αλλαγή κεντρικό η surround?

Μηνύματα
257
Reaction score
43
καλησπέρα. σαν μπροστινά ηχεία έχω ένα ζευγάρι klipsch r-51m, για κεντρικό έχω ένα dali concept, και surround έχω δύο ρόστερ της σειράς r4000.
σκέφτομαι ή να αλλάξω το κεντρικό ώστε να πάρω ένα klipsch ώστε να έχω την ίδια τριάδα μπροστά η να πάρω τα r51 m για πίσω ώστε ναλαξω τα roister πίσω. τι πιστεύετε ότι πρέπει να αλλαξω πρώτα; το κεντρικό το dali πρέπει να αλλαχτεί ή δεν θα έχω μεγάλη διαφορά αν το αλλάξω με klipsc?
 


Μηνύματα
257
Reaction score
43
εκτος της ιδιας τονικοτητας που θα εχω αν αλλαξω σε klipsch τι κεντρικο , ποιτικα το r52c ( νομιζω αυτο ειναι το αντιστοιχο κεντρικο για τα r51m) ειναι καλυτερο απο το dali concept center; γιατι στα χαρκατηριστικα που βλεπω το dali ειναι καλυτερο σε ολα εκτος της ευαισθησιας.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
εκτος της ιδιας τονικοτητας
Η ομοιομορφία είναι σημαντικότατος παράγοντας, καλό είναι να μη περνά σε δεύτερη μοίρα. Τα δύο κεντρικά (Klipsch - Dali) δείχνουν ( και πιθανότατα είναι) του ίδιου επιπέδου. Με δύο 5'' woofer έκαστο, παρόμοιο όγκο καμπίνας, σε ίδια κατηγορία τιμής κλπ. Επομένως μεγαλύτερη βαρύτητα σαφώς στο σωστό "πάντρεμα".
Εάν μιλούσαμε για κάποιο κεντρικό διαφορετικό, αλλά άλλης κλάσης- ποιότητας, εντάξει να το συζητήσουμε....

Τώρα όμως, ένωσε την οικογένεια 👨‍👩‍👦💕
:biggrin::biggrin:
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
έχω βρει ta Dali concept 2. μιας και έχω τo Dali concept center, θατσν καλή κίνηση να τα πάρω και να ταιριάξω την μπροστινη τριαδα και να κάνω τα klipsch r51m πίσω surround η Atmos? ποιοτικά είναι καλύτερα τα r51 m από τα concept 2? επίσης επειδή τα Dali έχουν πολύ μικρoτερη ευαισθησία και ο ενισχυτής μου είναι σχετικά μικρός θα πρέπει να παιζει ο ενισχυτής πολυδυνατοτερα; αξίζει αυτή η κίνηση η θα χάσω και είναι καλύτερα να πάρω ένα κεντρικό kliosch;
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και τα 2 μια χαρα ειναι, αλλα βολευει το dali αφου εχει το κεντρικο, απλα να τα κανει ιδια ολα καποια στιγμη....τα κλιπς θα φυγουν και πιο ευκολα ωστε να παρει dali.

