αποψη για ηχεια acoustic energy AE 100 series

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Μονο για γνωστες των συγκεκριμενων ηχειων παρακαλω ....
Ειμαι κατοχος των ηχειων acoustic energy ΑΕ105 kai χθες αγορασα τα ΑΕ 120 .
Μιλαω για το παλιο μοντελο , οχι αυτο που εχει ξαναβγαλει η εταιρια τα τελευταια χρονια .
Το 105 ειναι το αγαπημενο μου ηχειο και το εχω ταιριαξει με τον avm evolution A2 και ενα cd california audio labs που ειναι
ενα πολυ καλο σετ , απλα , χωρις μεγαλες εντασεις ...
Τωρα που πηρα το 120 κα εκανα τις δοκιμες μου απο χθες διαπιστωσα οτι ενω περιμενα το ηχειο μου με 2 επιπλεον γουφερ
, γιατι σχεδον αυτο ειναι εμφανησιακα , οτι ο χαρακτηρας του ηχου ειναι διαφορετικος .
Επισης διαπιστωσα την αδυναμια του ενυσχητη μου να δωσει μπασο στο συγκεκριμενο ηχειο ... και δεν δυναμαι στην παρουσα φαση να παρω κατι πιο δυνατο ...
Εκανα λαθος που πηγα στο 120 ενω εβρισκα και το 109 που ειναι η ενδιαμεση λυση με 1 γουφερ περισσοτερο απο το δικο μου
και μεγαλυτερη ευαισθησια κατα 2 db .... ?
οχι οτι θα αλλαξει κατι αμεσα αλλα να προνοησω για μελλοντικη λυση ...
Επισης , το ενα ηχειο μου μπουμαρει λιγο λογω θεσης , υπαρχει καμια πατεντουλα να το λυσω χωρις να αλλαξω θεση ?


ευχαριστω
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Eχουν την βασικη διαφορα οτι το ΑΕ120 εχει και πισω οπη ,αρα θελει μεγαλυτερη προσοχη στην τοποθετηση.Παντως ο ενισχυτης σου να μην μπορει να τα οδηγησει σωστα,μου φαινεται περιεργο.Εισαι σιγουρος οτι ειναι σε αριστη κατασταση? Μηπως εχει γινει κανενα μπερδεμα στην συνδεση με τον ενισχυτη? Εχει πισω 6 μπορνες το ηχειο,εχει δυνατοτητα τριπλοκαλωδιωσης-τριπλοενισχυσης.
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Eχουν την βασικη διαφορα οτι το ΑΕ120 εχει και πισω οπη ,αρα θελει μεγαλυτερη προσοχη στην τοποθετηση.Παντως ο ενισχυτης σου να μην μπορει να τα οδηγησει σωστα,μου φαινεται περιεργο.Εισαι σιγουρος οτι ειναι σε αριστη κατασταση? Μηπως εχει γινει κανενα μπερδεμα στην συνδεση με τον ενισχυτη? Εχει πισω 6 μπορνες το ηχειο,εχει δυνατοτητα τριπλοκαλωδιωσης-τριπλοενισχυσης.
Αυτο που μου λες ειναι ευχαριστο , οτι δλδ μπορει να τα οδηγησιε σωστα , γιατι δεν ειπα οτι δεν τα οδηγει καθολου .
Ισως περιμενα περισσοτερο χαμηλο απο αυτο που παιρνω και αυτο με παραξενευει, χωρις να ξερω πως ακριβως πρεπει να ακουγετε παντα γιατι νομιχα οτι θα εχω ψαμηλο sub :p
Υπαρχει αντικειμενικα και μια αδυναμια που φανταζομαι θα παιζει και αυτη ρολο στο οτι εχω συνδεσει ενισυτη ηχεια με καλωδιο φθηνο κοκκινο μαυρο , που ειναι εντοιχισμενο στον τοιχο και μιλαμε για αποσταση 8-10 μετρα ....
Αλλα επειδη αυτο ισχυει και για το 105 που εχουν την ιδια ευαισθησια 89db και τα 2 απλα το ενα εχει 2 γουφερ αποκλειστικα για μπασα παραπανω ....
Περασα και απο τις 3 μπορνες του ηχειου το καλωδιο του σηματος ωστε να ακουμπαει αμεσα με τον καθε δρομο το καλωδιο αφου δεν μπορω να κανω οπως καταλαβαινεις 2-3καλωδιωση ...
υπαρχει καποιος τροπος να κανω ελεγχο αν δουλυει σωστα το γουφερ ?
Εννοειται οτι καθησα σε διαφορα κομματι και ακουσα τα tweeter kai to mid χωρις περιεργα καθως και οτι κουνιουνται τα γουφερ ....
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Για κοιτά εδώ, μάλλον έχεις κάνει λάθος σύνδεση και φυσικά, καλώδια τοίχου 10 μετρά, μόνο για καφετέρια,οχι για AVM και ΑΕ...... Δεν είπα να πάρεις κάτι ακριβό, αλλά με τέτοια μηχανήματα, το απαιτούμενο μήκος καλωδίων (οχι κουλούρες) και όχι ποιότητα πορτατίφ.
 

