αγορά radio/cd/bluetooth/aux/usb αυτοκινήτου & οβάλ ηχείων

Μηνύματα
31
Reaction score
4
Καλησπέρα.
εχω ένα σεατ ιμπιζα του 2004 (β’εξ) και το Sony radio/cd/aux που του είχα βάλει τα έπαιξε.
τα κουμπιά του δεν ανταποκρίνονται.

θελω να αλλλαξω και να βάλω καινούριο στο οποίο θα συνδεθούν τα δυο μανίσια ηχεία της πόρτας και τα δυο οβάλ που θα αγοράσω για πίσω στην εταζέρα στην οποία εχω οβάλ της Sony και χρίζουν και αυτά αλλαγή.

δεν θελω ενισχυτη, δεν θελω εξτρα γουφερ.
θελω...
να έχει όσα γράφω στον τίτλο,
ο ήχος της μουσικής να είναι καλός, καθαρός και λιγο μπάσος,
να ακουω μουσική από το κινητό μου αλλα και να μιλάω σε κλήσεις μέσω της συσκευής.

Δεν ψάχνομε για το σούπερ ουαου σύστημα αλλά να είναι ένα σύστημα που θα μπορω να ευχαριστηθώ τραγούδια σε ένταση και να αντέξει στο χρόνο.

Μπατζετ 170 με 220€.
τα περαστικά στην πόλη μου αξίζουν 40-50€
οποτε να μου βγει 220 με 270€ .

ευχαριστω!!
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δες την Kenwood 206bt τα χει όλα και συμφέρει με 100€... Για οβάλ πίσω μήπως να το σκεφτείς? Η γνώμη μου πάρε ένα σετ διαιρούμενα για μπροστά της hertz, jbl και είσαι οκ με τις ρυθμίσεις και σωστή σύνδεση με την πηγή που σ λέω μπορείς να πέτυχεις αρκετά καλό αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
31
Reaction score
4
Δες την Kenwood 206bt τα χει όλα και συμφέρει με 100€... Για οβάλ πίσω μήπως να το σκεφτείς? Η γνώμη μου πάρε ένα σετ διαιρούμενα για μπροστά της hertz, jbl και είσαι οκ με τις ρυθμίσεις και σωστή σύνδεση με την πηγή που σ λέω μπορείς να πέτυχεις αρκετά καλό αποτέλεσμα
Δεν σε κατάλαβα καλά.
Προτείνεις να πάρω την πηγή της kenwood και 1 ζευγάρι ηχεία hertz ή jbl μόνο για τις μπροστινές πόρτες ????

Και τις τρύπες στην εταζερα τι να τις κάνω;;
να μην αγοράσω καθόλου οβάλ;;

αυτά τα ηχεία που έχουν τώρα οι πόρτες έχουν καλή απόδοση, δεν θα ταιριάξουν λες;;;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Αν και δεν αναφέρω ποτέ ποια μάρκα να επιλέξει κάποιος στην περίπτωση αυτή θα πήγαινα σε pioneer deh 520bt και για 6χ9 έχεις πολλές επιλογές.
 



Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δεν σε κατάλαβα καλά.
Προτείνεις να πάρω την πηγή της kenwood και 1 ζευγάρι ηχεία hertz ή jbl μόνο για τις μπροστινές πόρτες ????

Και τις τρύπες στην εταζερα τι να τις κάνω;;
να μην αγοράσω καθόλου οβάλ;;

αυτά τα ηχεία που έχουν τώρα οι πόρτες έχουν καλή απόδοση, δεν θα ταιριάξουν λες;;;
Όχι απλά πηγή Kenwood αλλά την 206bt ή με παραπάνω χρήματα την 306bt ή την Pioneer 520 που προτείνει ο Car Audio έχουν time corrections και 3way λειτουργία καμία σχέση με την Sony που παίζει να μην έχει hpf😂
Τι μεγάφωνα έχεις τώρα στις πόρτες? αν είναι καλά μην τα αλλάξεις... Τις τρύπες απ τα οβάλ κάλυψε τες με τσόχα 😜😜😜
 

Μηνύματα
31
Reaction score
4
θελω να βαλω και στην εταζερα γιατι οι πισω επιβατες δεν ακουνε συνηθως καλα εν ωρα ταξιδιου και ζητανε να ειναι η ενταση μεγαλύτερη.
εσυ γιατι δεν τα προτείνεις τα οβαλ;;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
θελω να βαλω και στην εταζερα γιατι οι πισω επιβατες δεν ακουνε συνηθως καλα εν ωρα ταξιδιου και ζητανε να ειναι η ενταση μεγαλύτερη.
εσυ γιατι δεν τα προτείνεις τα οβαλ;;
Δεν έχω πρόβλημα με το σχήμα αλλά με την θέση τους δεν είναι σωστό ηχεία στην ταζιερα έχει χιλιουποθεί το θέμα. Τώρα εσύ αν θες πανηγύρι μέσα στο αυτοκίνητο καν το
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
θελω να βαλω και στην εταζερα γιατι οι πισω επιβατες δεν ακουνε συνηθως καλα εν ωρα ταξιδιου και ζητανε να ειναι η ενταση μεγαλύτερη.
εσυ γιατι δεν τα προτείνεις τα οβαλ;;
Να σου πω γιατί.
1. Δεν πληρώνω χρήματα για τους πίσω επιβάτες, βάζεις κουμπαρά πίσω κι όταν μαζευτούν τα χρήματα τους βάζεις μουσική. Στο σαλόνι του σπιτιού δεν θα πουν οι φίλοι μου που θα βάλω το στερεοφωνικό.

