βοηθεια για ηχεια

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Καλησπερα σας!
Θελω τη βοηθειά σας καθ'οτι ειμαι σε αδιεξοδο κ οι γνωσεις μου περιορισμενες !
Στοχος να στησω ενα home cinema για ταινιες σε dts και γενικα 5.1 surround απο pc
Eχω τον ενισχυτη της pioneer vsx-322 (5x100w) κ πανω του κουμπωμενα 2 παλια ξυλινα ηχεια
technics model SB-CS7 , 3 WAY SPEAKER SYSTEM με χαρακτηριστικα
8Ω και input: 160watt , MUSIC : 80 W , DIN
και ενα (απλο πλαστικο) κεντρικο PHILIPS 60 W με χαρακτηριστικα
nominal power : 60 w
maximum power : 120 w
impedance : 6 Ω
Μου λειπουν δηλαδη 2 πισω που θελω να ειναι μικρα τοιχου και ενα γουφερ !
1) θεωρειται οτι τα ηχεια ειναι καλα ή χρηζουν αλλαγης? ειναι καλη λυση αυτα
JBL Cinema 510 https://www.skroutz.gr/s/4125558/JBL-Cinema-510.html?from=account_favorites
2) Αν κρατησω αυτα που εχω , ποια οικονομικα ηχεια προτεινεται για πισω τα οποια πρεπει να ειναι και μικρα-τοιχου
3) πρεπει να αγορασω γουφερ ή sub-γουφερ και ποιο οικονομικο προτεινεται ?
4) ειναι προτιμοτερο να παρω ενα απο αυτα το συστηματα που ειναι και οικονομικα (πουλωντας τον ενισχυτη που εχω) :
α. PANASONIC SC-BTT465 και το ακουσα κ μου αρεσε https://www.skroutz.gr/s/4853167/Panasonic-SC-BTT465.html?keyphrase=PANASONIC+SC-BTT465
β. Pioneer HTP-073 https://www.skroutz.gr/s/4057622/Pioneer-HTP-073.html?from=account_favorites
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Καλώς ήρθες στο forum.
Tα ηχεία που έχεις τα είχε ένας φίλος μου πριν από καμμιά 15αριά-20 χρόνια σε ένα σύστημα αποτελούμενο από κομμάτια,όλα technics.Έπαιζαν πολύ ωραία τότε και αρκετά δυνατά.Τα'χαμε λιώσει θυμάμαι.Αυτό γινόταν παλιά όμως.Τώρα ο ήχος τους μπορεί να είναι υποδεέστερος από κάποιο ζευγάρι καινούριων ηχείων ακόμα και μικρότερου όγκου.

Εφόσον το σύστημα το θές για ταινίες και απ'ότι κατάλαβα δεν μπορείς/θες να δώσεις παραπάνω από 300€ θα σου πρότεινα αντί για τα Jbl 510 να πάρεις τα Harman Kardon HKTS 5 τα οποία τα βρίσκεις στην ίδια τιμή περίπου με τα Jbl.Η προσωπική μου άποψη ύστερα από ακρόαση και των δύο είναι ότι τα Harman έχουν περισσότερη ανάλυση και παίζουν και πιο δυνατά.

O κανόνας λέει ότι τα ηχεία πρέπει να είναι της ίδιας μάρκας και σειράς για την ομοιομορφία του ήχου λόγω ίδιων χαρακτηριστικών.Γι'αυτό καλύτερα μην κάνεις αλχημείες.Κράτησε τα technics αν θες συνδεδεμένα στο system 2 του Pioneer για να ακούς τη μουσική σου.

Subwoofer χρειάζεσαι για να ακούς το .1 κανάλι που περιέχει πληροφορία που δεν αναπαράγεται από τα υπόλοιπα ηχεία.

