
Reaction score
0
Θα ήθελα κάποιον έμπειρο DIYer να αναλάβει (επί πληρωμή φυσικά) ένα μικρό modification στα speaker terminals των μεγαφώνων από τα single driver ηχεία μου.

Οι μονάδες των μεγαφώνων μου έχουν τώρα ακροδέκτες όμοιους με αυτούς των μεγαφώνων για μουσικά όργανα (κιθάρας κλπ) που δέχονται μόνο τα αντίστοιχα clips.

Θέλω να αντικαταστήσω αυτούς τους ακροδέκτες (ή όλη την κατασκευή στην οποία πατάνε) με κάποιους βιδωτούς (στο κατάλληλο μέγεθος) που να δέχονται κατευθείαν καλώδια με διχάλες, περίπου σαν αυτούς:
http://www.gregcutshaw.com/Rack System/Speaker Terminals.jpg

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο 6971842548.

Θοδωρής
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
446
Απάντηση: Χρειάζομαι βοήθεια για modification στα speaker terminals μεγαφώνου!

φιλε να ρωτησω?..γιατι να το κανεις αυτο αν επιτρεπεται?
 

Μηνύματα
27
Reaction score
0
Απάντηση: Χρειάζομαι βοήθεια για modification στα speaker terminals μεγαφώνου!

Για να συνδέσω τα καλώδια από ενισχυτή προς ηχεία μου κατευθείαν επάνω στα μεγάφωνα.
Είναι μια πρακτική που εφαρμόζουν πολλοί που ασχολούνται με crossoverless single driver κατασκευές, μια που επιτυγχάνεται ομοιογένεια καλωδίου και λιγότερες επαφές-κολλήσεις κλπ. 'Αλλωστε πολλά μεγάφωνα full-range είναι -για τον προαναφερθέντα λόγο- ήδη εξοπλισμένα με μπόρνες ώστε να υπάρχουν πολλές επιλογές στη συνδεσμολογία (π.χ "γυμνά" καλώδια, μπανάνες ή διχάλες).
Επίσης, λόγω της ιδιαίτερης φύσης των καλωδίων που έχω, είναι σχεδόν αδύνατο να βρω όμοια καλώδια για εσωτερική καλωδίωση και ακόμα και αν έβρισκα θα ήταν πάλι κατά πολύ ευκολότερο να μοντιφικάρω τους ακροδέκτες των μεγαφώνων παρά να εγκαταστήσω εσωτερική καλωδίωση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.013
Reaction score
1.478
Απάντηση: Χρειάζομαι βοήθεια για modification στα speaker terminals μεγαφώνου!

Έχεις ΡΜ
Γιάννης
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.070
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top