Ψάχνω Σετ Σύστημα ήχου 2.0 ή 2.1

Status
Not open for further replies.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462

Μηνύματα
27
Reaction score
5
Τα είδα και αυτά..! Θέλω να τα ακούσω σε κάποιο κατάστημα . Άλλα θα ήθελα πιο ''σπιτικό'' Hi-Fi.
 


Μηνύματα
27
Reaction score
5
Μιλάς με γρίφους γέροντα, τι εννοείς με το σπιτικό hifi;
Ναι έχεις δίκιο όπως το έθεσα , το σύστημα προορίζεται για σαλόνι 30τμ περίπου . Πιστεύεις καλύπτουν τον χώρο τα jbl ; Τα έχεις ακούσει ; Έχουν επαγγελματικό ήχο ή μαλακό hifi;;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Μιλάς με γρίφους γέροντα, τι εννοείς με το σπιτικό hifi;
Μαγειρεμένα απο την κυρά χωρίς παντόφλες και να ταιριάζει και με τα σεμεδάκια.....sorry for the off topic :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Ναι έχεις δίκιο όπως το έθεσα , το σύστημα προορίζεται για σαλόνι 30τμ περίπου . Πιστεύεις καλύπτουν τον χώρο τα jbl ; Τα έχεις ακούσει ; Έχουν επαγγελματικό ήχο ή μαλακό hifi;;
εχεις την εντύπωση ότι οι επιλογές σου στο πρώτο σου ποστ θα καλύπτουν τα 30 σου τετραγωνικά;

σε τι απόσταση θα ακούς;
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
Μαγειρεμένα απο την κυρά χωρίς παντόφλες και να ταιριάζει και με τα σεμεδάκια.....sorry for the off topic :p
🤣🤣 Κάπως έτσι..!!
Δούλευα σε χώρος με επαγγελματικό ήχο και με έχουν κουράσει.. Στο σπίτι να ακούω κάτι πιο σωστό!
εχεις την εντύπωση ότι οι επιλογές σου στο πρώτο σου ποστ θα καλύπτουν τα 30 σου τετραγωνικά;

σε τι απόσταση θα ακούς;
Έτσι ελπίζω! Το πολύ 3 μέτρα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
σόρρυ για το άσχετο φίλε μου αλλά ήρθε το ιντερνετ επιτέλους!! :party:


στο θέμα μας.....

στα 3 μέτρα θέλεις ελάχιστα 8 ίντσες γούφερ στο ηχείο (και αυτό τραβηγμένο από τα μαλλιά)

+ τουλάχιστον 2 μικρομεγάλα sub

τα subs τα ξεχνάμε....κάνε ότι δεν τα άκουσες....γιατί δεν υπάρχουν λεφτά


από εκεί και μετά....
🤣🤣 Κάπως έτσι..!!
Δούλευα σε χώρος με επαγγελματικό ήχο και με έχουν κουράσει.. Στο σπίτι να ακούω κάτι πιο σωστό!
αυτή η φράση υποδηλώνει ότι εργαζόσουν σε χώρο ''χωριομπουζουκερί'' κουδουνίστρα...

ο επαγγελματικός ήχος....είναι ότι η F1 για τον οικιακό.....
άρα κάτι (βασικά πολλά πράματα) δεν είχε καλά ο χώρος εργασίας σου...

κανένα σωστό μόνιτορ ηχείο δεν θα σου βγάλει κουραστικό ήχο..(και αυτά τα jbl είναι υπέρσωστα για τα σπεκς χρήσης τους)...είναι ενάντια στη φύση τους....που είναι η πολύωρη ακρόαση από επαγγελματίες ηχολήπτες
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
σόρρυ για το άσχετο φίλε μου αλλά ήρθε το ιντερνετ επιτέλους!! :party:


στο θέμα μας.....

στα 3 μέτρα θέλεις ελάχιστα 8 ίντσες γούφερ στο ηχείο (και αυτό τραβηγμένο από τα μαλλιά)

+ τουλάχιστον 2 μικρομεγάλα sub

τα subs τα ξεχνάμε....κάνε ότι δεν τα άκουσες....γιατί δεν υπάρχουν λεφτά


από εκεί και μετά....


αυτή η φράση υποδηλώνει ότι εργαζόσουν σε χώρο ''χωριομπουζουκερί'' κουδουνίστρα...

ο επαγγελματικός ήχος....είναι ότι η F1 για τον οικιακό.....
άρα κάτι (βασικά πολλά πράματα) δεν είχε καλά ο χώρος εργασίας σου...

