διακοπτες περιοπης για συσκευες?

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.850
οτι λεει ο τιτλος δηλαδη.
ψαχνω για διακοπτη που θα μπορει να στολισει την αλουμινενια προσοψη του προενισχυτη μου.
περαν των κλασσικων πλαστικων που οσο να ναι δεν εκπεμπουν την απαραιτητη χαιεντιτιδα, ψαχνω κατι σε αλουμινιο (πχ απο ασανσερ αλλα αντε βρες καταλογο η απο κουτι υπολογιστη ομοιως αντε βρεστο)
http://www.ittcannon.com/media/pdf/catalogs/Leaf/KP_1apr.pdf
αυτο το σχεδιακι ειναι συμπαθεστατο αλλα δυστυχως ο συγκεκριμενος ειναι push button χωρις latch , δηλαδη για να κρατησω ανοικτο τον προ μου θα πρεπει να το παταω συνεχεια (μπααα) εκτος αν υπαρχει καποιος τροπος με αυτον τον διακοπτη (και χωρις χρηση plc) να εχω με ενα πατημα αναμα και με αλλο ενα σβησιμο.

εχει κανεις καμια αλλη ιδεα?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Βρες κάποιο περιστροφικό διακόπτη δύο θέσεων, τεσσάρων επαφών, 250V 5 - 10A, και βάλ' του απ' έξω όποιο knob σου αρέσει.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Μάλλον δε θα βρεις πατητό, γιατί αυτοί μπορούν να συνδυαστούν με ντίζα, με κεφάλι αναλόγου εμφάνισης. Δεν ψάχνεις για μαχαιρωτό;
 

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.850
αν θα ειναι περιστροφικος υπαρχει ενα θεμα: πρεπει να παραγγειλω απο τον απατεωνα τον ιταλο αλλο ενα κουμπι ιδιο με τα αλλα δυο.
επισης πρεπει να ειναι 3θεσεων make before brake για να παιρνει η πρωτη θεση το τσουρουφλισμα της εναρξης και η δευτερη να μενει καθαρη.
με το μπουτονι ειχα σκοπο να ανοιγω δυο μαγνητηκες επαφες α και β (α με καθυστερηση στο ανοιγμα, β με καθυστερηση στο κλεισιμο) για τον ιδιο σκοπο.

μεχρι στιγμης εχω δυο διακοπτες παραλληλους αλλα επειδη δεν βλεπονται τους εχω βαλει πισω και συντομα θα πρεπει βρω μια λυση για μπροστα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Ρε μάστορα, ποιο τσουρούφλισμα; Πάρε παιδί μου μια ντουζίνα κομμάτια, να είσαι κάθε χρόνο με καινούργιο διακόπτη. Σιγά τώρα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Και εκτός αυτού, εξ επί τούτου και διά ταύτα, αυτό που ζητάς είναι επιλογέας τριών θέσεων, και όχι διακόπτης. Εκτός αυτού, τα περί τσουρουφλίσματος, η φθορά δηλαδή, θα συμβαίνει έτσι ή αλλιώς. Όσες θέσεις και να έχει, ο επιλογέας είναι ένας, και αυτός θα φθείρεται σε κάθε χρήση, ανεξαρτήτου θέσης επιλογής.
 

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.850
λοιπον βρηκα κατι που θα δουλεψει με διακοπτη μπουτον που βγαινει σε ωραια σχεδια και χρωματα (μολις ξαναβρω τα λινκς)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.877
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top