αγορά cd player - αρχάριος

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και καλώς σας βρήκα. Ψάχνω για αγορά ενός cd player για να κάνω τα πρώτα μου βήματα σε ένα καινούριο σύστημα. Ξεκινάω λίγο ανάποδα αντί να ψάχνω ενισχυτή και ηχεία να ψάχνω πρώτα cd player αλλά τώρα το υπάρχων που έχω μου άφησε χρόνους και γιαυτό είναι η πρώτη μου προτεραιότητα πριν βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Προς το παρόν είμαι με ένα σύστημα technics παλιό του 90


και σκέφτομαι τα εξής cd player σαν μια ελάχιστη επένδυση για το μελλοντικό μου σύστημα:

1) Marantz cd5005

2) Yamaha cd-s300

3) Denon dcd 720ae

4 Denon dcd 520ae

Είναι όλα στο ίδιο budget (200-300 ευρώ) και απλά θέλω να μου πείτε καθαρά υποκειμενικά ποιο θα προτείνατε από άποψη χαρακτηριστικών, ήχου, επένδυσης για το μελλοντικό πρώτο μου σύστημα κλπ...

υ.γ. Δεν με ενδιαφέρουν usb mp3 κλπ. Θα παίζω μόνο cd.

Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία!
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Προσωπικά, θα ξεκινούσα με ένα dvd player ( που λογικά πρέπει να έχεις ), το οποίο θα παίζει και mp3 ( πίστεψέ με, κάποια στιγμή θα το χρειαστείς ) και όταν αγόραζα το σετ ενισχυτή - ηχείων, τότε θα ασχολιόμουν με τη πηγή.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
εγω θα σου προτεινα να αγορασεις ενα dac (και με usb εισοδο φυσικα) και εκει να του συνδεσεις οποια πηγη εχεις με ψηφιακη εξοσο,dvd,media player,laptop,pc κλπ. Αλλη επιλογη ειναι να ανεβεις λιγο σε χρηματα και να αγορασεις ενα network music player με το οποιο θα μπορεσεις να κανεις και πολλα αλλα πραγματα (flac αρχεια,netradio κλπ) και φυσικα να ακους και τις δικες σου μουσικες (cd) αφου απλα τα μετατρεψεις σε flac μορφη.Tο να αγορασεις σημερα απλα ενα cdplayer, ειναι σα να αγοραζεις γαλοπουλα το Πασχα. Σεβομενος ομως την επιλογη σου θα σου προτεινα το marantz.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Θα συμφωνησω με τα γραφομενα του συμφορουμιτη tanto,οπου η λυση που προτεινει ειναι η καλυτερη.
H αγορα cdp αν δεν εχεις μεγαλη συλλογη απο cd,δεν αξιζει.
Network music player μαζι με ενα dac και εισαι ετοιμος.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Ο φιλος δηλωσε εξ αρχης οτι δεν ενδιαφερεται για αναπαραγωγη αυλων φορμα, και το ενδιαφερει η αναπαραγωγη δισκων cd. Δεν ξερω ως αρχαριος εαν εχει πληρη εικονα για computer audio ή streaming που λυνει τα χερια, εαν ομως θελει να παραμεινει στην ιδεα του cd player, ολα τα player που εχει αναφερει στη λιστα του ειναι πολυ καλες λυσεις, θα προσθετα στη λιστα του και το Pioneer PD-10.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Ευχαριστώ καταρχας ολους που ασχολείστε με το θέμα μου. Ο tyler έπεσε μέσα, δεν με αφορά καθόλου ο υπολογιστής-dvd-mp3 και επομένως dac ή network player. Η συλλογή cd είναι ικανοποιητική και γιαυτό προορίζεται μόνο h πηγή. Αν πάντως έχετε κάνει κάποιο crash test μεταξύ αυτών που γράφω ή έχετε να προτείνετε κανένα καλύτερο στο budget θα το εκτιμούσα για να επιλέξω. Σε κάποιο άλλο θρεντ εδώ διάβασα το εξής από σένα tyler

"δεν ξερω τον τονικο χαρακτηρα του συστηματος σου αυτη τη στιγμη. Αν θες να "μαλακωσεις" τον ηχο κ να γλυκανεις τις υψηλες κοιτα το yamaha, αν θες πιο βαρυ χαμηλο κοιτα το Marantz, το Denon ειναι λιγοτερο μαλακο και ταιριαζει σε συστηματα που ειναι πολυ laidback, το ιδιο και το harman."

