αναζήτηση στερεοφωνικού με δυνατότητα WiFi σύνδεσης

Μηνύματα
5
Reaction score
5
(δεν ξέρω καν αν το γράφω σωστά, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread οπότε
αν κάποιος mod κρίνει ότι πρέπει να το διορθώσει ας το κάνει ελεύθερα)

θέλω να πάρω ένα στερεοφωνικό για το σπίτι, όχι τίποτα grande, μικρό συμαζεμενο
με τα βασικά του και οικονομικό.
εν ολίγοις να τα έχει όλα και να συμφέρει.
βασική προϋπόθεση όμως, θα ήθελα να συνδέεται με το ίντερνετ και να παίζει ιντερνετικους ραδιοφωνικους σταθμούς..
με μια πολύ πρόχειρη ματιά είδα κάτι ανάλογο σε πολυκαταστημα τύπου κωτσοβολος
και μου φάνηκε λίγο τσιμπημενο..
αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα χαρώ πολύ να σας ακούσω
ευχαριστώ
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πες μας..
Χρησιμοποιείς cd κασσέτα πικάπ laptop tablet...για τη μουσική σου?
Ποιο είναι το άνω χρηματικό όριο,πόσο μεγάλος είναι ο χώρος ακρόασης,πόσο μακριά θα κάθεσαι? από τα ηχεία και πόσο δυνατά θέλεις να ακούς!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
5
Πες μας..
Χρησιμοποιείς cd κασσέτα πικάπ laptop tablet...για τη μουσική σου?
Ποιο είναι το άνω χρηματικό όριο,πόσο μεγάλος είναι ο χώρος ακρόασης,πόσο μακριά θα κάθεσαι? από τα ηχεία και πόσο δυνατά θέλεις να ακούς!
ναι λογικές οι απορίες σου..έπρεπε να είμαι πιο συγκεκριμένη.
λοιπόν επειδή προς το παρόν δεν μπορώ να διαθέσω πολλά
αλλά για κάποιους λόγους έχω ξεμείνει από στερεοφωνικό, βινύλια, cd κλπ
(long story not worth to tell)
έχω μόνο το λάπτοπ όπου δεν είναι και ο,τι καλύτερο για ακρόαση..
ψάχνω κάτι να "βολευτω" μέχρι να μπορώ να πάρω κάτι πιο αξιόλογο..
θέλω να το τοποθετήσω στο σαλόνι του σπιτιού και να ακούω σε νορμάλ εντάσεις.
cdιερα και ιντερνετικο ραδιόφωνο θα με καλυπταν προς το παρόν,
φυσικά να έχει και τα απαραίτητα ηχειακια.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Φιλε μου τις ιδιες απαιτησεις ειχα κι εγω πριν μισο χρονο για τον πρωτο μου δικαναλο ενισχυτη μεχρι που απευθυνθηκα σε αυτο το forum και πηρα τις καλυτερες συμβουλες απο τα παιδια που βρισκονται εδω μεσα. Απο τοτε, εγινα ενεργο μελος της ομαδας και τωρα, μαλλον ηρθε η ωρα να βοηθησω κιολας ..

Εγω λοιπον, που ηθελα usb και απαραιτητα wifi και spotify, τελικα κατεληξα στον yamaha r-n402d που εχει τις πιο πολλες ιντερνετικες ευκολιες , wifi, spotify, airplay και δεχεται και usb. Εψαχνα για ενισχυτη στα 220 ευρω αλλα κατεληξα σε αυτον που κοστιζει 500 και δε το μετανιωνω. Μπορει ποιοτικα να μην ειναι απο τους καλυτερους, αλλα το αυτι μου δεν εχει παιδευτει με καλους ενισχυτες (πριν απο αυτον ακουγα μουσικη απο ενα Hi-fi των 100 ευρω).

Δεν μπορεις να φανταστεις τι ωραιο ειναι να ακους ολα τα τραγουδια του κοσμου μεσω του ενισχυτη σου, πατωντας ενα κουμπι στο κινητο σου.

