Χρωμα τοιχων

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πολλοι φιλοι με ρωτουν εδω και πολλα χρονια , τι χρωμα πρεπει να ειναι ο χωρος βιντεοπροβολης.
Δεν χρειαζεται να σας πω ποιο ειναι το ιδανικο χρωμα για να μην υπαρχουν ανακλασεις φωτος , ετσι δεν ειναι?
Καθως ομως δεν δυναμεθα να κανουμε τα σπιτια μας...νεκροφορες ας δουμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε το εκτυφλωτικο λευκο.

Μια καλη λυση ειναι να προτιμησουμε τα σκουρα χρωματα , οπως το γκρι η το μπλε, τουλαχιστον για το χρωμα των τοιχων.

Εαν ανακοινωσουμε την αποφαση μας αυτη στο γλυκυτατο ημισυ της ζωης μας και δουμε πως οπλιζεται με πλαστρη, κατσαρολα, η σκουπα υπαρχει και αλλο κολπο.
Λεμε στον ελαιοχρωματιστη ,την ωρα που ανακατευει τα χρωματα,να προσθεσει μαυρο.Οτι χρωμα και εαν "εχετε διαταχθει" να βαψετε τον χωρο.Ακομα και λευκο.
Η προσθηκη μαυρου ουδετεροποιει γενικα και ετσι αποφευγουμε το χειροτερο κακο.

Μια αλλη λυση ειναι η προσθηκη κουρτινων η υφασματων σκουρου χρωματος.
Στο εξωτερικο ντυνουν εως και το ταβανι για να επιτυχουν την επιθυμητη απορροφηση του φωτος .
Εαν φοβαστε και εδω το..."μπερντακι" προσπαθησετε τουλαχιστον να "διακοσμησετε" με σκουρα υφασματα τον χωρο γυρω απο την οθονη.
Δεν θα πιστευετε την διαφορα...
Και συν τις αλλοις βελτιωνει και το ηχητικο αποτελεσμα.

Αναβαθμιση διχως πολλα εξοδα λοιπον.
Για αντιθεσεις που σκοτωνουν :lol:

Εσεις τι χρωμα εχετε στον χωρο προβολης σας?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εμενα ειναι ενα κιτρινο-μπεζ-ωχρα...κατι τετοιο. Επιλογη οχι δικη μου...
Θα προτιμουσα ενα σκουρο μπλε (αγαπημενο μου χρωμα) αλλα...
Καποιοι εδω μεσαααα
Θελουν φωτεινα χρωματα
Αλλα που θα παει...μαζι με τον τοιχο που θα γκρεμισω θα αλλαξω και το χρωμα... :twisted: :twisted:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κι εμένα είναι μπεζ ώχρα (όχι σκούρα, μάλλον ανοιχτή απόχρωση!) οι τοίχοι και λευκό του πάγου το ταβάνι. Χρώματα all time classic για σαλόνι αλλά όχι και για play room
Ευτυχώς δεξιά απ' τον τοίχο προβολής υπάρχει σκουρόχρωμη βιβλιοθήκη και αριστερά της.........αέρας!!!