Σαν νέος στο hifi δεν έχω την αργκό των λέξεων μαλακός ήχος - βαρύς χαμηλός-laid back κλπ μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς γιατι αυτές οι διαφορές με ενδιαφέρουν και φυσικά σε ποια χαρακτηριστικα διαφέρει ο καθένας;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αν καταφερνω να διαβασω "μεσα" απο τις γραμμες ,μαλλον χαλασε το cd player του ολοκληρωμενου σου συστηματος (το οποιο εχει καποια εισοδο line in) και θελεις να το αντικαταστησεις με καποιο αυτονομο cd player κι αφου θα δωσεις που θα δωσεις τα λεφτα ,θελεις να ειναι ικανο να σταθει και σε μια μελλοντικη - συνολικη αναβαθμιση του συστηματος σου με ξεχωριστα κομματια...
- αν θελεις απλα να ακους τη μουσικη σου ,με ενα cd - dvd player απλο -οικονομικο (κοιτα και τις αγγελιες για μεταχειρισμενο) θα κανεις τη δουλεια σου
- αν θες να μπλεξεις με το hi-fi ,για αρχη, ξανασκεψου την προταση του tanto
- για ποσα δισκακια μιλαμε ?

- καλως ηρθες στη παρεα :thumbsup:
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
αν καταφερνω να διαβασω "μεσα" απο τις γραμμες ,μαλλον χαλασε το cd player του ολοκληρωμενου σου συστηματος (το οποιο εχει καποια εισοδο line in) και θελεις να το αντικαταστησεις με καποιο αυτονομο cd player κι αφου θα δωσεις που θα δωσεις τα λεφτα ,θελεις να ειναι ικανο να σταθει και σε μια μελλοντικη - συνολικη αναβαθμιση του συστηματος σου με ξεχωριστα κομματια...
ακριβώς αυτό συνέβει και επειδή δεν είμαι ακόμη έτοιμος για αγορά ενισχυτή-ηχείων θα αγοράσω ένα αυτόνομο και θα το συνδέσω πάνω (αν και δεν έχει αυτούσια line in, θα το βάλω στο vdp αποτι είδα).

- αν θελεις απλα να ακους τη μουσικη σου ,με ενα cd - dvd player απλο -οικονομικο (κοιτα και τις αγγελιες για μεταχειρισμενο) θα κανεις τη δουλεια σου
Απάντησα ήδη πως το θέλω κυρίως άμεσα γιατι μου χάλασε αλλά ταυτόχρονα σαν μια επένδυση γιατί μετά από αυτό θα πάω σε ενισχυτή και ηχεία.
- αν θες να μπλεξεις με το hi-fi ,για αρχη, ξανασκεψου την προταση του tanto
Μπορεί το συγχρονο hifi να ισούται με την αγορά dac ή network player αλλά για το λόγο-χρήση που το θέλω εγώ νομίζω η καλύτερη λύση ειναι cdplayer. Στον χώρο οχι απλά δεν υπάρχει δισκάκι mp3 αλλά ούτε τηλεόραση και υπολογιστής.

