Ψάχνω ότι καλύτερο στις 32"

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Καλησπέρα...
Πρώτο post σε αυτό το site...
Πρόσφατα πέρασα από το περίπτερό σας στην έκθεση Ήχος & Εικόνα 2006, όμως δεν σταμάτησα να μιλήσω, αφού δεν γνωρίζω κανέναν σας και ακόμα περισσότερο δεν με γνωρίζετε ούτε εσείς...
Καλώς σας βρήκα λοιπόν...

Πάμε τώρα στο θέμα μας...
Ο πατέρας μου θέλει να αγοράσει τηλεόραση για το σπίτι...
Μιας και τηλεοράσεις δεν αγοράζουμε συχνά στο σπίτι (η τελευταία που είναι και η μοναδική που υπάρχει στο σπίτι,αγοράστηκε 26 χρόνια πριν και υπάρχει ακόμα) ψάχνει ότι καλύτερο σε μια flat 32".
Οι βασικοί 3 θεατές (ακτιβώς απέναντι από την τηλεόραση) θα βλέπουν από απόσταση 4 μέτρων, αλλά υπάρχουν και πιο κοντινές θέσεις οπότε έχουμε καταλήξει στις 32".
Από εκεί και πέρα μετά από μια βόλτα στα καταστήματα οι πωλητές του πρότειναν κάποια Sony (εγώ βλέπω 3 μοντέλα, αλλά ο πατέρας μου δεν συγκράτησε κωδικό μοντέλου) και ως δεύτερη επιλογή μια Samsung...
Μπορείτε να με κατευθύνεται ανεξάρτητα από την τιμή σε ότι καλύτερο μπορώ να επιλέξω στις 32";
Ίσως και κανα 2 εναλλακτικές λύσεις; (Ένα top 3 ή top 5 θα ήταν ότι καλύτερο)
Σας ευχαριστώ πολύ...
 

Μηνύματα
1.494
Reaction score
0
Θα βγω εκτός ορίων της απάντησης που θέλεις...

Αν θα βλέπετε κυρίως τηλεόραση και η τελευταία που είχατε ήταν 26 χρόνων πάρτε μια CRT 29άρα προς το παρόν...

Όταν με το καλό βγούν τα HD-DVD/Blu-ray και εδώ (κατά το Πάσχα 2007), θα πάρεις καλύτερη τηλεόραση (για να μην σου πω και μεγαλύτερη) με τα λεφτά της 29άρας CRT να τα έχεις βγάλει με το παραπάνω από τη διαφορά της τιμής...

Θα έχεις και δεύτερη τηλεόραση για τον πατέρα σου (τη CRT εννοώ) :wink:
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
Την καλύτερη εικόνα σε τηλεοπτικό σήμα θα την πάρεις από CRT.

Η γνώμη μου είναι αν βλέπετε περισσότερο τηλεόραση, να πάρεις μια CRT.
Αν βλέπεις περισσότερο DVD και "ψήνεσαι" με τη φάση του High Definition, πήγαινε ολοταχώς για TV η οποία να σηκώνει Full High Definition ανάλυση (1920x1080). Εκεί βέβαια πρέπει να σπρώξεις χρήμα αλλά...ό,τι πληρώσεις παίρνεις!
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Αρχικά να πω οτι αποκλείεται να αγοραστεί CRT, καθώς θα σχεδιαστεί το έπιπλο του σαλονιού μέσα στον μήνα και προορίζεται για επίπεδη τηλεόραση (απλά το λέω επειδή την CRT μάλλον δεν θα έχουν που να την βάλουν, αν υποθέσουμε οτι την αγοράζουν τώρα)

Ήδη έχει γίνει η εγκατάσταση για δορυφορική (μένει να αγοραστεί αποκωδικοποιητής), αλλά ο πατέρας μου βλέπει όντως κυρίως τηλεόραση...

Προσωπικά δεν ανοίγω να δω ούτε λεπτό τηλεόραση, μόνο DVD, αλλά τα DVD μου τα βλέπω στο δωμάτιο με τον υπολογιστή και τη βοήθεια ένος προτζέκτορα (δανεικός προς το παρον, αλλά πολύ σύντομα θα βάλω δόσεις να πάρω τον δικό μου)

Από εκεί και πέρα η φάση του HD όπως λέει ο φίλος εμένα με ψήνει, αλλά εγώ δεν έχω λεφτά ούτε και χώρο για τηλεόραση (προς το παρόν μένω ακόμα με τους γονείς μου και είμαι σε φάση να βρώ ένα σπίτι να μείνω μόνος μου) Η τηλεόραση δεν προορίζεται για μένα, αλλά για τον πατέρα μου και την μητέρα μου.
Βασικά απ'οτι έχω καταλάβει από αυτά που λένε, τα λεφτά μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα, θέλουν κάτι καλό, μετά από τόσα χρόνια αφού αποφάσισαν να την αγοράσουν.

