γνωμες για ρακ

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Παιδια ακουω προτασεις.


Κατι καλο αναζητω.... απο καποια που ειδα μ αρεσαν solid steel και hifiracks. Απλα το ενα ειναι ξυλο το αλλο μειγμα μεταλλων κατι τετοιο.

Εχει διαφορα; εχει κανει κανεις δοκιμη;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Μέχρι που φτάνει το χεράκι σου οικονομικά ;
Φτιάξε πρώτα δικό σου με ντιζα και ξύλο κοντραπλακέ θαλλασης και φελλό ανάμεσα .
Τα υπόλοιπα δώσε τα στην φροντίδα του χώρου .
Μετά ζητας δοκιμή πριν την αγορά .
Εάν έχεις χρόνο για δοκιμές σου δανείζω 2 -3 διαφορετικά ράφια για α)β και πανάκριβα ρακ για κόντρα .
Μετά εάν θες πάμε και στα αντικραδασμικα ...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μέχρι που φτάνει το χεράκι σου οικονομικά ;
Φτιάξε πρώτα δικό σου με ντιζα και ξύλο κοντραπλακέ θαλλασης και φελλό ανάμεσα .
Τα υπόλοιπα δώσε τα στην φροντίδα του χώρου .
Μετά ζητας δοκιμή πριν την αγορά .
Εάν έχεις χρόνο για δοκιμές σου δανείζω 2 -3 διαφορετικά ράφια για α)β και πανάκριβα ρακ για κόντρα .
Μετά εάν θες πάμε και στα αντικραδασμικα ...
Οτι ταιριαζει με τον χωρο σου οπτικα.Μην δωσεις πολλα.Επενδυσε τα χρηματα αλλου.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Παιδια ακουω προτασεις.


Κατι καλο αναζητω.... απο καποια που ειδα μ αρεσαν solid steel και hifiracks. Απλα το ενα ειναι ξυλο το αλλο μειγμα μεταλλων κατι τετοιο.

Εχει διαφορα; εχει κανει κανεις δοκιμη;
Πριν 2 χρόνια ήμουνα στην ίδια θέση. Να κατασκευάσω ένα rack (όχι ο ίδιος,αλλά επαγγελματίας επιπλοποιός).
Έπρεπε αρχικά να βρω κάτι που να μου αρέσει και κατέληξα στο παρακάτω (η τιμή του σγκεκριμένου rack είναι 4000 ευρώ!)
Σχόλιο 2020-03-10 103339.png

https://www.rogoz-audio.com/Product...RACYJNY-ROGOZ-AUDIO-4RP3-BBS.html#prettyPhoto
Αυτή λοιπόν ήταν η βασική ιδέα στην οποία στηρίχτηκα.
Για λόγους οικονομίας αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μονά ράφια.
Για την κατασκευή του rack χρησιμοποιήθηκε για τα πόδια (μπροστινά 8Χ8 cm, οπίσθιο15X3cm) μασίφ ξύλο δρυς βαμμένο με μαύρη γυαλιστερή λάκα και για τα ράφια MDF δρυς με πάχος 4cm βαμμένα με πολλαπλά χέρια γυαλιστερό επίσης βερνίκι. Και το αποτέλεσμα είναι άριστο. Άξιζε την αναμονή! Οι διαστάσεις των ραφιών είναι 100X50cm και το ύψος από ράφι σε ράφι είναι 30cm ....να έχουμε άπλα βρε παιδί μου....εξαερισμό.
38521615_1640888902706030_4771717831316209664_o.jpg
37235581_1609935945801326_942328262967689216_o.jpg

Ποδαράκια στήριξης (3) από τον γνωστό στο φόρουμ Μιχάλη Μελίδη (από ατσάλι με ειδική σκλήρυνση)


https://www.avsite.gr/forum/threads/rack-project-επιτέλους-τέλος.166138/
Συνολικό κόστος (επιπλοποιός+Μελίδης): 450 ευρώ, βάρος Rack: 50-55 κιλά
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μεχρι 1000ε μιας και θα μπει δοσεις ειναι οκ. 2 ραφια θελω μονο. Τα του χωρου εχουν παρει τον δρομο τους, ωστοσο πολυ σωστη παρατηρηση.