κανένα σωστό μόνιτορ ηχείο δεν θα σου βγάλει κουραστικό ήχο..(και αυτά τα jbl είναι υπέρσωστα για τα σπεκς χρήσης τους)...είναι ενάντια στη φύση τους....που είναι η πολύωρη ακρόαση από επαγγελματίες ηχολήπτες
Κατανοητο..! Αλλά εσύ τι θα πρότεινες σε αυτό το budget για αυτόν τον χώρο; Έχεις κάποια επιλογή από προσωπική σου συλλογή ;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
σου πρότεινα ήδη....σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις σε ήχο κάτι πιο σωστό και δυνατό
εκτός αν μπεις σε σπίτι να κλέψεις :p

εξαιρετικά καλύτερα θα ήταν τα jbl 308


με 100 ευρώ υπέρβαση στο μπάτζετ σου....
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
σου πρότεινα ήδη....σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις σε ήχο κάτι πιο σωστό και δυνατό
εκτός αν μπεις σε σπίτι να κλέψεις :p

εξαιρετικά καλύτερα θα ήταν τα jbl 308


με 100 ευρώ υπέρβαση στο μπάτζετ σου....
😆😆 Εντάξει είναι μικρό το budget αλλά για έναν ενισχυτή και 2 τίμια ηχεία να είναι σε καλή κατάσταση είναι οκ.. Δεν ζητάω ούτε Sonus Faber , ούτε Focal...
Απο ένταση πως πάνε τα έχεις δουλέψει ; Βγάζουν όντως 100w RMS όπως παράδειγμα τα audio spectrum s37;;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
😆😆 Εντάξει είναι μικρό το budget αλλά για έναν ενισχυτή και 2 τίμια ηχεία να είναι σε καλή κατάσταση είναι οκ.. Δεν ζητάω ούτε Sonus Faber , ούτε Focal...
Απο ένταση πως πάνε τα έχεις δουλέψει ; Βγάζουν όντως 100w RMS όπως παράδειγμα τα audio spectrum s37;;
επειδή ακριβώς δεν ζητάς τίποτα από αυτά....
μην κοιτάς αυτά που έχεις στο μυαλό σου....
και κυρίως ξέχνα τα watt....τα max spl σε ενδιαφέρουν και οι παραμορφώσεις που βγάζει το ηχείο όταν οδηγείται στο όριο....

ο @Petros_Dalipis έχει τα jbl 305 για το γραφείο.....είναι σούπερ ικανοποιημένος....
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
επειδή ακριβώς δεν ζητάς τίποτα από αυτά....
μην κοιτάς αυτά που έχεις στο μυαλό σου....
και κυρίως ξέχνα τα watt....τα max spl σε ενδιαφέρουν και οι παραμορφώσεις που βγάζει το ηχείο όταν οδηγείται στο όριο....

ο @Petros_Dalipis έχει τα jbl 305 για το γραφείο.....είναι σούπερ ικανοποιημένος....
Εγώ δεν έχω καταλάβει αν είναι ενεργά (διενισχυση) ή απλά αυτοενισχυόμενα με ένα ενισχυτή. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ψάξω κιόλας. Για πε!
Ό,το και να'ναι πάντως, σε αυτό το budget δεν πιστεύω ότι έχουν ανταγωνισμό.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
επειδή ακριβώς δεν ζητάς τίποτα από αυτά....
μην κοιτάς αυτά που έχεις στο μυαλό σου....
και κυρίως ξέχνα τα watt....τα max spl σε ενδιαφέρουν και οι παραμορφώσεις που βγάζει το ηχείο όταν οδηγείται στο όριο....

ο @Petros_Dalipis έχει τα jbl 305 για το γραφείο.....είναι σούπερ ικανοποιημένος....
Δλδ μου λες να μην κοιτάω 8ιντσα σε αυτήν την κατηγορία λόγω budget;
Τι θα επέλεγες : πχ.: yamaha ax 496/596 + audio spectrum s37 gold ή
τα jbl 308 ;;;🤔
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Εγώ δεν έχω καταλάβει αν είναι ενεργά (διενισχυση) ή απλά αυτοενισχυόμενα με ένα ενισχυτή. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ψάξω κιόλας. Για πε!
Ό,το και να'ναι πάντως, σε αυτό το budget δεν πιστεύω ότι έχουν ανταγωνισμό.
όλη η σειρά 305,306,308 είναι διενίσχυση
 





Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Λόγο ; Λόγους;
Ένταση , ανάλυση κτλπ

Μόνο λάμπα δεν σου έχω βάλει για ανάκριση 💡💡💡
Κάθε μεγάφωνο οδηγείται από ΔΙΚΟ ΤΟΥ ενισχυτή. Ειναι ενεργά, άρα δεν έχουν παθητικό κροσοβερ, άρα δεν έχουν τα προβλήματα των παθητικών ηχείων (σπατάλη ισχύος, μικρότερος έλεγχος του ενισχυτή επί των μεγαφώνων, μεγαλύτερη παραμόρφωση ). Δεν χρειάζεσαι καλώδια ηχείων με τις όποιες απώλειες έχουν κι αυτά.
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.712
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top