αλλαγη sub

Μηνύματα
257
Reaction score
43
σε ενα χωρο περιπου 40 τ.μ. (ειναι ενιαια η κουζινα με το σαλονι αλλα εμενα με ενδιαφεριε μονο το σαλονι 40 τ.μ.) εχω εναν ενισχυτη yamaha rxv 361 , 2 klipsch r51m , και ενα κεντρικο dali. To sub woofer μου ειναι ενα c4 kef το οποιο για να παιξει ικανοποιητικα το εχω ρυθμισμενο απο τον ενισχυτη του σε level στα 3/4 και +6db. απο ποιοτητα ομως δεν μαρεσει , δεν με γεμιζει και θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βρω καποιιο subwoofer εως 300 ευρω περιπου το πολυ 400 που θα ακουγα αισθητη διαφορα η σε αυτα τα λεφτα δεν αξιζει η αλλαγη του kef c4.
Αν μπορουσατε να μου προτεινετε και καποιο θα ειμαι ευγνώμων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Πρόσθεσε άλλο ένα, μην αλλάξεις. Αρκεί να τοποθετηθούν σωστά.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
βασικα λογο χωρου και γυναικας που γκρινιαζει , δεν θα παω για δυτερα. αν βαλω ενα 12¨¨ με πολλα watt θα δω διαφορα λες με το kef , σε θεμα ποιοτητας με ενδιαφερει και οχι να τριζουν τα ντουβαρια
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Για λόγους ποιότητας χρειάζεται να προσθέσεις κι άλλα σαμπ.

Για να τρίζουν τα ντουβάργια, πέτα αυτό που έχεις και βάλε ένα 36" ή δύο 18".
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
ωραια επειδη με ενδιαφερει η ποιοτητα , κραταω το kef και κοιταω να παρω ενα 2ο. το δευτερο που θα παρω να κοιταξω να ειναι 8¨¨ και αυτο για να ειναι στην ιδια ενταση περιπου με αυτο που εχω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Ναι, ίδιο.

Αν βάλεις ένα σχεδιάγραμμα του χώρου, θα μπορούσαμε να βρούμε τις πιθανές καλύτερες θέσεις τοποθέτησης των σαμπ.

Οι καλύτερες θέσεις τοποθέτησης, θα οδηγήσουν σε καλύτερο ήχο, πιο ομοιογενές μπάσο, με τα λιγότερα προβλήματα στάσιμων και ακυρώσεων.

Για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, όσον αφορά ομοιομορφία και ποιότητα, ένας ειλικρινής συμβιβασμός είναι τα 4 σαμπ. Κάποιοι (ονόματα δε λέμε) επιμένουν στα 8, αλλά άστους να λένε.

Και φυσικά, για στάθμες και δονήσεις, τα 8" είναι για μεσαία, ούτε καν πλησιάζουν το μπάσο, εκεί θέλει πολύ μεγαλύτερη συνολικά επιφάνεια μεγαφώνων, όπως γίνεται στις επαγγελματικές εφαρμογές, ντανες μεγάλων (18"+) σαμπ.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
σκεφομουνα να παρω ασυρματο
Υπάρχουν ανταπτοράκια.
Εφοσον ειναι σαλόνι, βολεύουν τα μικρά σαμπ γιατι κρύβονται εύκολα.

Θα χρειαστείς και κάποιον να τα ρυθμίσει.
(Πρέπει να φτιάξουμε μια σχολή. Δεν γίνεται να καλυφθεί η ζήτηση για ρυθμίσεις multisub αν τα μέλη μαζικά αρχίζουν να υλοποιούν τα προτεινόμενα)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Υπάρχουν ανταπτοράκια.
Εφοσον ειναι σαλόνι, βολεύουν τα μικρά σαμπ γιατι κρύβονται εύκολα.

Θα χρειαστείς και κάποιον να τα ρυθμίσει.
(Πρέπει να φτιάξουμε μια σχολή. Δεν γίνεται να καλυφθεί η ζήτηση για ρυθμίσεις multisub αν τα μέλη μαζικά αρχίζουν να υλοποιούν τα προτεινόμενα)
Θα εκδίδετε παραστατικά τουλάχιστον, ή όλα μαύρα;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Για λόγους ποιότητας χρειάζεται να προσθέσεις κι άλλα σαμπ.