Attachments


Μηνύματα
581
Reaction score
63
το bi amping σημερα το εμαθα δεν το ηξερα
....οποτε με τα αντικειμενικα δεδομενα για την ωρα τι εχει αξια να κανω ?
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου,
Ο ενισχυτή σου είναι 75 watt στα 8ohm με καλή παραμόρφωση Total harmonic distortion: 0.005% και τα AE120 είναι στα 150 rms πιστεύω για αρχή δεν έχεις πρόβλημα.
Τώρα τα ηχεία δέχονται τριενυσχύση η τριπλοκαλωδίωση αλλά δε είναι καλή χρήση με τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Για δοκίμασε τη παρακάτω σύνδεση ..........

1625145515234.png
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Τις μεταλλικές γέφυρες τις έχεις? Αν ναι ,εχεις περάσει και τα καλώδια απο όλες τις μπορνες?
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Καλησπέρα φίλε μου,
Ο ενισχυτή σου είναι 75 watt στα 8ohm με καλή παραμόρφωση Total harmonic distortion: 0.005% και τα AE120 είναι στα 150 rms πιστεύω για αρχή δεν έχεις πρόβλημα.
Τώρα τα ηχεία δέχονται τριενυσχύση η τριπλοκαλωδίωση αλλά δε είναι καλή χρήση με τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Για δοκίμασε τη παρακάτω σύνδεση ..........

View attachment 216895
να σου πω δεν εχω μπορνες να βαλω , αν εχω καπου κρυμενες δεν ειναι κατι προκοπης . αν απλα βαλω στις αντιστοιχες τρυπες το κλωδιο ειναι το ιδιο ?
Δειτε και τι εχω κανει αν και δεν φαινετε καθαρα . εχωπερασει το καλωδιο απ'ολες τις τρυπες ανα πολο και εχω επιπλεον βαλει απο πανω και τις γεφυρες .... εχω κανει πατατα ?
Τις μεταλλικές γέφυρες τις έχεις? Αν ναι ,εχεις περάσει και τα καλώδια απο όλες τις μπορνες?
για δες το προηγουμενο μυνημα εχω και φωτο και περιγραφη .
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Δεν υπάρχει θέμα που δεν έχεις τους βραχυκυκλωτήρες
μπορείς να κόψεις από το ίδιο καλώδιο ηχείων που χρησιμοποιείς να το περάσεις και στα τρία όπως το παράδειγμα..

1625156421039.png
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Δειτε και τι εχω κανει αν και δεν φαινετε καθαρα . εχωπερασει το καλωδιο απ'ολες τις τρυπες ανα πολο και εχω επιπλεον βαλει απο πανω και τις γεφυρες .... εχω κανει πατατα ?
Όχι, το αντίθετο μάλιστα, το σφιγμένο καλώδιο προσφέρει ηλεκτρική επαφή ανώτερης ποιότητας από οποιαδήποτε μπανάνα. Απλώς, δεν χρειαζόταν να το περάσεις σε όλους τους ακροδέκτες, παρά μόνον στους κάτω (των γούφερ). Επίσης, επειδή ο άπλυτος χωριατο-άγγλος έχει βάλει τους ακροδέκτες δίπλα-δίπλα, λες και επιδιώκει το βραχυκύκλωμα, καθάρισε καλά τα "μουστάκια" που ξεφεύγουν, κόψε τα με τον κόφτη ή κάποιο ψαλίδι.
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Δεν υπάρχει θέμα που δεν έχεις τους βραχυκυκλωτήρες
μπορείς να κόψεις από το ίδιο καλώδιο ηχείων που χρησιμοποιείς να το περάσεις και στα τρία όπως το παράδειγμα..

