Χρειάζομαι τελικό;

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα,

Βρίσκομαι στη διαδικασία δημιουργίας ενός συστήματος οικιακού κινηματογράφου, με χαμηλό μπάτζετ και χωρίς να με απασχολεί καθόλου αν θα ολοκληρωθεί τον επόμενο μήνα ή την επόμενη διετία. Μέχρι στιγμής έχω τον Denon avr x3500, ένα ζευγάρι klipsch RP 600M, κεντρικό το RP 600C και για γούφερ το SPL-100. Υποτίθεται πως στη συνέχεια σκοπεύω να πάρω άλλο ένα ζευγάρι RP 600M και ένα δεύτερο γούφερ.

Ο χώρος στον οποίο χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή είναι περίπου 16 τετραγωνικά και η απόσταση ακρόασης τα 3μ.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Κρίνεται απαραίτητη η αγορά τελικού με βάση το σύστημα μου ;
2) Έπρεπε να πάρω κάποιον πιο δυνατό ενισχυτή από τον x3500, ή είναι σωστή επιλογή και απλά πρέπει να οδηγηθεί από τελικό;
3) Υπάρχει κάποια αναλογία χρημάτων μεταξύ ολοκληρωμένου και τελικού;

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Πρωτα απο ολα πρεπει να ολοκληρωσεις το πολυκαναλο,η με ακομη δυο ιδια με αυτα που εχεις ,οπως εγραψες, η με κατι τετοιο αν σε παιρνει το μεγεθος και δεν εχεις θεματα με παντοφλες η ποιο βαρια αντικειμενα,απο την συντροφο. Ο ενισχυτης που εχεις ειναι μια χαρα ,και εχει την δυνατοτητα να οδηγησει τελικους οπότε οταν μπορεσεις οικονομικα προχωρας σταδιακα στην προσθηκη ,γιατι η ισχης ειναι απαραιτητη,ζεις και χωρις ,αλλα οταν προσθεσεις μετα δεν κανεις χωρίς.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.640
1) Κρίνεται απαραίτητη η αγορά τελικού με βάση το σύστημα μου ;
Αυτή την ερώτηση πρώτος εσύ μπορείς να την απαντήσεις.

Εγώ στο χώρο σου και με το σύστημά σου, ούτε που θα σκεφτόμουν αγορά τελικού.

Σε τι θέση έχεις το volume όταν ακούς; Αν τον τσιτώνεις, αυτό σημαίνει πως θέλεις πολύ υψηλές εντάσεις, οπότε ναι, καλό θα ήταν να πάρεις τελικό. Τώρα, σε τόσο περιορισμένο χώρο και με τόσο ευαίσθητα ηχεία, πολύ αμφιβάλλω ότι ζορίζεις τον ενισχυτή σου. Ακόμη και τότε, πρώτη προτεραιότητα θα ήταν να συμπληρώσεις το σετ ηχείων σου.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Εξαρτάται απο την επιθυμητή ή επιτρεπόμενη ένταση.
Με την ένταση που μου δίνει δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αλλά μου φαίνεται "κάπως" το ότι πρέπει να το δουλεύω στο 80% της μέγιστης προκειμένου να έχω πολύ δυνατό ήχο. Το θέμα είναι αν με έναν τελικό θα έχω όχι μόνο υψηλότερη ένταση, αλλά και καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, εάν δηλαδή όπως μου είπε κάποιος "θα οδηγήσει καλύτερα τα ηχεία".


