βαση οροφης για JVC x5900

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Καλημέρα στην ομάδα μετά από πάρα πολλά χρόνια απουσίας.

θα ήθελα τη συμβουλή σας για το παρακάτω:
μετακομίσαμε πρόσφατα σε νέο σπίτι και ψάχνω βάση οροφής για τον Χ5900 ο οποίος ζυγίζει 15.5 κιλά.
ήθελα να χρησιμοποιήσω τη δοκιμασμένη και αξιόπιστη Omnimount PMD2 αλλά κατεβαίνει πολύ χαμηλά και θα ήθελα κάτι όσο πιο κοντά γίνεται στο ταβάνι.
Για να το κάνω λίγο πιο δύσκολο: μένω Ελβετία οπότε πρέπει να τη βρω σε μαγαζί που να στέλνει εδώ.

Υπάρχει κάποια πρόταση?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Vogel's PPC 1500


Για βάρος προβολέα μέχρι 20 κιλά, με μπράτσο που ξεκινάει από 12,4 cm. Μπορείς να το βρεις είτε στο Αγγλικό, είτε στο γερμανικό amazon.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Με την Unitech δυστυχώς δεν ευδοκίμησε γιατί μένω μόνιμα Ελβετία και έπρεπε να περιμένω 2-3-4 βδομάδες και να πληρώσω 190 σε μεταφορικά. Μακάρι να το ήξερα το καλοκαίρι που ήμουν ελλάδα και να την είχα πάρει μαζί μου στη βαλίτσα.

Η vogels PPC 1500 στο site τους λέει ότι είναι ΟΚ για 15 κιλά (σε άλλο σημείο του ίδιου site γραφει για 20 κιλά αλλά παίρνω το μικρότερο) και ο 5900 είναι 15.4kg οπότε καλύτερα να πάω σε μεγαλύτερη να έχω το κεφάλι μου (κυριολεκτικά) ήσυχο.


Οπότε τελικά αποφάσισα και παρήγγειλα την μεγαλύτερη Vogels PPC 2500 που λεει ότι είναι μέχρι 30 κιλά
Όμως νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα και με αυτή τελικά:
Το manual του προβολέα δίνει τις εξής αποστάσεις ανάμεσα στα ποδαράκια του JVC:
jvc dimensions.JPG


και υπέθεσα ότι η 2500 καλύπτει αυτό το μέγεθος.

web_version-7025004_ppc2500_dimensions_image.jpg



Αφού την παρήγγειλα τη βάση όμως κάποιος μου είπε ότι δεν κάνει γιατι όπως γράφει στα specs της η μέγιστη διαγώνιος που μπορούν να φτάσουν τα ποδαράκια είναι 410 χιλιοστά ενώ εγώ μέτρησα τη διαγώνια στο κάτω μέρος του προβολέα και είναι 445 χιλιοστά.

1. έχω καταλάβει κάτι λάθος ή πραγματι η βάση αυτή δεν ταιριάζει με τον 5900?
2. αν όντως δεν κάνει η βάση ποιά είναι η καλύτερη λύση? να πάω να φτιάξω custom plate για να παρεμβάλω ανάμεσα σε προβολέα και βάση? ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

Help! έχω να δω ταινία από τον Ιούνιο, έχουν αρχίσει τα στερητικά!!!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
να πάς να φτιάξεις custom plate για να παρεμβάλεις ανάμεσα σε προβολέα και βάση έτσι και αλλιώς
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
να πάς να φτιάξεις custom plate για να παρεμβάλεις ανάμεσα σε προβολέα και βάση έτσι και αλλιώς
Ξέρεις μήπως πού μπορείς να φτιάξεις custom plate στην Ελλάδα;

Αναζητώ περίπου ίδια βάση με τον κ. Ραδιώτη που ξεκίνησε το νήμα και διαπίστωσα ότι καμία από αυτές του εμπορίου δεν ταιριάζει σε διάμετρο με τις υποδοχές που έχει ο JVC.
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Ξέρεις μήπως πού μπορείς να φτιάξεις custom plate στην Ελλάδα;

Αναζητώ περίπου ίδια βάση με τον κ. Ραδιώτη που ξεκίνησε το νήμα και διαπίστωσα ότι καμία από αυτές του εμπορίου δεν ταιριάζει σε διάμετρο με τις υποδοχές που έχει ο JVC.
όταν έμενα ελλάδα είχα κάνει πατέντα για να κρεμάσω τον Χ3 που είχα τότε:
είχα σχεδιάσει ακριβώς τη βάση του σε ριζόχαρτο (για να αφήσω τρύπα για το φίλτρο και δεν θυμάμαι αν είχε και κάτι άλλο) και μετά το κόλλησα σε χαρτόνι και το πήγα σε ένα σιδηρουργείο επί της Σωρου στο Μαρούσι, λίγο πριν τα σχολεία του Δούκα.
Μου πήρε περίπου 20 ευρω και 2 ώρες και ο μάστορας έκανε καταπληκτική δουλειά με λαμαρίνα δεν θυμάμαι πόσα χιλιοστά. Μετά το πέρασα και 2 χέρια μια μαύρο σπρέι και ήταν τέλειο.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
όταν έμενα ελλάδα είχα κάνει πατέντα για να κρεμάσω τον Χ3 που είχα τότε:
είχα σχεδιάσει ακριβώς τη βάση του σε ριζόχαρτο (για να αφήσω τρύπα για το φίλτρο και δεν θυμάμαι αν είχε και κάτι άλλο) και μετά το κόλλησα σε χαρτόνι και το πήγα σε ένα σιδηρουργείο επί της Σωρου στο Μαρούσι, λίγο πριν τα σχολεία του Δούκα.
Μου πήρε περίπου 20 ευρω και 2 ώρες και ο μάστορας έκανε καταπληκτική δουλειά με λαμαρίνα δεν θυμάμαι πόσα χιλιοστά. Μετά το πέρασα και 2 χέρια μια μαύρο σπρέι και ήταν τέλειο.
Εξαιρετική ιδέα! Χίλια ευχαριστώ πραγματικά!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top