Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Μηνύματα
554
Reaction score
0
Ερωτησουλα:

Εχω εναν 120αρη σκληρο στο λαπτοπ και ενω επιλεγοντας ολους τους φακελους του C: μου δειχνουν οτι πιανουν 52GB χωρο, οταν παω στο My Computer και επιλεγω properties στον C: μου δειχνει οτι ειναι κατειλλημενος χωρος 105GB.
Εχω βαλει να δειχνει τα hidden αρχεια, εχω κανει cleanup & defragment αλλα τιποτα... Κατι καταλλαμβανει 45-50GB αλλα δεν φαινεται πουθενα...:134:

Καμμια ιδεα?
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Μια φορά έκανα ανασυγκρότηση (με της Disktrix το Ultimatedefrag) και σε μια διακοπή ρεύματος έπαθα το ίδιο :101:. Τα μισά μου σχεδόν αρχεία (ευτυχώς κρατάω back up) εξαφανίστηκαν μέσα από τα Windows αλλά συνέχιζαν να καταλαμβάνουν το χώρο στο δίσκο.

Με ένα format ήρθε στα ίσια του..

Μπορώ να θυμηθώ παλαιότερα που "έπαιζα" με metadata αρχείων, όπου μπορούσα να προκαλέσω ακριβώς αυτό που περιγράφεις αλλά δε φαντάζομαι.. και δε θυμάμαι κιόλας!:128:

Μήπως κρατάει τίποτα αυτόματα Backup ή restore points και σου τρώει χώρο? Λέω εγώ τώρα..
 

Μηνύματα
554
Reaction score
0
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Βασικα θεωρω οτι ειναι ψευδοενδειξη...

Δεν μπορει να εχω ή να ειχα ποτε τοσα αρχεια.

Για φορματ κτλ δεν το συζηταω...
Δεν θελω να κανω και θα ζησω οσο μπορω ετσι.
 

Μηνύματα
1.521
Reaction score
0
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Αν έχεις κάποιο πρόγραμμα σαν το nero που αποθηκεύει σε άλλους φακέλους ότι στοιχεία έχεις γράψει σε cd ίσως να είναι από εκεί..Αποθηκεύονται στον υπολογιστή και πρέπει να τα σβήσεις χειροκίνητα, κάπου στα έγγραφα θα είναι αποθηκευμένα ...αλλιώς φορμάτ....!!
 

Μηνύματα
554
Reaction score
0
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Αν έχεις κάποιο πρόγραμμα σαν το nero που αποθηκεύει σε άλλους φακέλους ότι στοιχεία έχεις γράψει σε cd ίσως να είναι από εκεί..Αποθηκεύονται στον υπολογιστή και πρέπει να τα σβήσεις χειροκίνητα, κάπου στα έγγραφα θα είναι αποθηκευμένα ...αλλιώς φορμάτ....!!
Και δεν θα φαινονταν?
Εδω μιλαμε πηρα εναν-εναν τους φακελους και μου δινουν συνολο 51,9GB και στον δεσμευμενο χωρο του δισκου βλεπω πανω απο 100...
 

Μηνύματα
1.521
Reaction score
0
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

θα φαίνονταν απλά είναι σε υποφάκελους...δυστηχώς δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει!!
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Sorry για το Off-topic αλλά τα σέβη μου για το 1,000στο post!
 


Μηνύματα
1.521
Reaction score
0
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Sorry για το Off-topic αλλά τα σέβη μου για το 1,000 post!
ευχαριστώ πολύ δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!!:116::116:
σε άλλα 22.000 φτάνω τον cinegear!!!
 

Μηνύματα
138
Reaction score
1
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Ερωτησουλα:

Εχω εναν 120αρη σκληρο στο λαπτοπ και ενω επιλεγοντας ολους τους φακελους του C: μου δειχνουν οτι πιανουν 52GB χωρο, οταν παω στο My Computer και επιλεγω properties στον C: μου δειχνει οτι ειναι κατειλλημενος χωρος 105GB.
Εχω βαλει να δειχνει τα hidden αρχεια, εχω κανει cleanup & defragment αλλα τιποτα... Κατι καταλλαμβανει 45-50GB αλλα δεν φαινεται πουθενα...:134:

Καμμια ιδεα?
Κάνε ένα check disk και θα βρείς που είναι το error... Σε safe mode ωστε να τα ελένξει όλα.
Δε χρειάζεται να κανεις φορμάτ.
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Αν εχεις vista κραταει χωρο για το restore point που δημιουργει.

Η μονη λυση ειναι να το απενεργοποιησεις
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Χωρος σκληρου δισκου - Ερωτηση

Το πιο λογικό είναι όπως βλέπω τα νούμερα 52GB ---> 105GB είναι ότι πιθανότατα κάνει back up τον δίσκο σου
Ψάξτο λίγο.... ιδιαίτερα αν έχεις τα 7 επάνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top