Ωραιο το PS3 τελικα ....

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Τελικα, πηρα και εγω PS3. Σχεδον ολοκληρο χρονο δεν ηθελα καν να ακουσω για αυτο και λιγο πριν να αλλαξει ο χρονος το αποφασισα μεσα σε πεντε λεπτα. Καθομουνα στο μαγαζι ενος φιλου που εχει κομπιουτερ και κονσολες, ολα τα μαγαζια ειχαν κλεισει και ασχολουνταν με αυτα που επρεπε να γινουν για την αλλαγη του νομισματος. Κατι που εβλεπα τις κονσολες να φευγουν σαν καραμελες, κατι που ηθελα να δω ταινια bluray, κατι που ηθελα ενα ξεχωριστο δωρο για το γιο, το πηρα (αυτο με τα 40 GB). Η αποδειξη ελεγε 31/12/2007 17.40 !!!!

Ορισμενες σκεψεις, εντυπωσεις, αποριες.

1) Αυτος ο φιλος, τα PS3 τα πουλαει στις 230 λιρες κυπριακες, περιπου 394 ευρω και λεει οτι βγαζει μονο ενα 10λιρο απο το καθενα και πρεπει να ειναι αληθεια του. Πολυ περιεργο πραγμα. Δεν επρεπε να εχουν περισσοτερο κερδος? Το εχει 5 - 10 λιρες πιο φτηνα απο αλλους στην Κυπρο, αλλα λεει οτι βασικα επενδυει στις μελλοντικες αγορες παιχνιδιων απο τους πελατες.

2) Ειναι πανεμορφο μηχανημα. Πολυ ωραιο φινιρισμα, λογοτυπο κλπ Ενω ειχα ξαναδει στο παρελθον δεν μου ειχε κανει τοση εντυπωση. Ειναι διαφορετικα στην εμφανιση αυτα τα καινουρια με τα 40 GB απο τα προηγουμενα?

3) Εχω την αισθηση οτι η τιμη ειναι εξεφτελιστικη. Αν λογαριασεις οτι παιρνεις ενα καλο επεξεργαστη, μια καλη καρτα γραφικων , σκληρο δισκο, ασυρματο δικτυο, BluRay drive, ενα πολυ καλο dvd upscale, bluetooth χειριστηριο , αν θελει καποιος το PS3 το χειριζεται σαν media center ....

4) Μπορει να τοποθετηθει και οριζοντιο και ορθιο , αρκετα χρησιμο χαρακτηριστικο για την ομορφια του χωρου. Αρκετα εντυπωσιακος ο μηχανισμος που "ρουφαει" τα δισκακια. Ο ανεμιστηρας που τον φοβομουν αρκετα λογω εμπειριας με PS2, ειναι σχεδον αθορυβος. Το χειριστηριο ειναι πολυ καλο που ειναι τοσο ελαφρυ. Κι ας μην εχει δονηση.

5) Εκεινο που με χαλαει ειναι το "made in China", και τα μονο 256 MB κυριας μνημης. Αυτο δεν μπορω ουτε να το χωνεψω, ουτε να το εξηγησω.
Ακομα κατι απογοητευτικο εναι το γεγονος οτι οπως φαινεται δεν εχει δωρακι BluRay ταινια. (Και δεν ξερω ποτε θα αξιωθω να δω καμια ταινια, καθοτι τα βιντεο κλαμπ εδω στην Κυπρο δεν εχουν χαμπαρι.)

6) Καποια συγχυση υπαρχει με τις ρυθμισεις της εικονας, κυριως με το full rgb, rgb/YCbCr/automatic , super white. Ακομα και με ψαξιμο στο ιντερνετ, μου φαινεται οτι οι γνωμες ειναι διχασμενες. Παντως ενω εμενα η τηλεοραση μου σιγουρα δεν ειναι HDMI 1.3, το μαυρο και τα χρωματα ειναι πολυ καλυτερα στο Full RGB (τουλαχιστον στην εικονα στο λειτουργικο συστημα).