Πρωτα απο ολα πρεπει να ολοκληρωσεις το πολυκαναλο,η με ακομη δυο ιδια με αυτα που εχεις ,οπως εγραψες, η με κατι τετοιο αν σε παιρνει το μεγεθος και δεν εχεις θεματα με παντοφλες η ποιο βαρια αντικειμενα,απο την συντροφο. Ο ενισχυτης που εχεις ειναι μια χαρα ,και εχει την δυνατοτητα να οδηγησει τελικους οπότε οταν μπορεσεις οικονομικα προχωρας σταδιακα στην προσθηκη ,γιατι η ισχης ειναι απαραιτητη,ζεις και χωρις ,αλλα οταν προσθεσεις μετα δεν κανεις χωρίς.
\
Με παντόφλες κτλ δεν έχω θέμα, αλλά είχα παλαιότερα ηχεία κολώνες και δε μου άρεσαν/βόλευαν καθόλου γι αυτό πήγα σε βιβλιοθήκης. Μισό λεπτό, πόσους τελικούς θέλω δηλαδή; Νόμισα ένας φτάνει!
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.640
Με την ένταση που μου δίνει δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αλλά μου φαίνεται "κάπως" το ότι πρέπει να το δουλεύω στο 80% της μέγιστης προκειμένου να έχω πολύ δυνατό ήχο. Το θέμα είναι αν με έναν τελικό θα έχω όχι μόνο υψηλότερη ένταση, αλλά και καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, εάν δηλαδή όπως μου είπε κάποιος "θα οδηγήσει καλύτερα τα ηχεία".
Θες τελικό. ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Με την ένταση που μου δίνει δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αλλά μου φαίνεται "κάπως" το ότι πρέπει να το δουλεύω στο 80% της μέγιστης προκειμένου να έχω πολύ δυνατό ήχο. Το θέμα είναι αν με έναν τελικό θα έχω όχι μόνο υψηλότερη ένταση, αλλά και καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, εάν δηλαδή όπως μου είπε κάποιος "θα οδηγήσει καλύτερα τα ηχεία".



\
Με παντόφλες κτλ δεν έχω θέμα, αλλά είχα παλαιότερα ηχεία κολώνες και δε μου άρεσαν/βόλευαν καθόλου γι αυτό πήγα σε βιβλιοθήκης. Μισό λεπτό, πόσους τελικούς θέλω δηλαδή; Νόμισα ένας φτάνει!

Αναλόγως πόσα κανάλια θες να ενισχύσεις, αν θες μόνο τα μπροστινά θα πάρεις ένα δικάναλο τελικό, αν θες 5 θέλεις έναν πεντακάναλο αλλά νομίζω πως υπάρχουν και άλλοι τρόποι θα σου τα πουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα..
 


Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ανάλογα. Μπορείς να βάλεις ένα δικάναλο μπροστά , η έναν τρικάναλο μπροστά και να δουλεύει ο denon τα sourounds.
Όπως λένε και οι προλαλήσαντες ολοκλήρωσε πρώτα το σετ απ σου και μετά βλέπεις.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Καλησπέρα,

Βρίσκομαι στη διαδικασία δημιουργίας ενός συστήματος οικιακού κινηματογράφου, με χαμηλό μπάτζετ και χωρίς να με απασχολεί καθόλου αν θα ολοκληρωθεί τον επόμενο μήνα ή την επόμενη διετία. Μέχρι στιγμής έχω τον Denon avr x3500, ένα ζευγάρι klipsch RP 600M, κεντρικό το RP 600C και για γούφερ το SPL-100. Υποτίθεται πως στη συνέχεια σκοπεύω να πάρω άλλο ένα ζευγάρι RP 600M και ένα δεύτερο γούφερ.

Ο χώρος στον οποίο χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή είναι περίπου 16 τετραγωνικά και η απόσταση ακρόασης τα 3μ.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Κρίνεται απαραίτητη η αγορά τελικού με βάση το σύστημα μου ;
2) Έπρεπε να πάρω κάποιον πιο δυνατό ενισχυτή από τον x3500, ή είναι σωστή επιλογή και απλά πρέπει να οδηγηθεί από τελικό;
3) Υπάρχει κάποια αναλογία χρημάτων μεταξύ ολοκληρωμένου και τελικού;

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.
να παρεις αλλο ενα sub ιδιο αφου πηρες αυτο και να παρεις το app για ρυθμιση και διορθωση

....με καλωδιο η ασυρματα παιζει το sub ?
το εχεις μπροστα η πισω ?

ολοκληρωσε το setup πρωτα ....
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
EDIT: Τώρα είδα ότι δεν θές "κολώνες" οπότε disregard my comment
Δεν έχω dedicated χώρο, ούτε επίκειται συνεπώς προτιμώ να πάω σε μίνιμαλ λύσεις με ηχεία βιβλιοθήκης. Βέβαια θα μου πεις, γιατί ρωτάς για ήχο αν σε ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά νομίζω πως θα έχω αξιοπρεπή ήχο με τα 600Μ.