2. Τα μεγάφωνα εταζέρας έχουν το μειονέκτημα σε περίπτωση (ου μη γένοιτο) τρακαρίσματος να βρεθούν στα κεφάλια των πίσω επιβατών.

3. Ο σωστός ήχος είναι εμπρός, ζητάμε μουσική σκηνή στο eye level με πλάτος και βάθος. Τα πίσω μεγάφωνα μας "τραβάνε" τον ήχο προς τα πίσω οπότε χάνουμε το σωστό. Το πρώτο τραπέζι πίστα είναι πάντα πιο ακριβό.

4. Έχει και τα θετικά του όπως περισσότερες χαμηλές συχνότητες λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας των 6χ9 και του μεγάλου όγκου στον χώρο αποσκευών.

Ωστόσο, στο αυτοκίνητό σου εσύ οριοθετείς το τι θα επιλέξεις και κανείς άλλος!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
4
Να σου πω γιατί.
1. Δεν πληρώνω χρήματα για τους πίσω επιβάτες, βάζεις κουμπαρά πίσω κι όταν μαζευτούν τα χρήματα τους βάζεις μουσική. Στο σαλόνι του σπιτιού δεν θα πουν οι φίλοι μου που θα βάλω το στερεοφωνικό.

2. Τα μεγάφωνα εταζέρας έχουν το μειονέκτημα σε περίπτωση (ου μη γένοιτο) τρακαρίσματος να βρεθούν στα κεφάλια των πίσω επιβατών.

3. Ο σωστός ήχος είναι εμπρός, ζητάμε μουσική σκηνή στο eye level με πλάτος και βάθος. Τα πίσω μεγάφωνα μας "τραβάνε" τον ήχο προς τα πίσω οπότε χάνουμε το σωστό. Το πρώτο τραπέζι πίστα είναι πάντα πιο ακριβό.

4. Έχει και τα θετικά του όπως περισσότερες χαμηλές συχνότητες λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας των 6χ9 και του μεγάλου όγκου στον χώρο αποσκευών.

Ωστόσο, στο αυτοκίνητό σου εσύ οριοθετείς το τι θα επιλέξεις και κανείς άλλος!
1. κι αν πρόκειται για τα παιδιά σου;;
2. βιδώνονται
3. σωστός
4. συμφωνώ
 

Μηνύματα
31
Reaction score
4
βοηθηστε λιγο.
τι ειναι το time correction , η 3way λειτουργια και το spotify που διαβαζω;;;;
χρειάζονται;; ειναι αναγκαία;;;

εχω καταλήξει σ'αυτά...

αυτα που μου προτεινατε ειναι ανώτερα απο τα υπόλοιπα;;;
τα υπολοιπα δεν εχουν time correction & 3way λειτουργια;;;;

ευχαριστω!!
 


gid

Μηνύματα
7.402
Reaction score
8.637
Πριν πολλά χρόνια ανέλαβα να βρω σύστημα για το αμάξι της αδελφής μου, επέλεξα πηγή roadstar 4*20 και ηχεία Pioneer 6.5", τα έβαλα στην εταζέρα, ο ήχος ήταν σκέτη απόλαυση, αβίαστος, πλούσιος, επαρκώς μπασάτος, γέμιζε το χώρο.

Τα μπροστινά ηχεία είναι πολύ "in your face", πολύ επιθετικά. Προσφέρονται για να ακούς ειδήσεις και γενικά λόγο. Ιδανικά βέβαια καλό είναι να έχεις και μπρος και πίσω. Να μη χρειάζεται να τσιτώνεις τα μπροστινά για να ακούνε οι πίσω. Οι οποίοι για να βρίσκονται μέσα στο αμάξι, είναι φίλοι, και θέλω να περάσουν καλά.
 



Μηνύματα
271
Reaction score
127
το
MVH-S520BT

ή το
DEH-S520BT

?????
Πάρε κλτρα την roadstar που σου πρότειναν πιο πάνω έτσι και αλλιώς δεν παίζει να καταλάβεις ποια είναι η διαφορά τι meh, τι deh, τι dex, τι 520, τι 120, τι 99... και τα ρέστα καν τα σουβλάκια πιο πολύ τόπο θα πιάσουν τα χρήματα σου
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Το DEH είναι με cd, το MVH χωρίς. Σε όλα τ άλλα είναι ακριβώς ίδια.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top