Ψηφιακη Πηγη Στην Κατηγορια 2-4000€

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Για πολλους το ψυχολογικο φραγμα των 3000€ παιζει αποφασιστικο ρολο στην επιλογη μιας συσκευης. Ας επεκτεινουμε λοιπον την περιοχη αυτη και ας δουεμ τι μπορει να αγορασει κανεις CDp DVDp SACDp κτλ με κυριο γνωμονα ομως τις ικανοτητες στον τομεα του ηχου και κυριως για τα ευρυτερα διαδεδομενα CDs μας.
το θεμα matching ας μην το πιασουμε ακομα ,απλα ας δουμε τι υπαρχει στην αγορα και τι εχει ακουσει ο καθενας μας.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Από CDP το Opus 21 της Resolution Audio.











Review:
http://www.6moons.com/audioreviews/resolution/opus21.html


Ίσως και το νεοπαρουσιασθέν SHANLING CDT 300. Αν και η τιμή του δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα




Εγώ θα έδινα κάτι παραπάνω και θα έπαιρνα το TEAC DV 50


[/img]





Παίζει: SACD CD DVD-AUDIO/VIDEO
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
αυτο εδω τι λεει?

μηπως ειναι ευκολο να εχουμε και τιμες καταλογου?
ποσο παραπνω πρεπει να δωσει κανεις γι ατο teac και με τι συγκρινεται?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ας δούμε πρώτα το τι υπάρχει στην αγορά.
(οι τιμές που αναφέρονται μπορεί να μην είναι ακριβείς)

CD players
Audio Analogue Maestro (2350€)
Audionet Art V2 (2900€)
Cary CD308 (1900€)
Creek CD53SE (2000€)
Meridian G07 (2400€)
Meridian G08 (3400€)
Shaling CDT-100 (3000€)
Talk Electronics Thunder 3.1 (????€)
Musical Fidelity 308CR (????€)
Primare D30.2 (2500€)
Copland CDA822 (2550€)

DVD players
ARCAM DiVA-27 (2700€)
Cary DVD 6 (2100€)
Denon DVD A11SR (2700€) (*Universal)
Marantz DV 12S2 (3600€) (*Universal)
Marantz DV 8400 (2600€) (*Universal)
Sony SACD XA 9000ES (3000€)
Primare DVD30 (2750€)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
To TEAC κοστίζει 5400€ και όλες οι κριτικές το θεωρούν πάρα πολύ καλό...

Αλλά και τα 5400€ είναι πάρα πολλά λεφτά -κατά την προσωπική μου άποψη- για Universal player...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
ναι αλλα αν ειναι οντως παρα πολυ καλο , δηλαδη αρκετα καλυτερο απο καθαρα cdps των 3000€ και αρκετα καλυτερο απο dvds των 3000€ μηπως ειναι ιδανικη επιλογη για αυτοn που τα θελει και τα δυο (και θα ακουει ολα τα γνωστα formats?)?
ας προσπαθησουμε να ξεχωρισουμε τα καλα μηχανηματα της κατηγοριας για αρχη.
εχω ακουσει μεχρι στιγμης καλα λογια για τα sony 9000 και audionet art v2.
για το creekακι τιποτις?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Πολύ καλό είναι και το Talk electronics Thunder 3.1 με διθυραμβικές κριτικές στον ξένο τύπο, και απ' ότι ξερω αυτή την εποχή δοκιμάζετε και από ελληνικό περιοδικό...

Επίσης πολύ καλό είναι και το Meridian G08. Από τα universal το Marantz DV 12S2, το Sony αλλά αναμένεται και καινούριο Denon...

Παναγιώτη
Δεν έχω ακούσει προσωπικά το TEAC και έτσι δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αρκετα καλυτερο απο cdps και dvds των 3000€. Απλά τέτοιες αγορές δεν γίνονται κάθε μέρα οπότε θα προτιμούσα να αγοράσω κάτι χαμηλότερης αξίας και να κρατήσω τα λεφτά μου για ένα Blue Ray σε ένα - δύο χρόνια...
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Απ'οσα εχω ακουσει το CDp της Accustic Arts ειναι #1 για μενα. Ειναι στα 4500 ευρω, τιμη καταλογου. Το Art V2 της Audionet ειναι πολυ πιο φθηνο (3000) αλλα με εξισου πολυ καλο ηχο. Το Resolution οντως ηχητικα ειναι πολυ καλο αλλα κατασκευαστικα τα 4500 που ζηταει ειναι παρα πολλα. Το Teac το ακουσα για πολυ λιγη ωρα και δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Ομως ειναι μια κορυφαια κατασκευη και πιστευω οτι και ως CDp θα εχει πολυ καλο ηχο. Αν εχεις πολλους δισκους SACD & DVDA τοτε ειναι ευκαρια, μετρητοις ειναι κατω απο τα 5000 ευρω.

Παντως οποιος εχει χρηματα, πιστευω οτι αξιζει να τα δωσει για μια κορυφαια κατασκευη. Οσο και αν αλλαξει η τεχνολογια τα επομενα χρονια, αυτα τα players εχουν κορυφαιο ηχο και αυτο ειναι κατι που δεν θ'αλλαξει τα επομενα χρονια.

Το Unico που ειχε διθυραμβικη κριτικη στον ΗΧΟ το εβαλα διπλα στο Accustic Arts και ηταν η μερα με την νυχτα. Βεβαια το περιεργο θα ηταν να μην ηταν, μιας και το Α.Αrts εχει σχεδον τριπλασια τιμη, αλλα φαντασου να το παρουν για κριτικη στον ΗΧΟ. Θα πρεπει να σπασουν την κλιμακα...

Κατα την γνωμη μου τα CDp που ανεφερα αξιζουν και θ'αξιζουν για παρα πολλα χρονια. Και εχουν μεγαλη διαφορα απο players των 1500 ευρω που καποιοι υποστηριζουν οτι δεν αξιζει να δωσεις παραπανω.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
To Αccustic arts το άκουσα κι εγώ. Δεν το ανέφερα γιατί ήταν εκτός των ορίων (2.000-4.000€). Είναι ίσως ότι καλύτερο έχω ακούσει τελευταίως σε πηγή.

Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές σε σχέση με τα payers των 1500€ -αλλοίμονο αν δεν υπήρχαν- αλλά και τα ποσά για τα οποία μιλάμε είναι πολλαπλάσια οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι συμφέρουσα μια τέτοια αγορά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μέχρι τα 2000€ μπορείς να δεις σημαντικές δαφορές στα Players. Από κεί και πέρα για να δεις αξιόλογες διαφορές πρέπει να δώσεις δυσαναλογα μεγάλα ποσά...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Παναγιώτη αν σε ενδιαφέρει ακόμη στο τμήμα hifi του πολλαπλού συγκριτικού θα ακούσουμε μερικά Players της κατηγορίας που σε ενδιαφερει...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
ολα με ενδιαφερουν αλλα δε θελω να πιασω ολες τις θεσεις! οσο πιο πολλα ακουω τοσο το καλυτερο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top