Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Καλησπερα παιδια. πηρα εναν *υποτιθεται* καλο ψηφιακο αποκωδικοποιητη crystal audio hd αλλα γενικα μου κανει διακοπες σε ηχο & εικονα στα περισσοτερα καναλια.
Μπορω να κανω κατι να το βελτιωσω; ξερετε καποιον καλυτεορ αποκοδωκοποιητη να παω να τον αλλαξω;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Πως είσαι σίγουρος ότι φταίει ο αποκωδικοποιητής και όχι το κεραιϊκό σύστημα(κεραία,καλώδια,κτλ);
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Βασικα τα καλωδια ειναι καινουργια.
Οσον αφορα την κεραια, η τηλεοραση πουχω στη κρεβατοκαμαρα εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη και δεν κανει τοσες διακοπες,πολυ σπανια να κανει...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.386
Reaction score
74.637
Αλλά κάνει κι αυτή διακοπές.

Ρύθμιση ή αλλαγή θέσης της κεραίας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.666
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Έχε υπ' όψιν ότι όσο πιο μακρυά βρίσκεται η κεραία από την πρίζα, τόσο μεγαλώνει και η απώλεια σήματος. Σε αυτήν θα πρέπει να προσθέσεις και τις απώλειες που προσθέτει κάθε πρίζα διελεύσεως. Έτσι, αν στην πρώτη πρίζα η απώλεια σήματος είναι σχεδόν μηδενική, στην τελευταία μπορει να είναι τέτοια που ο δέκτης αδυνατεί να κλειδώσει το σήμα.

Όσο για τα καλώδια, κύριο ρόλο παίζει η ποιότητά τους, όχι μόνο η "ηλικία" τους. Άρα το πρώτο που κοιτάς είναι αν η κεραία σου είναι σωστά ρυθμισμένη ή έχει αρκετά μεγάλη απολαβή. Αν αυτό δεν βοηθήσει, τότε θα χρειαστεί ενισχυτής σήματος (συνήθως ενισχυτής ιστού) ή πιο ευαίσθητος δέκτης DVB-T.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.
εχω ομως δυο σημαντικες ερωτησεις,με την κεραια τι ακριβως μπορω να κανω;;

και επισης,προτεινετε μου καποιον αρκετα ευαισθητο DVB-T!


H πριζα με την τηλεοραση και τον αποκωδικοποιητη που κανουν πολλες διακοπες ειναι η πρωτη πριζα ενω μετα απο δυο πριζες διελευσεως σε καινουργια τηλεοραση με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη ειναι πολυ λιγες οι διακοπες.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Εχω και εγώ έναν της Crystal audio και είναι ΜΑΠΑ, μακριά... διακοπές στο σήμα που και που , εκεί που δεν είχα πρόβλημα (ούτε έχω αν κάνω αλλαγή) με 2 άλλα μηχανάκια ,και με μια tv.
Φτιάχνει αν το πας κάπου με πολύ καλό κεντρικό σήμα.

Μην ακούτε τη γράφουν στα forum οι πιο πολλοί , έτσι την πάτησα και εγώ , πέφτει διαφήμηση , άτομα της εταιρίας συμετέχουν , και κουκουλόνονται κλασικά όλα...

ΥΓ
Μου χάλασε και ένας εξωτερικός δίσκος WD που είχα εκεί, όπως διαβασα τελικά μάλλον είναι θέμα των συγκεκριμένων σκληρων και του τρόπο που παρκάρουν συνεχώς την κεφαλή τους , αλλά προσωπικά πιστέυω ότι το 90% της ζημιάς θα το έκαναν οι Crystal audio :)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Μην ακούτε τη γράφουν στα forum οι πιο πολλοί , έτσι την πάτησα και εγώ , πέφτει διαφήμηση , άτομα της εταιρίας συμετέχουν , και κουκουλόνονται κλασικά όλα...
Οι γενικεύσεις καλό θα ήταν να εκλείψουν.Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφήμιση της εν λόγω εταιρίας στο AVSite.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Παιδια αφηστε την crystal audio Και βοηθειστε στα ερωτηματα μου!!!
Η γυναικα με κυνηγαει με το τσοκαρο γυρω γυρω ολη μερα!
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Εγώ σου είπα ότι το ίδιο κάνει και σε εμένα , σε άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο, ενώ άλλοι 3 decoders που έχω δοκιμάσει δεν έχουν κανένα απολύτος πρόβλημα.
(Ο ένας από samsung tv, o άλλος της ON και ο τρίτος παλιος , και δεν κυκλοφορεί)

