Ψηφιακα αρχεια audio για χρηση στο αυτοκινητο (τυπος-bitrate)

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Θελω τα φωτα σας ....
Αλλαξα μετα απο χρονια αυτοκινητο και το καινουριο οπως ειναι φυσικο πλεον δεν εχει cd player .Οποτε θα μπω στην διαδικασια να φτιαξω καναδυο στικακια με αρχεια ηχου .
Το player υποστηριζει αρχεια mp3 μεχρι 320, ΑΑC μεχρι 96 (αυτα επελεξα ως υποψηφια) δυστηχως δεν υποστηριζει flac που ειναι και τα περισοτερα στον σκληρο μου...
Οποτε θα πρεπει να μπω στην διαδικασια μετατροπης (με το foobar ειναι παιχνιδακι) ...
Επειδη ομως προκειται για αυτοκινητο που περα απο την ποιοτητα της πηγης εχουμε εξωτερικους θορυβους κλπ η οποιαδηποτε ποιοτητα και κατα προεκταση ο αποθηκευτικος χωρος παει αδικα, θα ηθελα την γνωμη σας η εν παση περιπτωση την πεπατημενη που ακολουθητε εσεις ουτως ωστε να εχουμε σεβαστη ποιοτητα και να σωσουμε αποθηκευτικο χωρο....
Εγω για αρχη επελεξα mp3 και 256 αλλα νομιζω οτι με παιρνει για παρακατω (αν και καποια 128αρια ακουγονται ψιλοχαλια) οποτε τεινω να δοκιμασω mp3 και 192 η ΑΑC που δεν το εχω δοκιμασει στα 96 .
Εσεις τι επιλεγετε συνηθως?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Επειδή ο αποθηκευτικός χώρος είναι υπεραρκετός και πάμφθηνος, θα πρότεινα να πας σε mp3 320kbps.

Μην ανησυχείς για ποιότητες κτλ, διότι εάν, για παράδειγμα, ακούς μουσική με το παράθυρο ανοιχτό, η ποιότητα πάει "περίπατο".:)
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Φτιαξε τα mp3 σου στα 320, απαραιτητα ομως με variable bitrate (VBR).
Δεν θα δεις μεγαλες διαφορες στον χωρο που πιανουν σε σχεση με τα 256, θα εχουν ομως μια πιθανως αντιληπτη διαφορά στην ποιοτητα ιδιαιτερα σε "πολυπλοκα" κομματια.
Ετσι και αλλιως τα στικακια ειναι πια σχεδον τσαμπα...

128 ειναι λιγα για mp3, οπως και 96 ειναι λιγα για AAC
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μην ακούς τον αποπάνω τον γουίζι, είναι χαϊεντάς.

256 τα "καλά", 128 η πλέμπα. Φυσικά vbt.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Θελω τα φωτα σας ....
Αλλαξα μετα απο χρονια αυτοκινητο και το καινουριο οπως ειναι φυσικο πλεον δεν εχει cd player .Οποτε θα μπω στην διαδικασια να φτιαξω καναδυο στικακια με αρχεια ηχου .
Το player υποστηριζει αρχεια mp3 μεχρι 320, ΑΑC μεχρι 96 (αυτα επελεξα ως υποψηφια) δυστηχως δεν υποστηριζει flac που ειναι και τα περισοτερα στον σκληρο μου...
Οποτε θα πρεπει να μπω στην διαδικασια μετατροπης (με το foobar ειναι παιχνιδακι) ...
Επειδη ομως προκειται για αυτοκινητο που περα απο την ποιοτητα της πηγης εχουμε εξωτερικους θορυβους κλπ η οποιαδηποτε ποιοτητα και κατα προεκταση ο αποθηκευτικος χωρος παει αδικα, θα ηθελα την γνωμη σας η εν παση περιπτωση την πεπατημενη που ακολουθητε εσεις ουτως ωστε να εχουμε σεβαστη ποιοτητα και να σωσουμε αποθηκευτικο χωρο....
Εγω για αρχη επελεξα mp3 και 256 αλλα νομιζω οτι με παιρνει για παρακατω (αν και καποια 128αρια ακουγονται ψιλοχαλια) οποτε τεινω να δοκιμασω mp3 και 192 η ΑΑC που δεν το εχω δοκιμασει στα 96 .
Εσεις τι επιλεγετε συνηθως?

