ΩΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ;;;;

Μηνύματα
189
Reaction score
0
ΑΠΟΡΙΑ ....


ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΗΧΕΙΟ 120 W 4Ω
ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ  100 W 4Ω
ΟΙ ΠΙΣΩ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ        100 W 8Ω

ΚΑΙ ΤΟ SUB ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ 100 W 4Ω

ΤΩΡΑ.....
Ο ΕΝΙΣΧΥΤΕΙΣ RXV 1500
7X 120 W  8Ω

ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ 6Ω Η 8Ω.
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΕΓΩ 6 Ω ( HΧΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΜΟΝΟ Η ΚΑΙ ΤΟ SUB )
ΟΤΆΝ ΠΑΙΖΩ HOME CINEMA ΠΑΙΖΩ ΣΤΑ 8 Ω ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΚΑΨΩ ΤΑ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ( PICCOLO ).
ΣΩΣΤΑ Η ΟΧΙ ;;;;;;
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Re: ΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ;;;;

Εγώ θα το άφηνα μόνιμα στα 6 ohm. Γιατί να κάψεις τα πίσω ηχεία? Απεναντίας ο ενισχυτής θα τα οδηγεί ακόμα πιο άνετα.

Εξάλλου στα 8 ohm κινδυνεύουν περισσότερο τα κύρια και το κεντρικό από τις πιθανές παραμορφώσεις του ενισχυτή. Επίσης πολύ σπάνια ζητείτε από τον ενισχυτή να παίξει σε μεγάλες εντάσεις τα πίσω ηχεία και όταν αυτό γίνεται είναι πολύ στιγμιαία.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
6Ω μονιμα.
Πιο κοντα στη χαμηλοτερη αντισταση.
Συννηθως η επιλογη αλλαζει την πολωση του ενισχυτη και την ευαισθησια του κυκλωματος προστασιας...
 

Zen

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Re: ΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ;;;;

Εγώ θα έψαχνα οπωσδήποτε (αν μπορούσα) για τελικό στα 4Ω με ικανότητα οδήγησης χαμηλότερη.
Οδηγώντας στη θέση 6Ω τα 4ρια είναι σαν να έχεις συνδέσει σε σειρά με το καλώδιο μια αντίσταση 2Ω!!! ή αλλιώς σαν τα οδηγείς με.. τηλεφωνικό καλώδιο σπιράλ! οπότε πηγαίνουν περίπατο ένα σωρό παράμετροι των ηχείων και οποιοδήποτε καλώδιο έχεις τοποθετήσει (η αντίσταση 2Ω είναι 10 φορές χειρότερη από το χειρότερο καλώδιο).

Μια κατάλληλη παρομοίωση είναι σαν να ξεκινάς στην ανηφόρα με πέπμτη! Πώς να δείς απόδοση;

Φυσικά αν συνηθίζεις να τα οδηγείς χαμηλά ίσως δεν θα δείς μεγάλες διαφορές αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που θέλεις....
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: ΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ;;;;

H ρυθμιση για τα Ω στον ενισχυτη ειναι απλα για να ''ξερει'' ο ενισχυτης τι ηχεια θα του συνδεσουμε, οχι για να ρυμισει την ποιοτητα αλλα αυτα που αναφερω παραπανω.
Ετσι κι αλλιως η αντισταση των ηχειων δεν ειναι ποτε σταθερη.

Οπότε διαφωνω. :mrgreen:

Εχω ακριβως το ιδιο setup στα δικα μου (απλα με παραπανω Watt) με τη διαφορα οτι ο ενισχυτης εχει ως κατωτερο οριο τα 8Ω.
 

Μηνύματα
189
Reaction score
0
Re: ΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ;;;;

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΗΣ ΣΑΣ,
ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΑ 6 Ω ,
ΤΩΡΑ , ΣΕ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΞΕΚΙΝΑΩ DIY ΗΧΕΙΑ ,
ΕΔΩ ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΟΥ ;;
4Ω 6Ω Η 8Ω :?:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Re: ΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ;;;;

Εγώ θα έψαχνα οπωσδήποτε (αν μπορούσα) για τελικό στα 4Ω με ικανότητα οδήγησης χαμηλότερη.
Οδηγώντας στη θέση 6Ω τα 4ρια είναι σαν να έχεις συνδέσει σε σειρά με το καλώδιο μια αντίσταση 2Ω!!! ή αλλιώς σαν τα οδηγείς με.. τηλεφωνικό καλώδιο σπιράλ! οπότε πηγαίνουν περίπατο ένα σωρό παράμετροι των ηχείων και οποιοδήποτε καλώδιο έχεις τοποθετήσει (η αντίσταση 2Ω είναι 10 φορές χειρότερη από το χειρότερο καλώδιο).