Μην πάρεις αυτά τα όλα σ'ένα συστήματα.Δε λένε και δεν αναβαθμίζονται.Μόνο για πέταμα είναι αν θες κάτι καλύτερο αργότερα γιατί δεν τα παίρνει και κανένας μεταχειρισμένα.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση !
πιστευω εχεις δικιο σε ολα οσα αναφερεις !
Λυσε μου μονο μια τελευταια απορια , αν θα μπορουσα να δωσω τον ενισχυτη που εχω (εχω κατι στο μυαλο μου) ειναι καλη λυση το συστημα αυτο Pioneer HTP-073 ή καλυτερα αυτος που εχω με τα ηχεια που προτεινεις?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Καλύτερα αυτός που έχεις.
Το σύστημα της Pioneer που κοιτάς αποτελείται από ενισχυτή που δεν βγάζει έξοδο προενίσχυσης για το υπογούφερ άρα θέλει παθητικό sub.Σε σπιτίσιο υπογούφερ δεν ξέρω κανένα παθητικό.Μόνο επαγγελματικό ή άλλα που έρχονται σαν πακέτα οπότε και αυτά δεν αναβαθμίζονται συν ότι στους ενισχυτές σαν αυτόν που έχεις απαλλάσεται το τροφοδοτικό τους από το βαρύ έργο ενίσχυσης των χαμηλών συχνοτήτων.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Προσωπικα θα εβρισκα δυο μικρα ηχεια για πισω για θα αγοραζα ενα μικρο subwoofer απο τις αγγελιες .Ετσι θα εχεις ενα 5.1 συστηματακι για να δεις σιγα-σιγα αν σου αρεσει, για να το κανεις μεγαλυτερο. Τα πισω ηχεια για αρχη ας ειναι οτιδηποτε .
Επισης προσωπικα θα προσθετα σιγα σιγα πραγματα απο τις αγγελιες ,για πολυ καλυτερο ηχο με λιγοτερα λεφτα ;)
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Προσωπικα θα εβρισκα δυο μικρα ηχεια για πισω για θα αγοραζα ενα μικρο subwoofer απο τις αγγελιες .Ετσι θα εχεις ενα 5.1 συστηματακι για να δεις σιγα-σιγα αν σου αρεσει, για να το κανεις μεγαλυτερο. Τα πισω ηχεια για αρχη ας ειναι οτιδηποτε .
Επισης προσωπικα θα προσθετα σιγα σιγα πραγματα απο τις αγγελιες ,για πολυ καλυτερο ηχο με λιγοτερα λεφτα ;)
Μπορεις να μου προτεινεις ηχειακια για πισω ? καποιο γουφερ μικρο που λες δεν βλεπω κατω απο 200 ευρω στις αγγελιες...:(
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Για σαμπγουφερακι θα πρεπει να δωσεις 200-400 ευρω , το 200 που λες ειναι πολυ φτηνο!
Για πισω θα εψαχνα απο φιλους- συγγενεις μεχρι να δω τι θα κανω , ενα οτιδηποτε ζευγαρι.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Δυστυχως η λυση που προτεινεις εχει υψηλο κοστος για μενα καθως το κοστος των οποιοδηποτε ηχειων θα παει χαμενο πιστευω...
Κατι τελευταιο σας παρακαλω , επειδη του ετοιμου συστηματος https://www.skroutz.gr/s/4853167/Panasonic-SC-BTT465.html?keyphrase=PANASONIC+SC-BTT465 ο ηχος μου αρεσε , υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερος απο τον ηχο που θα αποδωσει ο ενισχυτης μου pioneer vsx-322 με τα ηχεια Harman Kardon HKTS 5 που μου προτεινατε???
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Αυτα τα "έτοιμα συστήματα" οπως τα λες, σε αυτήν την κατηγορία τιμής εχουν πολυ μέτριο ήχο.
Και το λεω ευγενικά.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Αυτα τα "έτοιμα συστήματα" οπως τα λες, σε αυτήν την κατηγορία τιμής εχουν πολυ μέτριο ήχο.
Και το λεω ευγενικά.
Σε σχεση με το συστημα που αναφερω παραπανω?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Δεν εχω προσωπική γνώμη σύγκρισης.
Όσον αφορά ηχεία, θα εμπιστευόμουν την jbl περισσότερο απο την Panasonic.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
επειδη του ετοιμου συστηματος https://www.skroutz.gr/s/4853167/Panasonic-SC-BTT465.html?keyphrase=PANASONIC+SC-BTT465 ο ηχος μου αρεσε , υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερος απο τον ηχο που θα αποδωσει ο ενισχυτης μου pioneer vsx-322 με τα ηχεια Harman Kardon HKTS 5 που μου προτεινατε???
Αναμεσα στα δυο αυτα συστηματα αναφερομαι για το ποιο θα ειναι καλυτερο
 