Άρα εσείς μου προτείνεται να τους προσανατολίσω σε CRT;
 

Μηνύματα
38
Reaction score
0
Επειδή πρόσφατα έκανα μια έρευνα για ένα φίλο μου, έχω να σου προτείνω τα παρακάτω μοντέλα που έχουν αυτλην την στιγμή μια πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής. Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζεις να δώσεις ούτε λιγότερα (ξεστοκάρισμα παλαιότερης γενιάς panels τηλεοράσεων) αλλά ούτε και περισσότερα (έρχονται πολύ σύντομα Full HD panels από όλες σχεδόν τις εταιρίες).

Εχουμε λοιπόν:
1. Samsung LE32R71B
http://www.pixmania.com/gr/gr/263552/art/samsung/oceaunaoc-lcd-16-9-32-81.html

2. Sony KDL32S2010
http://www.net-electric.gr/catalog/product_info.php?products_id=29

3.Toshiba 32 WL 66 P
http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?GRUPPE=10044&ext=google

4. Sharp LC-32GA9E
http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?GRUPPE=10044&ext=google

Προσωπική μου πρόταση είναι η Samsung, αλλά όπως θα πούν και πολλά άλλα μέλη πρέπει να τις δέις να "παίζουν" από κοντά και με το σωστό σήμα - απέφυγε π.χ να τις δείς στα Media Markt όπου το σήμα "μοιράζεται" και γενικά η εικόνα δεν αντιπροσωπεύει τις πράγματικές δυνατότητες της τηλεόρασης -πριν καταλήξεις κάπου.

Καλά ψώνια!! :)
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Ilias83 said:
Άρα εσείς μου προτείνεται να τους προσανατολίσω σε CRT;
Στο απλο τηλεοπτικο σημα SD ηταν, ειναι , και θα μεινει αρχηγος. Η χαμηλη αναλυση (που ταιριαζει στο σημα) και η συμπαγης εικονα (δε διακρινεις τα pixels) φερνει το αριστο αποτελεσμα σε τετοιο σημα.

Προταση μου για καθε σπιτι που θελει ουσια και οχι να κανει φιγουρα στους γειτονες, μια 28" CRT 4:3 για τηλεοραση, και εναν 720p προβολεα για ταινιες DVD και HD. Χρηματικα (υπολογιζοντας και οθονη προβολης) ερχεται περιπου οσο μια 37-42" LCD-TV. Αλλα εισαι σαφως καλυτερος και στο τηλεοπτικο σημα, και στις ταινιες.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
B said:
Στο απλο τηλεοπτικο σημα SD ηταν, ειναι , και θα μεινει αρχηγος.
Φώτισέ με λιγάκι...
Όταν λές απλό τηλεοπτικό, μιλάς για τηλεόραση άσχετα αν αυτή έρχεται από κεραία ή από δορυφόρο.
Σωστά καταλαβαίνω;
Γιατί αν είναι έτσι να κοιτάξω να βρω για κάτι καλό σε 29" CRT να μείνουν και ευχαριστημένοι και οι δικοί μου που σπάνια θα νοικιάσουν ταινία να δουν...
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Αυτο εννοει αν και η επομενα γενια σηματος θα ειναι HD...Ωστοσο θα παρει ΠΟΛΥ καιρο να υλοποιηθει εν Ελλαδι.
 

Μηνύματα
1.494
Reaction score
0
Ilias83 said:
B said:
Στο απλο τηλεοπτικο σημα SD ηταν, ειναι , και θα μεινει αρχηγος.
Φώτισέ με λιγάκι...
Όταν λές απλό τηλεοπτικό, μιλάς για τηλεόραση άσχετα αν αυτή έρχεται από κεραία ή από δορυφόρο.
Σωστά καταλαβαίνω;
Γιατί αν είναι έτσι να κοιτάξω να βρω για κάτι καλό σε 29" CRT να μείνουν και ευχαριστημένοι και οι δικοί μου που σπάνια θα νοικιάσουν ταινία να δουν...
Σε κατάλαβα από την αρχή εγώ... 8)

Άσε που θα κόβει την εικόνα η widescreen ή θα έχει μαύρα στα πλάγια σε σήμα 4:3! :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.318
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top