Μια κατάλληλη παρομοίωση είναι σαν να ξεκινάς στην ανηφόρα με πέπμτη! Πώς να δείς απόδοση;

Φυσικά αν συνηθίζεις να τα οδηγείς χαμηλά ίσως δεν θα δείς μεγάλες διαφορές αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που θέλεις....
Λοιπόν να εξηγούμε γιατί πολλοί βλέπω μπερδεύονται...

Η αντίσταση ενός ηχείου δεν είναι ΩΜΙΚΗ!!!

Η αντίσταση του ηχείου μεταβάλλετε με την συχνότητα και για αυτό ονομάζεται σύνθετη αντίσταση ή αλλιώς εμπέδηση. Εκτός από την τιμή της μεταβάλλετε και η φάση της.

Αυτό λοιπόν που μας ενδιαφερει συνήθως και μπορεί να επηρεάσει την οδήγηση του ενισχυτή είναι η ελάχιστη τιμή της εμπέδησης, μιας που σε εκείνα τα σημεία χρειαζόμαστε από τον ενισχυτή πολύ ρεύμα. Επίσης όσο πιο μεγάλη είναι η διακύμανση της φάσης στην περιοχή της ελάχιστης αντίστασης τόσο πιο δύσκολο είναι το φορτίο. Οι μικροί ενισχυτές συνήθως δεν μπορούν να αποδώσουν πολύ ρεύμα οπότε δυσκολεύονται με ηχεία με εμπέδηση 4ohm και κάτω...

Αυτό που αναφέρουν οι κατασκευαστές ως 8ohm ή 4 ohm είναι συνήθως η ελάχιστη τιμή της εμπέδησης του ηχείου (φυσικά πολλοί κατασκευαστές δεν δηλώνουν την ελάχιστη αλλά την μέση τιμή). Όταν σε ένα ενισχυτή δηλώνω τα ηχεία στα 8ohm ή στα 4ohm ουσιαστικά του "λέμε" πως θα πρέπει να λειτουργήσει. Αν π.χ. δηλώσω 4ohm ηχεία ως 8ohm τότε θα ενεργοποιείται ευκολότερα η προστασία του ενισχυτή και δεν θα οδηγηθουν σωστά τα ηχεία.

Ούτε προσθέτουμε ούτε αφαιρούμε αντίσταση λοιπόν ορίζοντας τα ohm σε ενισχυτές...
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μισό για να καταλάβω βρε παιδιά...μην με κάνετε να ανοίξω τα παλιά μου βιβλία Ηλεκτρομαγνητισμού...please δηλαδή...(έχω και κάποια Κβαντική Ηλεκτροδυναμική αν κάποιος θέλει, για προσάναμα τα έχω):
Τα ηχεία που θα έχω σε μερικές μέρες, έχουν δηλωμένη αντίσταση 8Ω. Επειδή όμως η συνδεσμολογία τους επιτρέπει να συνδεθούν και 2 μεταξύ τους παράλληλα, και τότε η παραπάνω θεωρία λέει ότι η αντίσταση πέφτει στα 4Ω. Αυτήν την σύνδεση θα την κάνω οπωσδήποτε, γιατί μιλάμε για satellites, οπότε χρειάζομαι παραπάνω δύναμη τουλάχιστον στα μπροστινά (μάλλον θα τα κάνω όλα έτσι).
Τώρα, ο receiver που πήρα, λέει minimum 6Ω σύνδεση ηχείων...τι κάνω;;
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Θα με τρελάνετε όλοι εδώ μέσα!! :lol:

Δηλαδή  ak1s ποσά ζευγάρια satellites περιμένεις της επόμενες μέρες?  :shock:
 

Μηνύματα
189
Reaction score
0
ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ,ΟΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 6 Η 8 Ω ΩΡΑΙΑ..ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΣΤΑ 6 Ω Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΛΟΓΙΚΑ DΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΚΑΖΙΑ ΑΡΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;
ΟΤΑΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΗΧΕΙΟ Π.Χ 8Ω ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ MAXIMUM H MINIMUM :?: ΄
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ Ω ΑΠΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ;;ΠΟΙΟΤΗΤΑ :?: ΔΥΜΑΝΗ :?: Η ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :?:

SORRY ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :wink:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
ak1s κάθε ηχείο ο ενισχυτής θα το βλέπει σαν 4 ohm ας πούμε μέση σύνθετη αντίσταση.

