Ψύξη AV ενισχυτή

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Το περσινό καλοκαίρι ο AV ενισχυτής μου έκανε κάποιες διακοπές λειτουργίας -έκλεινε δηλαδή- και συμπέρανα τελικά πως έφταιγε η υπερθέρμανση. Πράγματι, σ'αυτό εδω το φόρουμ το επιβεβαίωσα καθώς βρήκα άρθρα με αντίστοιχες εμπειρίες, αλλά και προτάσεις περίπλοκες (για μένα) ή ακριβές ως προς την ψύξη του.

Η λύση που έδωσα ήταν αυτή εδώ :

2021-10-06 07_28_30-Gembird NBS-2F15-01 - Skroutz.gr.jpg


Εβαλα πάνω από το ΑV -τοποθετώντας το ανάποδα- ένα σταντ για λάπτοπ με 2 ανεμιστηράκια 125mm που παίρνει ρεύμα από την θύρα usb του ενισχυτή. Ετσι, φέτος όλο το καλοκαίρι -που ήταν και πολύ καυτό- το περάσαμε μια χαρά χωρίς δυσλειτουργίες!

To μόνο θεματάκι που έχει είναι πως όταν ανοίγω το ρεύμα και μπαίνουν σε λειτουργία οι ανεμιστήρες κάνει θόρυβο σαν ξεχαρβαλωμένη μηχανη. Αυτό για κανένα λεπτό μέχρι να ισορροπήσουν οι ανεμιστήρες σε έναν ρυθμό οπότε και είναι πραγματικά αθόρυβο!

Αναρωτιέμαι τώρα -και κάθε φορά μου βάζω σε λειτουργία το όλο σύστημα- αν υπάρχει μια λύση πιο ... εξευγενισμένη που :
α. να δουλεύει (check)
β. να είναι εύκολη (check) και
γ. να μην κάνει αυτόν τον θύρυβο κάθε φορά που ανοίγει

Λεπτομέρειες βέβαια , αλλά επειδή πρόκειται για ... σαλόνι και γενικά "ακριβό" εξοπλισμό θα ήθελα κάτι ... με καλούς τρόπους :)
 


Μηνύματα
36
Reaction score
11
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω την premium λύση -δεν δουλεύει το link σε κανέναν browser-
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Τα Amazon links λειτουργούν ως Media και δεν είναι ορατά σε όλους.

Καλύτερα να μπαίνουν ως σύνδεσμοι 🔗
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω την premium λύση -δεν δουλεύει το link σε κανέναν browser-
Amazon AC Infinity

Αυτό έδειχνε.

Κατά τα λοιπά, αν δεν σε νοιάζει το οπτικό, ένας 20αρης ανεμιστήρας ή 2 12αρηδες/14αρηδες με ένα απλό κυκλωματάκι είναι όλα όσα χρειάζεσαι για να κάνεις την δουλειά αθόρυβα και αποδοτικά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω την premium λύση -δεν δουλεύει το link σε κανέναν browser-
Δεν εμφανίζονται με ενεργοποιημένο adblocker. Αν απενεργοποιηθεί, τα links εμφανίζονται.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
ένας 20αρης ανεμιστήρας ή 2 12αρηδες/14αρηδες με ένα απλό κυκλωματάκι
Το θέμα είναι το "απλό' κυκλωματάκι. Υπάρχει παράδειγμα? Πως θα το κολλήσω σε Usb υποδοχή ? Μόνο απλή πρίζα 220V ξέρω να φτιάχνω :)
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Το περσινό καλοκαίρι ο AV ενισχυτής μου έκανε κάποιες διακοπές λειτουργίας -έκλεινε δηλαδή- και συμπέρανα τελικά πως έφταιγε η υπερθέρμανση.
Φίλε από περιέργεια, σε τι θέση έχεις το volume όταν συμβαίνει αυτό; Και ποιον ενισχυτή έχεις;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Το θέμα είναι το "απλό' κυκλωματάκι. Υπάρχει παράδειγμα? Πως θα το κολλήσω σε Usb υποδοχή ? Μόνο απλή πρίζα 220V ξέρω να φτιάχνω :)
Αν βάλεις ένα τέτοιο:

με έναν USB ανεμιστήρα, π.χ.:

δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

Αν χρειάζεσαι 2 ανεμιστήρες, βάζεις και ένα τέτοιο:

Από εκεί και πέρα οκ, ίσως θες να το ψάξεις λίγο παραπάνω να πάρεις κάποιον ανεμιστήρα που να είναι silent και όχι τον πρώτο τυχόντα που έβαλα εγώ. Αλλά κατά τα άλλα δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλέψει μια τέτοια λύση.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Φίλε από περιέργεια, σε τι θέση έχεις το volume όταν συμβαίνει αυτό; Και ποιον ενισχυτή έχεις;
Denon 2700 και το volume αρκετά κάτω από τη μέση. Δεν νομίζω πάντως πως παίζει ρόλο. Είναι καθαρά μηχανικό το θέμα. (Τριβή του έλικα πάνω στο πλαστικό καπάκι για μερικά sec)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, μάλλον δεν έχει πολύ νόημα όλο αυτό.

Αφού η λύση με τη βάση laptop σε έχει βολέψει και κάνει δουλειά, με το μόνο θέμα να είναι ο θόρυβος που κάνει όταν ξεκινάει, ίσως η πιο εύκολη λύση είναι απλά μια άλλη βάση laptop.

Δεν βλέπω τον λόγο να έχουν όλες το ίδιο θέμα. Οπότε ή πήγαινε σε κάποιο μαγαζί που να έχει κάποιες ανοιχτές να τις δεις, ή δες από Skroutz βάσει reviews. Ενδεχομένως να έβαζες και μια ερώτηση, για δημοφιλή προϊόντα ίσως βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top