Πιστέυω αν πάρεις οτιδήποτε άλλο που κυκλοφορεί αρκετά, πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα... δύσκολα επιβιώνουν τόσο ελατωματικά προιόντα θέλω να ελπίζω.
(δεν μπορώ να σου πω να κοιτάξεις στα forum, μπορεί να την πατήσουμε ξανά με τον ίδιο τρόπο;)

ΥΓ
Μπορείς να της πεις ότι φταίει η κεραία , και να κάνει υπομονή μέχρι να βάλετε νέα καλύτερη ... όπως σίγουρα κάνουν και 100δες άλλοι που την έχουν πατήσει με το συγκεκριμένο προιόν. :)
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Oκ δεκτον οτι φταιει ο αποκωδικοποιητης... δεν εχει ομως καποιος να προτεινει καποιον καλο που να δουλευει αριστα;;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.666
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Εχω και εγώ έναν της Crystal audio και είναι ΜΑΠΑ, μακριά... διακοπές στο σήμα που και που , εκεί που δεν είχα πρόβλημα (ούτε έχω αν κάνω αλλαγή) με 2 άλλα μηχανάκια ,και με μια tv.
Φτιάχνει αν το πας κάπου με πολύ καλό κεντρικό σήμα.

Μην ακούτε τη γράφουν στα forum οι πιο πολλοί , έτσι την πάτησα και εγώ , πέφτει διαφήμηση , άτομα της εταιρίας συμετέχουν , και κουκουλόνονται κλασικά όλα...

ΥΓ
Μου χάλασε και ένας εξωτερικός δίσκος WD που είχα εκεί, όπως διαβασα τελικά μάλλον είναι θέμα των συγκεκριμένων σκληρων και του τρόπο που παρκάρουν συνεχώς την κεφαλή τους , αλλά προσωπικά πιστέυω ότι το 90% της ζημιάς θα το έκαναν οι Crystal audio :)
Αυτές οι γενικεύσεις... Πειράζει που στο σπίτι μου ο ένας από τους 2 δέκτες που χρησιμοποιώ εδώ και πάνω από 1 χρόνο είναι ο Crystal Audio CD-HDR, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα?

Oκ δεκτον οτι φταιει ο αποκωδικοποιητης... δεν εχει ομως καποιος να προτεινει καποιον καλο που να δουλευει αριστα;;
Στο προκείμενο: Εδώ είχα δοκιμάσει για προσωπική χρήση κάποιους δέκτες. Από εκείνους που δοκίμασα, 2 αποδείχθηκαν οι καλύτεροι σε επίπεδο λήψης σήματος: ο Neco HD Box, και ο Crypto Redi 210 MP.

Ο πρώτος έχει καταπληκτική κατασκευή. Ο δεύτερος δεν σου γεμίζει με τίποτα το μάτι, αλλά στη δουλειά που τον έχω, και που η λήψη είναι άθλια, δεν με έχει κρεμάσει ποτέ.

Διάβασε το link που σου έβαλα. Επίσης σε σπίτι φίλου με ανάλογο πρόβλημα, ένα μεγαλύτερο μοντέλο της Crypto (δεν θυμάμαι μοντέλο) αποδείχθηκε επίσης άριστος.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Αυτές οι γενικεύσεις... Πειράζει που στο σπίτι μου ο ένας από τους 2 δέκτες που χρησιμοποιώ εδώ και πάνω από 1 χρόνο είναι ο Crystal Audio CD-HDR, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα?
To σωστό θα ήταν να προβάλουμε αρκετά τα ελατώματα ενώς προιόντος , για να μην ξεφέυγουν της αντίληψης του κόσμου και την πατάνε και άλλοι ... δεν χρειάζεται ανάλογη προβολή στα σημεία που δουλεύουν σωστά.
Γιατί παρότι εγώ είχα διαβάσει ΠΡΙΝ την αγορά μου 2-3 αναφορές για σπασίματα στην εικόνα , τις παρέκαμψα εξαιτίας ανάλογων απαντήσεων ,του ότι θα φταίει η κεραία κλπ.

Ελα όμως που δεν φταίει ... εχω μια μικρή μισού μέτρου και έφαγα απίστευτες ώρες να την κουνάω για να βελτιώσω το σήμα του "crystal" audio ... το είχα πάρει γιατί ήθελα swift -recording ,και ετσι είχα και άλλα να δοκιμάσω ταυτόχρονα.