Ανάλογα. Μπορείς να βάλεις ένα δικάναλο μπροστά , η έναν τρικάναλο μπροστά και να δουλεύει ο denon τα sourounds.
Όπως λένε και οι προλαλήσαντες ολοκλήρωσε πρώτα το σετ απ σου και μετά βλέπεις.
Άρα μπορώ να βάλω έναν δικάναλο για τα μπροστά ηχεία, ή τρικάναλο αν θέλω να οδηγείται και το κεντρικό; Συγνώμη αν είναι απλοϊκές οι ερωτήσεις μου, αλλά αν καταλάβω λάθος δε θα μπορέσω να καταλήξω σε συμπεράσματα. Ποιος είναι ένας επαρκής δικάναλος / τρικάναλος;

να παρεις αλλο ενα sub ιδιο αφου πηρες αυτο και να παρεις το app για ρυθμιση και διορθωση

....με καλωδιο η ασυρματα παιζει το sub ?
το εχεις μπροστα η πισω ?

ολοκληρωσε το setup πρωτα ....
Ίδιο sub ναι. Ο πωλητής μου πρότεινε 12" αλλά μάλλον το τσιγκουνεύτηκα. Το έχω μπροστά και παίζει με καλώδιο,γίνεται να παίξει και ασύρματα; ... το app σε τι θα διαφοροποιήσει τις ρυθμίσεις που έκανα με το audyssey που είχε ο ενισχυτής με το πυραμιδικό σχήμα; Είναι πιο ακριβές;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Δεν έχω dedicated χώρο, ούτε επίκειται συνεπώς προτιμώ να πάω σε μίνιμαλ λύσεις με ηχεία βιβλιοθήκης. Βέβαια θα μου πεις, γιατί ρωτάς για ήχο αν σε ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά νομίζω πως θα έχω αξιοπρεπή ήχο με τα 600Μ.



Άρα μπορώ να βάλω έναν δικάναλο για τα μπροστά ηχεία, ή τρικάναλο αν θέλω να οδηγείται και το κεντρικό; Συγνώμη αν είναι απλοϊκές οι ερωτήσεις μου, αλλά αν καταλάβω λάθος δε θα μπορέσω να καταλήξω σε συμπεράσματα. Ποιος είναι ένας επαρκής δικάναλος / τρικάναλος;



Ίδιο sub ναι. Ο πωλητής μου πρότεινε 12" αλλά μάλλον το τσιγκουνεύτηκα. Το έχω μπροστά και παίζει με καλώδιο,γίνεται να παίξει και ασύρματα; ... το app σε τι θα διαφοροποιήσει τις ρυθμίσεις που έκανα με το audyssey που είχε ο ενισχυτής με το πυραμιδικό σχήμα; Είναι πιο ακριβές;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Φυσικά και μπορείς. Υπάρχουν διάφοροι , δεν έχω κάποιον υπ όψην μου αυτή την στιγμή , αλλά κάτι θα βρεθεί.
Μην ανησυχείς.
Πρώτα συμπλήρωσε τα ηχεία που σου λείπουν , και μετά βλέπεις.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Ίδιο sub ναι. Ο πωλητής μου πρότεινε 12" αλλά μάλλον το τσιγκουνεύτηκα. Το έχω μπροστά και παίζει με καλώδιο,γίνεται να παίξει και ασύρματα; ... το app σε τι θα διαφοροποιήσει τις ρυθμίσεις που έκανα με το audyssey που είχε ο ενισχυτής με το πυραμιδικό σχήμα; Είναι πιο ακριβές;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
ναι, ηταν καλυτερα το 12 ........ με αυτα τα λ7 βεβαια θα επαιρνες καλυτερο sub ...
....η δινεις αυτο και παιρνεις 2 αλλα ....η παιρνεις αλλο ενα ιδιο.
και τα 2 μπροστα αν μπορουν να μπουν...

Eπαρκης τελικος ειναι αυτος που καλυπτει τις προδιαγραφες του ηχειου στο max .....και παραπανω να ειναι δεν εχει θεμα...εσενα τα 50watt περιπου που εχει ο denon σε καλυπτουν για υψηλες εντασεις μιας και η ευαισθησια του ηχειου ειναι στα 95db ......ολοι οι AV περιπου εκει παιζουν σε watt.
Μην σε απασχολει το θεμα τελικου.....βλεπεις στο μελλον.