Κανε λιγη υπομονη, περισσοτερη οικονομια και πηγαινε σε μια τετοια λυση. Δε θα το μετανοιωσεις.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
ψάχνω κάτι να "βολευτω" μέχρι να μπορώ να πάρω κάτι πιο αξιόλογο..
αν δεν μας πεις το ποσο που μπορεις να διαθεσεις,δεν θα παρεις συγκεκριμενη απαντηση.
(εισαι φαν των kore ydro?........ξεχωριστο και αγαπημενο σχημα για μενα,κριμα που δεν υπαρχουν πια,αν και το βασικο μελος εχει κανει αλλο σχημα).
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Φιλε μου τις ιδιες απαιτησεις ειχα κι εγω πριν μισο χρονο για τον πρωτο μου δικαναλο ενισχυτη μεχρι που απευθυνθηκα σε αυτο το forum και πηρα τις καλυτερες συμβουλες απο τα παιδια που βρισκονται εδω μεσα. Απο τοτε, εγινα ενεργο μελος της ομαδας και τωρα, μαλλον ηρθε η ωρα να βοηθησω κιολας ..

Εγω λοιπον, που ηθελα usb και απαραιτητα wifi και spotify, τελικα κατεληξα στον yamaha r-n402d που εχει τις πιο πολλες ιντερνετικες ευκολιες , wifi, spotify, airplay και δεχεται και usb. Εψαχνα για ενισχυτη στα 220 ευρω αλλα κατεληξα σε αυτον που κοστιζει 500 και δε το μετανιωνω. Μπορει ποιοτικα να μην ειναι απο τους καλυτερους, αλλα το αυτι μου δεν εχει παιδευτει με καλους ενισχυτες (πριν απο αυτον ακουγα μουσικη απο ενα Hi-fi των 100 ευρω).

Δεν μπορεις να φανταστεις τι ωραιο ειναι να ακους ολα τα τραγουδια του κοσμου μεσω του ενισχυτη σου, πατωντας ενα κουμπι στο κινητο σου.

Κανε λιγη υπομονη, περισσοτερη οικονομια και πηγαινε σε μια τετοια λυση. Δε θα το μετανοιωσεις.
Καλησπέρα
Μιας και έχεις πλέον εμπειρία κάποιων μηνών από τη χρήση του yamaha, τι εντυπώσεις έχεις από την συνδεσιμότητά του και την ευχρηστία με συσκευές android? Σκέφτομαι να πάρω ένα streamer-preamp της yamaha και σε κάποιες κριτικές διάβασα για δυσκολίες σύνδεσης με συσκευές apple (i-os). Είχες αντίστοιχες δυσκολίες με android?
 



Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλησπέρα
Μιας και έχεις πλέον εμπειρία κάποιων μηνών από τη χρήση του yamaha, τι εντυπώσεις έχεις από την συνδεσιμότητά του και την ευχρηστία με συσκευές android? Σκέφτομαι να πάρω ένα streamer-preamp της yamaha και σε κάποιες κριτικές διάβασα για δυσκολίες σύνδεσης με συσκευές apple (i-os). Είχες αντίστοιχες δυσκολίες με android?
Λοιπον.. κανενα προβλημα συνδεσιμοτητας.
Εχω 3 android συσκευες/ Η μια ειναι ταμπλετ των 50 ευρω και οι αλλες 2 κινητα κατω απο 120 ευρω το καθενα.. το λεω για να καταλαβεις πως ειναι φθηνες, ομως πολυ λειτουργικες με τον yamaha παρα το κοστος τους. Επισης εχω και λαπτοπ windows 8ετιας που δεν εχει κανενα προβλημα συνδεσης αλλα σημερα πηρα και το νεο ipad 2017!

Κανενα προβλημα και πουθενα! Μονο το airplay δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Bluetooth παιζει αψογα απο ολες τις συσκευες ομως δεν το προτιμω και δεν το εχω δοκιμασει απο μακρια. 2-3 φορες που το δοκιμασα στο ιδιο δωματιο, δεν ειχα θεμα.

Συνδεομαι μεσω wifi παντα και η πιο μακρινη αποσταση ειναι αυτη σαλονιου-αυλης που ειναι περιπου 12 μετρα και μεσολαβουν 3 τοιχοι. Στο σαλονι βρισκεται ο ενισχυτης και ειναι συνδεδεμενος χωρις καλωδιο με το ρουτερ που βρισκεται και αυτο στο σαλονι.

