αναβαθμιση ηχου

Μηνύματα
19
Reaction score
0
καλησπερα παιδια χρονια πολλα χρηστος ανεστη..
θελω να αναβαθμισω τον ηχο στο αυτοκινητο μου ενα πεζο 207γτ εχωω αγορασει δυο ηχεια μπροστα (Hertz ESK-130.5 Ζεύγος διαιρούμενων ηχείων 2 δρόμων 13 cm με ισχύ 75 Watt Rms και συνολική ισχύ 225 Watt). Δευτερο βημα ειναι μια πηγη θελω να βαλω 2DIN τωρα απο χρηματα δεν εχω ιδεα γιατι θελω να βαλω και ενισχυτη αρα δεν χρειαζεται και τρομερη πηγη με το μυαλο μου αυτο!...εχει και δυο ηχεια και πισω αλλα αυτα ελεγα να τα βαλω με την πηγη να παιζουν ειναι τα μανισια δεν τα εχω αλλαξει αυτα και τα δυο μπροστα με τον ενισχυτη .. σαμπ δεν θα βαλω δεν θελω αρα θα ηθελα να με βοηθησετε τι πηγη και τι ενισχυτη απο μπατζετ δεν εχω ιδεα ποσο κοστιζουν θελω να εχω δυνατο και και καθαρο ηχο..
 





Μηνύματα
19
Reaction score
0
Έχει χιλιαδες... Θα ήθελα κάποια.γνωμη για να μην διαλέξω ότι να ναι δεν με ενδιαφέρει αν έχει gps ιιντερνετ και αντροιτ Θελω απλός να είναι δύο Ντιν και να βγάζει καθαρό και δυνατό ήχο
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Δυνατός καθαρός ήχος χωρίς σαμπ και με 200 ευρώ δεν γίνεται.Βλεπεις για android gps και τέτοια δεν απαντώ καν.
Απλά πετάς τα λεφτά σου .
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Καλησπέρα φίλε μου είπα δεν χρειάζομαι gps kai android

Δεν θέλω κάτι το εξωπραγματικό να φτιάξω τον ήχο θέλω είμαι απλός χρήστης θέλω απλός έναν δυνατό ήχο που να τον πηγαίνω κοντα στο τέρμα και να μην παραμορφώνει
Καλησπέρα φίλε μου είπα δεν χρειάζομαι gps kai android
 
Last edited:

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Δυστηχως η ενασχόληση με το αυτοκίνητο και τον ήχο του είναι ακριβή.
Περισσότερες λυσεις και απαντήσεις και οικονομία χρημάτων θα έχεις αν απευθυνθεις απευθείας σε έναν επαγγελματία που θα σου πει ακριβώς τι χρειάζεσαι και ποιο είναι το απαιτούμενο budget για αυτό που ζητάς (φτάνει να του εξηγήσεις ακριβώς τι θες να κάνεις).
Θα σε γλιτώσει από λάθος αγορές και πράγματα που εσύ απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εγώ μπερδεύτηκα.το αμάξι σου παίρνει 16εκ μπροστά και 13 πίσω;.
ο ενισχυτής που έβαλες είναι δικαναλος χρεαζεσαι έναν τετρακαναλο.
η πηγη καλη φαίνεται.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Όχι δεν έχω βάλει κατι μόνο τα ηχεία έχω τα άλλα έλεγα αν είναι καλά να τα αγοράσω σε ενισχυτή είπα να πάω σε δύο κανάλια γιατί ήθελα μόνο τα δύο μπροστά να τα συνδεσω και τα πισω με πηγή
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όχι δεν έχω βάλει κατι μόνο τα ηχεία έχω τα άλλα έλεγα αν είναι καλά να τα αγοράσω σε ενισχυτή είπα να πάω σε δύο κανάλια γιατί ήθελα μόνο τα δύο μπροστά να τα συνδεσω και τα πισω με πηγή
με δυο ηχεία μονο και χωρίς sub δεν θα κανεις και πολλά.
και ο ενισχυτής αυτό είναι πολύ μεγάλος για τα 13αρια.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Τέλεια για αρχή η πηγή είναι οκ ; Γιατί η μόνη ένσταση είναι ότι βγάζει 2v από πίσω προενυσχηση. Δεύτερον μπορείς να με προτείνεις εναν δυκαναλο και 16 ηχεία ;
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αν έστηνα σύστημα χωρίς σαμπ θα χρησιμοποιουσα αποκλειστικά 16άρια ηχεία, 99% της Focal. Και θα έβαζα εξωτερικό ενισχυτή μόνο αν ήταν απόλυτα απαραίτητο.

