"ακουγεται" το bluetooth streaming?

Μηνύματα
287
Reaction score
66
καλησπερα ειμαι κατοχος ενος μινι συστηματος της denon m41. Παραατηρω οτι οταν χρησιμοποιω το bluetooth για streaming audio, amazon music, ο ηχος ειναι πολυ κατωτερος απο τον αντιστοιχο ενος cd.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι το αμαζον δεν εχει μια αξιοπρεπη ποιοτητα και ηθελα να ρωτησω κατα ποσο η μικροτερη ποιοτητα που ακουω, μεσω του bluetooth, σε σχεση με τα cd εχει βαση η απλα το φανταζομαι.

Ευχαριστω
 



D

debianfox

Guest
Ενας απωλεστικος αλγοριθμος, του streaming, κ μετα αλλος απωλεστικος αλγοριθμος,bluetooth, επανω η επι του πρωτου..ουδεμια σχεση με το cd
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
ευχαριστω πολυ!!! :)
εΑνν αγορασω network streamer το προβλημα αυτο λογικα θα σταματησει σωστα;
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Θα παίζεις στην πρωταρχική ποιότητα του Amazon. Αν είναι καλύτερη από τη συμπίεση του bluetooth θα είναι καλύτερα. Αλλά είναι καλύτερη από του CD, ή έστω ένα σωστό MP3 256kbps; Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
ευχαριστω πολυ!!! :)
εΑνν αγορασω network streamer το προβλημα αυτο λογικα θα σταματησει σωστα;
Ναι αλλα και παλι η ποιοτητα του ενισχυτη και των ηχειων σου θα ειναι ενας περιοριστικος παραγοντας.Kαντο αλλα μην παρεις ενα streamer 1000 ευρω,εκτος και αν σκοπευεις να αναβαθμισεις το συστημα σου.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
To Amazon Music στριμάρει στα 256kbps. Αν δεν έχεις συνδρομή HD (οπότε να ζητάς CD quality αρχεία), είναι απίθανο να κάνει κάποια διαφορά το network streamer που θα αγοράσεις.
Τώρα που το βλέπω, το μηχάνημά σου έχει οπτική είσοδο Toslink. Και ο υπολογιστής σου μπορεί Toslink να έχει κρυμμένη μέσα στο βύσμα ακουστικών. Αν ισχύει αυτό, δανείσου ένα καλώδιο και στρίμαρε από το πισί δίνοντας ψηφιακό σήμα στο Denon. Σύγκρινε με το Bluetooth. Αν δεν έχει διαφορά, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς καθόλου παραπέρα.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Από περιέργεια εβαλα να παίξω μέσω Bluetooth.
Η διαφορα κυριολεκτικά είναι χαοτική ...
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Θα παίζεις στην πρωταρχική ποιότητα του Amazon. Αν είναι καλύτερη από τη συμπίεση του bluetooth θα είναι καλύτερα. Αλλά είναι καλύτερη από του CD, ή έστω ένα σωστό MP3 256kbps; Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί.
δεν θα επρεπε καπου το amazon music να το λεει αυτο; εχω prime membership
To Amazon Music στριμάρει στα 256kbps. Αν δεν έχεις συνδρομή HD (οπότε να ζητάς CD quality αρχεία), είναι απίθανο να κάνει κάποια διαφορά το network streamer που θα αγοράσεις.
Τώρα που το βλέπω, το μηχάνημά σου έχει οπτική είσοδο Toslink. Και ο υπολογιστής σου μπορεί Toslink να έχει κρυμμένη μέσα στο βύσμα ακουστικών. Αν ισχύει αυτό, δανείσου ένα καλώδιο και στρίμαρε από το πισί δίνοντας ψηφιακό σήμα στο Denon. Σύγκρινε με το Bluetooth. Αν δεν έχει διαφορά, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς καθόλου παραπέρα.
γιατι ενα network streamer οπως αυτο δεν θα κανει διαφορα;

τουλαχιστον στο "κακο" μου ηχοσυστημα ακουω πολυ πολυ πολυ καλυτερα οταν βαλω cd ηχου
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top