δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει το εγγεγραμμένο κομμάτι . . .

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
. . . και σε ψηλή ένταση , σε κάποιους δίσκους και στην αρχή τους συνήθως , ακούω σε πολύ χαμηλή ένταση ( σχεδόν στο κατώφλι θορύβου ) , το επερχόμενο τραγούδι

- πως δηλαδή είναι η ηχώ , ακριβώς το αντίθετο . . . εδώ προηγείται του σήματος

- το έχετε παρατηρήσει ποτέ ; . . . έχει να κάνει με το εάν τα αυλάκια είναι πολύ κοντά ( το παρατηρώ σε κάποιους πολύ πυκνογραμμένους δίσκους ) . . . κάτι άλλο ;






ΥΓ : - έψαξα στην αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν είναι από πυκνογραμμένο δίσκο. Θα σου φανεί παράξενο, όσο μου φάνηκε κι εμένα όταν το έμαθα. Είναι από την αναλογική ταινία που γράφτηκαν τα master. Η ταινία είναι τυλιγμένη και η μαγνήτιση της σπείρας που είναι η αρχή του τραγουδιού περνάει από την άμεση επαφή στην προηγούμενη σπείρα και τη διαμορφώνει ελάχιστα.
Αυτό ακούς.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- λογικό αυτό , θα δω εάν συμβαίνει ( που δεν θα πρέπει ) , σε δίσκους όπου το master είναι ψηφιακό . . . τους οποίους αποκαλώ ως ''μούφα'' βινύλια
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
- λογικό αυτό , θα δω εάν συμβαίνει ( που δεν θα πρέπει ) , σε δίσκους όπου το master είναι ψηφιακό . . . τους οποίους αποκαλώ ως ''μούφα'' βινύλια
Xmm.. μήπως να αγοράζουμε πλέον μόνο ψηφιακά βινύλια που είναι πιο καλά; (flame war is coming)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Xmm.. μήπως να αγοράζουμε πλέον μόνο ψηφιακά βινύλια που είναι πιο καλά; (flame war is coming)
- αυτά τα βινύλια δεν έχουν λόγο ύπαρξης . . . τις ψηφιακές εγγραφές είναι σωστότερο να τις ακούμε ψηφιακά
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Το έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια αυτό το φαινόμενο σε δίσκους βινυλίου..
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το είχα ξαναρωτήσει και γω παλιά, μέσα σε μια συζήτηση, αλλά μέχρι να το βρω....
 

S

sk4t4

Guest
Υπαρχουν και χειροτερα,σε cd.Το Cary 308 ενος φιλου,το οποιο αγοραστηκε καινουριο πριν πολλα χρονια,εχει την εξης παραξενια,απο το πρωτο δισκακι που επαιξε:"Τρωει" τα πρωτα δευτερολεπτα και παιζει απο το τριτο η τεταρτο δευτερολεπτο και καποιες φορες απο το εκτο.
 
Last edited by a moderator:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.858
...εγωωωωωωωω με το reverberation που εχω στο χωρο μου .... ακουω τις πρωτες νοτες ακομα και οταν αλλαζω πλευρα.. !!
ειμαι μαλλον στην εποχη των σπηλαιων.. 'η λογο ελειψης εγκεφαλου...ο ηχος κανει πινκ πονκ...μεσα στο κρανιο μ..
:download:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.505
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top