View attachment 216919
τις εχω και τις γεφυρες και τις εχω βαλει επιπλεον πανω απο το καλωδιο ... γιαυτο ρωταω μην εχω κανει καποια υπερβολη ..
Επισης υπαρχει καποια πατεντα γιατι η αποσταση απο τον τοιχο ειναι γυρω στα 7-8 εκατοστα και το ενα απο τα 2 μου μπουμαρει λιγο.
Όχι, το αντίθετο μάλιστα, το σφιγμένο καλώδιο προσφέρει ηλεκτρική επαφή ανώτερης ποιότητας από οποιαδήποτε μπανάνα. Απλώς, δεν χρειαζόταν να το περάσεις σε όλους τους ακροδέκτες, παρά μόνον στους κάτω (των γούφερ). Επίσης, επειδή ο άπλυτος χωριατο-άγγλος έχει βάλει τους ακροδέκτες δίπλα-δίπλα, λες και επιδιώκει το βραχυκύκλωμα, καθάρισε καλά τα "μουστάκια" που ξεφεύγουν, κόψε τα με τον κόφτη ή κάποιο ψαλίδι.
εχεις δικιο με αυτο , γιατι χθες μου ακουμπουσε μια τριχα στην απεναντι μερια και μου εκλεισε τον ενισχυτη ....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Επισης , το ενα ηχειο μου μπουμαρει λιγο λογω θεσης , υπαρχει καμια πατεντουλα να το λυσω χωρις να αλλαξω θεση ?
Όσες οπές bass reflex υπάρχουν στην πίσω μπάφλα, κλείσε τις με αφρολέξ ή τυλιγμένη αθλητική κάλτσα, ή αχρησιμοποίητη πατσαβούρα κουζίνας, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Επειδή στο πίσω μέρος η τρύπα του bass reflex είναι μικρή μπορείς να τη κλείσεις με ότι σου λέει ο @Costas Coyias και να δοκιμάσεις αν υπάρχει πάλι μπουκάρισα.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
να σου πω δεν εχω μπορνες να βαλω , αν εχω καπου κρυμενες δεν ειναι κατι προκοπης . αν απλα βαλω στις αντιστοιχες τρυπες το κλωδιο ειναι το ιδιο ?
Δειτε και τι εχω κανει αν και δεν φαινετε καθαρα . εχωπερασει το καλωδιο απ'ολες τις τρυπες ανα πολο και εχω επιπλεον βαλει απο πανω και τις γεφυρες .... εχω κανει πατατα ?

για δες το προηγουμενο μυνημα εχω και φωτο και περιγραφη .

Tις γέφυρες (αυτές που πιάνουν και τις τρεις σειρές) και τα καλώδια κάτω..... δεν χρειάζονται μπανάνες στις μπορνες, αλλά το γυμνό καλώδιο να το σφίξεις καλά. Αν έχεις χώρο τράβα τα ηχεία λίγο από τον πίσω τοίχο, αν όχι δοκίμασε να βάλεις ένα κομματάκι αφρολέξ στο μέγεθος της οπής. Πάντως, αν θέλεις και αν δεν βαριέσαι, βγάλε τις σίτες και φωτογράφησε τα με μεγάφωνα και ανέβασε τις φωτός.
 




Μηνύματα
95
Reaction score
222
Δεν υπάρχει δυνατότητα διαφορετικής διάταξης;
Ο χώρος καύσης μάλλον δημιουργεί αντήχηση.
Αν δεν το χρησιμοποιείς, μήπως θα μπορούσες να καλύψεις το άνοιγμα με κάποιον τρόπο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Υπαρχει αντικειμενικα και μια αδυναμια που φανταζομαι θα παιζει και αυτη ρολο στο οτι εχω συνδεσει ενισυτη ηχεια με καλωδιο φθηνο κοκκινο μαυρο , που ειναι εντοιχισμενο στον τοιχο και μιλαμε για αποσταση 8-10 μετρα ....
Το καλώδιο αυτό είναι προβληματικό ακόμα και καινούριο. Αν το έχεις και κάμποσα χρόνια και είναι οξειδωμένο, τα πράγματα χειροτερεύουν. Ένα εξωτερικό καλώδιο 2,5αρι ή 4αρι καινούριο, με τιμή 6-7 ευρώ το μέτρο, και είσαι μια χαρά.

Για την λειτουργική κατάσταση των ηχείων είσαι βέβαιος; Αν κάποια ή κάποιες από τις μονάδες τους έχουν καεί στο παρελθόν και έχουν επισκευαστεί, μπορεί κάλλιστα να δημιουργούν θέμα.
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Το καλώδιο αυτό είναι προβληματικό ακόμα και καινούριο. Αν το έχεις και κάμποσα χρόνια και είναι οξειδωμένο, τα πράγματα χειροτερεύουν. Ένα εξωτερικό καλώδιο 2,5αρι ή 4αρι καινούριο, με τιμή 6-7 ευρώ το μέτρο, και είσαι μια χαρά.

Για την λειτουργική κατάσταση των ηχείων είσαι βέβαιος; Αν κάποια ή κάποιες από τις μονάδες τους έχουν καεί στο παρελθόν και έχουν επισκευαστεί, μπορεί κάλλιστα να δημιουργούν θέμα.
το καλωδιο σιγουρα ειναι θεμα !
εχω καλο καλωδιο απο προηγουμενο setup αλλα θα πρεπει να αλλαξω τη θεση των ενισχυτων εντελως στο χωρο ωστε να τα φερω κοντα στα ηχεια πραγμα αδυνατο για την ωρα .... οικογενεια βλεπεις .
δεν ξερω αν εχει γινει καποια επισκευη στο παρελθον ....



Αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι το μπασο , που ξεκιναει απο τα 56hz με ενα τεστ απο youtube , ειναι λιγο χαλαρο flat
τουλαχιστον γιαυτο που περιμενα και διαβαζω οτι ειναι κλασσικο προβλημα οταν δεν υπαρχει επαρκεια οδηγησης .... γιαυτο προτεινετε και bi amp
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.192
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top