Kοίτα βασικά υπάρχουν 3 είδη μετατροπής των αρχείων ήχου.
Τα Lossy Audio, Lossless Audio, και φυσικά το Uncompressed Audio.
Το πρώτο φυσικά το ξεχνάς (σου εξηγώ παρακάτω το γιατί) αν το ζητούμενο είναι ο ήχος να μην έχει καμμία απώλεια κατά την μετατροπή του Format.
Γιατί περιλαμβάνει κ το MP3 το οποίο χρησιμοποιεί Lossy τεχνική.
Το δεύτερο έχει μικρή συμπίεση κ τα πιό δημοφιλή είναι τα FLAC, ALAC, και WMA.
H τρίτη θεωρητικά είναι η καλύτερη επιλογή για να μην χάσεις τίποτα απο την ακρόαση σε σχέση με το περιεχόμενο κατά την διαδικασία εγγραφής ή δημιουργίας του πρωτότυπου αρχείου.
Τα πιό συνηθισμένα Formats είναι τα PCM, AIFF, και τα WAV.
Aν το Player σου (Θεωρητικά θα παίζει) μπορεί να αναπαράγει τα αρχεία WAV, τότε να ξέρεις ότι θα έχεις τις λιγότερες απώλειες στον ήχο σε σχέση με κάθε άλλο Format.
Αν πρέπει να πάς οπωσδήποτε σε MP3 Format τότε εννοείται διάλεξε όσο μεγαλύτερο εύρος (Bit Rate) πχ 320 Κbps
Κ αυτό γιατί?
Όσο μεγαλύτερος ο αριθμός των Kbps, τόσο λιγότερες συχνότητες κόβονται, και τόσο υψηλότερη είναι η ποιότητα Mp3, αλλά και φυσικά μεγαλύτερο το μέγεθος του αρχείου.
Η καλύτερη δυνατή ποιότητα Mp3 είναι η 320Kbps, η οποία χρησιμοποιεί 320Kbit για κάθε δευτερόλεπτο μουσικής πληροφορίας. Έτσι, διατηρεί το μεγαλύτερο αριθμό των συχνοτήτων, και στους περισσότερους ακροατές δοκιμές έχουν δείξει ότι ο ήχος δεν έχει καμία διαφορά από το ασυμπίεστο WAV, του οποίου το bitrate ισοδυναμεί με 1440Kbps.(Γι αυτό κ μόνο αξίζει το WAV!)
Επίσης να γνωρίζεις ότι αυτό έχει λόγο να το κάνεις μόνο σε ασυμπίεστα κομμάτια.
Γιατί το να κάνεις Upscalling ή Upsampling δεν έχει κανένα νόημα κ κανένα ακουστικό αποτέλεσμα παρά μόνο έτσι θα έχεις ένα μεγαλύτερο σε όγκο αρχείο, χωρίς καμμία διαφορά στον ήχο.
Το upsampling, θα γνωρίζεις ίσως ότι δεν ανεβάζει με κανένα τρόπο την ποιότητα του ήχου.
Ο λόγος είναι πως ο αλγόριθμος Mp3 είναι απωλεστικός.
Αυτό σημαίνει πως οι συχνότητες που δεν καλύπτονται με τα 128Kbps - ή όποιο άλλο bit rate έχει επιλεγεί κατά τη δημιουργία - ο κωδικοποιητής τις πετάει εντελώς, και η πληροφορία τους χάνεται οριστικά.
Οπότε αν μετά εσύ προσπαθήσεις να ανεβάσεις εκ των υστέρων το bit rate δεν πρόκειται να επαναφέρεις τα χαμένα δεδομένα. Το μόνο που θα κάνεις είναι να αυξήσεις τον όγκο του αρχείου, χωρίς κανένα αντίκτυπο στην ποιότητα Mp3.
Οπότε έχε κατά νού αυτά περί KBPS.
Τέλος αν οπωσδήποτε πρέπει να καταλήξεις στο MP3 να ξέρεις ότι ο καλύτερος MP3 Encoder είναι σαφώς ο LAME.
http://lame.sourceforge.net/
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το δεύτερο έχει μικρή συμπίεση κ τα πιό δημοφιλή είναι τα FLAC, ALAC, και WMA.
H τρίτη θεωρητικά είναι η καλύτερη επιλογή για να μην χάσεις τίποτα απο την ακρόαση σε σχέση με το περιεχόμενο κατά την διαδικασία εγγραφής ή δημιουργίας του πρωτότυπου αρχείου.
Λάθος φίλε μου.
Δε χάνεις τίποτε σε ποιότητα με το φλακ, μόνο κερδίζεις τζάμπα χώρο.

