Ψαχνω για free προγραμμα anti virus

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Ειχα τα δυο τελευταια χρονια το AVG αλλα μαλλον αλλαξε πολιτικη γιατι οσο και να το ξανακατεβαζω μου λεει οτι η αδεια μου εχει ληξει! Πρεπει να κατεβασω κατι αμεσα. Θα πρεπει να ειναι ενα προγραμμα αρκετα light για να μην εμποδιζει τη ταχυτητα του υπολογιστη μου (Pentium 4, 1.7G) και καλο θα ηταν να μη ληγει μεσα σε ενα μηνα.

Το AVG ηταν ιδανικο γιατι ειχε εφαρμογη αρκετων μηνων και ποτε δε μου δημιουργησε προβλημα. Αντιθετα το Norton που ειχα πριν απο AVG ηταν πολυ αργο και αναποτελεσματικο.
Βρηκα σε ενα link καποια προγραμματα http://www.all-internet-security.com/ αλλα δεν γνωριζω κανενα απο αυτα.

Οτι προτασεις εχετε δεκτες.
 




Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Εχω κατεβασει και τις δυο εκδοσεις http://www.avg.co.uk/download-trial αλλα κραταει στοιχεια χρηστη και δε με αφηνει να το ξαναχρησιμοποιησω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο με το AVG.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ψαχνω για free προγραμμα anti virus

Δηλαδή(ς);
Η underground σκηνή του internet (hackers, crackers, μέλη private fora κλπ), χρησιμοποιούν κάποια συγκεκριμένα προγράμματα που μετά από ψάξιμο έχουν βρει ότι είναι τα καλύτερα στο είδος τους(σύμφωνα με τις απαιτήσεις τους).
Πολλές φορές και άθελά τους γίνονται η αιτία για την μαζική εξάπλωση κάποιου software.
Έτσι είχε γίνει με το NOD32. Πριν μερικά χρόνια δεν το ήξερε σχεδόν κανένας, αλλά σιγά-σιγά κέρδιζε έδαφος και στον εμπορικό τομέα, μέχρι που έφτασε στη διάδοση που έχει σήμερα.
Κι όλα αυτά χωρίς να έχει ούτε κανένα πιασάρικο όνομα, ούτε κανένα όμορφο και εύχρηστο interface. Αλλά έκανε πολύ καλά τη δουλειά του με σχετικά μικρό κόστος.

Όμως, ως γνωστόν, ότι γίνεται μαζικό αρχίζει και "χαλάει", γιατί συνήθως οι ανάγκες των πολλών δεν ταυτίζονται με αυτές των πιο ψαγμένων. Και η ESET έπρεπε να βγάλει και λεφτά (και καλά έκανε).
Οι τελευταίες εκδόσεις του NOD32 μπορεί να είναι εξίσου αποτελεσματικές, αλλά δεν είναι το ίδιο "ελαφριές" στην κατανάλωση πόρων ούτε το ίδιο "bug free" με παλιότερα (false alarms, κολλήματα).

Το Avira αυτή τη στιγμή είναι στη θέση που ήταν το NOD32 πριν 2-3 χρόνια. Το αν θα έχει την αντίστοιχη εξέλιξη είναι άγνωστο.

Επίσης, όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο, το Norton Antivirus επέστρεψε δριμύτερο με την έκδοση 2009.
Η Symantec έμαθε από τα λάθη της και επιτέλους παρουσίασε ένα σωστό antivirus πρόγραμμα, αποτελεσματικό με ελάχιστη κατανάλωση πόρων!
Ειδικά η Gaming Edition (που έχω αυτή τη στιγμή) είναι άψογη. Δεν καταλαβαίνεις την ύπαρξή της.
Και ήμουν φανατικός αντί-Norton για πολλά χρόνια... :145:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εχω κατεβασει και τις δυο εκδοσεις http://www.avg.co.uk/download-trial αλλα κραταει στοιχεια χρηστη και δε με αφηνει να το ξαναχρησιμοποιησω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο με το AVG.

Tρεξε κανα unistall προγραμμα για να σου αφαιρεσει τις καταχωρησεις των παλιων licences keys (του avg).

Αν θυμαμαι το your uninstaller εκανε αυτη τη δουλεια ...(η οποιο αλλο σχετικο σου προτεινουν.. )

Και μετα ξαναπερνα το avg.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.273
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top