βοήθεια για βόμβο σε marantz pm6006.

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Αγόρασα πρόσφατα ένα dual 505-4 το οποίο έπαιζε άψογα με το phono του ενισχυτή μου marantz pm6006. (χωρίς να έχω συνδεδεμένο το καλώδιο της γείωσης)

Σήμερα το πρωί που έβαλα να ακούσω ένα δίσκο , άκουσα ένα βόμβο ο οποίος μειωνόταν όταν ακουμπούσα την κεφαλή.

Ψάχνοντας είδα ότι όταν βάζω σκέτο rca στον αέρα ο βόμβος είναι πολύ έντονος.

Συνδέοντας και την γείωση του πικαπ, μειώνεται αισθητά αλλά δεν εξαφανίζεται.

Καθώς έχω ακόμα έναν χρόνο εγγύηση να το στείλω για service ή υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω πρώτα εγώ για να γλυτώσω την ταλαιπωρία?

Δεν άλλαξα κάτι στο setup, ούτε πειράχτηκε κάτι από τα καλώδια του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
επίσης βάζοντας γείωση απο διάφορες μπρίζες στο σασί του ενισχυτή , ο βόμβος μεγαλώνει. αλλάζοντας την μπριζα αριστερά δεξία είδα κάποια ελλάτωση αλλά και πάλι υπάρχει
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μήπως οι ακροδέκτες από τα καλωδιάκια του βραχίονα που συνδέονται στα pins της κεφαλής ακουμπούν μεταξύ τους?

Έχε πάντα συνδεδεμένη τη γείωση. Πρώτα συνδέεις τη γείωση και μετά τα RCA.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
το πρόβλημα είναι ότι μου κάνει έντονο βόμβο ενώ απλά έχω συνδεδεμένα τα rca στον ενισχυτή και είναι στο αέρα.
τα καλωδιάκια του κούνησα, αλλά δεν είδα διαφορά.
φοβάμαι μήπως για κάποιον λόγο "κάηκε" το phono εάν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο
 

ika

News
Μηνύματα
14.022
Reaction score
12.993
επίσης βάζοντας γείωση απο διάφορες μπρίζες στο σασί του ενισχυτή , ο βόμβος μεγαλώνει. αλλάζοντας την μπριζα αριστερά δεξία είδα κάποια ελλάτωση αλλά και πάλι υπάρχει
pm6006-rear.jpg

Αν ήθελε γείωση ο ενισχυτής θα είχε στο καλώδιο τροφοδοσίας.
[DOUBLEPOST=1546784494][/DOUBLEPOST]
το πρόβλημα είναι ότι μου κάνει έντονο βόμβο ενώ απλά έχω συνδεδεμένα τα rca στον ενισχυτή και είναι στο αέρα.
τα καλωδιάκια του κούνησα, αλλά δεν είδα διαφορά.
φοβάμαι μήπως για κάποιον λόγο "κάηκε" το phono εάν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο
Και με άλλο RCΑ κάνει το ίδιο?

Βγάλε όλα τα RCA και δες αν κάνει τον βόμβο.
Μετά βάζε ένα-ένα να δεις πότε εμφανίζεται επιλέγοντας την αντίστοιχη είσοδο.
Σαν GROUND-LOOP μου φαίνεται.
 


Μηνύματα
207
Reaction score
56
δοκιμάζοντας το rca (στον αέρα) στις άλλες θύρες το κάνει μόνον στο phono. στις υπόλοιπες άκρα του τάφου σιωπή.
επίσης βάζοντας την ένταση στην μέση αλλάζει απο βόμβος σε υψίσυχνη συχνότητα
 