Μη απωλεστικά είναι, δεν έχουν απώλειες.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Με τα φορμα το εχω στο πρακτικο κολαω μιας και θα πρεπει να κανω batch μεταροπες και εκει ηθελα την βοηθεια σας για να μην χασω το χρονο μου αδικα ,οποτε μενω με τα 256αρια setting που εχω ορισει στο foobar .
Ευχαριστω!!!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λάθος φίλε μου.
Δε χάνεις τίποτε σε ποιότητα με το φλακ, μόνο κερδίζεις τζάμπα χώρο.

Μη απωλεστικά είναι, δεν έχουν απώλειες.
Σωστά το έγραψα λάθος, άλλωστε το λέει κ η κατηγορία του Loseless (μη απωλεστικό).
Ομως σε πλήρη έκταση σύγκρισης με το WAV από ότι λένε οι περισσότεροι υστερεί.

Ασε που πολλοί το αποφεύγουν το FLAC επειδή περιλαμβάνεται μέσα στο PCM stream που λειτουργούν οι περισσότερες κάρτες ήχου και είναι πάρα πολλοί οι οποίοι παραπονιούνται για bugs.
Δεν χρησιμοποιούν το DSD Stream που είναι πιό γλυκός ό ήχος κ μοιάζει περισσότερο του αναλογικού / ασυμπίεστου...

Εδώ μπορείς να δείς την ανάλυση / σύγκριση FLAC vs WAV κ από τις τιμές (χαμηλότερες στο FLAC) εννοώ το Sample rate & Bit depth κ να καταλάβεις κ την όποια διαφορά τουλάχιστον από τις τιμές που θα προκύπτει...
https://samplerateconverter.com/educational/what-dsd#dsd-vs-flac-wav-pcm
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ομως σε πλήρη έκταση σύγκρισης με το WAV από ότι λένε οι περισσότεροι υστερεί.
Οι περισσότεροι λένε μπούρδες.
Ας τους να τις λένε.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το ποια αρχεία είναι τα πιο ποιοτικά τα είπαν ήδη οι παραπάνω αλλά προφανώς τα ήξερες και εσύ και απλά ψάχνεις γνώμη για το πόσο κάτω μπορείς να πας...

Κάνε αυτό το τεστ: https://www.npr.org/sections/therec...ll-can-you-hear-audio-quality?t=1539263087681

Κάνε και μερικές κωδικοποιήσεις σε αγαπημένα σου κομμάτια, κάπως σύνθετα, σε 192, 256, 320 ..... άκουσε τα σε καλό σύστημα, άκουσε τα και στο αυτοκίνητο!!! και μετά νομίζω άνετα θα αποδεχθείς ακόμα και τα 192!
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
για να μην χασω το χρονο μου αδικα
1. Ό,τι είναι wav ή aiff κάνε το flac-5 και άνω, για να μη σπαταλάς χώρο στο δίσκο. Αν θέλεις να κάνεις και λίγη πλάκα, φτιάξε μερικά ape και wavepack, και πούλα παραμύθι στους χαϊεντάδες, (το ένα έχει πιο υγρή μεσαία, το άλλο καλύτερη ατάκα στα φορτίσιμα του πιάνου, τέτοια)...
2. Ό,τι είναι lossless κάνε το mp3 256 ή 320. Δεν έχουν ακουστή διαφορά, αλλά δεν έχεις και πρόβλημα χώρου - έχεις; Για ποιο λόγο να πας σε λιγώτερα kbps. Βέβαια, αν τα φλασάκια που έχεις είναι ευρύχωρα αλλά αργά στην εγγραφή, θα χρειαστείς υπομονή, αλλ' αυτή τη διαδικασία δεν θα την κάνεις και κάθε μέρα.
3. Ό,τι είναι non-mp3 lossy, κάνε το mp3 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά στο ίδιο πάνω-κάτω bit rate. Είπαμε έχεις χώρο, αλλά μη μας πιάνουν και κορό...
4. Για τα vinyl rips, ανεξαρτήτως τιμής και ποιότητας ήχου του εξοπλισμού με τον οποίον κατεσκευάσθησαν, επαρκεί το mp3 256 ή 320kbps. Ας μη κοροϊδευόμαστε...
 