Για να τρίζουν τα ντουβάργια, πέτα αυτό που έχεις και βάλε ένα 36" ή δύο 18".
την γυναικα να την κρατησει ρε φιλος η στην μανα της να την στειλλει?????αμα διωξει αυτην και διωξει και την σερβαντα να παρει 4 για ζεσταμα ....πως το ακους τρελλιατρε?
Θα εκδίδετε παραστατικά τουλάχιστον, ή όλα μαύρα;
πισσα ,σκοταδι....καταλαβαινεις......
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Δεν γίνεται να καλυφθεί η ζήτηση για ρυθμίσεις multisub αν τα μέλη μαζικά αρχίζουν να υλοποιούν τα προτεινόμενα
Καθολου αστειο δεν ειναι αυτο.;)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Θα εκδίδετε παραστατικά τουλάχιστον, ή όλα μαύρα;
Εντάξει, αστείο.
Αλλά αυτή η γενίκευση με τους γιατρούς που τα παίρνουν μαύρα μου θυμίζει την άλλη, με τους άπλυτους κομμουνιστές.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εντάξει, αστείο.
Αλλά αυτή η γενίκευση με τους γιατρούς που τα παίρνουν μαύρα μου θυμίζει την άλλη, με τους άπλυτους κομμουνιστές.
Ούτε καν... Το έγραψα όντως για πλάκα, χωρίς να κάνω κάποια σύνδεση με το επάγγελμα που κάνετε. Ούτε που πέρασε από το μυαλό μου αυτό. Νομίζω πως με αδικείς τα μάλα, αλλά δεν πειράζει!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Ούτε καν... Το έγραψα όντως για πλάκα, χωρίς να κάνω κάποια σύνδεση με το επάγγελμα που κάνετε. Ούτε που πέρασε από το μυαλό μου αυτό. Νομίζω πως με αδικείς τα μάλα, αλλά δεν πειράζει!
Ξέρω πως το έγραψες για πλάκα, και σηκώνω πλάκα ατελείωτη. Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης.

Εχει γραφτεί όμως και αλλού, απο άλλους, όχι για πλάκα ;).

Αντιστοίχως και το περί “άπλυτων” έχει γραφτεί και για πλάκα, αλλά και σοβαρά.
Έτσι κάπως μου ήρθε η αναλογία.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξέρω πως το έγραψες για πλάκα, και σηκώνω πλάκα ατελείωτη. Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης.

Εχει γραφτεί όμως και αλλού, απο άλλους, όχι για πλάκα ;).

Αντιστοίχως και το περί “άπλυτων” έχει γραφτεί και για πλάκα, αλλά και σοβαρά.
Έτσι κάπως μου ήρθε η αναλογία.
Εγώ πάντως, η συνήθης "μομφή" που βλέπω στο αβουσαιτ, είναι για νοσοκομειακους (που ανήκουν στο μισητό για εδώ είδος του Δ.Υ) φακελάκηδες και όχι για ιδιώτες που δεν κόβουν απόδειξη.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Εγώ πάντως, η συνήθης "μομφή" που βλέπω στο αβουσαιτ, είναι για νοσοκομειακους (που ανήκουν στο μισητό για εδώ είδος του Δ.Υ) φακελάκηδες και όχι για ιδιώτες που δεν κόβουν απόδειξη.
Είσαι και εσύ επιλεκτικός στο τι βλέπεις :tongue:
άνοιξα ένα θέμα να ζητήσω μια βοήθεια και μπήκατε για να ανοίξετε κουβέντα.
Συμβαινει συχνά.
Φωνάζεις τον @daharis666 και έρχεται για σφουγγάρισμα
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Η λύση προτάθηκε και είναι καλή. Όταν αγοράσεις το sub, επανερχόμαστε με βοήθεια στην τοποθέτηση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top