βοήθεια για αγορά εξτρά εξοπλισμού

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλημέρα σας, και χρόνια πολλά θα ήθελα την γνώμη σας ως ποιο έμπειροι στον χώρο.

Αυτήν την στιγμή έχω ένα σχετικά καλό htpc που μέσω οπτικής μεταφέρω τον ήχο στον Marantz pm6006.

Θα ήθελα να μάθω εάν θα κερδίσω κάτι

α)βάζοντας μια εξτρά κάρτα ήχου και

β) εάν αγοράσω ένα εξωτερικό cd για παράδειγμα το cd 6006.σε σχέση με το blueray που έχει το htpc

γ)ένα εξωτερικό dac (με δεδομένο ότι εχει ο ενισχυτής)

Δεν με ενδιαφέρει η τρελή ποιότητα του ήχου, καθώς αυτήν την στιγμή ακούω από ηχεία δαπέδου koda που με καλύπτουν αρκετά αξιοπρεπώς.
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Δεν με ενδιαφέρει η τρελή ποιότητα του ήχου, καθώς αυτήν την στιγμή ακούω από ηχεία δαπέδου koda που με καλύπτουν αρκετά αξιοπρεπώς.
...πράγμα που σημαίνει πως οι πηγές σου είναι σαφώς ανώτερου επιπέδου από τα ηχεία σου, άρα αν πρέπει να βελτιώσεις κάτι, αυτό δεν είναι οι πηγές...
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. υπάρχει η σκέψη μελλοντικά να πάω σε Klipsch R-24F , απλά θα ήθελα να γνωρίζω εάν θα κερδίσω κάτι με τις παραπάνω αλλαγές
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Αν αγορασεις το cd6006 θα ακους καλυτερα τα cd,αυτο μονο και τιποτα αλλο.Πιστευω οτι θα ειναι μια λαθος επλογη (που δεν θα κοστισει και λιγο).Το ιδιο και αν αγορασεις μια καρτα ηχου.Αν θελεις να εχεις ουσιαστικη βελτιωση αλλα και το να συνδυασεις τις δυνατοτητες που σου δινει ο υπολογιστης,πρεπει να αγορασεις ενα καλο usb dac Nομιζω κατι στην κατηγορια 300 ευρω θα σου εδινε ουσιαστικη διαφορα (σχεδον οσο θα εδινες και για το 6006).Θα συμφωνησω ομως και εγω οτι ο αδυναμος κρικος ειναι τα ηχεια.
 



Μηνύματα
207
Reaction score
56
ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. υπάρχει κάποιος οδηγός να διαβάσω για τα dac ώστε να μην σας κουράζω με ανούσιες ερωτήσεις?(πχ τι θα κερδίσω σε σχέση με τα ήδη υπάρχοντα του ενισχυτή) το σκεπτικό μου ειναι να το χτήσω όσο επιτρέπουν τα οικονομικά γι αυτό και προσανατολίζομαι στις παραπάνω επιλογές. πχ βρήκα μεταχειρισμένο to cd6006 στα 100 ευρώ γι' αυτό και το σκέφτομαι.
ο λόγος που απόρριψα αρχικά την λύση του dac, είναι ότι δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι των συνεχών αναβαθμίσεων (βλέπε ηχεία που ξεκινήσα από 5.1 και σταμάτησα στα 7.1 (με εναν pioneer vsx917) και έτσι αποφάσισα να μπω σε δικάναλα μονοπάτια
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. υπάρχει κάποιος οδηγός να διαβάσω για τα dac ώστε να μην σας κουράζω με ανούσιες ερωτήσεις?
Εδώ και πολλά πολλά χρόνια έχω συμμετάσχει σε αρκετά ελληνικά φόρα που έχουν ως αντικείμενο κάποιου είδους "μηχάνημα". Εδώ π .χ. μηχάνημα = HiFi & Home Theater, αλλού μηχάνημα= αυτοκίνητο/μοτοσυκλέτα κ.ο.κ.

Έχω λοιπον καταλήξει ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες μελών που ζητούν βοήθεια από "πιο ψαγμένους" για αγορά νέου ή αναβαθμισμένου "μηχανήματος":

1. όσοι ζητούν συμβουλές ώστε να τις προσαρμόσουν σε κάποιους δικούς τους περιορισμούς (π.χ. οικονομικούς) και να τις ακολουθήσουν.
2. όσοι ζητούν συμβουλές για να τις εφαρμόσουν ΕΦΟΣΟΝ συμφωνούν με ό,τι έχουν ΗΔΗ προαποφασίσει, ενώ αν δεν συμφωνούν τις αγνοούν και προχωρούν ακάθεκτοι, απλά και όμορφα.

Πιστεύω πως θα συμφωνήσεις πως ανήκεις στη 2η κατηγορία. ;)
Και μαγκιά σου βέβαια, εννοείται πως η απόφαση είναι όλη δικιά σου και δεν πέφτει σε άλλον λόγος. :hi:
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Εδώ και πολλά πολλά χρόνια έχω συμμετάσχει σε αρκετά ελληνικά φόρα που έχουν ως αντικείμενο κάποιου είδους "μηχάνημα". Εδώ π .χ. μηχάνημα = HiFi & Home Theater, αλλού μηχάνημα= αυτοκίνητο/μοτοσυκλέτα κ.ο.κ.

Έχω λοιπον καταλήξει ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες μελών που ζητούν βοήθεια από "πιο ψαγμένους" για αγορά νέου ή αναβαθμισμένου "μηχανήματος":

1. όσοι ζητούν συμβουλές ώστε να τις προσαρμόσουν σε κάποιους δικούς τους περιορισμούς (π.χ. οικονομικούς) και να τις ακολουθήσουν.
2. όσοι ζητούν συμβουλές για να τις εφαρμόσουν ΕΦΟΣΟΝ συμφωνούν με ό,τι έχουν ΗΔΗ προαποφασίσει, ενώ αν δεν συμφωνούν τις αγνοούν και προχωρούν ακάθεκτοι, απλά και όμορφα.

Πιστεύω πως θα συμφωνήσεις πως ανήκεις στη 2η κατηγορία. ;)
Και μαγκιά σου βέβαια, εννοείται πως η απόφαση είναι όλη δικιά σου και δεν πέφτει σε άλλον λόγος. :hi:

εάν αν αφαίρεσε στο θέμα των ηχείων , το γνωρίζω απλά προτιμώ μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά να πάω σε μια καλή λύση και όχι πάλι σε ένα ημίμετρο...

Συμφωνώ με όλα τα παιδιά, ότι θέλουν αλλαγή τα ηχεία μου, αλλά καθώς στήνω σιγά , σιγά το σύστημα ανάλογα με τις ευκαιρίες που προκύπτουν και τα οικονομικά ήθελα να πάρω κάποιες συμβουλές.

Σε ποιο σημείο θα πρέπει να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω σε σχέση με αυτά που ρώτησα αρχικά?
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.175
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top