Όποιος εδώ μέσα, κατάφερε να "ψήσει" το έτερον ήμισυ να βάψει (ή να καλύψει) το ταβάνι του σαλονιού με πολύ σκούρο χρώμα......και γράφει εδώ μέσα ακόμα (χωρίς σύνδεση ADSL απ' το υπερπέραν......) θα πρέπει να κανονίσουμε ως AVsite να τον βραβεύσουμε με το βραβείο του "ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟ-ΨΗΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΤΖΗ, ΑΠΑΞ"
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
αν σας ελεγα οτι θα εχω το ελευθερο σε λιγο καιρο να βαψω το δωματιο στα
χρωματα που θελω , θα με πιστευατε?
Λοιπον ειναι ενας χωρος 4 χ 5 , υπογειο με ενα παραθυρο , το οποιο θα
χρησιμοποιηθει αποκλειστικα για home cinema.
Σκεφτομαι (μαλλον το εχω αποφασισει) οι τοιχοι να βαφτουν σε σκουρο μπλε , αλλα κολαω στον τοιχο που θα προβαλεται η εικονα (λευκος ή κατι προς γκρι;)
Τωρα προβαλει σε λευκο και η εικονα μου αρεσει , με αλλο χρωμα ομως και ποιο θα
ειχα καλυτερη ποιοτητα ?
Επισης , σκεφτομαι για κατι προς κοκκινο σε μοκετα (το πατωμα ειναι πλακακια) , θα επηρεασει καθολου το ολο συνολο (σε εικονα)?
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
dim-bal said:
δεν ασχολουμαι με το αθλημα (οπαδικα τουλαχιστον)
ολα μπλε ομως (μηπως εισαι ΝΔ?)
για τον τοιχο θεασης ?
Κατ' αρχήν σε πιστεύω ότι θα τα βάψεις όπως θες.
Και σε πιστεύω γιατί θα χρησιμοποιήσεις το υπόγειο για αυτό το σκοπό!
Άρα το βραβείο ΔΕΝ το παίρνεις γιατί ΔΕΝ θα κάνεις αλλαγές στα χρώματα του σαλονιού σου!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ θα πρότεινα τον εξής συνδυασμό χρωμάτων:
Αν βάψεις τους τοίχους μπλέ (βάψε το ταβάνι, αν είναι χαμηλά, μαύρο ματ) βάλε γκρι σκούρα μοκέτα και σκούρο μπορντώ τα καθίσματα
Πιστεύω ότι θα δέσει πολύ όμορφα! :roll:

Επίσης, αν σε παίρνει, βάλε ψευδοροφή από γυψοσανίδα και βάλε σε όλη την επιφάνειά της, οπτικές ίνες (που θα ανάβεις πριν την ταινία για να φαίνεται σαν έναστρος ουρανός και με ντιμεράκι θα χαμηλώνεις την έντασή τους σιγά-σιγά πριν ξεκινήσει η ταινία!) 8) 8)
Και βέβαια την ψευδοροφή την βάφεις μαύρη ματ!

Αν θέλεις να είσαι και πολύ ψαγμένος, μπορείς τον βιντ/λέα να τον έχεις κρυμμένο σε καταπακτή της ψευδοροφής και θα τον κατεβάζεις όταν θέλεις να δεις ταινίες....(αισθητικά αρτιότερο και γλυτώνεις και σκόνες στο μηχάνημα αφού όταν θα το ανεβάζεις θα το σκεπάζεις!!)

Τον τοίχο προβολής τι χρώμα θα τον κάνεις?
Αν έχεις DLP βάψτ' τον λευκό ματ (με μια ελάχιστη προσθήκη μαύρου, ίσα-ίσα να σπάσει το απόλυτο λευκό)

Αν έχεις LCD (που δεν δίνει τόσο καλό μαύρο, και έχει και μεγαλύτερη φωτεινότητα) θα έλεγα να τον βάψεις γκρι ματ (για να βελτιώσεις και την αδυναμία του μαύρου! :wink: )