Μηνύματα
31
Reaction score
1
Ωπα-ωπα!! σιγα σιγα γιατι ειμαι κ ξανθια !!! χαχαχαχα
σε ευχαριστω κ σενα παρα πολυ!
νομιζω οτι εχω καταληξει στον ενισχυτης μου pioneer vsx-322 με τα 5.1 ηχεια Harman Kardon HKTS 5 αλλά δεν ειμαι σιγουρη οτι παντρευονται οπως θα επρεπε γιατι βλεπω ο ενισχυτης μου ειναι με :
Ισχύς εξόδου ανά κανάλι 100W
Αντίσταση στη στάθμη εξόδου 6Ω
ενω τα ηχεια ειναι :
Recommended power: 10W – 80W
Impedance: 8 ohms nominal
αυτο σημαινει οτι τα ηχεια θα δεχονται μεγαλυτερη ισχυ απο οτι αντεχουν ?
με τα ohms που δινει 8 και τα ηχεια ειναι 6 υπαρχει προβλημα?
με το γουφερ θα υπαρχει καλη συνεργασια ή κ εκει υπαρχει θεμα ?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μην ασχολείσαι με αυτά και μην σε προβληματίζουν.Οποιοδήποτε σύστημα ηχείων από αυτά που προτάθηκαν δε θα προβληματιστούν με τον ενισχυτή σου.Τα συνδέεις,τρέχεις την ισσοστάθμιση του ενισχυτή και παίζεις μέχρι εκεί που δεν ακούς τον ήχο να χαλάει!;)
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Επειδή μου αρέσει το όλο θέμα κ θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται σχετικά θα μπορούσες να μου εξηγήσεις χοντρικά τον ρόλο της ισοστάθμισης που αναφέρεις? Δηλαδή η ισοστάθμιση θα περιορίσει τα watt προς το ηχείο στα 80 που είναι το μέγιστο προτεινόμενο αυτοματα ? Με τα ohms τι παίζει?
Βρήκα κάποια θέματα και τα διάβασα αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο! !! :(
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Επειδή μου αρέσει το όλο θέμα κ θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται σχετικά θα μπορούσες να μου εξηγήσεις χοντρικά τον ρόλο της ισοστάθμισης που αναφέρεις? Δηλαδή η ισοστάθμιση θα περιορίσει τα watt προς το ηχείο στα 80 που είναι το μέγιστο προτεινόμενο αυτοματα ? Με τα ohms τι παίζει?
Βρήκα κάποια θέματα και τα διάβασα αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο! !! :(
Η ισοστάθμιση του ενισχυτή θα κόψει/τονίσει κάποιες συχνότητες από τα ηχεία ανάλογα με το πώς τα έχεις τοποθετήσει στο χώρο σου και θα ρυθμίσει και την ένταση του καθενός ξεχωριστά ώστε να έχεις ένα καλό συνολικά ηχητικό αποτέλεσμα.

Ξέχνα τα βατ, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι μαζί τους και πες το ποσόν που προτίθεσαι να διαθέσεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top