αυτο που θελω να μαθω ειναι τι ειναι πιο προτιμοτερο. Ξυλο ή μεταλλο.

εχω φτιαξει ενα δικο μου..οχι σαν του φιλου πιο πανω βεβαια....και θελω να μαθω εαν υπαρχει μελετη σε αυτα.

φιλε μακη σε ευχαριστω.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Φίλε μου δεν έκανα τίποτα .
Κοίτα μτχ
Πολλές φορές βρίσκεις ευκαιρίες
Για 2 ράφια είναι πολλά τα 1000.
Επιμένω ότι ρίξε πρώτα το βάρος στον χώρο
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Στράντζα για σκελετό και πόδια ( συν γέμισμα με άμμο ή κάτι άλλο ), mdf τριάρι σε ότι φινίρισμα ξύλου ταιριάζει με τον χώρο σου και ντίζα για ακίδες.
Πανέμορφο επίσης και οικονομικό αυτό που έφτιαξε ο Μελίδης πιο πάνω.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
αυτο που θελω να μαθω ειναι τι ειναι πιο προτιμοτερο. Ξυλο ή μεταλλο.
Κοιταξε να δεις...
Το ξυλο θα σου δωσει περισσοτερη υγροτητα στις μεσαιες,.σαφηνεια και μεστοτητα στις υψηλες αλλά οι χαμηλές θα εχουν μια ''πουδρα'' ιλαροτητας που θα ξενισει.
Το μεταλο παλι, θα εναι συμπαγες και περιγραφικο στις χαμηλες αλλά στις μεσουψηλές θα πλαδαρεψει εντονα και δε θα ''προλαβαινει το μουσικο τρενο'' πανω απο τους 10 χιλιαδες κυκλους...

Α, το ρακ οφειλει να εχει πανω απο 3 χιλιαρικα για να εχει μυρωδια χαιενταδικη...:):)
 
Last edited:

I

iason

Guest
Παιδια ακουω προτασεις.


Κατι καλο αναζητω.... απο καποια που ειδα μ αρεσαν solid steel και hifiracks. Απλα το ενα ειναι ξυλο το αλλο μειγμα μεταλλων κατι τετοιο.

Εχει διαφορα; εχει κανει κανεις δοκιμη;
Γυαλί φίλε μού, Norstone spider.
Θα πάρεις 2 μοντουλες που χρειάζεσαι, στις διαστάσεις που χρειάζεσαι.
Οικονομικά και όμορφα......και δεν στραβώνει το γυαλί ούτε φουσκώνει από την υγρασία.
norstone-spider-rack-zwart-compleet.jpg
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Που ειν' ο τυμβωρυχος ?
δε μπορουμε κυριε να σκαλιζουμε στις σκοτεινες ντουλαπες του αβουσαϊτ εμεις !
Οριστε :) και οπως ειπωθει
Κακά τα ψέματα... άλλο απλά ακουμπάω επάνω τα μηχανήματα μου και άλλο έχω ένα σωστό ικρίωμα στήριξης.
:drinks:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
το γυαλι απο οσο ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο.

ωστοσο μπερδευτηκα στα υπολοιπα :)
Τα καλλίτερα υλικά είναι τα αδρανή, όπως κόντρα πλακέ θαλάσσης από 3 έως 5 εκ. πάχος για τον σκελετό και κοριαν για τα ράφια.
Βοηθάνε και οι κώνοι για την στήριξη. Καλό θα ήταν να ξέραμε και το βάρος των μηχανημάτων.
Το δικό μου με μηχανήματα βάρους περίπου 100 κιλά είναι με 5αρι.
 

Attachments



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
 




Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Για να δούμε τι κραδασμός περνάει στο ρακ (το δικό μου επί του προκειμένου, με ράφια όπως έγραψα πριν MDF 4cm, ακίδες κατασκευής Μιχάλη Μελίδη και βάρους (το ρακ μόνο χωρίς συσκευές, περίπου 55 κιλά).
Εφαρμογή android: Vibrator meter
Το τηλέφωνο πάνω στο Music player το οποίο παίζει αυτή τη στιγμή σε ένταση 90dB και βρίσκεται σε απόσταση 1 μέτρου από το κοντινότερο ηχείο.
Μέτρηση δονήσεων: 0-0,1....δηλαδή ανύπαρκτη!!!

_DSC9703a.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top