εγω προτιμω dali ;)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Συμφωνώ εν μέρη μαζί σου, αλλά πέρα από τη ηχητική τους διαφορά λόγο χοάνης, επειδή ήδη έχει τα δυο Klipsch αγοράζει το αντίστοιχο κεντρικό που έχει 280 ευρώ ενώ για τα Dali concept θα χρειαστούν δυο τα οποία δε ξέρω αν υπάρχουν καινούργια γιατί είναι παλιό μοντέλο και μπορεί να στοιχίσουν πιο ακριβά.
Είναι η άποψη μου ......
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
οικονομικά με συμφερουν τα Dali, γιατί θα μου μείνουν τα klipscj για surround η για Atmos. αν δε βρω τα concept θα πάρω τα Spector 2, απλά δε ξέρω αν χάσω σε ποιότητα με τα Dali και πως θα παίξουν με τον Denon 1600 γιατί είναι 6ωμ και πιο λίγα dB.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
telika πηα αλλο ενα ζευγαρι klipsch r51m και αλλαξα τα roister τα χρεπια που ειχα πισω.
Αφου λοιπον ετρεξα to audyssey απτην αρχη , ο ηχος ποιτικα ανεβηκε 10 σκαλες. Δε ξερω για ποιο λογο αλλα ο ηχος ειναι καλυτερος τωρα και στα υπολοια ηχεια που ειχα. Υπαρχει περιπτωση το audyssey να κατεβαζε σε ποιτιτα τα υπολοιπα ηχεια μου ωστε να τα ματσαρει με τα ερειπια τα roister που ειχα;
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
άλλαξα και το κεντρικό για να έχω ίδια τη μπροστινή τριάδα. πήρα το klipsc r52c αντί του Dali concept center. είμαι απογοητευμένος εντελώς.ακουγετε πολύ πιο χαμηλά από το concept και δεν υπάρχει καθόλου μπάσο.το μετάνιωσα κ μάλιστα έχω σκεφτεί ότι αν γενικά είναι τέτοια η διαφορά των klipsch με τα Dali μήπως προσπαθήσω να τα αλλάξω όλα με dali.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Νομίζω πως το συγκεκριμένο κεντρικό που πήρες είναι λογικό να σου ακούγεται χειρότερο από το προηγούμενο καθώς σύμφωνα με τα specs του είναι υποδεέστερο.
Για εμένα κακώς πήρες ηχεία από τη φθηνή σειρά (R) της Klipsch.
Από την ποιότητα και μέγεθος της καμπίνας μόνο καταλαβαίνεις κανείς ότι δεν....
Αν έχεις τη δυνατότητα και το έχεις λίγες ώρες μόνο, ζήτα από το μαγαζί που το αγόρασες να στο αλλάξουν με ένα της σειράς RP.
Πάρε το rp-400c. Το έχει ο αδερφός μου και είναι σούπερ.
Δες τα χαρακτηριστικά αυτού που πήρες, δίνει απόκριση από τα 89Hz και πάνω. Βάλε και καμιά 20αρια παραπάνω πραγματικά, που να ακούσεις μπάσο. Πρέπει να ορίσεις αποκοπή στους 120 στον ενισχυτή.
Το RP-400C δίνει 65Hz. Στους 80 που θα ορίσεις αποκοπή μία χαρά θα παίζει.
Κάνε και το άλλο. Πάρε τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο και ρώτα αν του έχει ξεμείνει εκεί κάποιο από την προηγούμενη σειρά. Του 2015.
Εγώ έτσι πήρα πρίν από λίγες μέρες κεντρικό με πολύ χαμηλότερη τιμή από τη λιανική.
Όλα αυτά αν έχεις κρατήσει κουτί χαρτιά κτλ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα, μου ακούγεται δύσκολο να είναι τελείως χάλια το κεντρικό.
Μήπως έβαλες λάθος το μικρόφωνο για το setup του Audyssey, έχει μία διαφορά αν το τοποθετήσεις λίγο χαμηλά η λίγο ψηλά από τη θέση που κάθεσαι.
Το κεντρικό θέλει λίγο κλίση προς τη θέση ακροάσεις αν το έχεις χαμηλά.
Ξανά κάνε πάλι το Auto setup να δεις αν θα υπάρξει διαφορά.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
Καλησπέρα, μου ακούγεται δύσκολο να είναι τελείως χάλια το κεντρικό.
Μήπως έβαλες λάθος το μικρόφωνο για το setup του Audyssey, έχει μία διαφορά αν το τοποθετήσεις λίγο χαμηλά η λίγο ψηλά από τη θέση που κάθεσαι.
Το κεντρικό θέλει λίγο κλίση προς τη θέση ακροάσεις αν το έχεις χαμηλά.
Ξανά κάνε πάλι το Auto setup να δεις αν θα υπάρξει διαφορά.
θα κάνω το audyssey πάλι με τη βάση για το μικρόφωνο και θα του δώσω και μια κλίση προς τη θέση ακρόασης να δω μήπως βελτιωθεί.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
θα κάνω το audyssey πάλι με τη βάση για το μικρόφωνο και θα του δώσω και μια κλίση προς τη θέση ακρόασης να δω μήπως βελτιωθεί.
Άκουσε το με το audyssey off.
Εκεί θα καταλάβεις τί παίζει από μόνο του.
Αν και νομίζω πως θα καταλήξεις στο ίδιο πόρισμα...
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
Άκουσε το με το audyssey off.
Εκεί θα καταλάβεις τί παίζει από μόνο του.
Αν και νομίζω πως θα καταλήξεις στο ίδιο πόρισμα...
το έκανα και μου φαίνεται το ίδιο. ο μόνος τρόπος να φτιάξει η κατάσταση είναι να ανοίξω το dym. EQ. και το Dyn. volume.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
το έκανα και μου φαίνεται το ίδιο. ο μόνος τρόπος να φτιάξει η κατάσταση είναι να ανοίξω το dym. EQ. και το Dyn. volume.
Και πάλι όσο δυναμώνεις την ένταση το ίδιο θα σου φανεί.
Το Dynamic eq όταν ακούς σε χαμηλές εντάσεις, αυξάνει χαμηλές και υψηλές συχνότητες γι'αυτό σου ακούγεται καλύτερα. Όσο ανεβάζεις όμως την ένταση αυτό εξαλείφεται.
Άσε που η καλυτέρευση που ακούς έρχεται κυρίως από το σαμπ και όχι από το κεντρικό.
Πόσες ημέρες το έχεις;
Δε σκέφτεσαι να το αλλάξεις με μεγαλύτερο μοντέλο;
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
έχεις δίκιο. αν πάρω το rc52 , το παλιό μοντέλο , με διαφορετική κόρνα ,το οποίο το βρίσκω μεταχειρισμένο λες ναι καλύτερα;
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top