Ψάχνω τηλεομοιότυπο!

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Καλημέρα σε όλους,

Μέχρι τώρα τη δουλειά μου την έκανα με το HP Photosmart 2610 All-in-One Printer το οποίο έβγαλε απίστευτα πολύ δουλειά μέσα σε έξι χρόνια αδιάκοπης λειτουργίας.

Ήρθε η ώρα να αγοράσω καινούριο φαξ και θέλω την άποψη σας.

Το budget είναι μέχρι 200 ευρώ.

Σε ενδεχόμενο αγοράς πολυμηχανήματος το budget ανεβαίνει μέχρι τα 350ευρώ. Μιας και κάνω και έγχρωμες εκτυπώσεις.

Η χρήση του είναι στις 10 περίπου σελίδες ημερησίως σε φαξ και στη περίπτωση έγχρωμου πολυμηχανήματος περίπου 25 έγχρωμες σελίδες.

Κάποιες επιλογές που έχω είναι αυτές:

CANON FAX JX210
Οικονομικό, αλλά αργό 84.99 €

SAMSUNG SF-650 Laser Fax, φαίνεται αρκετά επαγγελματικό 211.00 €

HP COLOR LASERJET CM1312 MFP NFI CC431A color laserjet με δυνατότητα φαξ και Ethernet 349.99 €

Ένας σημαντικός συντελεστής είναι το γενικότερο κόστος συντήρησης συμπεριλαμβανομένων του κόστους μελανιών (αναγομωμένων για όπου ενδείκνυνται) αλλά και η αξιοπιστία.

Αναμένω τις απόψεις σας!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Ψάχνω τηλεομοιότυπο!

χρησιμοποιώ αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα.

για 10 σελίδες την ημέρα που λες δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω...

το πήρα από ΠΛΑΙΣΙΟ στα 77 ευρώπουλα.



Στο site της Samsung λέει: "η πιο εύχρηστη και οικονομική συσκευή της αγοράς" και νομίζω πως δεν έχουν άδικο...

Από χαρακτηριστικά πάντως είναι υπερπλήρες.
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Ψάχνω τηλεομοιότυπο!

Η συσκευούλα βάζει σοβαρότατη υποψηφιότητα!

Το μελάνι βλέπω στα 38€, ξαναγεμίζει μιας και είναι INKJET? από αντοχές πως πάει? 750 σελίδες λέει.

Μόνο αρνητικό: Ταχύτητα αποστολής 14.400 BPS, αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Ψάχνω τηλεομοιότυπο!

προφανώς θα ξαναγεμίζει, αλλά δε το έψαξα, πήρα προσφορά 2 γνήσια μελάνια σε πολύ χαμηλή τιμή και εδώ και 6-7 μήνες δουλεύει ακόμα με το αρχικό "μανίσιο" μελανάκι του του. Υποθέτω πως σε καναδυό χρόνια θα με ξανααπασχολήσει το θέμα των μελανιών! Αλλά είναι αλήθεια πως λίγα FAX λαμβάνω, και λίγα φωτοαντίγραφα κάνω σε αυτό, οπότε δε πολυσπαταλώ μελάνι. Βασικά στέλνω FAX, λόγω δουλειάς. Για αυτό το λόγο το πήρα, να στέλνω FAX.

η ταχύτητα αποστολής δε με απασχολεί, αν κ δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα αργό. Τελευταία φορά έβαλα 12 σελίδες για αποστολή και το τσέκαρα 5 λεπτά μετά (στο μεσοδιάστημα πήγα για τσιγάρο) και φυσικά είχε τελειώσει. Προς τι το άγχος?

Επίσης και ως αντιγραφικό (ασπρόμαυρο) λειτουργεί πολύ καλά με αξιόλογο αποτέλεσμα ποιοτικά.

Χρήσιμος μου είναι και ο τηλεφωνητής που έχει. Κρατάει ένα σωρό μηνύματα όταν λείπω!

και sorry,έκανα ένα μικρό λάθος στο μοντέλο, έχω το 375 που έχει και τηλεφωνητή. και έλεγα κάτι του λείπει από κουμπιά στη φωτό.... Και τώρα τσέκαρα πως δε το έχει το ΠΛΑΙΣΙΟ πια, αλλά το έχουν άλλοι και βλέπω φτηνότερη τιμή 99 ευρώ..



Αλλά αν δε σου χρειάζεται τηλεφωνητής, μπορείς να δεις και το προηγούμενο που είναι και πιο φτηνό...

Το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι πως η LCD οθόνη του δε διαβάζεται καλά από κάθε οπτική γωνία. Άμα την κοιτάς κάθετα είναι μια χαρά, αλλά υπό γωνία δε φαίνεται καλά. Αλλά δε το έψαξα περισσότερο, μπορεί και να ρυθμίζεται. Ούτε αυτό δε με απασχόλησε για να σου πω την αλήθεια...

Το βασικό μου πρόβλημα με το προηγούμενο FAX ήταν πως κολλούσε τις σελίδες που ήθελα να στείλω και έπρεπε να τις δίνω 1-1. Απελπισία. Αυτό δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, άσε που και στραβά να τις βάλεις τις σελίδες τις ισιώνει μόνο του. Γενικά στη χρήση του είναι εντελώς απροβλημάτιστο. Δουλεύει με οποιασδήποτε ποιότητας Α4 χωρίς να στουμπώνει ο τροφοδότης του. Αυτό για μένα είναι ίσως και το πιο βασικό, διότι την πάτησα με το προηγούμενο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Ψάχνω τηλεομοιότυπο!

α, το βρήκα, τα μελάνια σε συσκευασία 2 μαζί είναι ~ στα 50 ευρώ.
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Ψάχνω τηλεομοιότυπο!

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Τελικά το έφτιαξα το αθάνατο 2610, πιάνουν και εμένα λίγο τα χεράκια μου!

Πάντως πήγα και το είδα το SF-370 (δε χρειάζομαι τηλεφωνητή) και μου φάνηκε απλή και προσανατολισμένη στη δουλειά που προορίζεται συσκευή.
Εάν ξαναπάθει κάτι το φαξ μου δε ξαναασχολούμαι, θα πάρω κατευθείαν το Samsung
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.397
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top