Καλές αγορές.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Δεν κατάλαβα γιατί πήρες 13cm όταν μπορείς τα 16,5cm.
Από τη στιγμή που θα βάλεις ενισχυτή θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το crossover σε hipass, άρα θα σου λείπουν οι χαμηλές! Έστω ένα 8ιντσο σαμπάκι είναι απαραίτητο.
Τα πίσω μεγάφωνα σωστά επέλεξες να παίζουν με την πηγή!
Ο TARAMS είναι δυνατός ενισχυτής αλλά δεν είναι για ποιότητα.
 


Μηνύματα
62
Reaction score
78
Λοιπον ενυσχυτη λέω αυτόν https://www.skroutz.gr/s/19090571/Taramps-DS-800x2.html
Πηγή: https://www.skroutz.gr/s/17034840/Pioneer-MVH-A210BT.html
Ηχεία εχω αυτά:https://allforcar.gr/speakers-subwo...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 μπορώ να τα βάλω πίσω που μπαίνουν 13 και μπροστα να βάλω 16 αν δεν είναι καλά πως τα βλέπετε ;
Πριν από 2 μήνες περίπου άλλαξα πηγή (2din) σε Toyota corolla μαζί με τα μπροστινά ηχεία (τα εργοστασιακά μπροστινά είχαν 'σαπίσει' με τα χρόνια). Πηγή-οθόνη έβαλα την Pioneer DMH-3300DAB (κόστος στα 220 Ευρώ) η οποία παίζει και αρχεία FLAC και έχει και δέκτη DAB+ (εάν αυτό σε ενδιαφέρει). Είμαι ευχαριστημένος από τον ήχο, βεβαια αυτό εξαρτάται κυρίως από τα ηχεία.

Την πηγή Pioneer MVH-A210BT την απέρριψα επειδή δεν παίζει αρχεία FLAC.

Ενισχυτή δεν έβαλα, είμαι ικανοποιημένος από την στάθμη που δίνει η πηγή (να σημειωθεί ότι μεσα στο αυτοκίνητο επειδή τα ηχεία ειναι πολύ κοντα στα αυτιά σε υψηλές στάθμες η ακοή φθείρεται).

Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις την νέα πηγή και τα ηχεία χωρίς ενισχυτή στην αρχή, και εάν δεν είσαι ικανοποιημένος τον βάζεις μετά. Εγώ για ενισχυτή θα κοίταγα 4-κάναλο, ώστε να οδηγεί τα εμπρός ηχεία και να μπορεί να οδηγήσει ένα sub (στην περίπτωση που αργότερα θελήσεις να προσθέσεις). Π.χ. σαν αυτόν https://www.skroutz.gr/s/4817796/Hertz-HCP-4D.html
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Δεν κατάλαβα γιατί πήρες 13cm όταν μπορείς τα 16,5cm.
Από τη στιγμή που θα βάλεις ενισχυτή θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το crossover σε hipass, άρα θα σου λείπουν οι χαμηλές! Έστω ένα 8ιντσο σαμπάκι είναι απαραίτητο.
Τα πίσω μεγάφωνα σωστά επέλεξες να παίζουν με την πηγή!
Ο TARAMS είναι δυνατός ενισχυτής αλλά δεν είναι για ποιότητα.
Έβαλα 13 γιατί παλιά είχα ένα άλλο αμάξι που επερνε 13σμ και τα έβγαλα και τα έβαλα στο αμάξι που πήρα τωρα πεζό 207gt..και λέω να τα βάλω πίσω και να πάρω 16.5 για μπροστα ...τώρα από ενιςχυτη αυτό ο hertz που πρότεινε το παιδί είναι καλός ;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ναι είναι καλή περίπτωση ο ενισχυτής κι έχεις όπως σωστά λέει ο φίλος την επιλογή για μελλοντικό σαμπ.
Ένα καλό σετ εμπρός θ απογειώσει τον ήχο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top