αγορά φακού από εξωτερικό - κόστος εκτελωνισμού

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Ξέρετε βρε παλικάρια πως μπορώ να υπολογίσω κόστος εκτελωνισμού ενός φακού από αμέρικα;

ο φακός είναι μεταχειρισμένος, και πουλιέται 500 $.

εδώ κοστίζει 2.500 €.

Πόσο θα μου βγει το τελωνείο; Η αγορά είναι να γίνει από ebay και μεταφορά από "USPS Express Mail International" με κόστος μεταφορικών 63 $.
 

Koo

Μηνύματα
52
Reaction score
10
Απάντηση: αγορά φακού από εξωτερικό - κόστος εκτελωνισμού

Απο δική μου μικρή εμπειρία, 4-5 φορές που έχω παραγγείλει από ebay Αμερικής, διάφορα δηλωμένα έως 160$, με αποστολή μέσω USPS, όχι courier, μου ήρθε μόνο μια φορά επιβαρύνση 3€ στα ΕΛΤΑ.

Ως ιδιώτης μπορεί να σου το στείλει δηλώνοντας χαμηλότερη αξία πχ γύρω στα 100€ και ως gift, και σαν μικρό δεματάκι να μην το ελέγξουν καν...

Ολα τα παραπάνω σύμφωνα με την μικρή μου εμπειρία...:102:
 

Koo

Μηνύματα
52
Reaction score
10
Απάντηση: αγορά φακού από εξωτερικό - κόστος εκτελωνισμού

Και ένα σχετικό link:

http://www.dutycalculator.com/

Από ένα simulation που έκανα φαίνεται οτι:
Lenses has an import duty rate of 6.7% and VAT rate of 13% .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Απάντηση: αγορά φακού από εξωτερικό - κόστος εκτελωνισμού

δηλαδή χονδρικά μια 20% επιβάρυνση να περιμένω;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Απάντηση: αγορά φακού από εξωτερικό - κόστος εκτελωνισμού

Αν ερχόταν με UPS ή DHL, τον εκτελωνισμό τον έχεις στο τσεπάκι. Από τη δική μου εμπειρία, καμμιά από τις 2 φορές που μου ήρθε δέμα με USPS δεν πέρασε από τελωνείο. Μάλιστα την τελευταία φορά επρόκειτο για δέμα διαστάσεων 150x40x40 εκατοστών, με βάρος 15 κιλά, για το οποίο πλήρωσα στα ΕΛΤΑ λίγο παραπάνω από 3 €.

Ζήτησε από τον πωλητή να βάλει αξία κάτω από 100 $ (κατά προτίμηση και κάτω από 20 $ αν είναι δυνατόν) και την ένδειξη gift στη συσκευασία.
 


cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Πριν επτά χρόνια που αγόρασα ένα καλώδιο αναγραφόμενης αξίας περίπου $350 από USA, πήγα και το εκτελώνισα μόνος μου με κόστος περίπου 80 ευρώ και ένα πρωϊνό αηδίας. Αν το ανέθετα σε εκτελωνιστή θα κόστιζε άλλα 80 περίπου.

Όμως μάλλον εσύ μπορείς να τη γλυτώσεις, γιατί όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι μάλλον δεν ελέγχονται όλα και φυσικά πιο εύκολα περνάνε τα χαμηλής αξίας.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Τα ασφαλισμένα εκτελωνίζονται. Πλήρωσα φακό 200 ευρώ στον πωλητή και επειδή τον είχε στείλει με USPS αλλά ασφαλισμένο, πλήρωσα άλλα 80 εκτελωνισμό.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.828
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top