Αλλά επειδή ο κατασκευαστής δηλώνει τα 6ohm σαν την χαμηλότερη αντίσταση του ηχείου που μπορεί να δεχτή, υπάρχει πιθανότητα σε μεγάλες εντάσεις ο ενισχυτής να μην έχει επάρκεια ρεύματος και έτσι θα έχεις σε χαμηλότερες στάθμες ακουστή παραμόρφωση, και περισσότερο κίνδυνο για τον ενισχυτή και τα ηχεία.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Αντώνη, είπα να κάνω την υπέρβαση, και παρήγγειλα 5 x Mod2 της Orb Audio (http://tinyurl.com/bug83), χωρίς φυσικά το sub. Θα πάρω ένα από εδώ.
Αυτά μπορείς να τα έχεις ως 5 x Mod2 ή μπορείς να έχεις π.χ. 3 x Mod2 και 4 x Mod1, για να πάρεις 7.1.

Τώρα, αν έχεις τις σφαίρες ως Mod1 έχουν 8Ω (nominal), ενώ αν τις συνδέσεις ως Mod2, έχουν 4Ω (nominal).

Το θέμα είναι, θα δουλεύει καλά ως Mod2 με τον receiver που γράφει επάνω: "speakers systems 6-8Ω"??? :?:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
ak1s κάθε ηχείο ο ενισχυτής θα το βλέπει σαν 4 ohm ας πούμε μέση σύνθετη αντίσταση.

Αλλά επειδή ο κατασκευαστής δηλώνει τα 6ohm σαν την χαμηλότερη αντίσταση του ηχείου που μπορεί να δεχτή, υπάρχει πιθανότητα σε μεγάλες εντάσεις ο ενισχυτής να μην έχει επάρκεια ρεύματος και έτσι θα έχεις σε χαμηλότερες στάθμες ακουστή παραμόρφωση, και περισσότερο κίνδυνο για τον ενισχυτή και τα ηχεία.
Ωραία, ο receiver μου είναι rated από τον κατασκευαστή ως 7x90W (Marantz 5500). Βάζοντας λίγο αλάτι σε αυτά που λέει, λογικά θα τελικιάζει στα 70-80 κλπ. Λες λοιπόν ότι θα ακούω παραμόρφωση σε 'σχετικά' χαμηλές στάθμες ήχου;
Έτσι κι αλλιώς σκεφτόμουν την αγορά τελικού δικάναλου (τουλάχιστον) ενισχυτή, οπότε θα βελτιωθεί η κατάσταση για stereo. Αλλά για Multichannel, λες να έχω εμφανές πρόβλημα σε λογικά επίπεδα έντασης ταινιών κλπ; ("Λογικά", το εννοώ, δεν ακούω ταινίες στα 110 db).

Many thanks!
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
*Mod2 is compatible with all popular receivers & amps rated at 6-8 ohms

Αφού ο κατασκευαστής αναφέρει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με ενισχυτές με ανώτερο φορτίο τα 6-8ohm γιατί να το αμφισβητήσουμε?

Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, δοκίμασε τα και αν δεν έχεις αισθητή παραμόρφωση σε μέσες στάθμες πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα με τον ενισχυτή και τα ηχεία, εξάλλου στο Mod2 θα έχεις μεγαλύτερες στάθμες, άρα και το volume θα είναι πιο κάτω.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Μισό για να καταλάβω βρε παιδιά...μην με κάνετε να ανοίξω τα παλιά μου βιβλία Ηλεκτρομαγνητισμού...please δηλαδή...(έχω και κάποια Κβαντική Ηλεκτροδυναμική αν κάποιος θέλει, για προσάναμα τα έχω):
Κβαντική ηλεκτροδυναμική??? Το βιβλίο του Βέργαδου από τα Γιάννενα έχεις ρε ak1s???
Μην το καις... Σε 2-3 χρόνια θα σκάσουν μύτη οι κβαντικοί υπολογιστές και θα είναι της μόδας η Κβαντική Ηλεκτροδυναμική...
Καλύτερα βρες πάντως τα βιβλία της ηλεκτρονικής και ρίξε ένα "ξεσκόνισμα"...

Τα ηχεία που θα έχω σε μερικές μέρες, έχουν δηλωμένη αντίσταση 8Ω. Επειδή όμως η συνδεσμολογία τους επιτρέπει να συνδεθούν και 2 μεταξύ τους παράλληλα, και τότε η παραπάνω θεωρία λέει ότι η αντίσταση πέφτει στα 4Ω. Αυτήν την σύνδεση θα την κάνω οπωσδήποτε, γιατί μιλάμε για satellites, οπότε χρειάζομαι παραπάνω δύναμη τουλάχιστον στα μπροστινά (μάλλον θα τα κάνω όλα έτσι).
Τώρα, ο receiver που πήρα, λέει minimum 6Ω σύνδεση ηχείων...τι κάνω;;
α)δεν χρειάζεται να συνδεθούν 2 δορυφόροι μπροστά. Έτσι κι αλλιώς σε αυτά τα συστήματα οι δορυφόροι αναπαράγουν μέρος του φάσματος, αφήνωντας το "βαρύ" έργο στο subwoofer. Απλά θυμήσου να τα ρυθμίσεις σαν small στον receiver σου.

