Ψηφιοποίηση δίσκων CD

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Αγαπητοί, δοθείσης της "ευκαιρίας" της αναγκαστικής αργίας θα ήθελα να "ριπάρω" στην μέγιστη δυνατή ποιότητα πολλά (ιδανικά όλα...) από τα CD μου ώστε να τα ακούω από το Aurender. Ποιός είναι ο καλύτερος και ποιοτικότερος τρόπος για αυτή τη δουλειά; Συγχωρέστε με αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (αν ναι, link και θα διαβάσω εκεί...)
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 



Μηνύματα
40
Reaction score
29
Καλησπέρα Γιάννη,
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το Exact Audio Copy (EAC). Θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να το ρυθμίσεις σωστά, αλλά από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο για να κάνεις ένα ακριβές αντίγραφο από τα CDs σου. Έχω φτιάξει 2 profiles στο EAC, ένα που δημιουργεί lossless flac files για να ακούω μουσική στο σπίτι και το γραφείο και ένα profile που δημιουργεί MP3 files για να ακούω μουσική από φορητές συσκευές.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781



Μηνύματα
815
Reaction score
968
Με το EAC προσπαθώ να ψηφιοποιήσω και εγώ κάποια, όχι πολλά ευτυχώς, CD. Η ρύθμιση έγινε βάση του οδηγού στο βίντεο . Κάποια δεν έχουν πρόβλημα, αλλά σε αρκετά, δεν είναι επιτυχής (κάποια tracks) η αντιγραφή. Τα CD δεν έχουν κάποιο εμφανές πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το "Secure mode" αλλά δοκιμάζοντας και άλλα (Paranoid & Synchronize) στα tracks που είχαν πρόβλημα δεν προχώρησε.
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Εχω να το χρησιμοποιήσω ~8 χρόνια, αλλά σαν γνήσιος τεμπέλης, είχα δώσει νομίζω 30€ για το "Easy EAC". Πρόκειται για το ίδιο το EAC, αλλά με τις αυτοματοποιημένες κατά την κρίση του ρυθμίσεις και φιλικό ιντερφέις.
Δεν ψειρίζεις την μαϊμού όπως οι φανατικοί του EAC, αλλά... δεν διαβάζεις νύχτες ολόκληρες για να το ρυθμίσεις.
Πάντως τσεκάρει και ευθυγραμμίζεται με το καταγραφικό σου, ελέγχει την ορθότητα των αντιγραφών, ελέγχει τίτλους και βρίσκει εξώφυλλα, βγάζει συγχρόνως αντίγραφα και σε MP3, αυτοαναβαθμίζεται σε τακτά χρονικά διαστήματα, κλπ κλπ κλπ
. . . ΑΝ . . . διατίθεται ακόμα . . .

YΓ. Υπ' όψιν οτι το ριπάρισμα, τσεκάρισμα και error correction του Foobar, βασίζεται(βασιζόταν τουλάχιστον) στο ιδιο ακριβώς λογισμικό με το EAC. Δεν το ψείρισα, αλλά δεν πρόσεξα διαφορές στον ήχο των αντιγραφών σε σχέση με το EAC
 

Μηνύματα
97
Reaction score
25
Πρόσφατα βρήκα σε cd κάποια παλιά σπάνια από τέλη δεκαετίας 80 μέχρι το πολύ 1991. Τα έκανα σε πρώτη φάση flac αρχεία και συνειδητοποίησα ότι κάποια φτάνουν με το spek μέχρι 16khz. Τα έκανα και wav απλά για να δω, και πάλι το ίδιο. Δεν είχα πρόβλημα με όλα αλλά με 2-3 cds. Τα άλλα έφταναν και 20-22khz σε flac.
Πάντα χρησιμοποιώ το windows media player γιατί βολεύει και είναι πιο safe λύση κατά τη γνώμη μου.
Μου άρεσε όμως ο ήχος τους. Θεωρητικά θα μπορούσα να τα κάνω και mp3 για να παίρνουν λιγότερο χώρο,αφού ούτως ή άλλως δεν έχουν από τη φύση τους υψηλό bitrate.Δεν είναι τόσο overcompressed ήχος και επίσης η ένταση ήχου είναι πιο χαμηλή σε σχέση με τα σημερινά αλλά είναι κρυστάλλινος ήχος χωρίς να παραμορφώνεται
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Πρόσφατα βρήκα σε cd κάποια παλιά σπάνια από τέλη δεκαετίας 80 μέχρι το πολύ 1991. Τα έκανα σε πρώτη φάση flac αρχεία και συνειδητοποίησα ότι κάποια φτάνουν με το spek μέχρι 16khz. Τα έκανα και wav απλά για να δω, και πάλι το ίδιο. Δεν είχα πρόβλημα με όλα αλλά με 2-3 cds. Τα άλλα έφταναν και 20-22khz σε flac.
Πάντα χρησιμοποιώ το windows media player γιατί βολεύει και είναι πιο safe λύση κατά τη γνώμη μου.
Μου άρεσε όμως ο ήχος τους. Θεωρητικά θα μπορούσα να τα κάνω και mp3 για να παίρνουν λιγότερο χώρο,αφού ούτως ή άλλως δεν έχουν από τη φύση τους υψηλό bitrate.Δεν είναι τόσο overcompressed ήχος και επίσης η ένταση ήχου είναι πιο χαμηλή σε σχέση με τα σημερινά αλλά είναι κρυστάλλινος ήχος χωρίς να παραμορφώνεται
Άμα το CD είναι γραμμένο έτσι, έτσι θα είναι και το ριπάρισμά του. Και σε ψηφιοποίηση LP, το ίδιο ισχύει.
Οι παλιές παραγωγές επίσης, δεν είχαν αγάπη στο loudness war των πιό σύγχρονων.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top