Τελος ειναι τελεια και η λειτουργια του internet radio!!!

Σωθηκα με τον yamaha μιας και εχω ολη μου τη δισκοθηκη και οτι μπορω να φανταστω μεσω spotify.

Οπως προειπα, δεν εχω "παιδεμένο" αυτί οποτε απο αποψη ποιοτητας καλο ειναι να μην σου δωσω συμβουλες.

Ο,τι θελησεις ρωτησε... κι εγω καπως ετσι κατεληξα μετα απο συμβουλες των παιδιων εδω μεσα, οποτε θα χαρω πολυ να σε βοηθησω!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ο,τι θελησεις ρωτησε... κι εγω καπως ετσι κατεληξα μετα απο συμβουλες των παιδιων εδω μεσα, οποτε θα χαρω πολυ να σε βοηθησω!
Τα παιδιά που τα είδες ρε μπαγάσα;; Με μέσο όρο ηλικίας τα 73,5 μόνο παιδιά δεν έχει
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 


Μηνύματα
50
Reaction score
29
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η συμβατότητα με άλλες συσκευές που αφορούν το χειρισμό είναι ένα θέμα με όλα αυτά τα streamers απ'όσο έχω καταλάβει. Το ότι σου παίζει καλά με όλα τα android ειναι θετικό.

Το έχω δει το καινούργιο κουτάκι της yamaha που λες, έχω όμως κατά νου αυτό...https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/wireless_streaming_amplifiers/wxc-50/index.html
Παιζει και dsd εκτός όλων των άλλων, οπότε πιστεύω πως μπορεί να καλύψει οτι χρειάζομαι απο ένα streamer.
Υπάρχει και ο αντίστοιχος ενισχυτής που μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς που θέλουν μια συσκευή που τα περιλαμβανει όλα.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
15
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η συμβατότητα με άλλες συσκευές που αφορούν το χειρισμό είναι ένα θέμα με όλα αυτά τα streamers απ'όσο έχω καταλάβει. Το ότι σου παίζει καλά με όλα τα android ειναι θετικό.

Το έχω δει το καινούργιο κουτάκι της yamaha που λες, έχω όμως κατά νου αυτό...https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/wireless_streaming_amplifiers/wxc-50/index.html
Παιζει και dsd εκτός όλων των άλλων, οπότε πιστεύω πως μπορεί να καλύψει οτι χρειάζομαι απο ένα streamer.
Υπάρχει και ο αντίστοιχος ενισχυτής που μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς που θέλουν μια συσκευή που τα περιλαμβανει όλα.

Υπάρχει και η ολοκληρωμένη πρόταση της Yamaha
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Ναι, αυτο ακριβως το ενισχυτακι ειναι που αναφερω στην τελευταια προταση. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει τετοια συσκευη, θα παιζω το streamer απο τον as1000 που εχω, ειναι ομως μια αξιολογη προταση για καποιον που δεν εχει ενισχυτη, η θελει κατι πολυ μαζεμενο που να τα κανει ολα.
 

A

AKARL

Guest
θέλω να πάρω ένα στερεοφωνικό για το σπίτι, όχι τίποτα grande, μικρό συμαζεμενο
με τα βασικά του και οικονομικό.
εν ολίγοις να τα έχει όλα και να συμφέρει.
βασική προϋπόθεση όμως, θα ήθελα να συνδέεται με το ίντερνετ και να παίζει ιντερνετικους ραδιοφωνικους σταθμούς..
ψάχνω κάτι να "βολευτω" μέχρι να μπορώ να πάρω κάτι πιο αξιόλογο..
θέλω να το τοποθετήσω στο σαλόνι του σπιτιού και να ακούω σε νορμάλ εντάσεις.
cdιερα και ιντερνετικο ραδιόφωνο θα με καλυπταν προς το παρόν,
φυσικά να έχει και τα απαραίτητα ηχειακια.
Καλησπέρα, :hi:

Με βάση τα παραπάνω έχω δυο προτάσεις προς διερεύνηση:

Α) https://www.skroutz.gr/s/6001043/Denon-CEOL-Piccolo-N4.html

και

Β) https://www.skroutz.gr/s/2397363/Denon-CEOL-Piccolo-N5.html

:welcome:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.862
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top