Άσε βέβαια να απαντήσει και ο Αντρέας (ο Καφάτος) ή ο Β. Λάμπρου που θα επιβεβαιώσουν ή όχι τα λεγόμενά μου! :roll:
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
για τον τοιχο προβολης μαλλον το ιδιο σκεφτομουν και εγω , για γυψοσανιδες δεν εχω ασχοληθει δεν ξερω , αν και οι οπτικες ινες ηταν καλη ιδεα (ημουν σε ενα μαγαζι τις προαλες και τις χαζευα και προσπαθουσα να σκεφτω , αν και οι τεκιλες δεν με βοηθουσαν ...., το πως δουλευουν).
Μου αρεσει ο συνδιασμος μπλε σκουρο με κοκκινο (οχι το φανταχτερο του) και προσπαθω να προσανατολιστω εκει.
Ασχετο με το topic σε ιδιοκατασκευη σταθερης οθονης , το καραβοπανο κανει δουλεια ? ή ο τοιχος θα ηταν καλυτερος?
Δε σκεφτομαι την αγορα οθονης ακομα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μου αρεσει ο συνδιασμος μπλε σκουρο με κοκκινο (οχι το φανταχτερο του) και προσπαθω να προσανατολιστω εκει.
Γι αυτό και σου πρότεινα καθίσματα σε μπορντώ! Δεν είναι ούτε κόκκινο φανταχτερό αλλά ούτε και "ξεπλυμένο"
Αν μπορούσες και σε μπορντώ δέρμα θα ήσουν.......Θεός!!! :wink:

Τον συνδυασμό χρωμάτων τον είχα δει σε ξένο site και μου τρέχανε τα.....σάλια για μια βδομάδα! :roll: :roll:


το καραβοπανο κανει δουλεια ? ή ο τοιχος θα ηταν καλυτερος?
Θεωρώ ότι ένας ματ βαμμένος τοίχος θα παίξει καλύτερα σε σχέση με ένα καραβόπανο!
 


Μηνύματα
17
Reaction score
0
μια πολυθρονα στοιχιζει οσο το προβολι μου
και ο χωρος ειναι οσο το σαλονι μου
αλλα τα χρωματα μου αρεσουν
ειδικα ο μαυρος περιγυρος απο την οθονη , εξυπνο.
αν και σκεφτομαι ετσι να ειναι το υπολοιπο μισο του τοιχου αλλα σε μπλε
καμια ιδεα για υλικο σε περιπτωση σταθερης οθονης ?
οι κινηματογραφοι απο που ψωνιζουν?
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Χαιρετώ τα μέλη του avsite!

ελπίζω στην βοήθεια σας για μια απορία σχετικά με το χρώμα του τοίχου προβολής:

'Εχω στήσει ένα low-end home cinema που αποτελείται από ένα απλό dvd-r για ταινίες και tv, ένα laptop για υλικό divx, xvid κτλ, ηχεία logitech z-680 και ένα προβολέα x1. Mέχρι πρόσφατα πρόβαλα την εικόνα σε λευκό τοίχο σε διαγώνιο γύρω στις 70", με ικανοποιητικά αποτελέσματα για τις μικρές απαιτήσεις μου.

Αλλάζοντας σπίτι θα αλλάξει και το χρώμα του τοίχου σε ένα ανοικτό-παλ μπέζ. Υπολόγισα την νέα διαγώνιο, με βάση την υποτιθέμενη θέση του προβολέα, σε 90" περίπου στο 16:9.

Πιστεύεται ότι η εικόνα στο καινούργιο, "έγχρωμο" τοίχο θα είναι πολύ χειρότερη? Αξίζει, το όχι και τόσο ευκαταφρόνητο ποσό εν μέσω μετακόμισης, η αγορά μιας οθόνης σε ένα σύστημα χαμηλών απαιτήσεων? θα δω μεγάλη διαφορά?

το πρόβλημα συν τοις άλλοις είναι (και) αισθητικό καθώς το σύστημα θα εγκατασταθεί στο καθιστικό.

ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ειναι απλο...διαφορα θα δεις...το θεμα ειναι αν θα μπορεις να την αντεξεις ή να...ζησεις μαζι της :)
Το λευκο θα το βλεπεις στο χρωμα του τοιχου, δηλ μπεζ. και τα υπολοιπα χρωματα αντιστοιχα ως καποια αποχρωση συνδυασμου με μπεζ...
Αν δεν το εχεις βαψει το νεο σπιτι ή αν δεν ειναι βαμμενο καλο θα ηταν να το βαψεις ασπρο.
Αλλωστε το λευκο χρωμα ποτε δεν ηταν περιεργο σε ενα χωρο...

