αγορα βελονας πικαπ

Μηνύματα
244
Reaction score
6
καλησπερα σας

βρηκα ενα πικαπ του πατερα μου και θελω να το ξανα κανω λειτουργικο κυριως για συναισθηματικους λογους
το μοντελο ειναι το p1000 της sansui οπου δεν υπαρχει η βελονα αλλα αν θυμαμαι καλα μοιαζει με την audio technica atn91 την κιτρινη
οποτε αυτη τη στιγμη ψαχνω βελονα που να ταιριαζει και αν γινεται να ειναι καλυτερη απο την αρχικη αν φυσικα μπορουμε να δουμε διαφορα
και επιπλεον αξιζει να αλλαξω το καλωδιο με ισως λιγο καλυτερο αν φυσικα θα υπαρχει διαφορα γιατι τωρα εχει το κλασικο κοκκινο ασπρο
και τελος εχω απο αλλο πικαπ μια κεφαλη stanton 600 με βελονα ee600 αλλα εχει σπασει οποτε αξιζει να μπει αυτη η κεφαλη και να βρω βελονα;
το κοστος της βελονας δε θα ηθελα να ξεπερασω τα 30 ευρω


επιπλεον θα ηθελα και την βοηθεια σας να το ρυθμισω και επειδη μαζι ειναι και ενας ενισχυτης sansui και εχω μια απορια πισω απο τον ενισχυτη γραφει σε ενα κουμπι deck selector mono or double αυτο τι ακριβως κανει;

επισης θα ηθελα να μου απαντησετε οσο το δυνατον ποιο γρηγορα γιατι θελω να τα εχω παραγγειλει μεχρι αυριο γιατι θελω να το κανω για εκπληξη

σας ευχαριστω προκαταβολικα
 



K

kimon

Guest
αξιζει να παω στην σταντον απο θεμα ποιοτητας;
επισης πωε θα το ρυθμισω;

Για το πρώτο που ρωτάς δεν γνωρίζω.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
18
Kαλύτερα κατα τη γνωμη μου να πάρεις βελόνα για την ΑΤ που το πικαπ σχεδιάστηκε για να δουλευει με αυτην.

Προσοχη ομως χρειάζεσε την ΑΤ3600L

στο σαιτ τησ ΑΤ https://eu.audio-technica.com/ATN3600L?search=at3600
στα feature μπορεις να δεις πως αυτη η βελονα ειναι συμβατη με 3601 κεφαλη οπου αυτην ακριβως φοραει το πικαπ σου. Στο παρακατω λινκ ειναι ενα μανουαλ για το πικαπ και λεει ξεκαθαρα πως ανταλακτικη βελονα ειναι η 3601. Ειχα και γω παρομοιο πικαπ με την σιγκεκριμενη κεφαλη η οποια υπαρχει σε απειρες υλοποιησεις και δεν ειναι ολες οι ανταλακτικεσ βελονες για ολα οσο και να φαινονται ιδιες.. που ειναι.. αλλα δεν ειναι :)

 


Μηνύματα
244
Reaction score
6
Kαλύτερα κατα τη γνωμη μου να πάρεις βελόνα για την ΑΤ που το πικαπ σχεδιάστηκε για να δουλευει με αυτην.

Προσοχη ομως χρειάζεσε την ΑΤ3600L

στο σαιτ τησ ΑΤ https://eu.audio-technica.com/ATN3600L?search=at3600
στα feature μπορεις να δεις πως αυτη η βελονα ειναι συμβατη με 3601 κεφαλη οπου αυτην ακριβως φοραει το πικαπ σου. Στο παρακατω λινκ ειναι ενα μανουαλ για το πικαπ και λεει ξεκαθαρα πως ανταλακτικη βελονα ειναι η 3601. Ειχα και γω παρομοιο πικαπ με την σιγκεκριμενη κεφαλη η οποια υπαρχει σε απειρες υλοποιησεις και δεν ειναι ολες οι ανταλακτικεσ βελονες για ολα οσο και να φαινονται ιδιες.. που ειναι.. αλλα δεν ειναι :)

εσυ λες τοτε να προχωρησω στην αγορα αυτης;
πριν ειχε σιγουρα καποια κιτρινη οποτε υποθετω την at91 αρα αυτη ηταν λαθος;
Bελόνα και καρφίτσα...
Το να πάρεις νέα κεφαλή δεν παίζει?
θα το ηθελα να αλλαξω κεφαλη αλλα τα οικονομικα ειναι περιεργα με την κεφαλη της stanton μπρουμε να κανουμε κατι;
μια καλη κεφαλη και βελονα ποσο μπορει να στοιχησει;
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
εσυ λες τοτε να προχωρησω στην αγορα αυτης;
πριν ειχε σιγουρα καποια κιτρινη οποτε υποθετω την at91 αρα αυτη ηταν λαθος;

θα το ηθελα να αλλαξω κεφαλη αλλα τα οικονομικα ειναι περιεργα με την κεφαλη της stanton μπρουμε να κανουμε κατι;
μια καλη κεφαλη και βελονα ποσο μπορει να στοιχησει;
 



Μηνύματα
244
Reaction score
6
λεω τελικα να κρατησω την ηδη υπαρχον κεφαλη και να αγορασω την atn3600l για αρχη και με το που ειναι καλυτερα τα οικονομικα μου θα αλλαξω κεφαλη

οποτε μαζι με την κεφαλη θα πρεπει να αγορασω κατι ακοη για την ρυθμιση του;
και τελος αξιζει λετε να αλλαξω τα καλωδια rca με καποιο αλλο(σχετικα φτηνο μαξιμουμ 10 ευρω);
και αν μπορειτε βοηθηστε με και για το κουμπακι του ενισχυτη
 

Μηνύματα
25
Reaction score
6
Δεν αξίζει
λεω τελικα να κρατησω την ηδη υπαρχον κεφαλη και να αγορασω την atn3600l για αρχη και με το που ειναι καλυτερα τα οικονομικα μου θα αλλαξω κεφαλη

οποτε μαζι με την κεφαλη θα πρεπει να αγορασω κατι ακοη για την ρυθμιση του;
και τελος αξιζει λετε να αλλαξω τα καλωδια rca με καποιο αλλο(σχετικα φτηνο μαξιμουμ 10 ευρω);
και αν μπορειτε βοηθηστε με και για το κουμπακι του ενισχυτη
[/QUO
δεν αξιζει τον κοπο.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
6
παιδια εβαλα πανω την βελονα το ρυθμισα αλλαξα τον ιμαντα του και φαινονται ενταξει
το μονο θεμα που εχω ειναι οτι που και που ακουω ενα μικρο χτυπημα αλλα δε ξερω αν οφειλεται σε κακη ρυθμιση η στα βυνιλια
τα βυνιλια να πω οτι δεν εχουν καθαριστει ποτε και εχω σκοπο να τα καθαρισω και θελω να μαθω με ποιο τροπο
βαρος αναγνωσης εχω βαλει 2.5gr ειναι ενταξει;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top