Μηνύματα
440
Reaction score
770
Τι θα κερδίσεις, φίλε, με το να κάνεις τα mp3 λιγότερο από 320; Κάποια μέγκα; Στο μέγιστο για να μπορείς να έχεις μια συλλογή που θα ακούς ικανοποιητικά και εκτός του αυτοκινήτου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παρε εν πλέυερ τυπου Fiio(και το Χ1 ειναι αρκετο για αυτ/το), βαλε του οτι αρχεια θελεις στις καρτουλες και θα εισαι Ο πρωτος. Αρκει να εχει εισοδο aux η συσκευη σου.


ΔΕΝ ΕΧΕΙ; Βρε φιλε πρωτα αυτα κοιταμε και μετα αγοραζουμε το αυτοκινητο:)
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Εγώ έκανα ένα τεστ, έγραψα 2-3 κομμάτια σε MP3 256 & 320 αλλά με CBR, τα έπαιξα στο αυτοκίνητο και κατέληξα στα 256kbps.
Είχε κάποια ψιλοδιαφορά με τα 320 αλλά θεώρησα ότι δεν αξίζει.
Αν καταλήξετε σε 320, αυτά μετά μπορούν να υποβαθμιστούν σε 256.
Αν καταλήξετε σε 256, δεν μπορούν να αναβαθμιστούν σε 320 μετά.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Μαλλον δεν εκανα κατανοητη την ερωτηση μου anyway καλυφθηκα ομως .
Αυλη ειναι η μουσικη συλλογη μου αρκετα χρονια πισω βρισκεται στο σπιτι σε σκληρους πανω σε raspberry usb dac και τα λοιπα παραφερναλια .Το καινουργιο ηχοσυστημα υποστηριζει usb stick -aux -bluetoothstreming κλπ αλλα δεν υποστηριζει flac ...
Οποτε με δεδομενο οτι η ηχητικη αποδοση του συστηματος του αυτοκινητου πασχει δεν συντρεχει λογος απολυτης ποιοτητας .
Ετσι σχεδιαζω να γεμισω καναδυο στικακια με αυτα που θεωρητικα θα μου ερθει ορεξη να ακουσω και τα "καινουρια" θα στρημαρονται μεσω κινητου...
Απλα ηθελα γνωμες για τα φορμα και τα bitrate γιατι θα πρεπει να μετατρεψω τα flac μου σε mp3 και θα γινει μαζικα και επειδη λογω συνθηκων σιγουρα δεν θα εχω ακουστη διαφορα μεταξυ κοντινων bitrate ηθελα απο την εμπειρια σας να βρω το κατω "κατοφλι" ουτως ωστε να στριμωχτουν περισοτερα αλμπουμ σε ενα 32γιγα στικακι ...Οποτε με την βοηθεια σας κατεληξα στα 256 mp3 ...
Ευχαριστω και παλι....
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
μετα απο (αρκετουτσικες) δοκιμες εχω καταληξει στα 256, η διαφορα με τα 320 ειναι υπαρκτη μεν, απροσδιοριστη δε (στο πιο ειναι... καλυτερο-και με το χαμηλης τιμης συστημα που εχω).

βεβαια με μια σκετη κιθαρα που εγω ακουω, αντε κανα ντουετακι με κανα βιολι η φλαουτο, δεν χρειαζομαι και παραπανω, ουτε φλακ ουτε καν τα cd μου, που εχοντας ξεκινησει την ψηφιοποιηση, οσα φτιαχνω τα δωριζω στο ωδειο. μεγαλη ευκολια οταν εχεις πολυ υλικο, να βρισκεις σε 1 δευτερολεπτο ποιος παιζει το ταδε κομματι, σε ποιο δισκο κλπ κλπ.

και στα αυτοκινητο χαιρομαι το στικακι πλεον πολυ περισσοτερο απο το cd, (προσεξε μη το δει ηλιος, προσεξε μη το γρατζουνισεις, μονο μια ωρα) ενω τωρα βαζω στο usb 5-6 δισκους μεσα, τους απολαμβανω, βλεπω και τιτλους στην οθονη....

και οταν ερχεται η ωρα ψηφιοποιησεις κιθαρας με ορχηστρα τα κανω 320, για ψυχολογικους λογους.... να μην λεω μετα οτι ειχα το cd, και το εκανα 256...

οποτε οπως καταλαβαινεις "ψηφιζω" στα 256!
[DOUBLEPOST=1539280153][/DOUBLEPOST]μαζι γραφαμε, χαιρομαι που αποφασισες τσακ-μπαμ! :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top