Το συγκεκριμένο που έχω ,cdvb-hd, σπάει ελαφρά την εικόνα 3-4 φορές την ώρα χοντρικά στο καλό σημείο που την έχω τώρα (ήταν άψογο σε κεντρική κεραία φίλου) , και χειροτερέυει μέχρι το σημείο να μην είναι αναγνωρίσημο το περιεργόμενο που καναλιού.
Αντίθετα 3 άλλα προιόντα δεν κάνουν κανένα απολύτος σπάσιμο σε ανάλογες συνθήκες.

Παρατήρησα διαφορετική συμπεριφορά από το crystal audio στα άλλα προιόντα... πχ τα άλλα decoders που δοκίμασα θα σου βγάλουν μάυρη οθόνη πολύ έυκολα όταν χαλάσει το σήμα, και μετά πολύ έυκολα θα σου δώσουν απροβλημάτιστη λειτουργεία με μια μικρή βελτίωση σήματος.
Αντίθετα το crystal audio φαίνεται σαν να να έχει ρυθμηστεί προσπαθόντας να δείξει έστω και προβληματική εικόνα, μάλλον για να καλύψει το πρόβλημα του δέκτη του ή δεν ξέρω τι.

Τεσπα, την έχουν πατήσει πάρα πολλά άτομα , αρκετοί θα το τρώνε ακόμα στην μάπα και θα ανέχονται τα σπασιματάκια, πολλοί από αυτούς θα άλλαξαν και κεραίες για το συγκεκριμένο μηχάνημα , και ακόμα και τώρα συνεχίζουν τα προβλήματα ... και να έχουν βελτιωθεί κάποια μοντέλα δεν του αξίζει καμία θετική αντιμετώπιση για εμένα.

Κυρίως όταν βλέπεις διαφημήσεις, άτομα τις εταιρίας και ένα σωρό ανάλογα πραγματάκια σε διάφορα φορουμ, καλύτερα να ενημερώσω με την ευκαιρία (αγοράς pip tv) για το πρόβλημα που θεωρώ δεδομένο, και όχι μη τυχων κάνω καμιά άδικη γενίκευση.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.666
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

To σωστό θα ήταν να προβάλουμε αρκετά τα ελατώματα ενώς προιόντος , για να μην ξεφέυγουν της αντίληψης του κόσμου και την πατάνε και άλλοι ... δεν χρειάζεται ανάλογη προβολή στα σημεία που δουλεύουν σωστά.
Γιατί παρότι εγώ είχα διαβάσει ΠΡΙΝ την αγορά μου 2-3 αναφορές για σπασίματα στην εικόνα , τις παρέκαμψα εξαιτίας ανάλογων απαντήσεων ,του ότι θα φταίει η κεραία κλπ.

Ελα όμως που δεν φταίει ... εχω μια μικρή μισού μέτρου και έφαγα απίστευτες ώρες να την κουνάω για να βελτιώσω το σήμα του "crystal" audio ... το είχα πάρει γιατί ήθελα swift -recording ,και ετσι είχα και άλλα να δοκιμάσω ταυτόχρονα.

Το συγκεκριμένο που έχω ,cdvb-hd, σπάει ελαφρά την εικόνα 3-4 φορές την ώρα χοντρικά στο καλό σημείο που την έχω τώρα (ήταν άψογο σε κεντρική κεραία φίλου) , και χειροτερέυει μέχρι το σημείο να μην είναι αναγνωρίσημο το περιεργόμενο που καναλιού.
Αντίθετα 3 άλλα προιόντα δεν κάνουν κανένα απολύτος σπάσιμο σε ανάλογες συνθήκες.

Παρατήρησα διαφορετική συμπεριφορά από το crystal audio στα άλλα προιόντα... πχ τα άλλα decoders που δοκίμασα θα σου βγάλουν μάυρη οθόνη πολύ έυκολα όταν χαλάσει το σήμα, και μετά πολύ έυκολα θα σου δώσουν απροβλημάτιστη λειτουργεία με μια μικρή βελτίωση σήματος.
Αντίθετα το crystal audio φαίνεται σαν να να έχει ρυθμηστεί προσπαθόντας να δείξει έστω και προβληματική εικόνα, μάλλον για να καλύψει το πρόβλημα του δέκτη του ή δεν ξέρω τι.

