Ψηφιακή πηγή και το υπόλοιπο σύστημα αναπαραγωγής.

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Πως σας φαίνεται το παρακάτω:
Πηγή το PC μου
  • Καλώδιο μεταξύ του PC και του DAC : C-USB digital USB audio interconnect
  • DAC:
    1606486743328.png
  • Καλώδιο μεταξύ DAC και τελικού Supra BiLine - mini jack 3.5mm σε 2 male rca - 8 μέτρων
  • τελικός Naim NAP-100
  • Δυστυχώς το καλώδιο σύνδεσης του τελικού με τα ηχεία περνά μέσα από τοίχους και είναι ένα απλό χοντρό καλώδιο ήχου.
  • ηχεία Cambridge Audio Aero 6

Ξέρω ότι το αδύνατο σημείο, είναι τα καλώδια σύνδεσης, των ηχείων.
Σκοπός μου είναι να μι χάσω ποιότητα σήματος κατά την μεταφορά του γιαυτό και δίνω έμφαση στα καλώδια ( αναιρετικός παράγοντας των άνω αποτελεί το τελευταίο καλώδιο αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι` αυτό)
Όσο για το υπόλοιπο σύστημα είναι απλώς μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
απ οτι καταλαβα συνδεεις το DAC σου με τον ενισχυτη , με mini jack ακουστικων?? αν οντως ισχυει, που δε νομιζω, γιατι?
rca με rca θα επρεπε, για δες το? εκτος αν εγινε λαθος
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Το DAC έχει και XLR. Δεν το βρίσκω σωστό να οδηγείται ο τελικός από την έξοδο ακουστικών!

How do I enable or disable the volume control on the DacMagic Plus

The DacMagic Plus comes as default with Digital Preamp mode enabled. In this mode the output from the Unbalanced and Balanced audio outputs is controlled by the front panel Volume control.
If you wish to disable this mode (and have fixed line-level level output from the Unbalanaced and
Balanced Audio outputs) switch the DacMagic Plus off, then push and hold the Volume control in whilst switching the DacMagic Plus on.
The DacMagic Plus confirms the setting by flashing the source LEDs downwards for Digital Preamp mode and upwards for Fixed Line Level Mode.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Το DAC έχει και XLR. Δεν το βρίσκω σωστό να οδηγείται ο τελικός από την έξοδο ακουστικών!

How do I enable or disable the volume control on the DacMagic Plus

The DacMagic Plus comes as default with Digital Preamp mode enabled. In this mode, the output from the Unbalanced and Balanced audio outputs is controlled by the front panel Volume control.
If you wish to disable this mode (and have fixed line-level level output from the Unbalanced and
Balanced Audio outputs) switch the DacMagic Plus off, then push and hold the Volume control in whilst switching the DacMagic Plus on.
The DacMagic Plus confirms the setting by flashing the source LEDs downwards for Digital Preamp mode and upwards for Fixed Line Level Mode.
Very useful information, thank you.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
απ οτι καταλαβα συνδεεις το DAC σου με τον ενισχυτη , με mini jack ακουστικων?? αν οντως ισχυει, που δε νομιζω, γιατι?
rca με rca θα επρεπε, για δες το? εκτος αν εγινε λαθος
Σε πρώτη φάση θα αγοράσω το DAC το οποίο θα χρησιμοποιήσω με ακουστικά (Etimotic Researce er3SE studio edition) έχω πάρει τα καλώδια, μετά θα πάρω τον τελικό και τα ηχεία.
(Στο μεταξύ έχω δώσει αρκετά για desktop φωτογραφικό monitor και αρκετά άλλα παρελκόμενα.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Σε πρώτη φάση θα αγοράσω το DAC το οποίο θα χρησιμοποιήσω με ακουστικά (Etimotic Researce er3SE studio edition) έχω πάρει τα καλώδια, μετά θα πάρω τον τελικό και τα ηχεία.
(Στο μεταξύ έχω δώσει αρκετά για desktop φωτογραφικό monitor και αρκετά άλλα παρελκόμενα. Από την ενασχόλησή μου αυτή θυμήθηκα και την παλιά μου αγάπη για τον καλό ήχο)
Ξέρω ότι δεν είναι σύστημα με σοβαρές αξιώσεις αλλά σκέφτηκα ότι αν έχω και καμία καλή γνώμη από σας (που να μπορώ να την υποστηρίξω) θα ήταν μια καλή ιδέα.
Very useful information, thank you.
Είμαι ανάπηρος, το DAC θα έχω μπροστά μου έτσι θα ελέγχω και τη στάθμη καθώς και άλλες παραμετρους που αυτό μου επιτρέπει.
όπως ξέρουμε ο συγκεκρημένος τελικος δεν έχει τίποτα, θα ανοίγει μόλις πέρνει σήμα από το DAC.
 