Μηνύματα
207
Reaction score
56
όχι εντελώς αθόρυβο, όσο και να ανεβάσω την ένταση. επίσης με καρφομένο μόνον το βύσμα του rca ο θόρυβος μεγαλώνει. μόλις βάλω και την γείωση ελατώνεται αλλά και πάλι όχι αρκετά.
[DOUBLEPOST=1546787326][/DOUBLEPOST]βέβαια διαβάζοντας αυτό ...... ίσως είναι φυσιολογικό και να μην το είχα προσέξει, τι να πω.....
http://manuals.marantz.com/PM6006/EU/EN/DNTXSYawisdrsc.php
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν μπορείς έλεγξε και τα καλώδια του πικαπ. Η είσοδος του phono έχει μεγαλύτερη ευαισθησία από τις line. Άλλαξε τοποθέτηση στον ενισχυτή μήπως κι αυτός επηρεάζεται από κάποια άλλη παρακείμενη συσκευή. Βάλτον κάπου μόνο του, σύνδεσε το πικαπ και τα ηχεία και δεν αν υπάρχει αυτός ο θόρυβος.
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Μπορεί να φταίει η εσωτερική καλωδίωση στο βραχίονα ή τα rca του dual. Την ώρα που είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή, δοκίμασε να τα κουνήσεις πάνω κάτω, το κάθε ένα χωριστά L πρώτα R μετά, και δες αν αλλάζει κάτι. Τα rca είναι πολύ ύποτα στις ενώσεις!
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=91673
Από τη μία τα "φυτευτά" καλώδια του dual (δεν είναι καi ότι καλύτερο), από την άλλη τα παράπονα κατόχων του marantz για την απόδοση και τους θορύβους του phono stage αλλά και του digital input σε άλλο site ....δε ξερω, δοκίμασε τα αν είναι δυνατόν τα με άλλο ενισχυτη και άλλο πικ-απ μήπως είναι θέμα συνέργιας . Πάντως εγώ πάντα έχω δυό "τάπες rca" στο phono stage. Είναι φυσιολογικό να εχεις θόρυβο χωρίς τη γείωση συνδεδεμενη και λιγοτερο με τη συνδεση αλλά καθόλου ΟΚ κατά την αναπαραγωγή, μην αφήνεις ασυνδετα rca ιδίως στο phono stage και high volume.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. καθώς το μηχάνημα είναι ακόμα στην εγγύηση , και μέχρι στιγμής δεν έβγαλα άκρη να τους το στείλω να το δουν. ευελπιστώ ότι θα κάνουν κάτι , και όχι απλά να πάρει τον αέρα του ο ενυσχιτής.... :d

ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό https://www.ebay.co.uk/i/2736001020...d=253536081516&itm=273600102008&ul_noapp=true
θα κάνω δουλειά ή θα είναι απλά διακοσμιτικά φωτάκια στο έπιπλο?
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
τελικά το μηχάνημα πήρε τον αέρα του , μετά από τόσους μήνες και αφού πήγε μέχρι την Ολλανδία γύρισε πίσω.

Το πόρισμα των ολλανδών ήταν ότι είναι μια χαρά……

Άρα τώρα πάμε για ψάξιμο του dual στην καλωδίωση.
 

ika

News
Μηνύματα
14.022
Reaction score
12.993
Συνέδεσες πάλι το πικάπ να δεις αν το κάνει τώρα?
Μπορεί με τον Ολλανδικό αέρα να άλλαξε κάτι.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Σε εμένα έβγαζε βόμβο ,επειδή είχα κοντά στην κεφαλή τον μετασχηματιστή του phono.Μολις το απομακρυνα,ο βομβιστής έφυγε.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Νεότερα από το μέτωπο…..

Άλλαξα την καλωδίωση του dual με αυτά https://www.stnet.gr/shop/sound/van-damme/kalodio-diasyndesis-syskevon-sira-hi-fi-uplc-ofc-ble/

Και ηρέμισε το σύστημα. Άρα μάλλον είχε φτάσει η ώρα της καλωδίωσης και ήταν τα πρώτα σημάδια….

Πάντως νιώθω μια αναβάθμιση στον ήχο του, αλλά δεν γνωρίζω εάν είναι από αυτά τα καλώδια ή των ηχείων καθώς τα άλλαξα και αυτά μαζί.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Τελικά άλλαξα τα rca με αυτό https://www.stnet.gr/shop/sound/van-damme/kalodio-diasyndesis-syskevon-sira-hi-fi-uplc-ofc-ble/

Επίσης βλέποντας την πλακέτα είδα μια ελάχιστη οξείδωση στην βίδα κάτω από την πλακέτα, και το καλώδιο της γείωσης από την άλλη πλευρά στο αέρα.

Καθάρισα την οξείδωση . κόλλησα ένα εξτρα καλώδιο γείωσης και το συνέδεσα σε σειρά με την βίδα που αρχικά είχε το πικαπ την γείωση του.

Κάνοντας λοιπόν τις παραπάνω παρεμβάσεις και ο ήχος βελτιώθηκε αρκετά και ο θόρυβος μηδενίστηκε. Οπότε μάλλον λόγω ηλικίας ήθελε την συντήρηση του.

Προσοχή σε ότι αφορά το καλώδιο όμως, είναι αρκετά χοντρό και στο dual ταίριαξε μια χαρά λόγω χώρου. Ίσως σε άλλα πικαπ να μην ταιριάζει.

ΥΣ απλά φαίνεται είχε έρθει η ώρα του και τζάμπα παιδευόμουν με τον ενισχυτή.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

rca.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.505
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top