Τεσπα, την έχουν πατήσει πάρα πολλά άτομα , αρκετοί θα το τρώνε ακόμα στην μάπα και θα ανέχονται τα σπασιματάκια, πολλοί από αυτούς θα άλλαξαν και κεραίες για το συγκεκριμένο μηχάνημα , και ακόμα και τώρα συνεχίζουν τα προβλήματα ... και να έχουν βελτιωθεί κάποια μοντέλα δεν του αξίζει καμία θετική αντιμετώπιση για εμένα.
Μέχρι εδώ όλα καλά και άγια, και φυσικά απολύτως δεκτά. Όμως

Κυρίως όταν βλέπεις διαφημήσεις, άτομα τις εταιρίας και ένα σωρό ανάλογα πραγματάκια σε διάφορα φορουμ, καλύτερα να ενημερώσω με την ευκαιρία (αγοράς pip tv) για το πρόβλημα που θεωρώ δεδομένο, και όχι μη τυχων κάνω καμιά άδικη γενίκευση.
.....η τελευταία παράγραφος είναι που με κάνει να μιλάω για γενικεύσεις. Δεν ξέρω αν άνοιξες το link που παραπέμπει στην προσωπική μου δοκιμή των δεκτών DVB-T. Όλοι οι δέκτες αγοράστηκαν από μένα. Κανείς δεν μου δόθηκε για δοκιμή, αλλά και κάτι τέτοιο να γινόταν θα ήταν ευχής έργο ώστε να δω την συμπεριφορά του. Όλοι οι δέκτες είναι ακόμα στην κατοχή μου, πλην των Turbo-X που χαρίστηκαν σε μέλη του φόρουμ.

Και τέλος οι συντονιστές, αυτού του φόρουμ τουλάχιστον, δεν πληρωνόμαστε για να πούμε τη γνώμη μας. Ευπρόσδεκτο θα ήταν (Καφάτε, ακούς?) αλλά δεν συμβαίνει.

Γι' αυτό λοιπόν σου λέω για γενικεύσεις. Όλο το πρώτο κομμάτι που έγραψες είναι όχι απλά αποδεκτό, αλλά και αυτό που επιθυμούμε: τις εμπειρίες των μελών. Τα περί εταιριών και άμεσης ή έμμεσης σύνδεσης της έκφρασης της γνώμης μας με αυτές, τα προσπερνώ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.572
Reaction score
94.444
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

...των Turbo-X που χαρίστηκαν σε μέλη του φόρουμ.
Ευχαριστώ και πάλι!
 


Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Παιδια να κανω ενα Update. Απομακρυνα το καλωδιο της κεραιας απο καλωδια ρευματος που ηταν κοντα και λυθηκε το προβλημα μου!!!
Παιζει παρα πολυ καλα τωρα,τρελεια εικονα και πολυ σπανια τα "σπασιματα" που εκανε.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.666
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Να γιατί λέμε τα καλώδια ρεύματος μακρυά από τα υπόλοιπα. Όχι ότι είναι πάντα εύκολο, αλλά πρέπει να γίνεται όταν είναι εφικτό.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Φίλε μου, πήρα τον LEGENT HD από το MAKRO Πάτρας και είναι καταπληκτικός και ως media player. Παίζει σχεδόν τα πάντα. Και η τιμή του 28 ευρώ με το ΦΠΑ. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα, αν μπορείς να αγοράσεις από MAKRO. Οκαλύτερος σε αυτή την τιμή.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Απάντηση: Ψηφιακος αποκωδικοποιητης mpeg4

Μια και κάποιος χρήστης του forum που διάβασε το συγκριμένο τοπικ κατάλαβε ότι τελικά δεν έχει πρόβλημα ο δέκτης (απάντησε στο θέμα για το pip), να ξεκαθαρίσω ότι τελικά το πρόβλημα HTAN του crystal audio ...
Εκατοντάδες χρήστες ανεχόμαστε σπασίματα στην εικόνα του συγκεκριμένου δέκτη , ενώ με οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα σε ίδιες ακριβώς συνθήκες δεν θα είχαμε.

Ακόμα και ο άνθρωπος σε αυτό το τοπικ , παροτι βελτίωσε την κατάσταση και μείωσε τα σπασίματα βελτιώνοντας το σήμα της κεραίας του, αν δεν είχε crystal audio δεν θα είχε λογο να το κανει και θα απολάμβανε άψογη αναπαραγωγή.

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό , κυρίως στα forum που το διαφημήζουν και τα ρίχνουν όλα στην κεραία, μην αναφέροντας ότι άλλα μηχανήματα δείχνουν άψογα σε ίδιες συνθήκες, και πρέπει να γίνει σαφές για να μην την πατάνε συνεχώς ακόμα και όσοι μας διαβάζουν.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ τα συγκεκριμένα προιόντα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.413
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top