7) Νομιζω ειναι καπως πιο καλη και ολοκληρωμενη αγορα απο ενα επιτραπεζιο BluRay player. Αυτα ειναι καπως ακριβα ακομα , εχουν καποια ψιλοπροβληματακια και ισως να αξιζει να περιμενουμε καποια μελλοντικη γενια. Δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα ο πολεμος των δυο φορματ υψηλης αναλυσης. Επομενως με το PS3, ειναι σαν να κρατουμε καποια δεικλιδα ασφαλειας.
Φαινεται οτι κανουν συχνες αναβαθμισεις του λειτουργικου με ευχαριστες εκπληξουλες. Πχ το τελευταιο firmware παιζει divx ακομα και αυτα σε high definition.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Καλορίζικο!!! Για το φινίρισμα, όντως η 40GB έκδοση είναι λίγο διαφορετική, αφού το αλουμίνιο στην πρόσοψη δεν είναι γυαλιστερό, όπως στην 60, αλλά βουρτσισμένο μάτ, και κατα τη γνώμη μου, πιό ωραίο!!!
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Ευχαριστω.
Κατι που ελεγε καποιος σε ενα φορουμ αν ο επεξεργαστης ειναι καινουριας αρχιτεκτονικης, νομιζω 65 nm αντι 90 nm στο 60αρι, ξερεις αν ειναι αληθεια ή ηταν λαθος?
Επισης δεν εχει περιπτωση να ανακοινωθει ας πουμε οτι θα μας δωσουν καμια ταινια δωρο? Γιατι σκεφτομαι να αγορασω την τριλογια του Spiderman.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Καλοριζικο και απο εμενα :cool_4:
Το "Made China" να μην σε ανησυχει καθολου γιατι μεχρι στιγμης δεν εχει ακουστει/παρουσιαστει κανενα προβλημα στα συγκεκριμενα.
Θα συμφωνησω μαζι σου οτι σε αυτα τα λεφτα που ζηταει , δεν υπαρχει αντιστοιχο πολυμηχανημα στην αγορα.
Ακομη ξεχασες να αναφερεις οτι μπορει να μετατραπει σε εναν ολοκληρωμενο προσωπικο υπολογιστη linux.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Ευχαριστω.
Κατι που ελεγε καποιος σε ενα φορουμ αν ο επεξεργαστης ειναι καινουριας αρχιτεκτονικης, νομιζω 65 nm αντι 90 nm στο 60αρι, ξερεις αν ειναι αληθεια ή ηταν λαθος?
Επισης δεν εχει περιπτωση να ανακοινωθει ας πουμε οτι θα μας δωσουν καμια ταινια δωρο? Γιατι σκεφτομαι να αγορασω την τριλογια του Spiderman.
Απο οτι γνωριζω μεχρι στιγμης , επειδη υπαρχει μια συγχυση στην αγορα, οι καινουργιοι επεξεργαστες δεν εχουν "φορεθει" ακομη αλλα πολυ συντομα θα γινει.
Αυτην την στιγμη σε ορισμενες χωρες υπαρχει η προσφορα με το spiderman.
Καλυτερα να ενημερωθεις απο το καταστημα που το αγορασες.:cool_4:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Ευχαριστω.
Κατι που ελεγε καποιος σε ενα φορουμ αν ο επεξεργαστης ειναι καινουριας αρχιτεκτονικης, νομιζω 65 nm αντι 90 nm στο 60αρι, ξερεις αν ειναι αληθεια ή ηταν λαθος?
Επισης δεν εχει περιπτωση να ανακοινωθει ας πουμε οτι θα μας δωσουν καμια ταινια δωρο? Γιατι σκεφτομαι να αγορασω την τριλογια του Spiderman.
Νομίζω ότι ο επεξεργαστής δεν αλλάζει. Είναι ακριβώς ο ίδιος!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top