Last edited:


Μηνύματα
45
Reaction score
26
Τα καλώδια σύνδεσής του PC με το DAC και του DAC με τον τελικό. Προς το παρόν θα βάλω το μεγάλο να ενώσει τον υπολογιστή με το home cinema που έχω (Yamaha RX-V 1065 7.1), ώστε να παίρνω και μουσική και από τα ηχεία μου (Magnat 5.1).
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ετσι οπως ειναι διατυπωμενο το αρχικο μηνυμα,ολοι καταλαβαμε οτι εχεις τις συσκευες και απλα εχεις μπερδευτει με τις συνδεσεις.Βεβαια οποιος αγοραζει τετοιες συσκευες,σχεδον παντα γνωριζει εστω τα βασικα για τις συνδεσεις μεταξυ τους. Αν οντως δεν τις εχεις στην κατοχη σου,αλλα ειναι απλα σκεψεις γαι μελλοντικο συστημα,καλο θα ηταν να αναθεωρησεις αρκετα πραγματα.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Ψάχνω για εναλλακτικές προτάσεις, αν είναι εφικτές και μέσα στο ποσό που προτίθεμαι να διαθέσω, και αυτός είναι ο λόγος που απευθύνθηκα σε σας.
Εξάλλου είναι πάντα ευπρόσδεκτο να παίρνεις και δεύτερες σκέψεις πριν κάνεις κάτι εξειδικευμένο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δείξε φωτογραφία του χώρου, κάνε σχεδιάγραμμα, πες αποστάσεις ακρόασης, πόσο θα απέχουν τα ηχεία μεταξύ τους, που ακριβώς θα κάθεσαι εσύ.




ΥΓ.
Τα ηχεία που επέλεξες είναι πολύ υποδεέστερα από αυτά:


Αλλά κάτσε να δω σχέδια, μήπως πας σε τίποτα πιο σοβαρό.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Για να σε γλυτωσω απο τις ενεργες λυσεις φιλαρακο γτ απο οτι βλεπω πεσαν τα κορακια πανω σου....και θα τα πληρωσεις με τα μαλλια της κεφαλης σου. κρατά ηχείο και dac. Βρες ενα ενισχυτη ολοκληρωμενο και τελος.

Άσε τελικούς και προ. με 2000ε και για τα τρία είναι δύσκολο. Με 2000 ίσως και με λιγότερα θα βρεις κάτι ανάλογο του υπόλοιπου συστήματος ίσως και καλύτερο όπου θα το έχεις ίσως και σε μελλοντική αναβάθμιση ηχείων ή ντακ.
 

K

kimon

Guest
Το έχει η μοίρα μας... Δεν τέλειωσε καλά-καλά ο Β' Π.Π. και νά σου καπάκι ο Ανταρτοπόλεμος!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για να σε γλυτωσω
Για να τον "γλυτώσεις" του προτείνεις να κρατήσει τα παθητικά ηχεία που δεν αγόρασε ακόμα, ασχέτως χώρου και απόστασης ακρόασης, δηλαδή κουκουρούκου όλε. :gotcha:

Μη τον γλυτώνεις ρε σύ τόσο πολύ, Άστον τουλάχιστον να δει τα παθητικά ηχεία που του πρότεινα από αγγελία γνωστού μαγαζιού.

Κόρακα. :lolsign:
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
κοιτά άμα έχεις πρόταση για παθητικό ηχείο σε αφήνω. Αλλά άμα πείτε στο παιδί για ενεργά θα σας βάλω βόμβα :p

καλύτερα να μείνει με αυτό το ηχείο και να πάρει άλλο ενισχυτή ολοκληρωμενο....και μετά παίρνει αγκαλιά ενισχυτή να κάνει βόλτα να ταιργιαξει τον ενισχυτή με κάποιο ηχείο σύμφωνα πάντα με τον χώρο. Γτ τα ηχεία να τα πηγαίνει βόλτα είναι μεγάλο πακέτο.

Εσύ φτωχός δεν έκανες αγαπητέ. εγώ σκέφτηκα και την ευκολία μαζί, που εσύ δεν το σκέφτεσαι διότι για σένα 1+1=2. ούτε σκέφτεσαι ότι κάποιος δεν θέλει να δώσει μετά ούτε ένα ευρώ. ούτε ότι μπορεί τον χώρο του να τον αφήσει έτσι και να μην τον κάνει οίκο ανοχής. πάνω κάτω εδώ μέσα οι περισσότεροι κουκουρουκου είμαστε δεν έχουμε σωστές αποστάσεις και δεν έχουμε χώρο τύπου Μέγαρο μουσικής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για να συνέλθεις λίγο από την άσκοπη διάλεξη, ο άνθρωπος είπε ότι είναι ανάπηρος, χωρίς βέβαια να έχει δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Η ευκολία χρήσης είναι σε αυτή την περίπτωση σημαντικότερη από άλλα θέματα.

Πρακτικά, το πιο εύχρηστο για τέτοια περίπτωση, θα ήταν ενεργό ασύρματο τηλεχειριζόμενο ηχείο, ώστε να μη χρειάζεται να ανάψει ούτε ενισχυτή ούτε προενισχυτή, να πέφτει σε stand by το ενεργό ηχείο, και να ανοίγει μόλις πάρει σήμα από το Ντακ.

Κάνε υπομονή..

Μπορεί να βρεθεί τραγικά εύχρηστη επιλογή για ανάπηρο άνθρωπο, σε συνδυασμό με μια ευκαιρία μεταχειρισμένου, πιθανώς και αυτό:

Το οποίο δεν ξέρω αν υποστηρίζει stand by λειτουργία.

Η χρήση μεγάλου μήκους καλωδίων rca είναι ένα θέμα, όπως θέμα είναι και τα εντοιχισμένα καλώδια που λέει.

Κάτσε να δούμε αν μπορούν να λυθούν όλα τα προβλήματα, με εύχρηστη λύση εντός μπάτζετ και να τηρούνται οι προβλεπόμενες αποστάσεις ακρόασης.

Και κοιτάζω ευκαιρίες, γιατί ακριβώς έχει περιορισμένο μπάτζετ.

Υπομονή να δω το χώρο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top