β)Ο receiver θα παίξει και με 4ohm απλά δεν θα είναι και πολύ χαρούμενος. Φυσικά εξαρτάται από το αν τα 8ohm που δίνει ο κατασκευαστής των δορυφόρων είναι η μέση αντισταση ή η ελάχιστη, όπως επίσης και τις εντάσεις στις οποίες θα ακούς. Καλύτερα να δεις το διάγραμμα της αντίστασης και να αποφασίσεις...

γ) μπορείς αργότερα για μεγαλύτερες εντάσεις να προσθέσεις ένα πολυκάναλο τελικό...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
ΟΤΑΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΗΧΕΙΟ Π.Χ 8Ω ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ MAXIMUM H MINIMUM :?: ΄
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ Ω ΑΠΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ;;ΠΟΙΟΤΗΤΑ :?: ΔΥΜΑΝΗ :?: Η ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :?:
Το τι ονομάζουμε τι εξαρτάται από τον κατασκευαστή. Συνήθως αναφέρονται στην μέση τιμή. Αν βάλεις ένα ηχείο 4ohm στα 8ohm θα χάσεις και σε ποιότητα και σε δύναμη, αλλά και σε έλεγχο της οδήγησης του ηχείου...


SORRY ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :wink:
Μην ανυσηχείς γιατί οι ερωτήσεις σου δεν είναι καθόλου χαζές...Τουναντίον είναι πολύ σοβαρές και σίγουρα βοηθάνε και άλλους...
 

Zen

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Φίλε Σπύρο:
Φυσικά η αντίσταση ενός ηχείου είναι σύνθετη και δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι μόνο ωμική!

Η αναφορά μου στην αντίσταση σε σειρά ήταν καθαρά πορομοιακή (διάβασε "σαν") για να δείξω ότι στην συγκεκριμένη επιλογή διατηρεί τον ίδιο ενισχυτή και ηχεία αλλά υποβιβάζει σοβαρά την ποιότητα:

Πρώτο και καλύτερο θα υποβιβαστεί κατά πολύ το dumping factor του ενισχυτή, ΣΑΝ να χρησιμοποιείς το χειρότερο καλώδιο που υπάρχει. Προσωπική μου άποψη: πολύ χειρότερα.

Η παραμόρφωση επίσης θα ανέβει δυσανάλογα σε σχέση με την απαίτηση ρεύματος όπως είναι γνωστό ότι συμβαίνει στους περισσότερους ενισχυτές όταν απλά επιλέξεις να οδηγήσεις τα χαμηλότερης αντίστασης υποστηριζόμενα ηχεία (συνήθως 10 φορές ή περισσότερο), πόσο μάλλον αν η αντίσταση αυτή δεν είναι καν στις προθέσεις του κατασκευαστή!

Ο ενισχυτής, βεβαίως και θα υπερθερμαίνεται σε μεγάλες εντάσεις, τα δε κλιπαρίσματα
μπορεί να κάψουν κάποια ευαίσθητα τουίτερ...

Φίλε EUROIP:
Eγώ προτείνω 8Ω ηχεία  ...ακατέβατα!



.
 

Μηνύματα
189
Reaction score
0
ΤΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ...ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΩ ,ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΗΧΕΙΑ DYI ,ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΟΟΟ....CHARIO PHOENIX
(120 W 4Ω ) ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ;;; ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ STUDIO 82 ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ .
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ( ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.. ).
ΠΩΠΩΩΩΩ ΜΕ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ... :? :? :? :?
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Κβαντική ηλεκτροδυναμική??? Το βιβλίο του Βέργαδου από τα Γιάννενα έχεις ρε ak1s???
Exactement!!! (ξέρω και Γαλλικά!...α...και πιάνο!!) :mrgreen:

Έχω αφήσει το άθλημα πολλά χρόνια, και πάλι καλά, αλλιώς θα πεινούσα τώρα. Βασικά μέχρι να έρθουν οι κβαντικοί υπολογιστές, θα έχει βγει η επόμενη θεωρία, έχω μια στα σκαριά έτσι κι αλλιώς!

:lol: :shock: :mrgreen:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.169
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top