Το app ειναι καλυτερο απο αυτο που εχει ο AV και εχεις την δυνατοτητα να εφαρμοσεις μια καμπυλη της αρεσκειας σου για να ακους, που δεν την εχεις με τον AV.....βεβαια θελει πειραματισμο και διαβασμα για να κανεις καποιες διορθωσεις ......θα δεις και τι κανουν τα ηχεια σου στον χωρο σου με το app


εννοειτε πως οτι θες ρωτας και βοηθαει οποιος μπορει...;)
 

K

kimon

Guest
Μια λύση είναι τα αυτοενισχυόμενα βάσης για πίσω (η Klipsch παράγει τέτοια), οπότε το το τροφοδοτικό του ενισχυτή σου δεν θα επιβαρυνθεί.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Με την ένταση που μου δίνει δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αλλά μου φαίνεται "κάπως" το ότι πρέπει να το δουλεύω στο 80% της μέγιστης προκειμένου να έχω πολύ δυνατό ήχο. Το θέμα είναι αν με έναν τελικό θα έχω όχι μόνο υψηλότερη ένταση, αλλά και καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, εάν δηλαδή όπως μου είπε κάποιος "θα οδηγήσει καλύτερα τα ηχεία".
Το πιθανότερο είναι πως χρειάζεσθε ακόμη ένα υπογούφερ και δευτερευόντως τελικό ενισχυτή, (τον οποίον πιθανότατα να μη χρειάζεσθε).
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Καλησπέρα φίλε chriskourou,
Τα ηχεία σου είναι ευαίσθητα 96db με 100watt και ο ενισχυτής σου είναι 7Χ105 άρα πιστεύω ότι είσαι ΟΚ
Τώρα αν θέλεις ένταση παίρνεις έναν τελικό για δικάναλο class D η αν θέλεις και ποιότητα class A/B,
από τη πρώτη επιλογή υπάρχουν και φτηνοί και καλοί π.χ crown η δεύτερη είναι ποιο ακριβοί, και φυσικά είναι ανάλογα τι λεφτά θέλεις να δώσεις, και εγώ έχω klipsch τα RF-63 για μπpοστινά ηχεία, για κεντρικό RC-62, surround 2 Χ RS-52 και 2 Χ RB-81 και για sub ένα velodyne ultra 1000 και το οδηγώ τώρα με έναν Yamaha dsp z7 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, φυσικά με έναν τελικό (που το ψάχνω και εγώ) αλλά μόνο για HI-FI stereo θα μπορέσω να ρίξω τελικά το σπίτι.

Τελικά όπως σου ανέφεραν και οι προλαλήσαντες ολοκλήρωσε το set up σου και μετά προχωράς σε αγορές.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Σκεφτόμουν να πάρω τον τελικό για τα ηχεία που έχω και μετά να συμπληρώσω το set up, αλλά κατά γενική ομολογία μάλλον η σωστή σειρά είναι η αντίστροφη, συνεπώς όταν συμπληρωθούν τα ηχεία, θα ξαναενοχλήσω.

Ευχαριστώ άπαντες για τη βοήθεια!
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Ξέχασα να σε ενημερώσω ότι έχω αλλάξει 4-5 ενισχυτές AV και όλοι έπαιζαν σχεδόν στην ίδια ένταση, η διαφορά ήταν μόνο στην ποιότητα του ήχου τόσο στο πολυκάναλο αλλά και στο στέρεο, ο ενισχυτής σου πάντως είναι καλός για αυτά τα ηχεία έχει πάρει 5 αστέρια, 2018 Award winner στο WHAT HI FI.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ξέχασα να σε ενημερώσω ότι έχω αλλάξει 4-5 ενισχυτές AV και όλοι έπαιζαν σχεδόν στην ίδια ένταση, η διαφορά ήταν μόνο στην ποιότητα του ήχου τόσο στο πολυκάναλο αλλά και στο στέρεο, ο ενισχυτής σου πάντως είναι καλός για αυτά τα ηχεία έχει πάρει 5 αστέρια, 2018 Award winner στο WHAT HI FI.

Ποιοί ήταν αυτοί οι ενισχυτές και ποιος είχε την καλύτερη ποιότητα;;
Για το what hi-fi μη δίνεις μεγάλη σημασία ή καλύτερα μη δίνεις καθόλου. :geek:
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Έχω παρόμοιο χώρο και τον 3600. Προσέθεσα έναν δικάναλο ολοκληρωμένο με HT pass through κυρίως για πιο ποιοτικές ακροάσεις μουσικής. Πάντως watt δεν χρειαζόμουν περισσότερα για αυτά τα τετραγωνικά. Όποτε πάνε καλύτερα σε δεύτερο sub. Και όπως είπαν παραπάνω, οπωσδήποτε τρέξε το app ακολουθώντας πιστά τα βήματα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.888
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top