- καλως ηρθες στη παρεα :thumbsup:
Καλώς σας βρήκα :)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Σαν νέος στο hifi δεν έχω την αργκό των λέξεων μαλακός ήχος - βαρύς χαμηλός-laid back κλπ μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς γιατι αυτές οι διαφορές με ενδιαφέρουν και φυσικά σε ποια χαρακτηριστικα διαφέρει ο καθένας;
Για τις διαφορες στο χαρακτηρα ο μονος τροπος να τις αντιληφθεις οταν δεν εχεις την εμπειρια, ειναι να παιξουν διαδοχικα στο ιδιο συστημα για να τις ακουσεις ιδιοις ωσι. Προσπαθουμε παντα να βρουμε οσο δυνατον καταλληλες λεξεις για να περιγραψουμε αυτο ακριβως. Σε γενικες γραμμες τα εισαγωγικα Yamaha και Marantz ειναι μαλακα ή αλλιως πιο ηπια και γλυκοηχα, με τα δευτερα να ειναι ενα κλικ πιο "μπασσατα". Τα denon ειναι λιγο πιο sharp στον ηχο τους. Παντως μην ανησυχεις, ολα τα μοντελα που ανεφερες ειναι μια πολυ καλη βαση να ξεκινησεις ενα ποιοτικο εισαγωγικο συστημα που θα το μαθεις, και με τη σειρα του θα σε μαθει να ακους καλα.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
309
Reaction score
419
Απο την λιστα σου εχω ακουσει το marantz και το denon 720 τα οποια θεωρω εξισου καλα.Αν ομως ακολουθησεις την προταση του tanto με τον οποιο συμφωνω βαλε στην λιστα σου το panasonic bdt500 το οποιο ειναι πολυεργαλειο και με πολυ καλο ηχο για τα λεφτα του.Σε μια συγκριση με cd player των 700 ευρω αποδειχτηκε καλυτερο σε ολο το φασμα.Παιζει ακομη δισκακια blueray και 3d,παιζει απο usb flac wav mp3 ,εχει wifi,internet radio και γενικα ενα σωρο δυνατοτητες .Με dac ο ηχος του απογειωνεται
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Έχω το Marantz CD6004 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πριν αγοράσω, είχα ακούσει το Yamaha S-700 σε σύγκριση με το Marantz CD5004.
Το Marantz μου είχε αρέσει πολύ περισσότερο (δεν ψάχνω το έντονο μπάσο στα ακούσματά μου πάντως) αλλά αυτή είναι η -εντελώς- υποκειμενική μου άποψη. Σε κάποιον άλλο σίγουρα αρέσει περισσότερο το Yamaha.

Καλύτερα να πας να ακούσεις εσύ ο ίδιος. Αν είσαι Αθήνα, πάρε τηλέφωνο σε Ωδές, Audioshow, Ηχοέκφραση και ρώτα αν έχουν τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Επειδή αργά ή γρήγορα θα παίξεις και άυλα αρχεία κι επειδή όσο καλό cd player και να πάρεις κάποια στιγμή το transport θα σταματήσει να λειτουργεί, θα σε συμβούλευα να διαλέξεις κάποιο με usb είσοδο (και κατά προτίμηση με αναπαραγωγή flac).
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σ' αυτό http://www.eu.onkyo.com/en/products/c-n7050-119221.html Είναι λίγο τσιμπημένο βέβαια (στο amazon έχει 299 λίρες, οπότε υπολόγιζε 350 ευρώ+).
Κατά τα λοιπά, με το υπάρχον σύστημα, μάλλον θα χαραμίσεις ηχητικά οποιοδήποτε player.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όλους. Ειδικά παιδιά εσείς που προσπαθείτε να μου αλλάξετε γνώμη χωρίς κανένα συμφέρον για να απευθυνθώ προς την βέλτιστη δυνατή και κυρίως σύγχρονη λύση των dac usb κλπ ωστέ να μην το μετανιώσω και χτυπάω αργότερα το κεφάλι μου στον τοίχο, ειλικρινά το εκτιμώ πολύ.

Όμως δεν είμαι ξεροκέφαλος απλώς γνωρίζω καλά τις ανάγκες μου και δεδομένου ότι στο συγκεκριμένο χώρο δεν πρόκειται να υπάρξει ούτε υπολογιστής ούτε τηλεόραση για dvd προτιμώ να αυξήσω το μπάτζετ για ενισχυτή και ηχεία που θα είναι το δευτερο βήμα παρά για κάποιο ακριβότερο cdplayer ή για players που παίζουν blueray αύλα κλπ αφού δεν είναι για μένα. Παίζω μόνο βινύλια και cd.

Μουσική+υπολογιστής ελάχιστη σχέση έχουν μαζί μου, απλά ήρθε ο καιρός να κάνω το επόμενο βήμα παραπέρα επειδή μου χάλασε το cd player και δεν υπάρχουν άμεσα τα χρήματα για αγορά ολοκληρωμένου συστήματος και γιαυτό ξεκινάω ανάποδα γιατί θέλω μουσική από cd αμεσα. :cry:
 





Μηνύματα
705
Reaction score
995
+1. Smooth ήχος. Απλά δεν έχει λόγω σχεδιαστικής επιλογής (για αποφυγή κραδασμών) next/previous track κουμπιά στην πρόσοψη (μόνο στο τηλεχειριστήριο). Για μένα αυτός ήταν αποτρεπτικός παράγοντας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.604
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top