Αν δεν κανω λαθος μια χειροκινητη οθονη 90-100'' κανει γυρω στα 250Ε...

Το αισθητικο προβλημα αναφερεται στο χρωμα του τοιχου ή στην οθονη...

Μια οθονη προβολης ειναι μερος του σετ προβολης ασχετα με το τι ειδους ''-end'' ειναι το home cinema...


Welcome...giv1999
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γιώργο σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!

το αισθητικό μέρος αφορά την οθόνη, την οποία φαντάζομαι κλειστή σαν ένα "ξεκάρφωτο άσπρο πράγμα μήκους 2m" λίγο κάτω από το ταβάνι!!

από την άλλη με ξενίζει σαν ιδέα του μεγάλου καθιστικού με άσπρους τοίχους (κάτι σε ψυχιατρείο μου κάνει!) Μην φανταστείται ότι ο χώρος θα βαφεί σε έντονο χρώμα-ίσα να σπάσει λίγο η μπογιά.

τέλος πάντων, είναι σαφές ότι "αν δεν δείς, δεν μπορείς να ξέρεις"

η οθόνη άραγε θα έχει μεγάλη διαφορά από τον άσπρο τοίχο? α, και κάτι άλλο: τα 250Ε αναφέρονται σε οθόνη 16:9? λίγα μου φαίνονται, είχα στο μυαλό μου κάτι σε 450-500Ε :)
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ενας φιλος εχει τον HS20 της SONY και προβαλει σε τοιχο με σπασμενο ασπρο (μπεζ) αλλα μου λεει οτι δεν εχει προβλημα. Βεβαια ακομα δεν εχω παει να δω ουτε να ακουσω το συστημα του...

Οσο για το αισθητικο μερος υπαρχουν τροποι να κρυφτει τπ μαζεμενο πανι με καποια γυψοσανιδα...
Θα στειλω φωτο απο το δικο μου να δεις πως φαινεται μαζεμενο αν και χωρις γυψοσανιδα...
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αν ο τοίχος είναι ελαφρώς μπεζ (ίσα για να σπάσει το λευκό) ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα!
Κοίτα εδώ και θα καταλάβεις:

http://www.avsite.gr/phpBB2/album_pic.php?pic_id=7

Όπως βλέπεις οι τοίχοι ΔΕΝ είναι λευκοί.......(το ψυχιατρείο που έλεγες.....)
Και μέχρι σήμερα πρόβαλα στον τοίχο (αριστερά στην φωτογραφία, Πάνω από την τηλεόραση και τα main ηχεία)
Για να καταλάβεις την απόχρωση, σύγκρινε χρώμα τοίχων και χρώμα ταβανιού (που είναι βαμμένο στο λευκό του πάγου)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Πάντως, στις ταινίες ΔΕΝ με χαλάει το χρώμα του τοίχου.
Και τα λευκά πλάνα των ταινιών, φαίνονται λευκά.
Βέβαια ο βιντ/λέας είναι ο 5700 και ίσως να παίζει κι αυτό κάποιον ρόλο.
Παρ' όλ' αυτά δες μερικά πλάνα από την ταινία "THE PASSION OF THE CHRIST":




 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας!

το χρώμα του τοίχου που έχω στο μυαλό μου είναι ακριβώς αυτό με του Γιάννη και οι φωτογραφίες είναι πραγματικά εντυπωσιακές. το λευκό είναι (για τα δικά μου μάτια) τέλειο

φυσικά δεν μπορώ να περιμένω κάτι τέτοιο με τον x1 στις 90" έτσι δεν είναι :(

από την άλλη μάλλον βλέπω να μένω με τον τοίχο στην αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένος προχωράω και στην οθόνη, με λίγη εκ των υστέρων φασαρία.

by the way, Γιώργο έχεις κάνει φοβερή δουλειά με την οθόνη στο σπίτι σου!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top